Barbarian 2: The Dungeon of Drax

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
483
Barbarian 2: The Dungeon of Drax (1988)


24040.jpg
Μήπως υπήρχαν αμφιβολίες σχετικά με το αν θα υπάρξει συνέχεια του ιδιαίτερα επιτυχημένου παιχνιδιού Barbarian: The Ultimate Warrior;

Φαντάζομαι πως δεν υπήρξαν από κανένα…

Ούτε φυσικά και από τη σχεδιάστρια εταιρεία του πρώτου παιχνιδιού Palace Software η οποία το 1988 κυκλοφόρησε τη συνέχεια των περιπετειών του φημισμένου μπρατσαρά βάρβαρου με τίτλο Barbarian 2: The Dungeon of Drax.

Τι το καινοτόμο και ιδιαίτερο όμως θα είχε η συνέχεια ώστε να προκαλέσει το ενδιαφέρον των gamers και να φανεί αντάξια του θρυλικού πρώτου μέρους;

Ας δούμε.

24042.jpg

Dawn of Battle.

Έχοντας ελευθερώσει την Πριγκίπισσα Mariana στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, ο μάγος Drax ανασυντάσσεται και δοκιμάζει για ακόμη μια φορά να υποτάξει την Jewelled πόλη διοικώντας τις στρατιές των τεράτων μέσα από το υπόγειο καταφύγιό του.

Η εισαγωγική οθόνη του παιχνιδιού εκτός από την ηλεκτρονική εικονογράφηση του εξωφύλλου (στην οποία η Maria Whittaker ποζάρει για άλλη μια φορά προς τέρψη των οφθαλμών μας), μας προσφέρει τη δυνατότητα να επιλέξουμε μεταξύ 2 χαρακτήρων. Ο ένας είναι ο «κλασσικός» μας βάρβαρος και η δεύτερη είναι την πολεμίστρια Πριγκίπισσα Mariana (οι εποχές προχώρησαν και οι γυναίκες πλέον στην «εποχή» του Barbarian 2 πολεμούν :) ). Ο πρώτος φέρει ένα βαρύ τσεκούρι για όπλο, ενώ η δεύτερη ένα σπαθί. Αυτά θα είναι και όλα τα όπλα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς στο 2ο μέρος του παιχνιδιού.

24043.jpg
Δε φαίνεται να έχει καθόλου φιλικές διαθέσεις το κοντοπίθαρο πλάσμα.

24041.jpg
Για να δούμε ποιος είναι πιο... «βάρβαρος».

Η πρώτη πίστα του παιχνιδιού μας βρίσκει στο ύπαιθρο σε βραχώδεις περιοχές και ηφαίστεια στα οποία περιπλανιόμαστε μέχρι να βρούμε την έξοδο η οποία θα μας οδηγήσει στην επόμενη. Την ίδια λογική ακολουθούν και οι υπόλοιπες τις οποίες πρέπει να διασχίσουμε και περιπλανηθούμε μέσα σε λαβύρινθους μέχρι να συλλέξουμε όλα τα αντικείμενα που χρειάζεται και να περάσουμε στο επόμενο επίπεδο.

Σε αντίθεση λοιπόν με το πρώτο μέρος ο χαρακτήρας μας μάχεται κινούμενος σε διάφορες οθόνες τη πίστας έχοντας ως αντιπάλους τέρατα τα οποία εμφανίζονται σε διάφορες μορφές και διαστάσεις. Μπορούμε να πραγματοποιούμε άλματα πάνω από λάκκους αλλά και να μπαίνουμε σε σπηλιές (πατώντας το space bar) οι οποίες μας οδηγούν σε διαφορετικά μονοπάτια τα οποία καλό θα ήταν να χαρτογραφήσουμε.

Για να βρούμε την έξοδο του κάθε level, ένα σπαθί στο κάτω μέρος της οθόνης μας δείχνει την κατεύθυνση -αλλά όχι το δρόμο- την οποία πρέπει να ακολουθήσουμε για να ολοκληρώσουμε την αποστολή μας.

Οι κινήσεις του χαρακτήρα μας έχουν αρκετά στοιχεία από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού όπως το χτύπημα αποκεφαλισμού, οι κλωτσιές, τα κάθετα χτυπήματα προς το κεφάλι του αντιπάλου κ.α.

Κατευθύνοντας το μοχλό προς τα πάνω μπορούμε να εξαναγκάσουμε τον χαρακτήρα μας σε sprint ενώ αν πατήσουμε το fire κατά τη διάρκεια του sprint, το sprite μας πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό άλμα το οποίο θα μας βοηθήσει να υπερπηδήσουμε τους λάκκους και τα στενά ποτάμια από λάβα.

Στην πορεία μας θα συναντήσουμε και διάφορα αντικείμενα τα οποία θα μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε τις πίστες και να προστατευθούμε από τις μαγικές δυνάμεις εχθρών. Συγκεκριμένα:

  • Η μαύρη σφαίρα θα μας προστατεύσει από τις μαγικές δυνάμεις του Drax.
  • Το μαγικό φίλτρο θα αυξήσει την αντοχή μας στα χτυπήματα των αντιπάλων.
  • Το κλειδί θα ξεκλειδώσει τις ασφαλισμένες πόρτες της 3ης πίστας.
  • Το τσεκούρι θα αυξήσει την δύναμή μας.
  • Η ασπίδα θα μας προστατεύσει από τον ακαριαίο θάνατο από τη φωτιά του δαίμονα.
  • Το διαμάντι θα εξαφανίσει το Living Idol μόλις το αγγίξουμε.


Προσωπική συμβουλή: μαζέψτε οπωσδήποτε τη μαύρη σφαίρα, το διαμάντι και το κλειδί, σε διαφορετική περίπτωση δε θα μπορείτε να τελειώσετε το παιχνίδι αφού θα κολλήσετε στην ίδια ή σε επόμενη πίστα.

24045.jpg

Beauty is in the eye of the beholder.

24048.jpg
Δεν ήταν και πολύ καλή ιδέα να πραγματοποιήσουμε άλμα πάνω από το λάκκο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Το παιχνίδι αποτελείται από 4 πίστες τις οποίες πρέπει να ολοκληρώσουμε έχοντας στη διάθεσή μας 5 ζωές κάθε μία από τις οποίες διαθέτει μια μπάρα ενέργειας η οποία όταν μηδενιστεί οδηγεί -όπως είναι αναμενόμενο- στην απώλεια της ζωής.

Ενέργεια διαθέτουν επίσης και οι αντίπαλοι οι οποίοι όμως με το κατάλληλο χτύπημα (π.χ. αποκεφαλίζοντάς τους) μπορούν να τεθούν άμεσα εκτός μάχης.

Σε ό,τι αφορά μάλιστα τους αντιπάλους, αυτοί περιλαμβάνουν όπως αναφέρθηκε όντα διαφόρων διαστάσεων και μορφών όπως δαίμονες, Trolls, δεινόσαυρους, ιπτάμενα μάτια τα οποία εκτοξεύουν ακτίνες, γιγαντιαία οστρακοειδή, άνθρωποι του Neanderthal, μεταλλαγμένοι πίθηκοι, γιγαντιαία έντομα κ.α.

Κάθε ένας από τους παραπάνω αντιπάλους είναι ευαίσθητος σε συγκεκριμένα χτυπήματα τα οποία αν του δοθούν σωστά, χάνει μεγάλο ποσό της ενέργειάς του.

24044.jpg
Έχοντας επιλέξει τη Mariana η μάχη με τον παχύσαρκο βασανιστή, μοιάζει άνιση.

picture.php

24046.jpg
Taste the love.


The Lucifer's magic, that makes you numb.


Αρκετές είναι και οι χιουμοριστικές σκηνές του παιχνιδιού όπως τη στιγμή που ο χαρακτήρας μας προσπαθεί να ισορροπήσει στην άκρη ενός λάκκου αλλά και στην περίπτωση που το τεραστίων διαστάσεων τέρας του πρώτου level καταπίνει αμάσητο το κεφάλι μας το οποίο διαγράφει μια χαρακτηριστική πορεία στο στενό λαιμό μέχρι να καταλήξει στο στομάχι του.

picture.php
24047.jpg

Για άλλη μια φορά ο Drax στο δρόμο μας, αλλά η κατάληξή του θα είναι η... γνωστή.

Συνολικά το Barbarian 2: The Dungeon of Drax αποτελεί ένα αξιόλογο παιχνίδι του οποίου τα μεγάλα sprites, τα όμορφα χρώματα και το αρκετά καλό gameplay μπορεί να προκαλέσουν το ενδιαφέρον των gamers.

Στα αρνητικά του θα μπορούσαμε να αναφέρουμε τη μεγάλη του δυσκολία, την απουσία μουσικού θέματος και scrolling.

Μετά την επιτυχία του πρώτου μέρους το εύλογο ερώτημα που δημιουργείται είναι αν το Barbarian 2: The Dungeon of Drax τελικά αποτέλεσε άξιο συνεχιστή της σειράς Barbarian.

Παρακαλώ, τις απόψεις σας :)
 

Συνημμένα

  • 24040.jpg
    24040.jpg
    67,6 KB · Προβολές: 0
  • 24042.jpg
    24042.jpg
    19,3 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος!!!

Θρυλικο παιχνιδι και παρα πολυ ωραια παρουσιαση!!!
 
Μετα απο 20+ χρονια εμαθα τι κανουν τα διαφορα αντικειμενα ,οπως η μαυρη μπαλα.

Δεν ειχε τυχει παρολο που ηταν εν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στον 6128.
 
Μπράβο και για αυτό το review Alucad!!!!Καλό παιχνίδι αν και για μένα πάντως δεν ειναι καλυτερο απο το πρωτο.Πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου με τις σπηλιες και τις πορτες για να βρεις το δρομο.Ασε που ειναι και πολυ δυσκολο(οχι οτι το πρωτο δεν ηταν).Να φανταστεις το ειχα ξαναβαλει στο XBOX σε Amiga πριν καμμια εβδομαδα και ακομα και με ενα trainer που ειχε και περναγες τις πιστες(αποκλείεται να τα είχα καταφέρει χωρίς αυτό)και παλι στην τελευταια δεν ηξερα που να παω..Και παλι μπραβο!!!
 
Πολύ ωραίο review για ένα εντυπωσιακό game και άξιο sequel!

Το είχα τελειώσει στο Speccy, όπου αν και είχε λιγότερα χρώματα, τα γραφικά του ήταν πιο λεπτομερή από του C64 απ' ότι βλεπω στις φωτό. Τα αντικείμενα θυμάμαι τα έβρισκες σε συγκεκριμένες θέσεις, αλλά το ποιο θα έβρισκες κάθε φορά ήταν random. Μου είχε βγει η πίστη να περάσω το άγαλμα με τα fireballs, μεχρι που κατάλαβα ότι χρειαζόμουν το διαμάντι!

Το μονάδικό σημείο που με χάλασε ήταν

ο Drax που την σκαπούλαρε στο τέλος με το κεφάλι του παραμάσχαλα!
Πως περίμενα ένα ακόμα καλύτερο Barbarian 3 δε μπορείτε να φανταστείτε! Κρίμα που δεν συνέβη κάτι τέτοιο ποτέ...
 
Ωραίος για μία ακόμα φορά ο Alucard. :thumbup:

Barbarian 2 λοιπόν. Σε αυτήν την πιό... "unisex" συνέχεια του παιχνιδιού, έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε και πάλι ορισμένα πολύ όμορφα γραφικά, να εκτελέσουμε μπόλικες κινήσεις, καθώς και να "εκτελέσουμε" μπόλικους εχθρούς. :D

Moυ άρεσε πολύ και η άποψη του "βετεράνου" Δημήτρη Παυλή στο αντίστοιχο review του Pixel, την οποία και κάνω quote ευθύς αμέσως:

Η μετάβαση απο το Barabarian I στο Barbarian II θυμίζει την μετάβαση απο το Exploding Fist I στο Exploding Fist II. Eνα καλό beat 'em up γίνεται arcade adventure με αξιώσεις.
Στην βάση του λοιπόν το παιχνίδι διαφέρει κάπως απο τον προκάτοχό του, και ορισμένες φορές μπορεί να γίνει ιδιαίτερα ζόρικο - όπως ανέφερε και ο Alucard.

Πάντως, όπως και σε πολλά τέτοια παιχνίδια (π.χ. Tarzan, Flash Gordon, Dun Darach, κλπ, κλπ, κλπ...), καλό θα είναι να φτιάξουμε και ένα χάρτη για διευκόλυνση.

Προσωπικά πιστεύω πως το παιχνιδάκι αξίζει. Οι μόνοι που ίσως απογοητευθούν κάπως, είναι οι πιό "σκληροπυρηνικοί" οπαδοί του Barbarian, οι οποίοι ίσως περίμεναν ένα ακόμα αποκλειστικά one-on-one fighting game, χωρίς το στοιχείο της εξερεύνησης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν από τα πρώτα games που έπαιξα στην Amiga μου. Αν και δεν είμαι φίλος των beat 'em up, με το συγκεκριμένο (και το Moonstone) πορώθηκα. Κρίμα που δεν έχω καταφέρει ακόμα να τα τελειώσω :( .
 
Mερικες φορες οταν ειμαι down και θελω κατι να με ανεβασει βλεπω το παρακατω.


Να ειναι καλα ο Clive ,κατι τετοιες εποχες σπανιζει η ψυχαγωγια.


Barbarian II: The Dungeon of Drax, ZX Spectrum

[video=youtube;-M273bGfywQ]

 
Aardvark είπε:
Mερικες φορες οταν ειμαι down και θελω κατι να με ανεβασει βλεπω το παρακατω.
Να ειναι καλα ο Clive ,κατι τετοιες εποχες σπανιζει η ψυχαγωγια.


Barbarian II: The Dungeon of Drax, ZX Spectrum
Ανελέητος :D
 
Spectrum σε όλο του το "μεγαλείο". :p

Στα stages με τις σπηλιές και τα dungeons, οι χαρακτήρες μοιάζουν να τσαλαβουτάνε σε μουστάρδα... :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενω το πρωτο Barbarian αποτελουσε μια παιδικη αναμνηση (απο εποχη Αμστραντ), το Β2 το ειδα σχετικα προσφατα σε winUAE και ηταν αρκετα απολαυστικό. Φυσικα εκανα χαρτη και σημειωνα τα παντα.

Παντως μου αρεσει πολυ οταν παιχνιδια της ειδας σειρας ανηκουν σε διαφορετικο ειδος, δηλ. fighting το ενα, action adventure το αλλο και παει λεγοντας. Ειναι σαν να βλεπεις μια αλλη οπτικη γωνια του φανταστικου κοσμου.
 
Παντως μου αρεσει πολυ οταν παιχνιδια της ειδας σειρας ανηκουν σε διαφορετικο ειδος, δηλ. fighting το ενα, action adventure το αλλο και παει λεγοντας. Ειναι σαν να βλεπεις μια αλλη οπτικη γωνια του φανταστικου κοσμου.
Καλή παρατήρηση, και μένα μου αρέσει αυτό. Παρόμοια περίπτωση είναι το The Way of The Exploding Fist με την συνέχεια του Fist II: The Legend Continues.
 
πωπω τι μου θυμίσατε. άπειρες ώρες διπλό με τον καλύτερο φίλο μου στον Commodore 64 (δικός του εγώ δεν είχα υπολογιστή στα '80ς) το exploding fist νομίζω έπαιζες και μονό με αντίπαλο τον υπολογιστή; δεν θυμάμαι πάνε και τόσα χρόνια.
 
έπαιζες και μονό με αντίπαλο τον υπολογιστή; δεν θυμάμαι πάνε και τόσα χρόνια.
Ναι βέβαια και μονό. Άπειρες ώρες παρέα με τον καλύτερο φίλο μου, το ίδιο ισχύει και για μένα.

Μας έφερε αναμνήσεις το review του Alucard. :thumbup:
 
πωπω τι μου θυμίσατε. άπειρες ώρες διπλό με τον καλύτερο φίλο μου στον Commodore 64 (δικός του εγώ δεν είχα υπολογιστή στα '80ς) το exploding fist νομίζω έπαιζες και μονό με αντίπαλο τον υπολογιστή; δεν θυμάμαι πάνε και τόσα χρόνια.
Καλημέρα @Uskoke Πιθανότατα αναφέρεσαι σε αυτό το παιχνίδι.

 
όχι εννοώ βέβαια το exploding fist που παίζαμε στον C 64 του καλύτερου φίλου μου τότε!
 
Πίσω
Μπλουζα