Bibi-bo Μέρος 5ο

Φετος το καλοκαιρι μια αγαπημενη κουκλομανα, η ΜytinyWorld:flower:, μου χαρισε το φουστανι απο την Α περιοδο της bibi-bo star.

Το εχω βαλει στην Χρυσομαλλουσα bibi-bo μου, χαρισμενη απο την Rapunjel :flower: μας, στην οποια αφιερωνω και την φωτογραφια, μιας και οσες φωτο κι αν βγαλω την bibi-bo δεν θα αγγιξω την μοναδικοτητα του δικου της αλμπουμ.

Οι αλλες 2 μου κουκλες, χαρισμενες απο τα ρετροαδερφακια μου, μολις ειδανε φωτογραφικη μηχανη πλακωσαν να βγουνε κι αυτες φωτο, καθοτι και πολυ ψωνια! :D
 
Κουκλάρες και οι τρεις και λάμπουν!!! :)

Αναστασία μου, μοναδικό όχι μόνο το άλμπουμ της, αλλά και η έμπνευση και η ενέργειά της! Θέλω κι εγώ να αφιερώσω μια φωτογραφία στην αγαπημένη μου rapunjel!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφες κοριτσάκια μου!! Με γεια σου Αναστασία μου το ρουχαλάκι της star!! Δάκρυσα στο γέλιο με τις ΒΙΒΙ ΒΟ ψώνια να σαι καλά!! :D :D

Μας έχει λείψει πολύ το Rapunjelaki μας!! Και επειδή είναι η κορυφαία χρυσοχέρα μοντελίστ-μοδίστρα και έμπνευση για όλους, της αφιερώνω και εγώ το τελευταίο μου δημιούργημα. Μια προσπάθεια για το ΤIΦΑΝY. Το πουκαμισάκι είναι αυθεντικό.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ορκιζόιμουν ότι είναι το πρωτότυπο..!!! Μήπως στην προηγούμενη σου ζωή ήσουν μοδίστρα στην El Greco?????? :D
 
Καταπληκτικό soufle μου! Κι εσύ όπως και η αγαπημένη μας rapunjel είστε πρώτες στο ράψιμο! :clap:
 
mytinyworld είπε:
Καταπληκτικό soufle μου! Κι εσύ όπως και η αγαπημένη μας rapunjel είστε πρώτες στο ράψιμο! :clap:
Συμφωνω α π ο λ υ τ α, ειστε χρυσοχερες soufle!!!! :)

(Αχ ποτε θα δουμε ενα ποστ της αγαπημενης Rapunjel... :icon_cry: )
 
Το έχεις πετύχει απόλυτα soufle μου, χίλια μπράβο κι από εμένα! :) :) :)
 
:[:[Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά!!!! Τώρα προσπαθώ να ''κατασκευάσω'' το Ύδρα beach αλλά μου αντιστέκεται σθεναρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει περάσει αρκετός καιρός που υποσχέθηκα να σας περάσω μερικά δείγματα από ρούχα που φορέθηκαν στο ελληνικό κινηματογράφο και ξαναείδα παρόμοια στην γκαρνταρόμπα της bibi bo. Η μόδα στις κούκλες δεν διαφέρει από τη μόδα στην πραγματική ζωή. Ακόμα και τα παραμυθένια φορέματα είναι ρούχα που κάποτε φορούσαν και οι πραγματικές γυναίκες. Μόδα και πάλι, απλά άλλης εποχής. Τα παρακάτω ρούχα είναι από την ταινία του Δαλιανίδη ''Ραντεβού στον αέρα''

Στην πρώτη φωτό η Προκοπίου με το ''καραμελοφόρεμα'' στο πράσινο.

Στη δεύτερη η Καραγιάννη με παρόμοιο συνολάκι με το Ντίβα όπως το είδαμε από τη domniki

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11493-%C2%C9%C2%C9-%C2%CF-%CC%DD%F1%EF%F2-1%EF&p=150300&viewfull=1#post150300

Και στην τρίτη η Λάσκαρη με ένα φόρεμα που θυμίζει το Κορφού.

Δεν είναι βέβαια απόλυτα όμοια, αλλά νομίζω πως έχουν αρκετά κοινά στοιχεία τι λέτε??

PDVD_002.jpg

PDVD_003.jpg

PDVD_005.jpg
 
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίγεις, soufle μου! :) Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες. Πράγματι, τα σχέδια των ρούχων μοιάζουν πολύ και αυτό είναι κάτι που μας αποδεικνύει πως η Bibi-bo είναι μια κούκλα της εποχής της και, τουλάχιστον στα πρώτα 2-3 χρόνια, καθαρά προσαρμοσμένη και εναρμονισμένη με τα ελληνικά δεδομένα...
 
fraoulitsa είπε:
η Bibi-bo είναι μια κούκλα της εποχής της και, τουλάχιστον στα πρώτα 2-3 χρόνια, καθαρά προσαρμοσμένη και εναρμονισμένη με τα ελληνικά δεδομένα...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να προσθέσω και εγώ μια μικρή πληροφορία για τη στολή νοσοκόμας! Αρχικά η στολή μας είχε φανεί (κάπου το είχαμε αναφέρει) εκτός εποχής και παλιομοδίτικη, από την εποχή των πολέμων... Ομως, μια θεία μου, συνταξιούχος νοσοκόμα, πρόσφατα μου είπε ότι μέχρι και τα τέλη του 70 οι νοσηλεύτριες (οι εκπαιδευόμενες αν κατάλαβα καλά) φορούσαν αυτή τη στολή!! Χωρίς το σταυρό βέβαια, που τον είχαν μόνο οι στολές του Ερυθρού Σταυρού. Η κάπα μάλιστα χρειαζόταν, γιατί όταν ήθελες να πας από τη μια πτέρυγα του νοσοκομείου στην άλλη το βράδυ, με την υγρασία που είχε από τα δέντρα, ή αν ήθελες να βγεις έξω να πάρεις κάτι από το περίπτερο, η κάπα ήταν απαραίτητη και όλες οι κοπέλες την έριχναν στην πλάτη τους!

Οπότε, ακόμα και στη στολή νοσοκόμας, δεν ήταν εκτός εποχής!

Soufle μου, καταπληκτικές οι συγκρίσεις που έκανες με τα ρούχα, ειδικά το κορφού είναι το ίδιο στο ανάποδό του!!
 
Ευχαριστούμε mytinyworld για την πληροφορία σχετικά με τη στολή της νοσοκόμας!!! Αυτές οι λεπτομέρειες, νομίζω, είναι που κάνουν αυτή την κούκλα ξεχωριστή και είναι και αυτές που, σε τελική ανάλυση, μας δείχνουν το λόγο που, παρά τις ατέλειές της, αγαπήθηκε τόσο πολύ...
 
Happy Valentine's Day by Bibi-bo!

Επειδη οταν ειδα για πρωτη φορα αυτην την κουκλα, την πρωτη μου bibi-bo (σε ενηλικη ηλικια), την ερωτευτηκα σαν να προκειται για ενα εμψυχο ον, πιστευω πως το σωστο ειναι να την μοιραζομαι καθε τοσο μαζι σας. Μακαρι ο Αγιος Βαλεντινος να προστατευει παντα την μαγεια στην σχεση σας, και ποτε να μην παψετε να ψαχνετε την αληθινη αγαπη γυρω σας. :flower:

attachment.php
 
Όπως πάντα υπέροχες καλλιτεχνικές φωτογραφίες απο την Αναστασία μας..!!! :)
 
Τέλεια φωτογραφία Αναστασία μου!!! :clap:
 
Σε ευχαριστούμε πολύ Αναστασάκι μου για τις υπέροχες ευχές σου!! Καλά η φωτογραφία έργο τέλνης όχι αστεία... :bow: :bow:
 
Να στε καλα παιδια!!! :flower:

Σημειωση: η γουνα ειναι οικολογικη, ψευτικη δηλαδη. :) Η bibi-bo μας ειναι πολυ φιλοζωη, αν θυμαστε εχει και 5/6 πιτσι και ντολυ! :D
 
[edit] Μεταφορά από το θεμα Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ [edit]

Αναστασια σε ευχαριστω για το καλωσορισμα σου σε θαυμαζουμε ολοι γιατι εισαι κι εσυ χρυσοχερα σαν την καλη μας Ραπουνζελ. Φιλη μου Ine σε καταλαβαινω απολυτα γιατι κι εγω δεν ειχα κρατησει τη μπιμπιμπο μου την ειχα χαρισει σε ενα κοριτσακι και φυσικα το μετανιωσα γιατι ειχα τις πιο ωραιες αναμνησεις με εκεινη την κουκλα. Ευτυχως βρηκα στο ebay αυτη που εχω τωρα που ειναι στη φωτογραφια, αν και εκεινη ηταν ακομη πιο ομορφη (ηταν απο τις μπιμπιμπο α περιοδου) και φυσικα ειχε πολυ μεγαλη συναισθηματικη αξια. Στο http://www.ebay.com πουλανε τωρα μπιμπιμπο ισως μπορεσεις να παρεις μια κοιταξε τες, θα παρεις μεγαλη χαρα, εγω απο κει την αγορασα .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε φανταζεσαι πως σε καταλαβαινω! η γιαγια μου χαρισε εν αγνοια μου καποιες barbie μου, αλλα εχω αρκετες. φυσικα μια bibi-bo μου λειπει πολυ κ επειδη δεν εχω καμια τοσο πιο πολυ θελω να την αποκτησω...εχω βγαλει ηδη προπληρωμενη καρτα για αγορες στο ιντερνετ αλλα δεν το εχω επιχειρησει ακομα! στην αθηνα σε παλαιοπωλεια πωλουν αλλα επειδη εχουν παρει χαμπαρι τους συλλεκτες, οι τιμες ειναι εξωφρενικες! 100 ευρω για 2 ρουχαλακια της bibi-bo κ επειδη ηταν στο κουτι τους! υπαρχουν κ οι παγκοι ομως κ καλο για μας κακο γι αυτους, σχεδον τις χαριζουν. ελπιζω να πετυχω εκει καμια αλλιως θα καταφυγω στο ebay...σε ευχαριστω κ καλως ηρθες Αμαλια34 μου!!
 
πού βρισκονται αυτοι οι παγκοι που λες φιλη μου Ine? Εννοεις σε μοναστηρακι? Αν μενεις Αθηνα εισαι τυχερη ισως βρεις καποια σου το ευχομαι. Εγω δυστυχως ειμαι στα Γιαννενα δε νομιζω να βρω κατι εδω :(

πραγματι στο ebay ειναι ολα πια πανακριβα ενω περσι που την πηρα εγω ειχε 50 ευρω τωρα η ιδια ακριβως πωλειται 250 ευρω δεν πανε καλα :angry:

καλη επιτυχια στην ερευνα σου, αν τα καταφερεις να βρεις μπιμπιμπο α περιοδου κι εχουν αποθεμα θα ηθελα παρα πολυ κι εγω μια να μου παρεις και να σου στειλω τα χρηματα θα σου ειμαι ευγνωμων (με ενδιαφερει να ναι α περιοδου ξερεις αυτες χωρις αφελειες και με ασπρη επιδερμιδα) οποιαδηποτε εκτος απο την μπαλαρινα με ενδιαφερει
 
Πίσω
Μπλουζα