Atari STE & Mega STE IDE Hard Disk interface

santosp

RetroActive
Joined
25 Νοέ 2008
Μηνύματα
298
Αντιδράσεις
1
Ενα πολυ απλο στην κατασκευη, αρα και χαρας ευαγγελιο ide interface για σκληρο δισκο, ειναι το ATARI ST IDE INTERFACE, των Ppepa και Popsel. Το μεγαλυτερο ατου αυτου του κυκλωματος, ειναι οτι κυκλοφορει σε 2 μορφες τυπωμενου, μονης και διπλης οψης. Αρα μπορει πολυ ευκολα να κατασκευαστει απο τον καθενα που εχει καποια επαφη με τα ηλεκτρονικα.


Δευτερο και πολυ σημαντικο, ειναι οτι περιλαμβανει μονο ενα ολοκληρωμενο τυπου GAL, το οποιο προγραμματιζετε σχετικα πολυ ευκολα.



Τριτο και ποιο σημαντικο απο ολα, ειναι οτι δεν κανει χρηση του
ολοκληρωμενου DMA , αλλα <<πεφτει>> απευθειας πανω στον επεξεργαστη. Αρα δεν θα εχουμε το λεγομενο <<λαθος εγγραφων>> στο σκληρο δισκο, λογω των ελλατωματικων DMA ολοκληρωμενων που κυκλοφορησαν στις πρωτες παρτιδες STE. Και πιστεψτε με ειναι παρα πολλα. Προβληματικο μονο σε εξωτερικες υλοποιησεις, αφου λεγεται οτι τα γνησια scsi interface της Atari λειτουργουν σωστα. Βεβαια εδω κραταω μια επιφυλαξη.

 


Μεχρι εδω ολα καλα, αλλα τωρα αρχιζουν τα δυσκολα. Η παραπανω υλοποιηση ειναι για τα ST τα οποια εχουν την DIL μορφη ολοκληρωμενου και οχι την τετραγωνη PLCC, που εχουν τα STE & MEGA STE. Ειπα δυσκολα?? Χμμμ οχι και τοσο αφου μια απαντηση που οφειλω να πω δεν την περιμενα αναφερει:


 


Αρχικο μυνημα sadosp 20/12/08 20:52:07


Hello dear Sir. Thank you for your great project. I am asked if you have



some solution for the newer models? STE and later have a square version (plcc) of



68000 motorolla. Do you know how I convert your project for this machines?


 


Regards Panos


 


Απαντηση απο Popsel 31/12/08 07:33:02


Hi!

 


Ppera is working on a solution for STE, I am working on a version for MEGA



STE.



Both projects are not finished so far. There are some driver problems, too



because of (MEGA) STE cache timing.


 


Regards





Popsel


 

 


Η εκπληξη μου ηταν μεγαλη, γιατι στην ουσια δεν περιμενα τιποτα, ή στην καλυτερη μια απαντηση του τυπου: <<φιλε μου τα σχεδια τα εχεις, παρε τα χερακια σου και επανασχεδιασε για PLCC με το Eagle>>. Παρολα αυτα ο ανθρωπος ζωγραφισε, αρκει να μην μεινει μονο στις υποσχεσεις.


 


Παρακαλω τα σχολια σας.
:cool:

Κατεβαστε το απο εδω:

http://www.infofront.de/andreas/index.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν διάβασα ότι παίζει μονο σε DIL επεξεργαστές, σταμάτησα να διαβάζω. Αλλωστε υπάρχει και το Ultrasatan το οποίο απ'οσο είδα και από τα σχέδια, είναι εύκολο να φτιαχτεί (θα χώσω ένα συνάδελφο να μου φτιάξει την πλακέτα και τις κολλήσεις θα τις κάνω εγώ). Το μειονέκτημα είναι τα 40 ευρώ που κοστίζει ο HDDRIVER, ενώ η πλακέτα που του Ppera παίζει με τον driver του... ppera, στην ουσία μονο τα υλικά σου κοστίζουν.
 
Rygar είπε:
Οταν διάβασα ότι παίζει μονο σε DIL επεξεργαστές, σταμάτησα να διαβάζω. Αλλωστε υπάρχει και το Ultrasatan το οποίο απ'οσο είδα και από τα σχέδια, είναι εύκολο να φτιαχτεί (θα χώσω ένα συνάδελφο να μου φτιάξει την πλακέτα και τις κολλήσεις θα τις κάνω εγώ). Το μειονέκτημα είναι τα 40 ευρώ που κοστίζει ο HDDRIVER, ενώ η πλακέτα που του Ppera παίζει με τον driver του... ppera, στην ουσία μονο τα υλικά σου κοστίζουν.
Λοιπόν, βασικές ερωτήσεις που αφορούν σε hard disk projects στον ST.

α. Είναι συμβατό με το πρότυπο AHDI?

β. Υποστηρίζει XHDI (Extended AHDI)?

Το Satandisk αποτυγχάνει στο πρώτο, ενώ το Ultra Satan λέει ότι είναι συμβατό με HDDriver αλλά όχι αν είναι συμβατό με AHDI. Το AHDI είναι το standard των σκληρών δίσκων στον ST.

O santosp έχει ένα δίκαιο, αν Rygar, έχεις το ελαττωματικό DMA (το bug δεν εμφανίζεται στους δίσκους της Atari και έτσι η δεύτερη δεν το αναγνώρισε ποτέ) τότε ο Ultra Satan δεν θα δουλέψει με τον STE σου.
 
Οπότε Χρήστο περιμένουμε να βγει και βλέπουμε. Και ο μονος τρόπος να δουμε εάν ένα STE έχει ελαττωματικό DMA είναι να του συνδέσουμε έναν non-Atari δίσκο επάνω του. :(
 
Rygar είπε:
Οπότε Χρήστο περιμένουμε να βγει και βλέπουμε. Και ο μονος τρόπος να δουμε εάν ένα STE έχει ελαττωματικό DMA είναι να του συνδέσουμε έναν non-Atari δίσκο επάνω του. :(
Όχι, υπάρχει συγκεκριμένο part number του chip, το βρήκε ο santosp μπορεί να σε ενημερώσει. Εγώ δεν έχω STE οπότε δεν με ενδιαφέρει.
 
Α οκ, περιμένω να μας πει τότε.
 
http://jens-inge.dyndns.org/html/guide206/html/inst_ste.htm#type_1#type_1

Καλημερα και με το καλο ο καινουριος χρονος.

Rygar κοιτα την τελευταια παραγραφο. Αν χρειαστεις το ολοκληρωμενο απο B&C Electronics USA 40$ + μεταφορικα. Αν φτιαξεις το παραπανω σχεδιο δεν χρειαζετε.
 
Εχω ήδη κάψει τα 1.62 και 2.06 αφου ο δικός μου είχε γερμανικό TOS. Εχω υπόψη μου και τα jumperάκια. Το απόγευμα θα τον ανοίξω να δω τί παίζει και θα επανέλθω.

EDIT: Αναγράφει C398739-001A, άρα είμαι ΟΚ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα! Χρόνια Πολλά! με το καλό να μας μπει και να μας βγεί ο παλιός (χρόνος εννοώ!) :sealed: :sealed: :sealed: εγώ περιμένω τις κάρτες μνήμης δεν έχω και καθόλου χώρο στο γραφείο για οτιδήποτε! πάντως βλέπω αυτά που γράφετε παραπάνω δεν κάνουν σε STFM ? Κοίταξε κανείς για το δικό μου Tos στο άλλο Topic?
 
Κανουν και παρακανουν. Εσυ ειπαμε οτι οσον αφορα το TOS upgrade εισαι τυχερος. Γινετε. Αφου εχεις 2 eeproms του ενος mbit.
 
picture.php


Πρωιμα σταδια (πλακετα προς το παρον ) για IDE INTERFACE. Επανασχεδιασμενη προσωπικη εκδοση. Popsel,..αμα δεν δουλεψει σ εφαγα! :D
 
Περιμένω εναγωνίως.. :)
 
Κι εγώ, για να είμαι ειλικρινής. Κι αμα παίξει, έχεις δουλειά να κάνεις ;) .
 
άμα παίζει ετοιμάσου για μαζική παραγωγή!!! :bow: :bow: :bow:
 
Και η προσπαθεια συνεχιζεται. Βεβαια εχουμε και δουλεια τωρα (τελειωσε η αδεια), και ετσι λιγο ποιο αργα. Αριστερα ειναι ο προγραμματιστης GAL, δεξια το interface, και επανω το καλωδιο ATARI MOBO-INTERFACE και IDE-INTERFACE.

Αναμονη για τελικες κολησεις στο Atari mobo, και επιτελους παραλαβη της GAL. Μονο ξυλο που δεν παιξαμε για να καταφερω να την φερω. Επρεπε να φτασω στον μεγαλυτερο εισαγωγεα ολοκληρωμενων στην Ελλαδα, την Radel, για να αποδειξω στο καταστημα οτι οχι μονο υπαρχει, αλλα την εχουν και σε stock. Βλεπετε τα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα πεθαναν. Ζητω το εμποριο. :angry:

picture.php


picture.php
 
Ωραίος!!!!!! Περιμένουμε με ανυπομονησία!!!
 
Μπράβο ρε συ!!! που τα βρήκες αυτά τα σπάνια πράγματα!?? άντε εύχομαι να παίξει και να πάνε όλα καλά! θέλουμε και εμείς μετά ε???? :bow: :bow: :bow:
 
NikiforosST είπε:
Μπράβο ρε συ!!! που τα βρήκες αυτά τα σπάνια πράγματα!?? :bow: :bow: :bow:
Στο παζαρι!!! :D :D

Βρε Νικηφορε τη ερωτηση ειναι αυτη? :wait2: Πλακετες που εφτιαξα-δημιουργησα ειναι.
 
πωπω τι είσαι εσυ ρε? αν παίζουν καλά φτιάξε και για μας, θα σε βάλουμε να κάνεις μαζική παραγωγή! :bow: :bow: :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα