Barbie vs Sindy

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Αγαπημένες κούκλες των 90s

Η Barbie έιναι της Mattel και η Sindy της Hasbro.

Την τελευταία έχω να τη δω πολύ καιρό, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί πια.

Η Barbie κυκλοφορεί ακόμα, αλλά την έχουν χαλάσει πολύ

μοιάζει πλέον περισσότερο με τις μισητές Bratz (οι υδροκέφαλες slutty κούκλες των 00s)

Παρακάτω δίνω μερικά cool sites με εικόνες από τις αγαπημένες μας κούκλες

http://www.club-sindy.com/hasbro_id.htm

http://www.lisasdolls.eu/Sindy/SindyDolls.htm

http://www.barbiecollector.com/

Αλήθεια εσάς ποια κούκλα σας άρεσε περισσότερο;

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο να παίζω με Sindy, αλλά κατέληξα να έχω περισσότερες Barbie (πώς τα κατάφερα έτσι δε ξέρω)


*Σύντομα θα ανεβάσω φωτό από τις κούκλες που επέζησαν!
 
Εμενα μου αρεσε το μοντελο που εκανε τη Σιντυ στις διαφημισεις :Ρ

(Η δικια μας Μπιμπι-μπο ειναι εκτος συναγωνισμου;; )
 
Rakeesh είπε:
Εμενα μου αρεσε το μοντελο που εκανε τη Σιντυ στις διαφημισεις :Ρ

loool :rofl:

Περίμενα ότι θα εβλεπα τέτοια απάντηση από τα αρσενικά μέλη του forum!
 
εννοειτε barbie.η cindy ηταν κακασχημη! και η μπιμπιμπο ακομη χειροτερη!
 
Εγώ πάντως που έχω πάρα πολλές Barbie, αρκετές bibi-bo και κάμποσες Sindy προτιμώ πρώτα Bibi-bo, μετά Sindy και τέλος Barbie. Ιδίως οι τελευταίες που πωλιούνται σήμερα είναι απαράδεκτες. Δεν λυγίζουν ούτε τα πόδια και έχουν κενά στο κεφάλι χωρίς μαλλιά.
 
Θα διαφωνήσω :( , γνωρίζω απο τις μικρές μου ότι οι σημερινές Barbie είναι πολύ καλύτερες! :flower:

Μερικές λυγίζουν τα πόδια τους και τα μαλλιά τους είναι υπέροχα!

Έχει τόσες πολλές στην αγορά... :cry: :cry:
 
Σαν πιτσιρίκα κι εγώ είχα και Barbie και Sindy..αλλά για να πω την αλήθεια προτιμούσα τις Sindy. Οι Barbie μου έκαναν κάπως δυσανάλογες...Αυτό που δε μου άρεσε όμως στις Sindy είναι ότι ήταν με τέτοιο τρόπο κατασκευασμένα τα πόδια τους που πέρα από αθλητικά, δε θυμάμαι να μπορούσαν να βάλουν άλλο παπούτσι :eek: ...κανένα τακουνάκι.. τίποτα!! :p
 
Υπήρχαν και τακουνάκια για τη Σίντυ, αλλά δεν είχαν ίχνος κομψότητας, ήταν πολύ flat και σχετικά δυσανάλογα για τις διαστάσεις της κούκλας (νόμιζες ότι ήταν σχεδιασμένα για κούκλες τραβεστί), ή , κάπως έτσι το θυμάμαι...
 
snakeyes08 είπε:
Υπήρχαν και τακουνάκια για τη Σίντυ, αλλά δεν είχαν ίχνος κομψότητας, ήταν πολύ flat και σχετικά δυσανάλογα για τις διαστάσεις της κούκλας (νόμιζες ότι ήταν σχεδιασμένα για κούκλες τραβεστί), ή , κάπως έτσι το θυμάμαι...

Να σου πω την αλήθεια..δεν το θυμάμαι! Σίγουρα κάτι θα είχαν κι αυτές, τόσα φουστανάκια είχαν..αλλά αυτό που μου έρχεται πρώτα στο μυαλό ως πατούμενο για τις Sindy, είναι το κλασικό άσπρο αθλητικό μέχρι τον αστράγαλο..αν θυμάμαι καλά έβγαινε και σε ροζ :p
 
Ναι το θυμάμαι! Αν και περισσότερο μου άρεσαν τα πατίνια της!
 
snakeyes08 είπε:
Ναι το θυμάμαι! Αν και περισσότερο μου άρεσαν τα πατίνια της!

Την είχα αυτήν τη Sindy με τα πατίνια!! Όταν γυρίσω στο πατρικό μου θα βγάλω καμιά φωτογραφία να ποστάρω..τουλάχιστον τα πατίνια θα πρέπει να έχουν σωθεί..για την κούκλα δεν είμαι σίγουρη..
 
Εγώ θυμάμαι τη Sindy μπαλαρίνα. Όταν ήμουν μικρή νόμιζα ότι ήταν μόνο μπαλαρίνα και ότι φορούσε μόνο ρούχα μπαλέτου. Έχω και σήμερα μια σε καλή κατάσταση και είναι η πιο όμορφη κούκλα μπαλαρίνα που έχω δει.
 
rapunjel είπε:
Εγώ θυμάμαι τη Sindy μπαλαρίνα. Όταν ήμουν μικρή νόμιζα ότι ήταν μόνο μπαλαρίνα και ότι φορούσε μόνο ρούχα μπαλέτου. Έχω και σήμερα μια σε καλή κατάσταση και είναι η πιο όμορφη κούκλα μπαλαρίνα που έχω δει.
Κ'εγω την Sindy μπαλαρινα ειχα. Θυμαμαι οτι ειχα μονο 2 ζευγαρια παπουτσια για την Sindy: αυτα της μπαλαρινας και κατι αλλα αθλητικα κιτρινα! Αλλα δεν στεναχωριομουν, γιατι της φορουσα καποια ζευγαρια απο την Bibi-bo ;)
 
domniki είπε:
Κ'εγω την Sindy μπαλαρινα ειχα. Θυμαμαι οτι ειχα μονο 2 ζευγαρια παπουτσια για την Sindy: αυτα της μπαλαρινας και κατι αλλα αθλητικα κιτρινα! Αλλα δεν στεναχωριομουν, γιατι της φορουσα καποια ζευγαρια απο την Bibi-bo ;)
Αυτή την είχε η αδερφή μου,αλλά είχε και μια άλλη μπαλαρίνα που είχε 3 ρούχα,και γινόταν πότε μπαλαρίνα,πότε γυμνάστρια,και πότε κορίτσι για το χορό με φόρεμα!!!!
 
Κάποτε υπήρχε η bibi-bo, η Sindy, η barbie , σήμερα μόνο η barbie. Τι να πω;

Προσωπικά αγοράζω από το ebay bibi-bo, Sindy γιατί θέλω να παίζει το παιδί μου και να μάθει ότι κουκλα δε σημαίνει barbie και Αμερική!
 
Η δικια μου Cindy ειναι ακριβως αυτη, οπως φαινεται στο Link που εχετε ποσταρει! Εχω και την ιδια φορεσια (νυχτικο με ρομπα)!!



Μονο που η δικια μου εχει τα αυθεντικα μαλλια, που ειναι πιο κιτρινα και πιο κοντα. Ειχα εντελως ξεχασει αυτη την φορεσια!!!
 
Domniki μου πολύ γλυκειά η Sindy σου. Έχεις παρατηρήσει πώς όλες οι Sindy είναι θλιμμένες;
 
rapunjel είπε:
Domniki μου πολύ γλυκειά η Sindy σου. Έχεις παρατηρήσει πώς όλες οι Sindy είναι θλιμμένες;
Εχεις δικιο. Νομιζω οτι αυτο οφειλεται στα ματια τους. Ηταν πολυ σκουρα, με μπλε και μαυρο χρωμα. Ενω τα ματια της Bibi-bo ηταν απο διαφανες πλαστικο, με λαμπερη ιριδα! -θα εχετε καταλαβει οτι ειμαι φανατικη της Bibi-bo :p
 
domniki μου

Σου στέλνω τη φώτο της δικιάς μου Sindy μπαλαρίνα! Κι εγώ αγαπώ τη Sindy , λατρεύω τη bibi-bo και συμπαθώ τη barbie!
 
Sindy Sad Face και οχι μονο!

Εδω μπορειτε να δειτε μια σειρα απο φωτογραφιες της Sindy Pedigree. H Sindy εχει αλλοτε θλιμμενο, ή καλυτερα μελαγχολικο προσωπακι, και αλλοτε ειναι πιο χαρουμενη και ικανοποιημενη απο την ζωή της!

Στην πρωτη φωτογραφια μια Sad Face Sindy του 1983.

Στην δευτερη μια Masquerade Sindy του 1984, με τα χαρακτηριστικα μαζεμενα μαλλια.

Στην τριτη μια Starlight Sindy του 1985 με φορεμα οριτζιναλ "Maid of Honour"!

Υ.Γ. Δυστυχως οι Sindy δεν ειναι δικες μου... :cry:


 
Πίσω
Μπλουζα