B-Movies με θέμα τα τεράστια μυρμήγκια, καβούρια και άλλα!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Όταν ήμουν παιδί είχα γίνει fan για ένα διάστημα των ταινιών αυτών.


Η πρώτη ταινία διαδραματίζεται σε κάποιο νησί. Εκεί εξαιτίας ενός ραδιενεργού υλικού με το οποίο έρχονται σε επαφή μαζί του τα μυρμήγκια, ξαφνικά γίνονται τεράστια και κάνουν επίθεση στους ανθρώπους.

 


Ακόμη μία που θυμάμαι όμως μόνο μια σκηνή, πρωταγωνιστεί ένα τεράστιοβ¦ καβούρι! (Όπου επίσης κάνει επίθεση κτλ)

 


Τα φώτα σας παιδιά!

 





 

 


Υ.Γ. Δείτε οπωσδήποτε το Video! Πολύ γέλιο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μόδα αυτή πάντως ξαναγυρνά !!!!

(δες και το avatar μου... :p )

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Fa7ck5mcd1o] Mega Shark vs Giant Octopus

H ίδια εταιρεία ετοιμάζει για το 2010 το.... Mega Piranha !!!!!!!! :rofl: :rofl:
 
Πλάκα έχει το "the giant spider invasion" του 1975. Με μια τεράστια αράχνη, που τρομοκρατεί μια μικρή πόλη. Άλλη μια ταινία, είναι το "the island claws" (1981) όπου λόγω πειραμάτων μια καραβίδα(ω ναι!), παίρνει υπερφυσικές διαστάσεις και ακολουθεί το σώσε. Στο "spasms" (1983) ένας επιστήμονας, έρχεται αντιμέτωπος με ένα γιγαντιαίο φίδι του Αμαζονίου, ενώ στο night of the lepus(1972) μεταλλαγμένοι κούνελοι :D μεγέθους αγελάδας, σπέρνουν τον τρόμο σε μια πόλη της Αριζόνα. Τέλος, το food of the gods (1976), που αποτελεί διασκευή του κλασσικού βιβλίου του Γουέλς και έχει από τεράστιους αρουραίους, μέχρι γιγάντια κοτόπουλα. Γενικά οι ταινίες του είδους (η φύση εκδικείται), ήταν απο΄τις αγαπημένες μου...
 
Αυτού του είδους οι ταινίες, αν είχαν καλύτερα ειδικά εφέ και πιο πρωτότυπο σενάριο, θα μπορούσαν να είναι πιο επιτυχημένες..
 
"giant enemy crab" ...χαχ.... "...based on TRUE (?!?!?) Japanese history!"

http://www.youtube.com/watch?v=2g1fr5vk72M

Παιζούν πολλά τέτοια το πρώτα πράμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "It came from the desert" στην amiga....πολύ κάψιμο αυτό το παιχνίδι της cinemaware. Μακάρι να έβγαινε το "It came from the desert" σε ταινία ...σούπερ τρελλά μεταλαγμένα μηρμήγκια από την κόλαση και τα μυαλά στα κάγκελα !

Και μετά θα φτιάξουμε το "it came from the deSErt" (ήρθε από το επιδόρπιο !) ΛΟΛ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Beast from 20000 fathoms, The Attack of the 50 foot woman, It came from beneath the sea, The 7th voyage of Sinbad, 20 million miles to earth, Mysterious Island, ειναι μερικα που μπορω να θυμηθω απο την συλλογη μου μιας και λατρευω αυτο το ειδος. Ολες περιλαμβανουν υπερμεγενθυμενα οντα, και η ταινιες εκτυλισσονται γυρω απο αυτα. Και φυσικα η πιο αγαπημενη μου, το Beast του Peter Benchley.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ταινια, με θεμα ενα τεραστιο μυρμηγκι σε ενα νοσοκομειο, την θυμαται κανεις?

Ειχε βγει (σαν προνυμφη αρχικα) απο τον .. λαιμο καποιου, που ειχε πρηστει γιατι κατι τον δαγκωσε σε ενα θερμοκηπιο, και εγινε τεραστιο, γιατι επεσε πανω του ενα υγρο απο το εργαστηριο που το ειχαν για να το εξετασουν.

Δεν ηταν και πολυ τρομαχτικη παντως..
 
Παιδιά χάρη στους τίτλους ταινιών που δημοσιεύσατε κατάφερα να βρω και τις 2 ταινίες που ψάχνω! :D Η ταινία με τα μυρμήγκια είναι η Empire of the Ants (1977) και η ταινία με το τεράστιο καβούρι το Islant Claws (1980).


Ενώ έψαχνα αυτές τις ταινίες βρήκα και ακόμη μία (για μένα η καλύτερη του είδους) που βέβαια δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του εντόμου αλλά με το πλήθος. Το The Bees 1978.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
Όταν ήμουν παιδί είχα γίνει fan για ένα διάστημα των ταινιών αυτών.
Η πρώτη ταινία διαδραματίζεται σε κάποιο νησί. Εκεί εξαιτίας ενός ραδιενεργού υλικού με το οποίο έρχονται σε επαφή μαζί του τα μυρμήγκια, ξαφνικά γίνονται τεράστια και κάνουν επίθεση στους ανθρώπους.

 





Αν δεν κανω λαθος σε αυτην την ταινια επαιζε και η Τζοαν Κολλινς.Την ειχα δει μικρος και δεν θυμαμαι καλα.Ειχε να κανει και με ενα παρτυ που γινοταν και στο νησι πηγαν με ελικοπτερο(κατι παλια που μοιαζουν με κουνουπια) και καναν επιθεση τα μυρμηγκια...
 
Η πρώτη ταινία διαδραματίζεται σε κάποιο νησί. Εκεί εξαιτίας ενός ραδιενεργού υλικού με το οποίο έρχονται σε επαφή μαζί του τα μυρμήγκια, ξαφνικά γίνονται τεράστια και κάνουν επίθεση στους ανθρώπους.
Ενώ έψαχνα αυτές τις ταινίες βρήκα και ακόμη μία (για μένα η καλύτερη του είδους) που βέβαια δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του εντόμου αλλά με το πλήθος. Το The Bees 1978.
Hahahahhaha! Ε ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι. Το Empire of the Ants το χα ψάξει κι εγώ πρόσφατα, αν είχα μπει νωρίτερα στο φόρουμ θα σου απαντούσα αμέσως. Είχα χεστεί πάνω μου όταν το χα δει στην ΕΡΤ ένα καλοκαίρι του ενενηντακάτι.. Και καπάκι έψαξα ένα θρίλερ με μέλισσες που μου χε επίσης κάτσει στο μυαλό από τα νιάτα μου. Αλλά όχι το The Bees που ξέρουν όλοι. Εγώ μιλάω για το The Savage Bees (1976) - που έχει και.. sequel το Terror Out of the Sky - που το χω πετύχει 2-3 φορές σε ότιναναι κανάλια. Έπος...


Πρέπει να κάνω κάποια στιγμή μια λίστα από τέτοιες trash ταινίες we loved όταν ήμασταν μικροί. Για να μη πάω σε πιο fiction καταστάσεις κι αναφέρω τα έπη Galaxy of Terror και Leviathan...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως όχι γιγάντιων διαστάσεων αλλά σίγουρα μεταλλαγμένος, σας παρουσιάζω τον Αστερία... Hitler:

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Toei Animation, LLC. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δείτε τα τέρατα του κινηματογράφου με τα ειδικά εφέ της εποχής εκείνης


και δεν αναφέρομε στους ηθοποιούς αλλά ...στα τεράστια καβούρια έντομα και πολλά άλλα ..τέρατα..απολαύστε το



μεταδόθηκε από την ΕΡΤ το 1984


[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί λόγω πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIGHT OF THE LEPUS, με γιγάντιους δολοφονικούς ... λαγούς !

spooktober12_nightofthelepus2.jpg
spooktober12_nightofthelepus2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok είχα σκοπό να ποστάρω για την ταινία Them! στην οποία βασίστηκε και το παιχνίδι It came from the desert. Αλλά μετά το post του Κωνσταντίνου εξαυλώθηκα....
 
Trailer του It Came from the Desert του παιχνιδιου της Αmiga που κανανε ταινια.

[video=youtube_share;fumQ6XaL6kA]

 
Empire of the Ants (1977) με Joan Collins και αλλες γνωστες φυσιογνωμιες.

Βασισμενη (πολυ) χαλαρα στο κλασσικο διηγημα του H.G. Wells

Μια ακομα κλασσικη καλτ πατατα!
 
Πίσω
Μπλουζα