Bελάκια (Darts)

Δε γνώριζα οτι έχουμε τόσο δυνατούς παίκτες στην Ελλάδα. Βασικά δεν ήξερα καν οτι συμμετέχουμε και σαν εθνική σε διοργανώσεις. Μπράβο σε όλους τους παίκτες.
 
Φιλε Low(απο το john lowe ισως :D )δυστηχως ολα τα ωραια πραγματα γεινονται στην αθηνα.Εδω περα καλα καλα δεν υπαρχει ατομο για να παιξω και ελαχιστα μαγαζια υπαρχουν που να εχουν soft tip darts μεσα ωστε να παιζει ο κοσμος.Εγω μια ζωη χωμενος στα μπιλιαρδαδικα ειμαι και παιζω βελακια μεχρι την στιγμη που εξαφανιστηκαν και πριν πολλα χρονια αγορασα τα πρωτα μου βελακια και στοχο και το γυρισα στα steel tip με την αγορα Darts απο αγγλια που εφαγα πολλα λεφτα μεχρι να βρω το μεγεθος και το βαρος που να με βολευει γιατι δυστηχως δεν μπορουσα να τα δοκιμασω.Ετσι παρατησα τα αγαπημενα μου Phase 5 των 26 γραμμαριων και το γυρισα στα Black star των 22γρ που με βολεψαν.Φυσικα για την παρτη μου παιζω δεν ειμαι στο επιπεδο το δεικο σας που ασχοληστε σοβαρα μαυτο.Μακαρι να ειχε ατομα φιλε που να ασχολιοταν εδω ωστε να μπορουσε να γιννει κατι.Δυστηχως ειμαι απο τους τελευταιους των μοικανων.
 
χαχα, όχι το LOW δεν είναι από τον John Lowe, άρχισα να παρακολουθώ το 1999, κάμποσα χρόνια μετά το τέλος της καριέρας του.

Επειδή δεν το διευκρίνησα πριν παίζουμε μόνο steel tip και, πλην των 5-6 κορυφαίων, το επίπεδό μας δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό. Αν κλείνεις σταθερά σε λιγότερα από 30 βελάκια και μέσο όρο γύρω στα 26 είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. Ίσως να αξίζει τον κόπο αν ποτέ βρεθείς νότια να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου με άλλους, μιας και όλο και κάποιο επίσημο ή ανεπίσημο τουρνουαδάκι θα πετύχεις...

Επειδή βλέπω πως σου αρέσει ο εξοπλισμός εγώ παίζω με Fusions 22g της Red Dragon Darts (http://www.reddragondarts.com/sec/2630/Fusions/). Παίζω 10 χρόνια και τα 8 πρώτα δεν άλλαξα βέλη (απλά ξανάπερνα τα ίδια). Πρόπερσι πήρα τα Fusions και με δυσκόλεψαν πολύ αρχικά αλλά πάλεψα να τα συνηθίσω και τελικά μαζί τους έχω παίξει τα καλύτερά μου βέλη.
 
Εγω φιλε παιζω βελακια απο το 94 και γενικα χρησιμοποιω μονο Unicorn απο βελακια και μονο σε στοχο χρησιμοποιω winmau blade 4 γιατι ποιοτηκα τον βρηκα καλητερο απο τον unicorn eclipse pro.Σε soft tip πολλες φορες τελειωνω στα 18 με 20 βελακια και σε steel tip σχεδον παντα κατω απο 26 οπως αναφερεις.Φυσικα στα σωστα μετρα του στοχου και σε μηκος και σε υψος μετρημενα οχι κουτουρου.Μακαρι να ημουνα αθηνα να παιζαμε κανενα παιχνιδακι για την πλακα μας.
 
Βελακια εχω παιξει μονο μια φορα στο σπιτι του αγοριου της αδερφης μου... Πραγματικα πολυ διασκεδαστικο παιχνιδι! Θα θελα να ξαναπαιξω!
 
Εδω και μερικους μηνες εχουμε μια περιεργη κατασταση στην

δουλεια μου (τυπου ALTER) με αποτελεσμα να κανουμε οτι

φαναταστειτε για να περναει το 8ωρο.Μεσα σε αυτα

εχουμε στησει και ενα μινι πρωταθλημα DARTS!

Ιδου και οι αποδειξεις...

DSC00189.jpg

DSC00190.jpg

Ο "τοιχος" απο χαρτοκουτα που εχουμε φτιαξει λειτουργει ως "παγιδα" για τα

εκτος στοχου βελακια. :)
 
stayros είπε:
Εδω και μερικους μηνες εχουμε μια περιεργη κατασταση στην δουλεια μου (τυπου ALTER) με αποτελεσμα να κανουμε οτι

φαναταστειτε για να περναει το 8ωρο.Μεσα σε αυτα

εχουμε στησει και ενα μινι πρωταθλημα DARTS!

Ιδου και οι αποδειξεις...

Προβολή συνημμένου 52580

Προβολή συνημμένου 52581

Ο "τοιχος" απο χαρτοκουτα που εχουμε φτιαξει λειτουργει ως "παγιδα" για τα

εκτος στοχου βελακια. :)
Είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν αντί για στόχους, χρησιμοποιούσατε φωτογραφία του αφεντικού σας, ή ακόμα καλύτερα, το ίδιο σας το αφεντικό... θα πετυχαίνατε τρομερά σκορ!!!

:cool: (ιδέες βάζω τώρα...)
 
Stanfromgreece είπε:
Είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν αντί για στόχους, χρησιμοποιούσατε φωτογραφία του αφεντικού σας, ή ακόμα καλύτερα, το ίδιο σας το αφεντικό... θα πετυχαίνατε τρομερά σκορ!!!:cool: (ιδέες βάζω τώρα...)
Δεν ειναι ασχημη σαν ιδεα... :diablotin:
 
Βλέπω οτι υπάρχουν πολύ τρελλοί ακόμα σχετικά με την αρρώστια των darts, πράγμα πολύ καλό για εμάς που ασχολούμαστε χρόνια και ψάχνουμε καλούς φίλους για πολλά παιχνίδια! Γιάυτό θα μου επιτρέψετε να δώσω κάποια στοιχεία για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το άθλημα, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Υπάρχουν τρείς σύλλογοι που ασχολούντε με τα darts στην Αθήνα και διοργανώνουν πρωταθλήματα με ομάδες αλλά και ατομικά. Ο μεγαλύτερος σύλλογος, στον οποίον είμαι γραμμένος κι εγώ, λέγεται Π.Α.Σ.ΝΤ.(Πανελλήνιος Αθλητικός Σύλλογος ΝΤαρτς) και βρίσκεται στον Άγιο Δημήτριο στην οδό 25ης Μαρτίου και Πηλέως 18. Υπάρχει και σχετική σελίδα στο internet που λέγεται padc.gr για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά.

[edited] Καλύτερα να μην επικεντρωθούμε στο πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος σύλλογος (διαφήμιση). Γενικότερες πληροφορίες όμως είναι πάντα ευπρόσδεκτες [edited]

Τέλος, για όσους ενδιαφέροντε για darts και την αγορά τους, σας γράφω δύο σελίδες στο internet, τις μεγαλύτερες αυτη τη στιγμή, όπου θα βρείτε τα ΠΑΝΤΑ για βελάκια. Α180 darts και darts corner. Εγώ την Δευτέρα περιμένω τα καινούρια βελάκια μου απο Harrows, λέγονται I.C.E. και είναι 24gr.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με την φλυαρία μου. Για όποιον φίλο θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε γύρω απο τα darts, είμαι εδώ, μη διστάσετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wolfdarter καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις edit πάνω σε edit οποιουδήποτε από τη διαχειριστική ομάδα γράφοντας μάλιστα τα ίδια με αυτά που διαγράφηκαν . Έγινε για κάποιον λόγο ο οποίος σου δίνεται και πιο πάνω. Αν θες να δώσεις γενικές πληροφορίες για το πως λειτουργεί το πρωτάθλημά σας και όχι ο σύλλογος σας πολύ ευχαρίστως. Όποιος ενδιαφέρεται για τη λειτουργία του συλλόγου μπορεί να πάει από κοντά να την δει και να μάθει.
 
Χαιρετώ την παρέα.

Αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ (ή έστω σε πμ), από που αγοράζετε στόχους; Το γνωστό ιντερνετομάγαζο που πουλάει Winmau βλέπω οτι έχει καπέλο 100% στις τιμές Αγγλίας. Από την άλλη τα μεταφορικά από Αγγλία

για στόχους είναι πάνω από 15-20 λίρες.

Επίσης κανένας σύλλογος στα βόρεια της Αθήνας υπάρχει;

Ευχαριστώ
 
power_gr είπε:
Χαιρετώ την παρέα.
Αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ (ή έστω σε πμ), από που αγοράζετε στόχους; Το γνωστό ιντερνετομάγαζο που πουλάει Winmau βλέπω οτι έχει καπέλο 100% στις τιμές Αγγλίας. Από την άλλη τα μεταφορικά από Αγγλία

για στόχους είναι πάνω από 15-20 λίρες.

Επίσης κανένας σύλλογος στα βόρεια της Αθήνας υπάρχει;

Ευχαριστώ
Δες τα pm σου φιλε.
 
Ο καινουργιος μου εξοπλισμος Unicorn Bob Anderson 20gr.

IMG_0401.jpg

IMG_0401.jpg
 
4 σετ εχω 3 steel tip και 1 soft tip
 
καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριος στο αθλημα και θα με βοηθουσατε αν μου λεγατε καποιο μαγαζι με εξοπλισμο για βελακια στη θεσσαλονικη
 
pontios_21 είπε:
καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριος στο αθλημα και θα με βοηθουσατε αν μου λεγατε καποιο μαγαζι με εξοπλισμο για βελακια στη θεσσαλονικη
Καλώς ήρθες! :)

Με πμ παρακαλώ όποιος απαντήσει, για να μην έχουμε θέματα με αθέμιτη διαφήμιση! :)

Ευχαριστώ.
 
Μιας και εγινε ανασκαφη στο thread να γραψω και εγω αφου εχω αποψη πλεον :p .

Εχω ξεκινησει να ασχολουμε με το αθλημα εδω και καποιους μηνες! Ειναι πολυ ωραιο αλλα θελει πολυ προπονηση...

Παιζω με τα Sabotage 24gr της Winmau με απλη πλαστικη μακρια ουρα και standard φτερα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. (Thanks Billy για την βοηθεια στην επιλογη βελακίων :D )

Sabotage.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βελάκια είχα κάτι μικρά κι εγώ με στόχο κανονικά από φελλό. Μόλις χάλασε ο στόχος από την πολυχρησία, την πλήρωναν οι τοίχοι.
 
Εχει κανα δυο μερες που ηρθε απο αγγλια το νεο μου σετ βελακια τα οποια ειναι τα Unicorn Wez newton golden της σειρας Maestro.Tα συγκεκριμενα ειναι στα 22 γραμμαρια και προσοχη αν θελει να τα αγορασει καποιος γιατι ειναι αρκετα μεγαλα (5O.80mm) και ισως να μην βολευουν σε ολους αναλογα με το πως ριχνει ο καθενας βεβαια.Τα φτερα δεν χρησιμοποιω αυτα που ειχε αλλα εβαλα της επιλογης μου και μιλαω για το σχεδιο γιατι και αυτα οπως και αυτα που εχει μαζι του το σετ ειναι standard φτερα.

IMG_0111.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα