Bibi-bo: η επανακυκλοφορία της;

Φίλη katerinak πέρασε ένας χρόνος και η εταιρία change.org το σταμάτησε. Σε αφήνει μέχρι ένα χρόνο να το έχεις. Μαζεύτηκαν 1.477 υπογραφές. Τόσοι άνθρωποι αγαπάνε την κούκλα στην Ελλάδα. Κάποια στιγμή με την πρώτη ευκαιρία θα επικοινωνήσω με τη Hasbro. Δεν μπορώ κι ούτε θέλω να κάνω κάτι άλλο. Σας ευχαριστώ όσους και όσες προσπαθήσατε για την επανακυκλοφορία της κούκλας και ειδικά εσένα Κατερίνα μου που έκανες τόσα!
 
φιλε EL GRECO σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση και για ολα οσα εκανες για την αγαπημενη μας κουκλα :)

Νομιζα οτι η ψηφοφορια θα ηταν ανοιχτη για τουλαχιστον 2-3 χρονια μηπως και μαζευαμε καμμια υπογραφη παραπανω,αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι

Ελπιζω να εχουμε στο μελλον μια απαντηση απ τη Hasbro
 
Είναι από τις λίγες φορές που θέλω να γράψω κάτι και ότι και να σκέφτομαι, μου φαίνεται ανούσιο. :(
 
Από το 1990 που στάματησε η κυκλοφορία της εχουν περάσει 33 χρόνια. Είναι δυνατόν μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια (3 δεκαετίες) να μην βρέθηκε ούτε μια εταιρεία που να θέλει να βγάλει ξανά τη bibi-bo;;; Μα ουτε μια;;; κι μάλιστα με την τόση απήχηση που είχε κι ήταν εξασφαλισμένη εκ των προτέρων η επιτυχής συνέχεια της;;; μου φαίνεται πολύ περίεργο...μήπως υπάρχουν νομικά θέματα με "πνευματικά δικαιωματα";;; δεν ξερω πάντως κάτι δεν μου κολλάει σε αυτό....
 
Από το 1990 που στάματησε η κυκλοφορία της εχουν περάσει 33 χρόνια. Είναι δυνατόν μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια (3 δεκαετίες) να μην βρέθηκε ούτε μια εταιρεία που να θέλει να βγάλει ξανά τη bibi-bo;;; Μα ουτε μια;;; κι μάλιστα με την τόση απήχηση που είχε κι ήταν εξασφαλισμένη εκ των προτέρων η επιτυχής συνέχεια της;;; μου φαίνεται πολύ περίεργο...μήπως υπάρχουν νομικά θέματα με "πνευματικά δικαιωματα";;; δεν ξερω πάντως κάτι δεν μου κολλάει σε αυτό....
Τότε τα παιχνίδια αλλά ακόμα και οι οικιακές συσκευές και άλλα, ήταν λίγα (και καλά) και συγκεκριμένα. Για αυτό λίγο - πολύ σε όποιο σπίτι και να πήγαινες συναντούσες τα ίδια αγαθά.

Μία γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο και θα διαπιστώσουμε ότι υπάρχει αδιανόητη πληθώρα από επιλογές σε κούκλες.
Γοργόνες, μπαλαρίνες, νεράιδες, πριγκίπισσες, νοσοκόμες, σε όλες τις εκδοχές, διεκδικούν μια θέση στις μικρές καταναλώτριες (και καταναλωτές).

Τεράστιος ανταγωνισμός για την bibibo :|
 
Επιπλέον πολλές από τις τωρινές κούκλες συνδυάζονται με κάποιο κινούμενο σχέδιο, πράγμα που τις κάνει πολύ πιο επιθυμητές από μια κούκλα που αρκετοί πλέον γονείς δεν θα θυμούνται ούτε οι ίδιοι. Είναι πιο επικερδές για τους μεγαλοεμπόρους απλά να τις εισάγουν, μαζί με τις διαφημίσεις τους.
 
Τότε τα παιχνίδια αλλά ακόμα και οι οικιακές συσκευές και άλλα, ήταν λίγα (και καλά) και συγκεκριμένα. Για αυτό λίγο - πολύ σε όποιο σπίτι και να πήγαινες συναντούσες τα ίδια αγαθά.

Μία γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο και θα διαπιστώσουμε ότι υπάρχει αδιανόητη πληθώρα από επιλογές σε κούκλες.
Γοργόνες, μπαλαρίνες, νεράιδες, πριγκίπισσες, νοσοκόμες, σε όλες τις εκδοχές, διεκδικούν μια θέση στις μικρές καταναλώτριες (και καταναλωτές).

Τεράστιος ανταγωνισμός για την bibibo :|
Επιπλέον πολλές από τις τωρινές κούκλες συνδυάζονται με κάποιο κινούμενο σχέδιο, πράγμα που τις κάνει πολύ πιο επιθυμητές από μια κούκλα που αρκετοί πλέον γονείς δεν θα θυμούνται ούτε οι ίδιοι. Είναι πιο επικερδές για τους μεγαλοεμπόρους απλά να τις εισάγουν, μαζί με τις διαφημίσεις τους.

Πιστεύετε ότι αν μια εταιρεία σκεφτόταν να κάνει μια συλλεκτική επανέκδοση της Bibi-bo με περιορισμένο αριθμό αντιτύπων πχ 1000 κομμάτια, δεν θα γινόταν ανάρπαστη;;;
Στο διαδίκτυο η Bibi-bo πωλείται πανάκριβα. Η πιο φθηνή τιμή (αν την πετύχεις σε ευκαιρία) ξεκινάει από 80-100€, τα δε φορέματα της από 30-40€ το καθένα. (Έχει τύχει να δω μέχρι κι 500€ Bibi-bo της Α περιόδου κι λέω για όνομα του Θεού, ούτε απο χρυσό να ήταν!) Κι παρόλο αυτά όχι μόνο πωλείται, αλλά "σφάζονται" ποιος θα προλάβει να την αγοράσει. Η συντριπτική δε πλειοψηφία των αγοραστών, πέρα από τους μανιακούς συλλέκτες ρετρό παιχνιδιών, είναι γυναίκες 40-45 ετών (δλδ εκείνες που στα 80s ήταν μικρά κορίτσια που μεγάλωσαν με αυτή τη κούκλα) κι θέλουν να την αποκτήσουν ξανά. Οχι τόσο για να τη δώσουν σε κόρες, ανιψιές, εγγονές κλπ, οσο σαν παιδικό τους βίωμα. Όσο μεγαλώνει κάποιος, θέλει να γυρίζει πισω στα παιδικά του χρόνια αναπολώντας τα.
Νομίζω λοιπόν ότι αν μια εταιρεία ποντάριζε πάνω στη συλλεκτική επανέκδοση για τους λάτρεις της εν λόγω κούκλας (κι όχι για ευρεία κατανάλωση στην αγορά παιχνιδιών), δεν θα έβγαινε ζημειωμένη. Για αυτό λέω, πως δεν έγινε τόσα χρόνια....
 
Νομίζω λοιπόν ότι αν μια εταιρεία ποντάριζε πάνω στη συλλεκτική επανέκδοση για τους λάτρεις της εν λόγω κούκλας (κι όχι για ευρεία κατανάλωση στην αγορά παιχνιδιών), δεν θα έβγαινε ζημειωμένη. Για αυτό λέω, πως δεν έγινε τόσα χρόνια....

Νομίζω, στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα κυκλοφορούσε συλλεκτικό παιχνίδι που θα απευθυνόταν κυρίως στους ενήλικες (οι οποίοι θα το αγόραζαν είτε για τον εαυτό τους - λόγω νοσταλγίας - είτε για τα παιδιά τους). Είναι θέμα νοοτροπίας και αντίληψης της ιδέας συλλεκτικών παιχνιδιών για ενήλικες,, η οποία είναι πολύ πιο 'mainstream' στο εξωτερικό.

Δυστυχώς, γιατί και εμένα θα μου άρεσε πολύ κάτι τέτοιο και σίγουρα θα το υποστήριζα οικονομικά. Νομίζω αν γινότανε κάποια τέτοια προσπάθεια, και ας πούμε πουλάγανε τέτοια συλλεκτικά παιχνίδια στο επόμενο AthensCon θα είχανε μεγάλη ανταπόκριση.
 
Ακόμα και τα μικρά πόνυ που βγήκαν κάποια κομμάτια επετειακά ήρθαν από το εξωτερικό. Αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει εργοστάσιο παραγωγής παιχνιδιών όπως τότε η Ελ Γκρέκο. Το βλέπω λίγο δύσκολο και γι'αυτό. Όπως είπα και σε άλλο θρεντ, μην ξεχνάμε πως έχουμε να κάνουμε με εταιρείες και δεν τους νοιάζει το συναίσθημα αλλά το κέρδος.
 
Σοβαρά; o_O δεν υπάρχει καμία πλέον παιδική εταιρεία κατασκευής παιχνιδιών;;; Μόνο η El Greco ήταν;;
 
Σοβαρά; o_O δεν υπάρχει καμία πλέον παιδική εταιρεία κατασκευής παιχνιδιών;;; Μόνο η El Greco ήταν;;
Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω πως όχι. Δεν ξέρω μεγάλες εταιρείες όπως ήταν παλιά η el greco και η Lyra. Σίγουρα άλλοι, που ασχολούνται περισσότερο με τα παιχνίδια, θα ξέρουν να μας πουν.
 
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μου πείτε πώς λέγεται το φόρεμα αυτής της κούκλας bibi bo.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230830_122918.jpg
    IMG_20230830_122918.jpg
    850,2 KB · Προβολές: 5
  • IMG_20230830_122934.jpg
    IMG_20230830_122934.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 4
Πίσω
Μπλουζα