BATMAN (1989)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα ταινιας




Tιτλος: BATMAN


Ειδος: Δρασης/Φαντασιας


Ετος:1989


Διαρκεια:126 λεπτα


Σκηνοθετης: Tim Burton


Πρωταγωνιστες: Michael Keaton,Jack Nicholson,Kim Basinger,Jack Palance


Μουσικη:Danny Elfman


Ημερομηνια προβολης: 23 Ιουνιου 1989 (Αμερικη), 27 Οκτωβριου 1989 (Ελλαδα)


Βαθμολογια ΙΜDB: 7,6/10



To Poster της ταινιας





Batman.jpg


Υποθεση

Η Γκόθαμ Σίτι βρίσκεται υπό τον έλεγχο του εγκληματία Γκρίσομ και οι αστυνομικές αρχές είναι διεφθαρμένες. Μια μυστιριώδης φιγούρα, ο Μπάτμαν, ξεκίνησε να προστατεύει τους αθώους και να δώσει μάχη κατά του εγκλήματος. Δύο δημοσιογράφοι, η Βίκι Βέιλ και ο Αλεξάντερ Νοξ, είναι αποφασισμένοι να ανακαλύψουν ποιος είναι αυτός ο μυστηριώδης Μπάτμαν. Παρεβρίσκονται στο πάρτυ του εκατομμυριούχου Μπρους Γουέιν σε μια προσπάθειά τους να πάρουν πληροφορίες από τον Επιθεωρητή Τζέιμς Γκόρντον. Αντι γι' αυτό γνωρίζουν τον Μπρους Γουέιν. Ο Μπρους και η Βίκι αμέσως συνδέονται ρομαντικά.

Την ίδια στιγμή, ο Γκρίσομ έχει αποφασίσει να σκοτώσει έναν από τους υπηκόους του, τον Τζακ Νέπιερ. Στήνει παγίδα στον Νέπιερ να συλληφθεί από την αστυνομία κατά τη διάρκεια μιας ληστείας σε εργοστάσιο χημικών. Ο Μπάτμαν κάνει την εμφάνισή του και παλεύει με τον Νέπιερ και ο Νέπιερ πέφτει σε μια δεξαμενή χημικών αλλά δεν πεθαίνει. Παραμορφώνεται, τρελαίνεται και γίνεται ο Τζόκερ. Ενώ η Βίκι και ο Μπρους έρχονται όλο και πιο κοντά, ο Τζόκερ δηλητηριάζει αρκετά είδη καλλυντικών προϊόντων. Αυτά τα δηλητηριασμένα προϊόντα προκαλούν θάνατο με τρομακτικά χαμόγελα στο πρόσωπο των ανθρώπων. Ο Μπάτμαν εν τω μεταξύ συνεδητοποιεί γιατί αυτό συμβαίνει.

Ο Τζόκερ παρατηρεί τη φωτογραφία της Βίκι και παθαίνει εμμονή μαζί της καθώς και για το τι ξέρει για τον Μπάτμαν. Την παρασύρει σε ένα μουσείο και προσπαθεί να πάρει πληροφορίες από αυτήν. Ο Μπάτμαν τη σώζει και της δίνει πληροφορίες για τα δηλητηριασμένα καλλυντικά, τις οποίες και δημοσιεύει. Ο Τζόκερ θυμώνει με τον Μπάτμαν και παθιάζεται ακόμα περισσότερο με τη Βίκι. Ο Μπρους παλεύει με τη συνείδησή του και πηγαίνει στο διαμέρισμα της Βίκι να της πει όλη την αλήθεια για την ταυτότητά του αλλά ο Τζόκερ καταφτάνει και τους διακόπτει πριν της μιλήσει.

Η Βίκι αρχίζει και ψάχνει για τον Μπρους Γουέιν. Ανακαλύπτει ότι μπροστά στα μάτια του δολοφόνησαν τους γονείς της όταν ήταν μικρός. Την ίδια στιγμή, ο Μπρους συνειδητοποιεί ότι ο Τζόκερ ήταν αυτός που σκότωσε τους γονείς του. Ο Τζόκερ σχεδιάζει να δηλητηριάσειτη Γκόθαμ με ένα αέριο το οποίο περιέχεται στα μπαλόνια για τον εορτασμό της 200ής επετείου της πόλης. Ο Μπάτμαν παρεμβαίνει και διώχνει μακριά τα μπαλόνια με το τζετ του αλλά ο Τζόκερ καταρρίπτει το τζετ. Ο Τζόκερ, η Βίκι και ο Μπάτμαν σκαρφαλώνουν στον πύργο της πόλης. Ο Μπάτμαν έρχεται αντιμέτωπος με τον Τζόκερ και παλεύουν, με τον Μπάτμαν να νικά και τον Τζόκερ να πεθαίνει.


Βatman Trailer (1989)

[video=youtube;VRqa47-jv0M]





Πηγες




Ταυτοτητα ταινιας




Υποθεση




Poster ταινιας




Batmobile
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ απόλυτα πως είναι η καλύτερη ταινία, που γυρίστηκε για τον Μπάτμαν. Πολύ καλή σκηνοθεσία, κοστούμια, σκηνικά και ηθοποιοί δοσμένοι στον ρόλο τους. Μετά το δεύτερο μέρος , άρχισε η κατρακύλα ( όσο θυμάμαι αυτό με τον Κλούνει), για να φτάσουμε στις καινούργιες εκδοχές, που δεν έχουν καμιά σχέση με την αρχική ιδέα του σούπερ ήρωα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω συμφωνω οτι ειναι η καλητερη ταινια και η αγαπημενη μου με θεμα τον Batman.Kαλα για της πολυ προσφατες δεν μιλαω καν γιατι εχουν καταντηση αηδια.
 
Συμφωνώ κι εγώ, είναι η καλύτερη ταινία Batman. Μετά τις ταινίες του Burton έχασα εντελώς το ενδιαφέρον να βλέπω τις καινούργιες που έβγαιναν. Και ο Nicholson είναι έτσι κι αλλιώς ένας από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς και η τρέλα που μεταδίδει στην ταινία είναι φανταστική.
 
Πολύ καλή παρουσίαση! Οι δύο πρώτες ταινίες του Batman είναι οι πιο αγαπημένες μου απ όλες όσες έχουν βγει μέχρι σήμερα, και ιδιαίτερα η πρώτη!! Η απόλυτη ατμόσφαιρα της Γκόθαμ, ο απόλυτος ρόλος Batman και Jocker, εκπληκτική σκηνοθεσία και μουσική και μπόλικο ρετρό στοιχείο!! Θα συμφωνήσω φυσικά με τα παιδιά σε ο,τι αφορά τις μεταγενέστερες ταινίες
 
Αν και το μέινστριμ του Μπάρτον έχει κουράσει μέχρι και τον ίδιο αυτή η ταινία είναι ένα από τα δύο καλά έργα που έχει δημιουργήσει .

Την ταινία σώζει ο Νίκολσον με την ερμηνεία του αφού ως σενάριο δεν κινείται μακρύτερα του προβλεπόμενου .Η αισθητική και η σκηνοθεσία είναι αρκετά καλή καθώς ο σκοτινός κόσμος του Μπάτμαν έδεσε με το αντίστοιχο σκοτάδι του Μπάρτον .

Οι τελευταίες ταινίες του Μπάτμαν και δε αυτή με τον Τζόκερ την θεωρώ προσωπικά ένα βήμα μπροστά για τον χώρο των κινηματογραφικών κόμικ για τον λόγο του ότι ξεφεύγει από τις γνωστές μανιέρες του έντυπου .Φυσικά η προσέγγιση του Τζόκερ από μεριάς Λέτζερ ήταν πολύ καλύτερη από του Νίκολσον κάτι που φάνηκε και από την συμπεριφορά και την ''δυσκοιλιότητα'' του τελευταίου σε σχετικές ερωτήσεις .

Σε γενικές γραμμές ήταν μια αρκετά καλή ταινία αν και σαν σύνολο αυτή με τον Πιγκουίνο και την Κατγούμαν ήταν καλύτερη .
 
μου αρεσει πολυ η σκοτεινη ατμοσφαιρα του tim burton σε αυτη την ταινια και ο keaton ειναι παρα πολυ καλος οριστε και ενα backstage video με τον bob kane

 
Πολύ καλή μεταφορά. Μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρα "κόμικ" που υπήρχε στην ταινία και την είχε μεταφέρει τέλεια ο Μπάρτον. Καλές ερμηνείες και φοβερή μουσική από τον Ντάνι Έλφμαν.

[offtopic]Επίσης και η συνέχεια με τον Ντάνι ντε Βίτο και τη Μισέλ Φάιφερ προσωπικά μου άρεσε, την παρακολουθώ το ίδιο ευχάριστα με την 1η. Οι ταινίες με Κλούνεϊ και Κίλμερ, ήταν απλά απαράδεκτες. Οφ τόπικ και εκτός χρονικών ορίων του φόρουμ: Κατά τη γνώμη μου οι ταινίες με τον Μπέιλ, ανήκουν σε άλλο είδος με άλλη ατμόσφαιρα, και τα σπάνε![/offtopic]
 
Αγαπημένη ταινία! Μακράν τις δύο πρώτες τις έχω περισσότερο από 100 φορές μέχρι σήμερα. 'Εχω τέτοια πόρωση που αγόρασα τα παρακάτω (ευτυχώς έχω ηρεμήσει πλέον).

Δεν χωράει μέσα στο σπίτι πουθενά. Όμως απλά δεν με νοιάζει καθόλου. Έπρεπε να το έχω. Απλά έργο τέχνης!

e5750b1571448fde18a640a16498eee4.jpg
e5750b1571448fde18a640a16498eee4.jpg

5cfe834c7b4fcafe6a54e2a6367ebd77.jpg
5cfe834c7b4fcafe6a54e2a6367ebd77.jpg

34d7a7147004bea20b787baad1215c17.jpg
34d7a7147004bea20b787baad1215c17.jpg

Φυσικά δεν θα μπορούσα να μην έχω και τους αγαπημένους μου ήρωες.

c5f1ebb80cafe4729efdb52671a71f48.jpg
c5f1ebb80cafe4729efdb52671a71f48.jpg

05e42a6773f5cfe991a3b462b8c52579.jpg
05e42a6773f5cfe991a3b462b8c52579.jpg

77a78634de209c8a207c1301230b9c5d.jpg
77a78634de209c8a207c1301230b9c5d.jpg

79c9cb55d2ec7664c1f4111072d021c2.jpg
79c9cb55d2ec7664c1f4111072d021c2.jpg

655bf2576c2886bec6f9bc47e00f3651.jpg
655bf2576c2886bec6f9bc47e00f3651.jpg

Με το συμπάθειο για τις πρόχειρες φωτογραφίες. Κάμια ημέρα θα αξιωθώ να τραβήξω μερικές αντάξιες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Με το συμπάθειο για τις πρόχειρες φωτογραφίες. Κάμια ημέρα θα αξιωθώ να τραβήξω μερικές αντάξιες.
Βρε Τελονιο....πλακα μας κανεις? :eek:

Μια χαρα καθαροτατες ειναι οι φωτο!!!!! :thumbup:

Α ρε καταραμενη Hot Toys.....εχεις καταστρεψει σπιτια... :supergrin:
 
stayros είπε:
Α ρε καταραμενη Hot Toys.....εχεις καταστρεψει σπιτια... :supergrin:
Είπα πως δεν θα ασχοληθώ ξανά με το άθλημα, αλλά αν δω να βγάζουν το batwing του '89 δεν ξέρω αν θα αντέξω.. :D
 
Την είδα 1η φορά φέτος (να'ναι καλά η καραντίνα :p ). Καταρχάς να πω ότι δεν έχω δει άλλες ταινίες του ΒΑΤΜΑΝ για να συγκρίνω. Επίσης να πω ότι η ταινία στο τέλος δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Ιδίως με εκνεύρισε ο Joker με το σπαστικό γέλιο του. Εν κατακλείδι δεν θα την ξαναέβλεπα.
 
Η ταινια του 89 οταν την βλεπεις τωρα οντως εχει θεματακια αλλα μην ξεχναμε οτι ηταν η πρωτη φορα που αποτυπώθηκε ο ηρωας της DC τοσο καλα και στο υφος τον κομιξ με τον tim bardon να δινει ρεστα στην σκηνοθεσια, με φοβερη στολη για τα δεδομενα τη εποχης (ενα θεματακι με το κεφαλι ειχε, γυριζε ολοκληρος λες και ειχε καθισει σε ρευμα και ειχε πιαστει) αλλα και την φοβερη μουσικη του Danny Elfman. οπως και η ερμηνεια του τζακ νικολσον ειναι φοβερη, απλα ηταν ατυχη γιατι μετα απο χρονια ο Νολαν εκανε (προσωπικη μου αποψη) τον καλυτερο BATMAN το dark knight και ο τζοκερ ηταν ολα τα λεφτα, οπως και η μουσικη του Hans zimmer επισκιασαν σε ολα τα επιπεδα την ταινια του Μπαρτον, δηλαδη υπαρχει συγκριση σε ολα τα επιπεδα αναμεσα στις 2 ταινιες.
 
Η σκηνές που στην ταινία του 1989 ο Keaton γυρίζει ολόκληρο το σώμα του αντί για το κεφάλι του, ο λόγος ήταν η στολή, η μάσκα ήταν ενιαία με τον κορμό. Έτσι δεν είχε την δυνατότητα να γυρίσει έτσι απλά το κεφάλι του προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Σε αυτό το κατασκευαστικό λάθος οφείλονται και οι επικές κινήσεις του υπερ-ήρωα όπως αποδείχτηκε αργότερα.

Η ταινία του Nolan κατά την εκτίμησή μου δεν συγκρίνεται με αυτήν του Burton. Είναι μια εντελώς διαφορετική άποψη για τους χαρακτήρες και το ίδιο το Gotham. Η ταινία του 1989 είναι καθαρά φανταστική με υποτυπώδη σημεία ρεαλισμού. Από την άλλη πλευρά η ταινία του Nolan είναι πιο προσγειωμένη (μέχρι ένα σημείο βέβαια) με γεγονότα πιο κοντά στην αληθινή ζωή.

Η μουσική του Batman begins καλύτερη από το Batman 1989; Περι ορέξεως μου φένεται.
 
Περα απο της τριλογια του Σουπερμαν και κατι αλλες παλιοτερες υπερηρωικες bmovies που δεν θυμαται κανενας, πρεπει να ηταν η πρωτη ταινια που εφερε το υπερηρωικο σινεμα στο προσκηνιο, και που εκανε γνωστο τον Batman (αν και ηξερα το ονομα, πρεπει να ηταν σχετικα αγνωστος στην Ελλαδα μεχρι τοτε).

Την ειχα δει μια φορα μικρος και φυσικα δεν καταλαβα τιποτα απο το υποσεναριο με τους δημοσιογραφους, τους πολιτικους, την αστυνομια και την εγκληματολογια, αλλα μαγευτηκα απο τις γκατζετιες του Μπατμαν, τις μαχες και τη μορφαρα του Τζοκερ.

Απο τοτε την εχω δει μονο μιση φορα (ντροπη μου) οποτε και προσεξα πιο πολυ τα ατελη εφέ και την παραμυθενια ατμοσφαιρα του Μπαρτον.
Η ταινία του Nolan κατά την εκτίμησή μου δεν συγκρίνεται με αυτήν του Burton. Είναι μια εντελώς διαφορετική άποψη για τους χαρακτήρες και το ίδιο το Gotham. Η ταινία του 1989 είναι καθαρά φανταστική με υποτυπώδη σημεία ρεαλισμού. Από την άλλη πλευρά η ταινία του Nolan είναι πιο προσγειωμένη (μέχρι ένα σημείο βέβαια) με γεγονότα πιο κοντά στην αληθινή ζωή.
Σιγουρα ετσι ειναι,. Εχουμε πλεον ξεφυγει απο την ιδεα οτι "ταινια με υπερηρωες = παιδικο". Αν δεν κανω λαθος απο την ταινια Χ-ΜΕΝ (1999) το ειδος πηρε μια πιο σοβαρη στροφη και οι υπερηρωες δεν αποτελουν ενα ειδος απο μονοι τους, αλλα ενα οχημα για να ειπωθει μια οποιαδηποτε ιστορια (δραματικη, θριλερ κλπ). Η συγκριση ομως δικαιολοογειται αφου μιλαμε για διαφορετικη ερμηνεια της ιδιας ιδεας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aυτο το κιτρινο σηματακι ηταν παντου το '89.
Φανελες σταμπες ,ποτηρια ,αφισες..

Και Sk8! Το οποίο το είχα βάλει στο μάτι αλλα τελικά δεν το αγόρασα.

s-l400.jpg



s-l400.jpg

Φωτογραφίες απο το eBay
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα