AtariST VS Amiga video

Μπορεί κάποιος να μου πει το νόημα αυτού του βίδεο? Δεν το πιάνω.
 
killzonewariscomingru2.jpg
 
τωρα αυτο θεωρείται σύγκριση;;; με τις intro εικόνες από τα παιχνίδια; η διαφορά των μηχανημάτων ήταν σε άλλα πράγματα (π.χ. κίνηση, ήχος αλλα και γραφικά) στα οποία μακράν υπερείχε η amiga...
 
Δυναμώστε την ένταση παρακαλώ...

Ακούστε αυτό :

(ST)
Πείτε μου τώρα με το χέρι στην καρδιά, ποιό είναι καλύτερο!!! :diablotin:
 
@Dino, Βασικά και τα 2 πολύ ωραία είναι, και για να είμαι και ειλικρινής του ST δεν ξεχωρίζει ότι προέρχεται από 16μπιτο home, σε σχέση με του Α500 που είναι "ξερό".
 
Gimme a good YM tune over this anyday!

Μάλιστα προτίθεμαι να χρησιμοποιώ YM tunes ακόμα και σε falcon prods.
 
Δεν συζητάμε για A1200..

Αν A500 vs AtariST, τότε τα πράγματα παίζονται σε μικρολεπτομέρειες και από μένα +1 στον ST.

Νομίζω ότι οι πόλεμοι αυτοί μεταξύ Amigas και Atari γίνονται από εκείνους που είχαν μονο το ένα η το άλλο μηχάνημα..

Αυτοί που είχαν και έχουν και τα δυο τα λένε καλύτερα πιστεύω.

Οποτε ο στόχος ενός καλού εξερευνητή της αληθειας αυτής πρέπει να είναι να αποκτήσει και τα δυο μηχανήματα,να μπορέσει να τα δει - συγκρίνει και θα τα χαρεί εξίσου το ίδιο,και στο τέλος θα δει ότι οι λεπτομέρειες δε παίζουν ρολο.. αλλα το ταξίδι.
 
Ας άφηναν λίγο το ST video...

...με το Xenon II, να τρέξει λίγο παρακάτω, όπου και θα ακούγαμε το πραγματικό, in game, soundtrack και θα βάζαμε τα γέλια, όλοι μαζί.

Ωραίο sampling πάντως καταφέρανε οι τύποι... Too much for ST. :cool:
 
Αυτό ήταν σαν απάντηση, στο οτι ο ST ήταν υποδυέστερος μακράν της AMIGA, σε κίνηση, ήχο και γραφικά...

Μια χαρά πάντως τα κατάφερνε ο ST, χωρίς Paula και άλλα custom chips (pure 68000)!

Αν θέλετε πάντως, σας έχω κι άλλα samples "too much for ST"!

Ρίξτε μια ματιά στο Review "WINGS OF DEATH", στο ATARI ST section...

@Anemos

Συμφωνώ μαζί σου 100%, αλλά ας μην ξεχνάμε και το αλατοπίπερο αυτού του forum... Τα πειράγματα!!! :D
 
Δηλαδή, για να καταλάβω, με αυτό το post, πήρες θέση υπέρ της Amiga;

DINO είπε:
Αυτό ήταν σαν απάντηση, στο οτι ο ST ήταν υποδυέστερος μακράν της AMIGA, σε κίνηση, ήχο και γραφικά...
Μεταξύ των δύο, Xenon II tunes, που παράθεσες όμως, φίλε DINO, ο ST υπερέχει ξεκάθαρα! :confused:

Όσο για το "pure 68000" sampling είναι ηλίου φαεινότερον! :animrolleyes:
 
acpr είπε:
...με το Xenon II, να τρέξει λίγο παρακάτω, όπου και θα ακούγαμε το πραγματικό, in game, soundtrack και θα βάζαμε τα γέλια, όλοι μαζί.Ωραίο sampling πάντως καταφέρανε οι τύποι... Too much for ST. :cool:

Επειδή η μουσική του Xenon II είναι μια χαρά, υποθέτω ότι εννοείς πως ο ήχος του YM σου φαίνεται αστείος. Αυτό όμως είναι μια καθαρά φιλοσοφική θέση. Όσον αφορά στο sampling δεν είναι και το καλύτερο που έχω ακούσει.
 
acpr είπε:
Όσο για το "pure 68000" sampling είναι ηλίου φαεινότερον! :animrolleyes:
Δεν αρνήθηκα οτι είναι sampling.

Όταν λέω pure 68000, εννοώ οτι σε πολλές περιπτώσεις ο επεξεργαστής του ST, έβγαζε εις πέρας παιχνίδια τα οποία είχαν in game samples (βλέπε North & South) και τα οποία δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα από την AMIGA, με τα τόσα custom chips.

Όσον αφορά τα chip tunes, είχαν και αυτά τη δική τους μαγεία...

Με κάλυψες απόλυτα για το συγκριτικό τέστ της INTRO μουσικής του XENON 2.

Όπως και εγώ δε θα αρνηθώ πως έχω δει παιχνίδια στην AMIGA, πολύ καλύτερα από του ST!
 
Όχι βρε ChrisTOS! Δεν κατάλαβες!

Για να γίνω πιο σαφής:

Βάλε το Xenon II στον ST να φορτώσει. Θα ακούσεις αυτό το sampled tune, που προσωπική μου γνώμη, είναι πως είναι κορυφαίο. Αντιθέτως το αντίστοιχο της Amiga ακούγεται πιο ξερό, όπως είπε και ο Rygar...

...αλλά αν αφήσεις το μηχάνημα να φορτώσει παρακάτω, θα ακούσεις το πραγματικό ST tune που ακούγεται in game και αυτό το tune, είναι υποδεέστερο αυτού της Amiga.

Η Amiga παίζει από την εισαγωγή κιόλας, ευθύς εξ'αρχής, το in game tune της!
 
Άρα συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα!

Έναν ήχο του ST που βγαίνει στον αέρα από τον 68000 εξ' ολοκλήρου, άρα μη εφαρμόσιμο σε συνθήκες gaming και έναν chip ήχο, που ακούγεται real time με το gameplay.

Άτοπο λοιπόν! :biglaugh:
 
Αν ήθελαν ( μπορούσαν; ) , ας έκαναν το sampling και στην AMIGA!!! :D
 
Ε, δεν ένοιωσαν οι άνθρωποι, την ανάγκη να εντυπωσιάσουν, με sampled εισαγωγές...

...αφού θα πάθαινε πλάκα ο gamer μετά, έτσι κι αλλιώς...

...ενώ στον ST... :icon_cry:

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Καθόλου :icon_cry:

Εγώ προσωπικά θα μπορούσα να παίξω και χωρίς in-game music!

Όπως και να'χει μιλάμε για ένα κορυφαίο παιχνίδι, σημείο αναφοράς και στα δύο συστήματα!
 
Ώστε σηκώσαμε λευκή σημαία, ε;

Εγώ προσωπικά θα μπορούσα να παίξω και χωρίς in-game music!

Όπως και να'χει μιλάμε για ένα κορυφαίο παιχνίδι, σημείο αναφοράς και στα δύο συστήματα!
Κι εγώ θα ήθελα σαν ring tone στο κινητό μου, την εισαγωγή του Xenon II του ST και όχι της Amiga...

...προσπάθησα να μην φανώ συγκαταβατικός... τα κατάφερα; :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα