Barbarian Review

Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Είχα κόψει κεφάλια και κεφάλια μιλάμε! Ενα ολόκληρο καλοκαίρι στην Αίγινα, είχα τον Amstrad στην αυλή της γιαγιάς μου...και μπορώ να πώ έρχονταν μέχρι και 20 παιδιά, μόνο και μόνο για να παίξουμε Barbarian! Εκείνο το καλοκαίρι είχαμε δεί στο σινεμά και το Κάλιντορ ο μονομάχος (Red Sonia κανονικά) και είχαμε πορωθεί πολύ άγρια!!!
 
...σχόλια για το εν λόγω παιχνίδι και του review του Telonio, έχω κάνει εδώ (βαριέμαι να τα ξαναγράφω :D )

Δεν ξέρω πως χωρίστηκε εκείνο το thread σε δύο διαφορετικά !! ...μήπως να γινόταν κανένα merge...?
 
H Microids ετοιμαζει remake (PC/Mac/iOS/Android) αλλα τα πρωτα δειγματα ειναι απογοητευτικα

388327_146799358758851_126333340805453_178027_799676740_n.jpg

387814_144078749030912_126333340805453_171551_423813450_n.jpg
 
Πράγματι, το μαλλί της γκόμενας στην εικόνα #1 έπρεπε να είναι πιό καλοχτενισμένο. Τουλάχιστον πετύχανε το ντύσιμο. :p
 
Maddog είπε:
Πράγματι, το μαλλί της γκόμενας στην εικόνα #1 έπρεπε να είναι πιό καλοχτενισμένο. Τουλάχιστον πετύχανε το ντύσιμο. :p
To μαλλί είναι χάλια... μοιάζει με ΕΜΟ... καμία σχέση με εκείνη την εποχή την οποία πραγματεύεται το παιχνίδι...

Όσο για το ντύσιμο... ποιό ντύσιμο;;;;;;;

Το 2ο screenshot που είναι in game, μου θυμίζει στα γραφικά το πρώτο Mortal Combat, στο ταπεινό PC που είχα εκείνη την εποχή, και που για να μπορέσω να το καταφέρω να παίξει, έπρεπε να το αφήσω τελείως γυμνό!!! (κοινώς... χάλια για την σήμερον ημέρα!)
 
Δε θυμαμαι τι αλλους τιτλους ειχε η εταιρεια Microids αλλα τα γραφικα μου κανουν πιο πολυ για fan game παρα για remake, και η εικονογραφηση μου κανει για δημιουργημα σπουδαστη ΑΚΤΟ ή Βακαλώ με Photoshop.
 
Rakeesh είπε:
Δε θυμαμαι τι αλλους τιτλους ειχε η εταιρεια Microids αλλα τα γραφικα μου κανουν πιο πολυ για fan game παρα για remake, και η εικονογραφηση μου κανει για δημιουργημα σπουδαστη ΑΚΤΟ ή Βακαλώ με Photoshop.
Και όμως! Αν είναι η ίδια, μιλάμε για την εταιρία των Syberia & Post Mortem / Still life, που τα θεωρώ προσωπικά από τα κορυφαία adventure games - ειδικά τα Syberia!
 
Φοβερό! Είχε τρομερή ποικιλία κινήσεων για τότε, έχτιζε gameplay όπου απέκρουες, έσκυβες, έκανες τούμπες, κλωτσούσες, χτυπούσες πάνω κάτω, αποκεφάλιζες, είχε στρατηγική δηλαδή. Το καλύτερο one on one στον amstrad. Αρκετά καλά γραφικά, καλή κίνηση, φοβερή μουσική (κρίμα που όταν έμπαιναν τα ηχητικά εφφέ την έκοβε :p ). Φοβερό διπλό και μονό.

υ.γ. Χαχα, θυμάμαι τότε που έλεγα στον αδερφό μου πως βρήκα τον αποκεφαλισμό και μετά ένα καλικατζαράκι παίζει μπάλα με το κεφάλι. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρει ο πατέρας μου τη δισκέτα με το παιχνίδι και να την κρύψει. LOL
 
Πίσω
Μπλουζα