Beyond: Two Souls - Όλα σ' ένα!...

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Το είδα σήμερα σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων που -όπως πάντα- πήγα γι' άλλο πράγμα! :D

Είχα διαβάσει γι' αυτό - από τους αναμενόμενους και αρκετά συζητημένους τίτλους του PS3....

Βάλτε στο mixer λίγο Uncharted, λίγο Tomb Raider (το οποίο παίζω αυτό το διάστημα!) και λίγο Supernatural et voila! Ακόμα μια τύπισσα που σκοτώνει ότι περπατάει, μιλάει και σέρνεται.... Στα extra points οι casting χαρακτήρες: Williem Dafoe & Ellen Page

Τιμούλα απαγορευτική ακόμα (ίδιο σύγκρυο με το "The Last of Us" από θέμα κόστους), αλλά ελπίζω να πέσει...

Ενδιαφέρον reviewδάκι: http://www.gamefront.com/beyond-two-souls-review/

Trailer:


Και η μεγάλη μου απορία γιατί τόσο deviation στα scores των gaming sites....
 
D@redevil είπε:
Τιμούλα απαγορευτική ακόμα (ίδιο σύγκρυο με το "The Last of Us" από θέμα κόστους), αλλά ελπίζω να πέσει...
Μωρέ θα πεεεεεσει. Γιατί αν δεν πέσει, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει! Είναι ενα από τα παιχνίδια που θελω να κατέβει στα 30 ευρώ, τα αλλα είναι το last of us και το gtav. Παντως Μανιανα, ενδεικτικά και μονο, σου αναφέρνω πώς για το uncharted 3 περίμενα 1.5 χρόνο να πέσει σ'αυτό το κόστος :( . Κι αν είχα 70 ευρώ για πέταμα, θα προτιμούσα να τα δώσω για 3 βιβλία, παρά για ενα παιχνίδι. Αφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξέρω, Νικολά! :)

Και πολύ σωστά πράττεις (κι εννοείται ότι είμαι της ίδιας λογικής!....)

Σαν παιχνίδι looks promising, αλλά προβληματίστηκα με τα μειονεκτήματά του..... We 'll see! :)
 
Κατεβαστε το demo ντε να παρετε μια ιδεα,τι το'χετε το ps3,εγω που το παιξα το βρηκα λιγο τα ζωα μου αργα.
 
Aardvark είπε:
Κατεβαστε το demo ντε να παρετε μια ιδεα,τι το'χετε το ps3,εγω που το παιξα το βρηκα λιγο τα ζωα μου αργα.
Βγήκε demo?! :eek:

Δεν το 'ξερα! Thx Aard! Θα το τιμήσω! ;)
 
Για να μην μπερδευεστε μιλαμε για Interactive Ταινια και οχι κανονικο παιχνιδι :p .

Για αυτο και τα reviews εχουνε τοσο μεγαλη αποκληση.
 
Aardvark είπε:
Κατεβαστε το demo ντε να παρετε μια ιδεα,τι το'χετε το ps3,εγω που το παιξα το βρηκα λιγο τα ζωα μου αργα.
Μπας και το ps3 σου θέλει αναβαθμιση καρτας γραφικών;
 
Ajax87 είπε:
Για να μην μπερδευεστε μιλαμε για Interactive Ταινια και οχι κανονικο παιχνιδι :p . Για αυτο και τα reviews εχουνε τοσο μεγαλη αποκληση.
Αχά! Μάλιστα.... Αυτό εξηγεί σημαντικά τις διαφορές! :thanx2:

Κατεβάζω το δέμο (είναι και 3.9 gb πανάθεμά το!....) και θα έχω ιδία άποψη επί του παιχνιδιού!

Rygar είπε:
Μπας και το ps3 σου θέλει αναβαθμιση καρτας γραφικών;
Και κατιτίς παραπάνω Ram! :biglaugh:

Μάλλον έχει πολύ χαλλλλαρή εξέλιξη και αργούς ρυθμούς!....
 
Μάλλον πολύ πιο γραμμικό από το Heavy Rain, και μάλλον η τιμή του θα πέσει γρήγορα, γιατί δεν το κόβω να κάνει και πολλές πωλήσεις (μεταξύ μας !) . Το Last of us (όπως και το Uncharted 3 που ανέφερες Rygar) είχαν καλές πωλήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα οπότε δεν υπήρχε λόγος για έκπτωση.
 
Αποψε το απεκτησα .Αυριο μαζι με Last of Us θα τα τεσταρω .Παντως πολυς θορυβος εχει γινει για το συγκεκριμενο .Η αυτοψια θα δειξει :cool:
 
Το αγόρασε προχτές ένας γνωστός μου (την special edition) για το PS3 του. Την ύπαρξή του την έμαθε τυχαία πριν λίγες μέρες καθώς έψαχνε για soundtracks παιχνιδιών, και έτυχε να ακούσει το συγκεκριμένο.

Περισσότερο παίζει παιχνίδια "δράσης", τα οποία φροντίζει να τελειώνει γρήγορα σε μέτριο-προς-χαμηλό επίπεδο δυσκολίας, διότι μετά απο μία εβδομάδα χάνει το ενδιαφέρον του για οποιοδήποτε παιχνίδι (με μοναδική εξαίρεση τα διάφορα ποδοσφαιράκια :banghead: ).

Παρ' όλα αυτά μου είπε πως το συγκεκριμένο "του αρέσει", αν και όπως είπαμε δεν είναι το είδος παιχνιδιού που παίζει συνήθως.

Την επόμενη εβδομάδα θα περάσω απο το σπίτι του να τσεκάρω και εγώ απο πρώτο χέρι το εν λόγω game. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατέβασα κι εγώ το demo...

Σε κάποιες στιγμές είναι εντυπωσιακό (στο τραίνο, το κυνηγητό στο δάσος)...

Απλά όσοι δεν τη βρίσκουν με παιχνίδια του τύπου "πάτα το κουμπί στην κατάλληλη στιγμή", να μείνουν μακριά.

Δεν ξέρω... Ίσως μετά το παιχνίδι να αλλάζει concept.

Περισσότερα θα μας πει ο PSY.
 
D@redevil είπε:
Αχά! Μάλιστα.... Αυτό εξηγεί σημαντικά τις διαφορές! :thanx2:

Για να μην παρεξηγηθω η Sony το πουλαει ως κανονικο παιχνιδι. Απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι προκειται για Interactive Ταινια(με λιγο gameplay).

Και τα point and click adventures δεν εχουνε gameplay με την εννοια του παταω συνδιασμο κουμπιων ή με την εννοια της δεξιοτεχνιας (πως να το πω :D ) ,αλλα εχουνε τους γριφους και τα puzzles τα οποια ειναι gameplay :p .

Για δοκιμαστε το και πειτε αποψεις να βγαλουμε ακρη :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ωραία! :) Άρα θα έχουμε απόψεις από πρώτο χέρι! :clap:

In the meantime, κατέβηκε το demo!

Ας κάνω μια τις πρωϊνές δουλειές, κι αν προλάβω, θα του δώσω μια ευκαιρία! ;)
 
Δίχως να έχω ο ίδιος εμπειρία απο το παιχνίδι και κρίνοντας απο τα reviews, το αποτέλεσμα είναι μάλλον μικτό. Θα κατεβάσω το demo τις επόμενες ημέρες γιατί πραγματικά είχαν ακουστεί πολλά για αυτό το παιχνίδι.
 
digital boobs confirmed :)
 
Πριν από λίγο τελείωσα το παιχνίδι. Το Heavy Rain μου άρεσε από όλες τι απόψεις...

Σαν εξέλιξη ιστορίας, gameplay, γραφικά, ήχος κλπ. Μου ταίριαζε ιδιαίτερα και σαν θέμα.

Το Beyond πέρα από καταπληκτικά του γραφικά (! είναι απίστευτα όμορφο !) δε μου είπε τίποτα.

Ούτε σαν πλοκή, ούτε σαν χαρακτήρες, ούτε και σαν gameplay που ενώ μοιάζει αρκετά με του HR αυτή τη φορά δεν λειτουργούσε.

Ίσως να φταίει αυτή η αποσπασματική αφήγηση της ιστορίας με τα αλλεπάλληλα flashback, ίσως οι δηλώσεις του Cage περί συναισθήματος και πραγματικών ερμηνειών, ίσως η καρα αμερικάνικη υπόθεση που έχει...

Όλα αυτά μαζί με έκαναν προς το τέλος του παιχνιδιού να έχω βαρεθεί και αν το τελείωσα είναι γιατί χάζευα ώρες ώρες από οπτικό αποτέλεσμα.

Η Elan Page δίνει πραγματικά ρέστα σαν Jodie (η ηρωίδα του παιχνιδιού) αλλά δεν αρκεί, o Willem Dafoe απλά καλός.

Νομίζω πως είναι ένα υπερφιλόδοξο εγχείρημα που δεν ξέρει προς τα που να το πάει...

Προσπαθεί πάρα πολύ να φτάσει σε επίπεδα ταινίας αλλά δε μπορεί.

Μεγάλο του μείον το σενάριο. Απλοϊκό και χιλιοειπωμένο με κάποιες καλές στιγμές. Αν ο Cage θέλει να συνεχίσει στον δρόμο αυτό και πάνω σε τέτοιου είδους ιδέες

θα πρέπει μάλλον τα σενάριά του να τα αναλάβει κάποιος άλλος...

Επίσης καλό θα ήταν αυτές οι πομπώδης δηλώσεις για συναίσθημα και immersion να λείπουν γενικότερα.

Α ρε naughty dog με τα ωραία σου... Έχεις βάλει τα γυαλιά σε όλους...

Συμπληρωματικά θα ήθελα να πω πως δε μου άρεσε καθόλου η ιδέα του να μην έχει gameover.

Αυτομάτως αφαιρεί την αγωνία και την έγνοια του να μη πάθει κάτι ο χαρακτήρας που ελέγχεις.

Επίσης, στο Heavy Rain οι επιλογές που έκανες όντως επιδρούσαν στην τελική έκβαση της ιστορίας.

Εδώ ναι μεν κάνεις επιλογές αλλά αυτές δεν αλλάζουν καθόλου την εξέλιξη. Απλά επιλέγεις "εναλλακτικούς" τρόπους για να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

Πάνω κάτω όπως γινόταν και με το The Walking Dead από την Tell Tales...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks, Fred! Το tiny - review μου έδωσε μια ιδέα τι να περιμένω πάνω-κάτω!....

Χθες δεν πρόλαβα τελικά ν' ασχοληθώ... Λογικά θα το πιάσω σήμερα, αφού τελειώσω με το διάβασμα! :)
 
Νομίζω ότι δε θα είχε και τόσο πολύ σχεση με το heavy rain, όση είχε μαζί του το fahrenheit. Αν καποιος θελει heavy rain κατασταση, θα πρέπει να περιμένει το watch dogs (το οποίο επίσης ανυπομονώ να πεσει στα 30 ευρώ και ακόμα δεν εχει κυκλοφορήσει :D )
 
Μόλις τελείωσα το demo... Χωρίς να με έχει ενθουσιάσει, ωστόσο δεν είναι και χάλια... Απλά, δεν πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του στην παρούσα φάση. Ο συνδυασμός των πλήκτρων είναι καλός, με την έννοια ότι ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, αλλά είναι κουραστικό κάθε τρεις και λίγο να μου ζητάει combos....

Το σύστημα μάχης σώμα με σώμα (με τη χρήση του δεξιού μοχλού) είναι μεν καλό, πλην όμως μπερδεψιάρικο, γιατί έχω συνηθίσει να κατευθύνω το χαρακτήρα μου με το αριστερό μοχλό και να χτυπάω με τα πλήκτρα...

Κοντολογίς, η πρώτη γεύση που μου άφησε, είναι ότι χωρίς να είναι κακό, χάνει σε κάποια σημεία (τα οποία δεν μπορώ να προσδιορίσω επακριβώς)...

Ρηγανάκο, το Watch dog για το PS4 δεν προορίζεται?... Δώσε τα φώτα σου pls! :)
 
Πίσω
Μπλουζα