Bibi-bo Μέρος 5ο

Bibi-bo

Και να που φτάσαμε στη bibi-bo 5!Είναι τελικά λατρεία αυτή η κούκλα!

Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Το φόρεμα που σου θυμίζει το δικό σου, που πράγματι μοιάζουν, γράφει στο κουτί του:abitinidi per ogni occasione και έχει σήμα A B.

Η φίλη με τη σπάνια καρδιά Candy4ever έστειλε όμως κι άλλα ρούχα αυθεντικά αυτά bibi-bo.Είναι του 1985 και σηματοδοτούν την αρχή της Β΄περιόδου.Έχουν ακόμη κουμπάκια...Candy4ever σε ευχαριστώ από καρδιάς που με σκέφτηκες! :thanx2:

Η bibi-bo rocker

picture.php
 
Σας διαβάζω και σας παρακολουθώ συχνά.Κάνετε πάρα πολύ καλή δουλειά για αυτή τη μοναδική κούκλα.Θέλησα να γράψω σήμερα για να ευχαριστήσω δημόσια δύο ανθρώπους που με έχουν βοηθήσει πολύ στο να βρω και στη συντήρηση των παλιών παιχνιδιών και ιδίως στη bibi-bo που αν και αγόρι τη θεωρώ μοναδική κούκλα.

bibi-bo σε ευχαριστώ για όσα μου έχεις προσφέρει για τη συγκεκριμένη κούκλα.Είσαι φίλος.

Rapunjel τι να πω;Είσαι αυτή που έδωσες ζωή στη bibi-bo και την έβαλες στη θέση που της αξίζει:στην κορυφή.Σε ευχαριστώ που μου τις επιδιόρθωσες,έβαλες μαλλιά,βλεφαρίδες, αποκατάστησες τα χέρια και μου τις έκανες καινούργιες.Είσαι φίλη.

Στους δύο φίλους μου αφιερωμένες οι φωτογραφίες:

picture.php


picture.php


picture.php
 
rapunjel είπε:
Λατρεμένη Αναστασία και καλή μου soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!Κι εσείς φτιάχνετε υπέροχα και μοναδικά πράγματα! ;) Η Νόρα φοράει το βραδινό φόρεμα πεταλούδα...

picture.php
Rapunjel μου αγαπημενη και χρυσοχερα, ειναι αριστουργημα αυτο το ρουχο!!! :flower: :flower: :flower: Μια νοτα παραμυθιου στην καθημερινη ζωη! :) Συγχαρητηρια!!!

Υ.Γ. Μηπως βγαινει και σε μεγαλο μεγεθος???? Μηπως εκτος απο bibi-bo προσφερθουν κι αλλες πελατισσες!
 
Απίθανα τα ρουχαλάκια της Rocker Rapunjel μου!!Και ευχαριστούμε πολύ και την Candy4ever!! Να τα χαίρεσαι κοριτσάκι μου!! Να μας τα περάσεις και στο θρεντ για τα Β περιόδου να υπάρχουν και στη συλλογή!!! Έχουμε καιρό να σε δούμε ελπίζω να είναι όλα καλά!! Πολλά φιλιά!!!
 
CandyForEver, χαίρομαι που ένα τόσο συλεκτικό παιχνίδι έπεσε σε πάρα πολύ καλά χέρια..!!! Η συλλογή σου άρχισε να εμπλουτίζεται όλο και περισσότερο και βλέπω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα έχεις καταφέρει να βρεις παιχνιδια-θησαυρούς, τα οποία και γλίτωσες από κακοτοπιές μιας και η τύχη τους, από καταστηματάρχες που δεν θα ήξεραν την αξία τους , θα ήταν να πανε στα σκουπίδια..!(Μου το έχουν πει κατάμουτρα ότι το είχαν κάνει σε δεκάδες παιχνίδια-ΒΙΒΙ ΒΟ-κάστρα και πολιορκητές και πόσα άλλα, και δεν σκέφτηκαν καν να τα δωρίσουν σε ορφανοτροφεία grrrrrrrrrrrrrrrr)

Πάντως οι ΡΟΚΕΡΣ θα μπορούν να τραγουδάνε πλέον με ασφάλεια στο σπίτι σου..!!! :D
 
Σε ευχαριστώ πολύ Makisime για τα καλά σου λόγια!! Αν και η δική μου μικρή συλλογή δεν πιάνει μια μπροστά στη δική σου!! Θα προσπαθήσω το συντομότερο δυνατό να φωτογραφήσω τη μικρή μου συλλογή (η οποία αποτελείται κυρίως από παιχνίδια που είχα ως παιδί και συνεπώς δεν βρίσκονται και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...) και να τη μοιραστώ μαζί σας!
 
Με γεια σου candy4ever!! Υπέροχοι οι Rockers και να τους χαίρεσαι!! Εχω και εγώ το Τζον Τζον από την παιδική μου συλλογή και νιώθω πολύ τυχερή τώρα ενώ τότε ούτε να τον φτύσω... (παιδιά :tsktsk: )είναι και ο μοναδικός με μαλλί έτσι δεν είναι?? Καταπληκτικοί και οι 3!! Ευχαριστούμε για τη φωτό!!!!!!!!!
 
Με γειες και από εμένα Candy4ever, οι Ρόκερς σου είναι τέλειοι! Ευχαριστούμε που μας τους έδειξες! Εγώ σαν παιδί δεν είχα κανεναν περιέργως... :xm:

Makisime, κάθε φορά που σκέφτομαι πόσα παιχνίδια έχουν καταλήξει σε χωματερές με πιάνει ένα σφίξιμο... Είναι πραγματικά πολύ κρίμα παιχνίδια που είναι καινούργια ή σε καλή κατάσταση τέλος πάντων να μη δίνουν χαρά σε άλλα παιδάκια (ή σε μεγάλους που κρατάνε ζωντανό το παιδάκι μέσα τους σαν και εμάς, μη μας βγάζω απ' έξω) να φεύγουν στα σκουπίδια... :cry:
 
Soufle και fraoulitsa, χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν οι ρόκερς μου! Τους βρήκα πριν από ενάμισυ μήνα εντελώς τυχαία σε ένα ρετρό βιβλιοπωλείο στην Κύπρο! Το αστείο είναι, Soufle μου, ότι ως παιδί έβλεπα τους ρόκερς (στις διαφημίσεις) εντελώς κιτς! Μη σου πω και τη Bibi-Bo (πάντα έπαιζε την "κακιά" της ιστορίας)..! Από τότε βέβαια που γράφτηκα στο retro, έχω αλλάξει τελείως γνώμη!!
 
Παιδιά, θα ήθελά λίγο την προσοχή σας και τα φώτα σας! :)

Με αφορμή τις πρόσφατες φωτογραφίες της Candy4ever με τους ρόκερς (μεγειά candy4ever! :) ) και όσα είπαμε στο θέμα της χρονολόγησης για τους ρόκερς, παρατήρησα το εξής: όσες φορές έχουμε δει τους ρόκερς (παραθέτω 2 ποστ που θυμόμουν, αν υπάρχουν και άλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=219237&postcount=970

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=257978&postcount=24

σε αυτά τα ποστ λοιπόν, βλέπουμε 3 ρόκερς. Τον τζον τζον με μαλλιά, την περίεργη bibi-bo με το χαμόγελο που φαίνονται τα δόντια και την bibi-bo με κοντά μαλλιά. Που είναι η ρόκερ μπουλούκα

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=258105&postcount=192

οεο? :xm:

Και που θέλω να καταλήξω και να θέσω τελικά το ερώτημά μου: επειδή το σακάκι που βλέπετε και η ζώνη ανήκουν σε αυτήν τη συγκεκριμένη κούκλα που σας έδειξα (ήταν της ξαδέρφης μου) και τα είχα στην ντουλάπα μου από το 1985, όπως θυμάμαι, (την κούκλα μου την χάρισε πέρσι), υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς? Να μην είναι ρόκερ? :xm:
 
mytinyworld είπε:
...υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς?

Να μην είναι ρόκερ? :xm:
Mytinyworld μου, μηπως να μην ειναι ροκερ και να ναι καμια μπουζουξου?8)
 
mytinyworld είπε:
Και που θέλω να καταλήξω και να θέσω τελικά το ερώτημά μου: επειδή το σακάκι που βλέπετε και η ζώνη ανήκουν σε αυτήν τη συγκεκριμένη κούκλα που σας έδειξα (ήταν της ξαδέρφης μου) και τα είχα στην ντουλάπα μου από το 1985, όπως θυμάμαι, (την κούκλα μου την χάρισε πέρσι), υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς? Να μην είναι ρόκερ? :xm:
Aυτές οι Ρόκερς μας έχουν μπερδέψει....!! :xm:

Επίσης, έχω να πω, ότι αυτή η ροκερ ΒΙΒΙ ΒΟ με τα ζωγραφιστά μάτια, είναι κακάσχημη κατά τη γνώμη μου..!!! Αυτή έπρεπε να λέγεται ΜΑDONNA, γιατί έχει την ίδια ασχήμια με την συνoνοματη τραγουδίστρια..!! :p

Τέλος θέλω να παραπονεθώ για την πιστή αντιγραφή από τα ξένα πρότυπα..! Στην Ελλάδα γαλουχήθηκε η ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!

Έπρεπε να μην βγάλει η Ελ Γκρεκο την ΡΟΚΕΡ ΒΙΒΙ ΒΟ, αλλά την Λέ'ι'δη ΒΙΒΙ ΒΟ, μιας και το '80 ήταν η εποχή της Λέ'ι'δης Άντζελας..! :flower:

Και για να αποτελειώσω την σκέψη μου-κι εσάς-οι ΡΟΚΕΡΣ δεν μου αρέσουν καθόλου..! :sealed:

Τώρα φεύγω, πριν με πετροβολήσετε..!!!! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασια είπε:
Mytinyworld μου, μηπως να μην ειναι ροκερ και να ναι καμια μπουζουξου?8)
Τι να σου πω Αναστασία μου... :xm: Το λαμέ και το μακιγιάζ λίγο φέρνει σε μπουζουξού, αλλά το πράσινο μαλλί?? :p

Makisime, μήπως να πούμε στη hasbro να την βγάλει τώρα? Και σήμερα αν ανοίξεις την τηλεόραση, όλο την λέιδη βλέπεις!!! :p :xm: :(
 
mytinyworld είπε:
Παιδιά, θα ήθελά λίγο την προσοχή σας και τα φώτα σας! :) Με αφορμή τις πρόσφατες φωτογραφίες της Candy4ever με τους ρόκερς (μεγειά candy4ever! :) ) και όσα είπαμε στο θέμα της χρονολόγησης για τους ρόκερς, παρατήρησα το εξής: όσες φορές έχουμε δει τους ρόκερς (παραθέτω 2 ποστ που θυμόμουν, αν υπάρχουν και άλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=219237&postcount=970

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=257978&postcount=24

σε αυτά τα ποστ λοιπόν, βλέπουμε 3 ρόκερς. Τον τζον τζον με μαλλιά, την περίεργη bibi-bo με το χαμόγελο που φαίνονται τα δόντια και την bibi-bo με κοντά μαλλιά. Που είναι η ρόκερ μπουλούκα

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=258105&postcount=192

οεο? :xm:

Και που θέλω να καταλήξω και να θέσω τελικά το ερώτημά μου: επειδή το σακάκι που βλέπετε και η ζώνη ανήκουν σε αυτήν τη συγκεκριμένη κούκλα που σας έδειξα (ήταν της ξαδέρφης μου) και τα είχα στην ντουλάπα μου από το 1985, όπως θυμάμαι, (την κούκλα μου την χάρισε πέρσι), υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς? Να μην είναι ρόκερ? :xm:
Μytinyworld, κι εγώ μπερδεύτηκα τώρα.. Κοίταξα λίγο στις φωτογραφίες που έχω μαζέψει από το ίντερνετ και βρήκα τη μπουλούκα Ρόκερ με ροζ μαλλάκια από μία δημοπρασία του ebay στο κουτί. Νομίζω πως και η rapunjel που την έχει μας είχε πει πως είναι Rocker... Μήπως ειχες κάνει καμία ξώφαλτση ανταλλαγή και δεν το θυμάσαι μετά το 1985? Είναι πραγματικά περίεργο... 8)

Ξέρω πως δεν βοηθάω και πολύ, μάλλον σε μπερδεύω περισσότερο, αλλά μιας και την βρήκα την εικόνα είπα να σου τη δείξω... #)
 
Σ'ευχαριστώ fraoulitsa για την πληροφορία και τη φωτογραφία! Αυτό απαντάει στην απορία μου, δεν υπάρχει αμφιβολία λοιπόν ότι κυκλοφόρησε έτσι η κούκλα αυτή! :)

Πωπω, το 1987 έπαιζα ακόμη με κούκλες? :precry: #) :sealed:


 
Μην ανησυχεις mytiny, υπάρχου ν και χειρότερα, εδω το 2011 κοντά και ενδιαφέρομαι πια κι εγώ γι αυτές τις κούκλες..!! Κι ανησυχείς εσύ για το αν έπαιζες εσύ τότε??? :p :D
 
Τωρα MytinyWorld μου τι να λεμε... εγω μαζευα κρυφα λεφτα να παρω μπαρμπι στο Γυμνασιο... :xm: .Αμα το χεις το απωθημενο... άστα ρέστα:shtup:

Μακισιμακο οσο ενδιαφερεσαι, απο συλλεκτικης πλευρας, για τις κουκλες της ελ γκρεκο, μην ανησυχεις.

Τωρα αν αρχισεις να χαζευεις και τιποτα μανώ στον Χοντο ειναι αλλο μανικι, αλλα και τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα, εμεις θα σε αγαπαμε το ιδιο, να το ξερεις, στην κριση φαινεται ο φιλος. :)

fraoulitsa μου φοβερη η φωτο ντοκουμεντο με την μπουλουκα ροκερ!!! Δεν το περιμενα απο εκεινη τετοια μιζανπλι!!! :cool:

Candy4ever μας δεν ειναι τυχαιο οτι οι κουκλιτσες σου βρεθηκαν στην Κυπρο, το νησι της Αφροδιτης, η θεά που ακομα κι αν βαλει το λαμέ ειναι παντα θεά.
 
Πω! Πω! Νιώθω πολύ άσχετη βρε παιδιά!! Καταπληκτικές πληροφορίες!! Είμαι τελείως ότι να 'ναι με τις ημερομηνίες και τις περιόδους... Νομίζω πρέπει να το ρίξω λίγο στη μελέτη αλλά δεν τα ''παίρνω'' τα άτιμα... Έχετε δίκιο για τη μπουλούκα, σα να τη θυμάμαι στα χέρια μιας φίλης μου την εποχή που μου είχαν πάρει και μένα τον Τζον Τζον από τους Rockers. Αλλά πρέπει να ήταν αυτή με το ροζ μαλλάκι. Το θυμάμαι γιατί τους βάζαμε ζευγάρι να κάνουν τους κακούς μάγους... άβυσσος η παιδική φαντασία!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω! Πω! Νιώθω πολύ άσχετη βρε παιδιά!! Καταπληκτικές πληροφορίες!! Είμαι τελείως ότι να 'ναι με τις ημερομηνίες και τις περιόδους... Νομίζω πρέπει να το ρίξω λίγο στη μελέτη αλλά δεν τα ''παίρνω'' τα άτιμα... Έχετε δίκιο για τη μπουλούκα, σα να τη θυμάμαι στα χέρια μιας φίλης μου την εποχή που μου είχαν πάρει και μένα τον Τζον Τζον από τους Rockers. Αλλά πρέπει να ήταν αυτή με το ροζ μαλλάκι. Το θυμάμαι γιατί τους βάζαμε ζευγάρι να κάνουν τους κακούς μάγους... άβυσσος η παιδική φαντασία!!
 
Πίσω
Μπλουζα