Bibi-bo: η επανακυκλοφορία της;

EL GRECO

RetroAdept
Joined
12 Mαϊ 2009
Μηνύματα
907
Αντιδράσεις
29
attachment.php


Η bibi-bo είναι η αγαπημένη μας κούκλα που κυκλοφόρησε στις αρχές της δεκαετίας του 80 και σταμάτησε στις αρχές της δεκαετίας του 90. Αγαπήθηκε όσο καμία άλλη κούκλα. Ήταν και είναι η εθνική μας κούκλα. Σκοπός αυτού του θέματος είναι να καταφέρουμε να επανακυκλοφορήσουμε αυτήν την κούκλα. Να βρούμε τον τρόπο το πως θα γίνει αυτό. Κάθε άποψη και βοήθεια σας είναι ευπρόσδεκτη. Μόνο μαζί μπορούμε να πετύχουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομλιζω ότι πρέπει να κινηθούμε προς δύο κατευθύνσεις : 1. να μάθουμε ποιος έχει τα δικαιώματα της κούκλας και 2) να βρούμε ποιος είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος συλλογής "υπογραφών"?
 
Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλους του πρωτεργάτες! :)

Προσωπικά ενημερώθηκα από το Makisimo, ο οποίος έκανε μια πρώτη έρευνα και μερικές λογικές σκέψεις, για να υποστηρικτεί ένα τέτοιο εγχείρημα!

Από μεριάς μας, αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι:

α) Να προωθήσουμε αυτήν την ιδέα σε ένα ευρύτερο ενδοφορουμικό πεδίο (κυρίως βάζοντας ένα άρθρο στο μπροστινό κομμάτι του site, που είναι ορατό μόλις πληκτρολογήσετε το http://www.retromaniax.gr)

β) Να αναρτήσουμε την κίνηση αυτή στο Facebook Group του Retromaniax, με την ελπίδα ότι θα προσελκύσει κόσμο και θα τραβήξει την προσοχή.

γ) Να ετοιμάσετε οι έχοντες και κατέχοντες ένα μικρό, νοσταλγικό βιντεάκι, που θα ανέβει στο Youtube κανάλι του φόρουμ.

δ) Μόλις συγκεντρώσουμε λίγο κόσμο, να στείλουμε μερικά δελτία τύπου σε όποιες εταιρείες μπορέσουν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο.

Σε εσωτερική επικοινωνία, αναρωτήθηκα ποιος μπορεί να έχει πλέον τα πνευματικά δικαιώματα της Bibi-bo και κάποιο μέλος (να 'ναι καλά!) μου απάντησε κάτι για τη Hasbro.

Αν αληθεύει, μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους! :)

Προς το παρόν, το θέμα γίνεται sticky, ώστε να είναι άμεσα ορατό και από όσα κουκλομέλη δεν είναι τακτικά στο φόρουμ λόγω υποχρεώσεων!
 
Καλή αρχή κι από εμένα, καλή επιτυχία και με την νίκη..!! :award: :award: :award:

Καταρχάς να ευχαριστήσουμε τους διαχειριστές του retromaniax για τον χώρο που μας διαθέτουν και την υποστήριξή τους γι'αυτό το εγχείρημα..! Αν είναι να γίνει κάτι, αυτό θα ξεκινήσει από εδώ, γιατί εδώ μέσα υπάρχει και το περισσότερο αρχειακό υλικό!

Εδώ και καιρό , όλα αυτά τα χρόνια, την ιδέα αυτή την έλεγε και την ξανάλεγε ο φίλος EL GRECO, σαν όνειρο που ήλπιζε κάποια στιγμή να πραγματοποιήθει..!!

Νομίζω ότι τωρα τα πράγματα είναι πιο ώριμα από ποτέ και αυτό το στηρίζω σε τρία γεγονότα:

1)H zήτηση αυτής της κούκλας έχει φτάσει στο ζενίθ, χτυπιέται σε τσουχτερές τιμές σε πληστηριασμούς και έχουν ανοίξει ένα σωρό σελίδες και γκρουπ στο διαδίκτυο που συ συγκεντρώνουν χιλιάδες like, ενώ κάτω από κάθε ανάρτηση μιας φωτογραφίας της bibi-bo, τα μηνύματα που ζητούν την αγορά της είναι εκατοντάδες!

2)Μην γελιόμαστε, για τις εταιρίες το βασικότερο όλων είναι...οι πωλήσεις..!! Κι εδω πέφτουμε διάνα..!! Τα παιδιά της εποχής του '80, είναι σήμερα στην πιο παραγωγική τους ηλικία, είναι αυτοί που κινούν την αγορά και αυτοί αποφασίζουν για τα παιχνίδια που θα αγοραστούν..! Τα παιδιά του'80 σήμερα είναι γονείς/ θείοι/ νονοί και αυτοί έχουν το έλεγχο για το τι θα αγοράσουν στα παιδιά /ανίψια/ βαφτιστήρια!

3)Τα πράγματα θα δυσκόλευαν κατά πολύ αν το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν κάτι το οποίο είχε εισαχθεί από το εξωτερικό και από μεγάλες πολυεθνικές..!! Όμως για την τυχη μας, η bibi-bo, όπως μέχρι τώρα προκύπτει, δεν έχει καμία σχέση με κάθε άλλη κούκλα, δεν έχει καμία σχέση με mattel, hasbro κ.λ.π, ήταν αυθεντικό δημιούργημα της El Greco! (ασχέτως αν τελικά η εταιρία πουλήθηκε τελικά στην Hasbro)! Δηλαδή η bibi-bο, είναι μια κούκλα ελληνικής παραγωγής που η παραγωγή και η διανομή της περιορίστηκε στον Ελλαδικό χώρο, γεγονός που περιορίζει τα πράγματα στη χώρα μας, χωρίς να επιβαρυνθούμε με δυσκολίες και βάρη ενός "παγκόσμιου παιχνίδιού"!

Αυτά είχα να πω για αρχή.... Θέλουμε όλοι σας να πάρετε μέρος στις συζητήσεις, να πείτε ιδέες, απόψεις, να προτείνετε και κυρίως να οργανωθούμε και να δράσουμε με ευγένεια, τακτική και μεθοδικότητα..!!

Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα..!! Στην χειρότερη θα συλλέξουμε ακόμη περισσότερες πληροφορίες γι αυτήν την κούκλα και στην καλύτερη θα την ξαναδούμε στα ράφια "παιχνιδάδικων"! Κερδισμένοι θα είμαστε σίγουρα!

Καλή μας αρχή..... :beer: :beer: :beer: :beer:
 
Η Hasbro ήταν ευγενική προς το retromaniax, οπότε μπορεί να είναι θετικοί προς μία τέτοια πρόταση, αλλά γιατί η bibi bo να βγει απλώς σαν μία κούκλα από νοσταλγούς του παρελθόντος και όχι σαν μία κούκλα που θα πουληθεί και σε κορίτσια?Εκτός και αν η εμφανισή της δεν ανταποκρίνεται στα στάνταρτς των σημερινών παιδιών?
 
@spirtoulis: νομίζω ότι η Bibi-Bo μπορεί κάλλιστα να συγκινήσει και τα σημερινά κοριτσάκια - αρκεί μια δελεαστική διαφήμιση στα παιδικά (και όχι μόνο) κανάλια!...

Η κόρη μου πάντως (που είναι 7 χρονών) τρελλαίνεται για τη Bibi-Bo, ενώ πρόσφατα έγραψε έκθεση στο σχολείο της με θέμα την... Πιπιλίνα (el greco)!
 
ευχομαι ολοψυχα να εχει θετικα αποτελεσματα αυτη η προσπαθεια!!!

μπορει να γελασετε αλλά ακομη ονειρευομαι τη στιγμη που εμπαινα σ εκεινο το βιβλιοπωλειο-παιχνιδαδικο(δυστυχως δεν υπαρχει πια) κι εβλεπα τις bibi bo και τα συνολα τους.Και τι δε θα δινα να ξαναζησω μια τετοια στιγμη σε καποιο αλλο παιχνιδαδικο,αχ μακαρι να γινει το ονειρο πραγματικοτητα :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

Θα ελεγα να απευθυνθουμε στον κ.Βακακη πρωτα αφου η bibi bo μας ειναι δημιουργημα της el greco και μετα βλεπουμε
 
Παιδιά έχω ήδη το πρωτο νέο.

έστειλα μέιλ στη γραμματεία του jumbo πριν δυο μερες και τους ζήτησα να μου υποδείξουν σε ποιον να απευθυνθώ για να καταθέσω ιδέες και προτάσεις για κάποιο παιχνίδι. Μου απάντησαν λέγοντας να στείλω την πρόταση στο ιδιο μέιλ και στην πορεία θα το προωθησουν στον αρμοδιο με τον οποίο και θα μιλήσω.....

Αναμένουμε....

Παράλληλα θα πρέπει να οργανωθούμε με ποιον τρόπο να προσεγγίσουμε την Hasbro Hellas.

Tηλεφωνικα μου φαίνεται ότι θα ηταν κάτι πολυ απρόσωπο. Η παρουσία μιας ομαδας ατόμων(δυο με τρία άτομα), στην ίδια την εταιρία κατοπιν συνενοησεως ή κάποιου ραντεβού ίσως, να ηταν ότι καλύτερο και πιο αποδοτικό.
 
Συμφωνώ με το φίλο makisimo. Παράλληλα να προσπαθούμε να γίνουμε περισσότεροι να γίνει η φωνή μας δύναμη. Εγώ έχω τη σελίδα της bibi-bo στο facebook στη διάθεση σας για αυτό το σκοπό. Να κάνουμε πρώτα τα βήματα που λέει ο φίλος makisimos και με βάση τα αποτελέσματα προχωράμε. Έχω συννενοηθεί και με τη φίλη Αναστασία αν χρειαστεί να στείλουμε κάπου ένα γράμμα,πχ. στη Hasbro να το μεταφράσει στα αγγλικά.
 
Υπάρχουν τουλάχιστον αλλα τρία γκρουπ για την bibi-bo. Θα ηταν ότι καλύτερο να γίνει συνενόηση κι από κοινού προσπάθεια, ειδικά οταν φτάσουμε στο σημείο των υπογραφών. Εκεί πρέπει να υπαρχει τακτικη.

Για το θέμα των υπογραφών έχει κανεις ιδέα πως λειτουργεί;
 
Ο πιο σύντομος δρόμος, είναι να βγεί το θέμα στο γυαλί!!! :wink:
 
Θα μ'αρεσε παρα πολυ να ξαναδω την μπιμπιμπο :D

Η πιο ομορφη κουκλα που ειχα ποτε :) και η πιο εκφραστικη.. ειδικα με τα μεγαλα της ματια που ανοιγοκλειναν. Οχι σαν τα ζωγραφιστα των αλλων. Και αν πεις για τα ρουχα..

Αν ειχε την δυνατητα για εξαγωγη.. για τις εκανε σκονη, ολες τις αλλες
 
Οι εταιρείες δεν θέλουν υπογραφές και χαρτομανι. Θέλουν έρευνα αγοράς. Μπορούμε να τους εξασφαλίσουμε ότι θα πουλήσουν 20000 κομμάτια σε 6 μήνες;
 
Katerinak ας ελπίσουμε να πραγματοποιηθεί η επιθυμία σου και σε λιγο καιρο να μπουκαρεις σε ένα βιβλιοπωλείο παιχνιδαδικο, και να βλέπεις τα ράφια γεμάτα με μπιμπι μπο.... :p

Cococinel λέω να σε βγάλουμε εσενα στον Αυτιά να μιλήσεις για το δράμα μας..... :p :D Και καπάκι στην Αννίτα Πανιά. Σε χριζουμε εκπρόσωπο ΜΜΕ :p

Λορενα πραγματικα το πρόσωπο της, δεν έχει καμία σχέση σε ομορφια με καμία άλλη.

Τα ματια της βέβαια δεν ανοιγοκλεινουν :p , αλλα και έτσι ανοιχτά και καταγάλανα αρκούν για να φάνε σε σύγκριση κάθε άλλη...

Τώρα, αναφέρθηκε το θέμα από την spirtouli και την candy4ever, αν θα είχε ζητήση από τα κορίτσια αυτής της γενιάς. Το μονο αρνητικό που θα μπορουσα να βρω και νομιζω παρέμενε και αρνητικό και τοτε, ειναι που έχει μεγάλο κεφάλι κι όχι το λεπτεπιλεπτο που έχουν οι μπάρμπι, σιντυ κ.λ.π

Και σε αυτο έχω απαντηση. Το μάτι μου έχει πάρει σύγχρονες κουκλες αυτου του τυπου, με υπερμεγεθες κεφάλι π.χ μπραντς, καθώς κ τώρα τελευταία κάτι κούκλες ζόμπι που κάνουν πάταγο. οπότε μην σας πω ότι έγινε και της μόδας πάλι...

Foutix πως μπορούμε να τους το εξασφαλίσουμε αυτο; το γεγονός ότι το ενεργό καταναλωτικό κοινο σημερα με παιδιά μικρής ηλικίας, ειναι αυτο που έχει τη θυμιση αυτης της κούκλας έντονα συναισθηματικα και σίγουρα το χέρι θα παει να πάρει σαν δώρο αυτή την κούκλα , νομιζω ειναι ένα καλο κίνητρο.... Αυτή η κούκλα κατ' εμέ θα μπορούσε να χτύπησει σε δυο ηλικιακά κοινά. Γονείς και παιδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Foutix πως μπορούμε να τους το εξασφαλίσουμε αυτο; το γεγονός ότι το ενεργό καταναλωτικό κοινο σημερα με παιδιά μικρής ηλικίας, ειναι αυτο που έχει τη θυμιση αυτης της κούκλας έντονα συναισθηματικα και σίγουρα το χέρι θα παει να πάρει σαν δώρο αυτή την κούκλα , νομιζω ειναι ένα καλο κίνητρο.... Αυτή η λούκια κατ' εμέ θα μπορούσε να χτύπησει σε δυο ηλικιακά κοινά. Γονείς και παιδιά...
 
@μακισιμος Λες να πετύχουμε τελικά την επανακυκλοφορία , αλλά να βγάλουν την bibi bo σαν ζόμπι?
 
To retromaniax ειναι εκ προοιμιου υποστηρικτης τετοιων προσπαθειων.

Για το συγκεκριμενο παιχνιδι φοβαμαι οτι η Hasbro εχει ανταγωνιστικο προιον (την Barbie?)
 
@Wally: Ακόμα κι αν είναι έτσι, αυτό δεν μας πειράζει. Πρώτον, γιατί τα λεφτά θα τα εισπράξει η ίδια εταιρία ούτως ή άλλως και δεύτερον γιατί η Bibi-Bo πιθανότατα να είναι λίγο πιο ακριβή από μια μη-συλλεκτική Barbie (μια λογική τιμή θα ήταν νομίζω 25-30 ευρώ; ).
 
Wally είπε:
To retromaniax ειναι εκ προοιμιου υποστηρικτης τετοιων προσπαθειων.
Για το συγκεκριμενο παιχνιδι φοβαμαι οτι η Hasbro εχει ανταγωνιστικο προιον (την Barbie?)
Wally το θεμα με τη Barbie ειναι οτι βρισκεται στην αγορα για παααααααααρα πολλα χρονια,εχει πολυδιαφημιστει σε ολες τις χωρες θα ελεγα οσο καμμια αλλη κουκλα.

Μπορει ο κοσμος να τη βαρεθηκε..διαβαστε εδω πώς προεκυψε η Barbie

Η δικια μας η Bibi bo ειναι γλυκια και αθωα,με σωμα παιδικο,δηλαδη ο,τι πρεπει για την ευαισθητη παιδικη ηλικια και οχι μονο

Εχουμε αναμνησεις με την κουκλα αυτη,μπροστα της η Barbie δεν πιανει μια
 
Με τις λιγες μου γνωσεις υποθετω οτι η Hasbro μπορει και να κραταει πεισμα,θυμο ,κακια ;;; γιατι εκεινη την εποχη ελληνικη πρακτικη για να μην πληρωνουν δικαιωματα οι ελληνες επιχειρηματιες,εβγαζαν στην αγορα παραπλησια προϊοντα με ομοιοτητες με το original.


Mια δοκιμη θα μας πεισει,lol.
 
Πίσω
Μπλουζα