Bελάκια (Darts)

Ευχαριστω φιλε alki.δυστηχως την τρελα μας δεν την εχουν πολλοι ειδικα εδω που μενω εγω αλλα δεν με χαλαει να σε πω την αληθεια.Εννοοιται οτι να παιζεις με αλλα ατομα ειναι το Α και το Ω και αυτο ειναι το φυσιολογικο και προσπαθησα να μυησω πολλους στο σπορ αλλα δεν ειχαν την τρελα που χρειαζεται.Παντως και μονος μου ωρες ολοκληρες περναω γιατι τα λετρευω τα βελακια οταν ξεκιναω να παιζω χανομαι.Εχω ενα δωματιο που βολευει και το χρεισημοποιω γιαυτο τον σκοπο.
 
Με γειά κι από μένα! Καλόπαιχτα! :)

metalcandyman είπε:
....Εννοοιται οτι να παιζεις με αλλα ατομα ειναι το Α και το Ω και αυτο ειναι το φυσιολογικο και προσπαθησα να μυησω πολλους στο σπορ αλλα δεν ειχαν την τρελα που χρειαζεται.Παντως και μονος μου ωρες ολοκληρες περναω γιατι τα λετρευω τα βελακια οταν ξεκιναω να παιζω χανομαι.Εχω ενα δωματιο που βολευει και το χρεισημοποιω γιαυτο τον σκοπο.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά με αυτό το ποστ ήταν σα να σε βλέπω!

Εμένα πάλι, τα βελάκια με βοηθάνε να σκέφτομαι! (ναι, καλά διαβάσατε!)

Όχι, δεν σκέφτομαι καποιανού φάτσα στο στόχο, αλλά συγκεντρώνομαι! Ειδικά όταν με απασχολούν προβλήματα που πρέπει να λύσω στη δουλειά! :)

Αν δεν ήταν πολύ ξεκάρφωτο, θα έπαιρνα ένα στόχο για το γραφείο μου, αλλά μάλλον θα με δείρουν οι συνάδελφοι! :D Εκεί, συμβιβάζομαι με ένα softball που το ζουπάω (όταν τσατίζομαι) και ανταλλάσω πάσες με τον τοίχο (όταν σκέφτομαι!)...

Να ξέρεις, πάντως! Ούτε για μπύρες δε σε παίζω πια! Εσύ είσαι pro! :D
 
Ε τοτε daredevil δεν θα βαλουμε στοιχημα η θα βαλουμε για μια μπυριτσα αν ειναι :D
 
Μετα τα Unicorn phase 5 steel tip 25gr του τεραστιου Phil taylor που απεκτησα πριν λιγο καιρο για χρηση στον δεικο μου στοχο και εχω φοτωγραφιες παραπανω σημερα παρελαβα τα ιδια βελακια αλλα σε soft tip για χρηση σε ηλεκτρονικους στοχους για ατελειωτες κοντρες και στοιχηματα.Η διαφορα με τα steel tip ειναι οτι τα soft tip ειναι 18gr αντι για 26gr και εχω βαλει slim flights γιατι ταιριαζουν καλητερα σε βελακια κατω απο 24 γραμμαρια και ιδικα κατω απο 20gr.Unicorn phase 5 soft tip.jpg

Unicorn phase 5 soft tip.jpg
 
Έχεις λίγο διάθεση να μας πεις μερικά πράγματα για τα βελάκια? :)

Π.χ. ποια θεωρούνται τα καλύτερα ανάλογα με το στόχο, τι πρέπει να προσέχουμε στο σώμα, τι πρέπει να κοιτάμε στα "φτερά" κτλ?

Για διαφώτισέ μας (κι όσοι ξέρουν, εννοείται! :D )
 
Καταρχην να πω οτι τα Darts χωριζονται σε steel tip και σε soft tip και παντα μιλαμε για επαγγελματικα Darts.Τα soft tip ειναι με της πλαστικες μυτες για τουρνουα με ηλεκτρονικους στοχους και τα steel tip ειναι με της ατσαλινες μυτες και χρεισιμοποιουνται σε τουρνουα και αποκλειστικα σε "ξυλινους στοχους'' που δεν ειναι ξυλινοι αλλα ειναι φτιαγμενοι απο τριχα.Αν τον χτυπησετε με το δαχτυλο μπορει να σας φανει ξυλινος αλλα καμια σχεση.Οι κορυφαιοι στοχοι που χρησιμοποιουνται σε τουρνουα ειναι ο Winmau blade 4(που τον απεκτησα πριν λιγο καιρο) και ο unicorn eclipse pro και ωσοι γνωριζετε τους κλασικους φθηνιαρικους στοχους αν ριξετε σαυτους θα παθετε πλακα.Καταρχην δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκκατομυριο να εκτιναχθει το βελακι και κατα δευτερον δεν γεμηζει τρυπες μολις βγαζετε το βελακι δεν αφηνη τρυπα πισω.

H κορυφαια εταιρεια Darts στον κοσμο ειναι η unicorn και ακολουθει δευτερη η Winmau.Aυτες οι δυο εταιρειες σπονσοραρουν τους κορυφαιους παικτες στον κοσμο και με τα σηματα της unicorn παιζει ο Phil taylor ο κορυφαιος ολων και 15 φορες παγκοσμιος πρωταθλητης.Τα επαγγελματικα και κορυφαια βελακια ειναι φτιαγμενα κατα 95% και 97% απο Βολφραμιο(Τungsten) ενα σπανιο και απιστευτα ανθεκτικο μεταλο και αποτελουνται απο το κυριως σωμα την ουρα και τα φτερα.Στα τουρνουα soft tip επιτρεπονται βελακια 18γρ και σε ελαχιστες περιπτωσης 20γρ.Στα τουρνουα με βελακια steel tip που ειναι τα κανονικα τουρνουα δεν υπαρχει οριο και χρεισιμοποιουνται βελακια συνηθως απο 18γρ μεχρι 28γρ με πιο διαδεδομενα να ειναι των 26γρ.Ουρες υπαρχουν πολλα σχεδια πλαστικες,μεταλικες κοντες,μακριες κτλ και φτερα υπαρχουν κανονικα 5 κατηγοριες.Τα slim που ειναι πιο μακροστενα και λεπτα τα standard η Plus που ειναι τα κανονικα που ολοι ξερουμε τα big wing που ειναι σαν τα plus περιπου αλλα πιο πλατια τα DXM που ειναι πιο μυτερα και μακροστενα και τα Χtra που ειναι καπως αυγοηδες.Και πανω απ ολα προσοχη επειδη υπαρχουν παρα πολλα σχεδια βελακια,φτερα και ουρες αλλα και ποσα γραμμαρια ειναι το βελακι ποτε να μην αγοραζετε απο το ιντερνετ αν δεν ξερετε το βελακι και ποσα γραμμαρια σας βολευει.Μπορει να λεει καποιος ελα μωρε τι ειναι 26γρ σαν πουπουλο θα ειναι.Αυτο δεν ισχυει τα 26γρ βελακια δεν ειναι για ολους ειναι πολυ το βαρος και φαινεται μονο αν ασχοληθει καποιος μαυτα.Μεγαλη προσοχη στην επιλογη γιατι κοστιζουν κιολας.Τα Phase 5 που εχω εγω σε steel tip και soft tip κοστιζουν 100 ευρω το σετ δηλαδη 200 ευρω τα 6 βελακια.Kαι για το τελος να πουμε και της σωστες αποστασεις για τον στοχο.το υψος του στοχου πρεπει να ειναι 1,73cm απο το κεντρο του στοχου μεχρι το πατωμα και η αποσταση που ριχνουμε βελακια απο τον στοχο πρεπει να ειναι 2,37cm.
 
Πςςςς!!! Βασίλη, Θεός! :)

Πραγματικά, δεν τα γνώριζα όλα αυτά!

Έχω 2 ερωτήσεις: όταν παίζεις με soft tip πόσα γραμμάρια να είναι περίπου το βελάκι (από 18 ως 28gr, φαντάζομαι ότι υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια!)

Τα φτερά φαντάζομαι χρησιμοποιούνται για την αεροδυναμική και για την ευθυβολία. Πώς επηρρεάζουν τα διαφορετικά φτερά την απόδοση ενός καλού παίκτη?
 
οταν παιζεις soft tip σε ηλεκτρονικους στοχους δηλαδη χρεισιμοποιουνται αποκλειστικα 18γρ και σε ελαχιστα τουρνουα 20γρ και ο λογος ειναι για να μην γιννει ζημια στον ηλεκτρονικο στοχο.Στα κανονικα Darts τουρνουα με steel tip βελακια χρεισιμοποιουνται18γρ,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28 αναλογα πιο βολευει τον παιχτη.

Τα φτερα οπως ειπες Μαριανα παιζουν ρολο στην αεροδυναμικη και ο παικτης βρισκει τον καταληλο συνδιασμο μετα απο πολλες δοκιμες.Τα slim οπως εγραψα συνηθως χρεισιμοποιουνται σε κατω απο 23γρ βελακια γιατι ειναι πιο μικρα και λεπτα.Τα plus ειναι τα κανονικα και τα Dxm και τα xtra χρεισιμοποιουνται συνηθως για τον εξης λογο:Παιζεις ας πουμε για για εξηνταρα και πανε τα δυο βελακια σε σημειο που δεν βολευει να ριξεις στο τριτο γιατι θα χτυπησει στο φτερο απο τα αλλα και θα αλαξει πορεια αν εχεις dxm η xtra που ειναι πιο μικρα ειναι πιο ευκολο να σημαδεψεις και να βαλεις το βελακι σε δυσκολα και μικρα σημεια.Φυσικα το παν ειναι οι πολλοι συνδιασμοι ουρας και φτερων μεχρι να βρει ο παικτης τον καταληλο.
 
Ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες σ' όλες τις απορίες! :)

Μάλλον έχω πολλά να μάθω ακόμα για το σπορ!....
 
Όταν κάποτε έβλεπα τον Eric Bristow στο Eurosport αναρωτιόμουν αν υπήρχε έστω κι ένας ακόμα Έλληνας συντονισμένος στην ίδια συχνότητα! Τώρα πλέον σκέφτομαι πως ίσως και να υπήρχε... είναι απίστευτο τελικά το τι μπορεί να μας ενώσει εδώ μέσα. :)
 
alkis21 είπε:
Όταν κάποτε έβλεπα τον Eric Bristow στο Eurosport αναρωτιόμουν αν υπήρχε έστω κι ένας ακόμα Έλληνας συντονισμένος στην ίδια συχνότητα! Τώρα πλέον σκέφτομαι πως ίσως και να υπήρχε... είναι απίστευτο τελικά το τι μπορεί να μας ενώσει εδώ μέσα. :)
Aυτο ξαναπεστο φιλε:DDarts και videogames ειναι η ζωη μου.
 
attachment.php
 
Εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε πλέον τόσους υποψήφιους στόχους για βελάκια που ποτέ δεν θα νιώσουμε έλλειψη. Ακόμα και αν όλη η χώρα το ρίξει στο άθλημα. ;)
 
Maddog είπε:
Εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε πλέον τόσους υποψήφιους στόχους για βελάκια που ποτέ δεν θα νιώσουμε έλλειψη. Ακόμα και αν όλη η χώρα το ρίξει στο άθλημα. ;)
Σωστοςςςςςςςςςςςς :D
 
Θα ήταν ωραία να μπορούσαμε να κανονίσουμε μια συνάντηση ή ένα πρωταθληματάκι Darts για την πλάκα μας!

Αλλά όλοι είμαστε μακριά & κακά τα ψέμματα όλοι είμαστε πνιγμένοι και κάτι τέτοιο θα ήθελε οργάνωση!

Δεν σταματάω να ελπίζω! Ποτέ δεν ξέρεις! :)
 
D@redevil είπε:
Θα ήταν ωραία να μπορούσαμε να κανονίσουμε μια συνάντηση ή ένα πρωταθληματάκι Darts για την πλάκα μας!
Αλλά όλοι είμαστε μακριά & κακά τα ψέμματα όλοι είμαστε πνιγμένοι και κάτι τέτοιο θα ήθελε οργάνωση!

Δεν σταματάω να ελπίζω! Ποτέ δεν ξέρεις! :)
Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι Μαριανα.Ετοιμα τα εχω τα βελακια στην θηκη τους :D
 
Το νεο μου καμαρι που παρελαβα σημερα απο αγγλια και προσθεσα στον εξοπλισμο μου(soft tip darts).Unicorn silverstar phil taylor edition 18 γραμμαρια.5mm μεγαλητερο το κυριως σωμα σε μηκος και 2mm λιγοτερα στην περιμετρο τους απο τα υπολοιπα βελακια που εχω δηλαδη 4,7 εκατοστα αντι για 4,2 και 6 αντι για 8.Οι ουρες ειναι οι Gripper II medium ωστε να μεγαλωνει περισσοτερο το βελακι και φτερα standard.Φυσικα θα βαλω και slim φτερα αλλα και DXM οπως και ουρες maestro και maestro II ωστε να βρω την καταληλη ισοροπια και συνδιασμο για τα γουστα μου.

IMG_0124.jpg

IMG_0124.jpg
 
To νεο μου αποκτημα που παρελαβα σημερα.Unicorn Black star Phil Taylor steel tip 22 γραμμαριων.

IMG_0151.jpg
 
Billy, ή και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, τα darts στην Αθήνα γνωρίζουν τρομερή άνθηση με 3 συλλόγους, πάνω από 40 ομάδες, ομαδικό και ατομικό πρωτάθλημα, Εθνική Ομάδα που συμμετέχει σε διεθνείς διοργανώσεις και πολλά άλλα. Προσπαθούμε τώρα να κάνουμε άνοιγμα στην επαρχία και να οργανώσουμε το άθλημα σε όλη την Ελλάδα και πραγματικά χαίρομαι που ακούω οτι κάποιος στις Σέρρες κουβαλάει την τρέλα σου!

Την τελευταία εβδομάδα μάλιστα διοργανώθηκε εδώ το Μεσογειακό Κύπελλο με την Ελλάδα να καταλαμβάνει την 3η θέση (πέρσι το είχαμε σηκώσει στην Μάλτα), ενώ χθες ήταν το GDO Open στην Αθήνα (που μετράει με πόντους στην παγκόσμια κατάταξη) το οποίο κατέκτησε ο πρωταθλητής Ελλάδας Γιάννης Μιχαήλ κερδίζοντας με 6-4 στον τελικό τον πρωταθλητή Μάλτας. Είχαμε πάνω από 150 συμμετοχές φέτος!

Θα μπορούσες ίσως να μου πεις αν υπάρχουν κι άλλοι στις Σέρρες ώστε να δημιουργηθεί ίσως κάτι οργανωμένο εκεί. Αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία ρώτα με και θα χαρώ να σου απαντήσω.
 
Πίσω
Μπλουζα