Atari XE βοηθεια χριστιανοι...

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
17
Καλημερα φιλοι μου... μετα απο ψαξιμο επεσε στα χερια μου αυτο το πραμα...

το προβλημα του ειναι οτι η υποδοχη των κασετων ειναι λιγο κατεστραμενη. το εκανα βιδες και ειδα οτι ειναι με 30 πιν, δηλαδη 15 και 15 αντικριστα. το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως λεγεται αυτη η υποδοχη για να τη βρω να το φτιαξω. επεισης, δεν εχει τροφοδοτικο και η υποδοχη του power ειναι σαν τα πολυ παλια πληκτρολογια PC στρογγυλο, νομιζω DIN λεγεται η κατι τετοιο με 7 τρυπες.

Οποτε για να καταληξω χρειαζομαι τις εξης πληροφοριες:

α) πως λεγεται ο τυπος υποδοχης των κασετων

β) ποια ειναι τα πιν για το ρευμα

Θανκς

picture.php
 
Επίσης θα χρειαστείς και το πληκτρολόγιο. Τα pin για το ρεύμα είναι από ένα εξωτερικό τροφοδοτικό. Τώρα αν η cartridge port χρειάζεται αντικατάσταση μάλλον θα πρέπει να παραγγείλεις απο κάπου, αλλά επειδή κανονική μου φαίνεται στη φωτό, τι πρόβλημα έχει;
 
Ιδου...

picture.php


το πληκτρολογιο γιατι χρειαζεται; κονσολα δεν ειναι;
 
Ναι όντως είναι κατεστραμμένη.. Δεν αξίζει το κόπο να το επισκευάσεις κατα τη γνώμη μου μιας και μπορείς να τα βρείς αρκετά φτηνά στο ebay. Anyway, κάποιος καλύτερος στα ηλεκτρονικά από εμένα μπορεί να μπορεί να σε βοηθήσει.

Το XE game system μπορεί να είναι κονσόλα αλλά ερχόταν με αποσπούμενο πληκτρολόγιο και κάποια παιχνίδια το χρησιμοποιούσαν. Αν περιοριστείς σε παιχνίδια που δεν το χρειάζονται είσαι ΟΚ. Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν είναι παρά ένας εναλλακτικός σχεδιασμός του 65ΧΕ...
 
Νομιζω πως το προβλημα σου ειναι πρωτα, να βρεις ενα τροφοδοτικο για το μηχανημα σου ωστε να δουλεψει. Υπαρχουν πολλα στο ebay.

Τωρα αν εχεις τοσα παιχνιδια σε cartridge και το θεωρεις απαραιτητο, πας σε ενα ηλεκτρονικο και σου αλλαζει την υποδοχη. Το θεμα ειναι αν αξιζει τα εξοδα επισκευης (οπως λεει και ο Χρηστος :clap: ), αφου υπαρχουν τοσα στο ebay, και μαλιστα καμποσα ερχονται πληρη με το κουτι τους. Ο connector λεγεται din 7pin, και υπαρχει στο εμποριο.

Ζητω η Αtari.
 
ελα ντε... μωρε μου το εδωσαν, εγω κασετες για το 2600 περιμενα και μου εδωσαν αυτο... μαλλον θα το δωσω πισω. οντως δεν αξιζει τον κοπο. τουλαχιστον για μενα.
 
Δεν αξιζει τον κοπο το να το φτιαξεις, εκτος αν το κρατησεις σαν υπολογιστη οπως ανεφερε ο ChrisTOS.. αν ηταν 2600 θα σου εστελνα οτι εσωτερικο ηθελες να εβαζες μεσα. Αλλά σε XL/XE πλατφορμα δεν ασχολουμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα