Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Σιγά κι εσύυυ.......χορηγίες......

Απλά στην περίπτωση των ρετρο παιχνιδιών, όταν δίνω κάτι πραγματικά δεν το νιώθω με την έννοια του "χαρίζω" αλλά του "διασώζω"...! :D

Κι αυτό με ευχαριστεί πολύ...!!!!

Η φωτογραφία είναι τέλεια, το ρουχαλάκι της πηγαίνει άψογα.....μπρος στο δρόμο που χάραξε η ΜΥΤΙΝΥ με τα χρωματιστά φόντο..!!!! :D :D

Σε αυτό το σημείο ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που έχω μάθει, το οποίο όμως δεν το έχω επιβεβαιώσει 100%..!!!

Θα σας ταράξω τις γνώσεις και τα πιστεύω σας βέβαια, αλλά θα πρέπει να μάθετε ότι τελικά το ΒΙΒΙ ίσως να μην ειναι το όνομα της ΒΙΒΙ ΒΟ..!!

Στις αραβικές χώρες το ΒΙΒΙ, σήμαινε ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ...!!!! Κι αν λάβουμε υπόψιν ότι πολλά κουκλάκια της Ελ Γκρεκο είχαν την ονομασία bibi, καθώς ακόμη και σήμερα στα Jumbo υπάρχει κούκλα με την ονομασία ΒΙΒΙ....είναι πολύ πιθανο, η Ελ Γκρεκο όταν έβγαλε αυτην την ονομασία να εννοούσε.....ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΒΟ....!!

Κρατάμε μια επιφύλαξη, αλλά μου έκανε εντύπωση που είναι τόσο διαδεδωμένο το ΒΙΒΙ και από μονο του σαν ονομασία..!!

Και ιδού ....!! Στη Βικιπαίδεια αναφέρεται ότι το "Bibi" σημαίνει "δεσποινίς" στη γλώσσα Urdu και χρησιμοποιείται σαν τίτλος που δηλώνει σεβασμό για τις γυναίκες στις χώρες της νοτίου Ασίας όταν προστίθεται στο όνομά τους.

Έτσι κι έχουμε την Δεσποινίδα Βο..!!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa μου καταπληκτική η παραλλαγή αρμονία!!!Να τη χαίρεσαι! Και τι υπέροχο πράσινο χρώμα!!:dribble:

Kαλή μου mytiny έκανες απίστευτη δουλειά!! Δεν κατάλαβα ότι την επιδιόρθωσες νόμιζα πως ήταν καινούρια στο κουτί της η στολή!! Συγχαρητήρια και πάλι!! :cheers: :cheers:

makisimako σε χιλιοευχαριστώ και το ξέρεις για όλα!!Χαίρομαι που σας άρεσε η φωτό αλλά ακόμη και ως σουβλέ πρέπει να πιλαλήσω στα βουνά για τη δεύτερη φωτό!!! Ειλικρινά πάντως δεν ξέρω που τα εμπνεόταν η el greco αυτά τα πράγματα!! Ότι δηλαδή οι κυρίες τις νύχτες στην ανατολή κάθονται με τα μπικουτί στον κήπο!? Και όταν λέμε νύχτα εννοούμε νύχτα εδώ και μέρα στην στην άλλη πλευρά της γης?? Διότι εγώ βλέπω έναν ήλιο λαμπερό λαμπερό στη φωτό!! :p :D

:bow: Καλά που τα βρίσκεις!!! Όντως τα ουρντού αν θυμάμαι καλά είναι είναι μία από τις επίσημες ινδικές διαλέκτους αλλά αυτή τη γαργαλιστική λεπτομέρεια δεν την ήξερα!!! Ξεκινάς μεγάλο θέμα makisimako διότι γεννόνται φοβερά ερωτηματικά!!

1. Αν ΒΙΒΙ σημαίνει δεσποινίς για την el greco τότε το ΒΟ είναι το όνομα ή το επώνυμο της??

2. Αν ΒΟ είναι όνομα τότε το οικογένεια ΒΟ τι είναι?? Κάτι σαν το Γιώργενα και Κότσενα που λέγανε παλιά στα χωριά ανάποδα?? Ή μήπως στα ουρντού είναι και μια ελεύθερη μετάφραση του δικού μας Δέσποινα? Δέσποινα ΒΟ ας πούμε??

3. Αν είναι επώνυμο το ΒΟ ο Τζον ΤΖον είναι αδελφός της? Απλή συνονυμία ίσως κάτι σαν Παπαδόπουλος στη χώρα el greco?? Μήπως όμως παντρεύτηκε τον αδελφό της και μιλάμε για μια τραγική ιστορία που θα ξεμαλλιαζότανε το έχεις γράμμα με το πάμε πακέτο για το πια θα την πρωτοπροβάλει?? Ή η ΒΙΒΙ ΒΟ είναι η πρώτη κούκλα φεμινίστρια που απαίτησε ο σύζηγός της να πάρει το δικό της επώνυμο και όχι αυτή το δικό του??

Αυτά και άλλα καυτά ερωτήματα θα ταλαιπωρήσουν τους ήρωές μας στη φετινή σεζόν του: '' H βέρα της BO'' ....

(Το έχω κάψει προ πολλού έτσι;; :p :D )
 
Fraoulitsa μου, πολύ όμορφο και στην πράσινη παραλλαγή! :) Τα χρώματα μου θυμίζουν τα χρώματα του ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ.

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! :) Η στολη ήθελε λίγη επιδιόρθωση, αλλά ευτυχώς δεν έλλειπε κάποιο κομμάτι! :zip: Χρειάστηκε να αντικαταστήσω την κορδέλα που δένει η tutu και να "κεντήσω" λίγο τη δαντέλα του καλσόν! Επίσης, χρειαζόταν ένα γερό πλυσιμο, γιατί ήταν πιο πολύ μαύρη, παρά ροζ! :p

Βρε soufle μου, πέθανα στο γέλιο με τους προβληματισμούς/συλλογισμούς σου σχετικά με το όνομα της bibi-bo!!:biglaugh:

Σήμερα θα σας παρουσιάσω την Αννα, που κατέφθασε από μια βόρεια ευρωπαϊκή χώρα! :eek: Η Αννα είναι η πρωτη bibi-bo που βλέπω χωρίς λιωμένα πλαστικά!! :eek: o_O Μάλλον η υγρασία και το ψυχρό κλίμα την βοήθησε να διατηρηθεί σε άψογη κατάσταση! :D

Θέλω επίσης να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στη fraoulitsa που φρόντισε να αντικαταστήσει το αριστερό της χεράκι, το οποίο είχε χαθεί!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Η Αννα με το ΠΟΡΤΟ ΦΙΝΟ!

DSC_2374.jpg
 
Πραγματικά τελειότερη κατάσταση ΒΙΒΙ ΒΟ μεχρι τώρα δεν έχω δει...!!! Πο ποοο ειδικα παρατηρησα τα χερια στο υψος που όλλλλες οιι άλλες μας έχουν ανοιξει τρύπες..!!! Σε κουτί την βρήκες?? Μοιάζει αν ειναι αχρησιμοποίητη..!!! Μεγια μεγιάαααα.....!! :D
 
Makisime σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :) Πραγματικά, δεν έχει καθόλου τρύπες στα χέρια, τα δε πόδια δεν ήταν ούτε κολλημένα, ούτε πρασινισμένα, ούτε τίποτα! Ηταν σε άψογη κατάσταση, δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα! Μόνο οι παλάμες της έλλειπαν, αλλά χάρη στη βοήθειά σας βρέθηκαν κι αυτές! :D Η κούκλα φαίνεται να είναι αχρησιμοποίητη και δεν είχε ούτε κουτί, ούτε ρούχα.

Βρε, μήπως να τις βάλουμε στα ψυγεία μας? :eek:
 
Ποια να ειναι αραγε η ιστορία της...!!!! Από χώρα του Βορρά, γυμνή, χωρίς κουτί και αχρησιμοποίητη..,!!! Τρέχα γυρευε δηλαδή...!!! Μήπως το κοριτσάκι που την είχε, είχε καμιά Ελληνίδα νονά ???? Το μονο σίγουρο είναι, ότι δεν της γέμιζε και πολύ το μάτι αυτή η κούκλα και δνε έπαιξε πολύ μ αυτή...!!! Αλλά τελικά όλα αυτά έγιναν, για να ξαναέρθει η ΒΙΒΙ ΒΟ στην χώρα καταγωγής της..!! Όπως η FURGA στην Αναστασία μας...!!

Ας γεμίσουμε λοιπόν τα ψυγεία μας με ΒΙΒΙ ΒΟ...!!!! :p

soufle είπε:
Ξεκινάς μεγάλο θέμα makisimako διότι γεννόνται φοβερά ερωτηματικά!!1. Αν ΒΙΒΙ σημαίνει δεσποινίς για την el greco τότε το ΒΟ είναι το όνομα ή το επώνυμο της??

2. Αν ΒΟ είναι όνομα τότε το οικογένεια ΒΟ τι είναι?? Κάτι σαν το Γιώργενα και Κότσενα που λέγανε παλιά στα χωριά ανάποδα?? Ή μήπως στα ουρντού είναι και μια ελεύθερη μετάφραση του δικού μας Δέσποινα? Δέσποινα ΒΟ ας πούμε??

3. Αν είναι επώνυμο το ΒΟ ο Τζον ΤΖον είναι αδελφός της? Απλή συνονυμία ίσως κάτι σαν Παπαδόπουλος στη χώρα el greco?? Μήπως όμως παντρεύτηκε τον αδελφό της και μιλάμε για μια τραγική ιστορία που θα ξεμαλλιαζότανε το έχεις γράμμα με το πάμε πακέτο για το πια θα την πρωτοπροβάλει?? Ή η ΒΙΒΙ ΒΟ είναι η πρώτη κούκλα φεμινίστρια που απαίτησε ο σύζηγός της να πάρει το δικό της επώνυμο και όχι αυτή το δικό του??

Αυτά και άλλα καυτά ερωτήματα θα ταλαιπωρήσουν τους ήρωές μας στη φετινή σεζόν του: '' H βέρα της BO'' ....

(Το έχω κάψει προ πολλού έτσι;; :p :D )
Kαλά πόσο μα πόσο πολύ γέλασα βρε σουγλέ μας με τα ερωτήματά σου, τα οποία είναι και εύστοχα...!!

Μιλάμε έχεις πολύ φαντασία και φτιάχνεις γεγονότα και καταστάσεις στο πι και φι..!! :D

Μήπως να κοιτάξεις να ανεβάσεις καμιά ιστοριούλα με την ΒΙΒΙ ΒΟ, αλλά σε Τουρκικη διάλεκτο που είναι και της μόδας...!! :D

Κι εγώ είχα φτιάξει μια στο παρελθόν, με μια διαφορετική εκδοχή της ....ζωής της...!! :p :D :D

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12776-Bibi-bo...%C7-%E1%EB%E7%E8%E9%ED%E7-%EC%EF%F5-%E9%F3%F4%EF%F1%E9%E1..!%28%E1%F5%F4%EF%F4%E5%EB%E5%F2%29
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή μου mytiny να τη χαίρεσαι την καινούρια πανέμορφη Άννα!! Είναι μία πολύ τυχερή κουκλίτσα αφού έφτασε στα δικά σου χέρια αντί να κάθεται ξεχεριασμένη και γυμνή και να παγώνει στο βορά!! Με γεια σου και πάλι!!!

Πολύ χάρηκα που το διασκεδάσατε παιδιά!! Ήταν έμπνευση της στιγμής και είπα να το εκμεταλλευτώ :tongue:.


makisimako
την είχα διαβάσει και παλιότερα αυτή την ξεκαρδιστική ιστορία σου αλλά ξαναμπήκα στο πειρασμό και έλιωσα όπως και την πρώτη φορά!! Είσαι φοβερό ταλέντο τόσο στο σενάριο όσο και στη φωτογραφία και στα εφέ!! Μου έδωσες θεϊκή ιδέα για ιστορία αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετη με την επεξεργασία σε φωτογραφίες να δω πότε θα μπορέσω να την ανεβάσω!!
 
Μytinyworld μου, απίθανη η Άννα σου! Πραγματικά σαν καινούργια, όχι αστεία! Να τη χαίρεσαι! Δε χρειάζεται βρε συ να με ευχαριστείς, πραγματικά δεν έκανα τίποτα! :) Εμένα μου έχει μπει η περιέργεια πώς έφτασε εκεί πάνω πάντως... Κι είδα και τις προάλλες στο ιταλικό ebay έναν Τζον Τζον β περιόδου να περιγράφεται ως... stupenda bambola furga! :eek: o_O :eek: o_O Tι γίνεται ρε παιδιά με τις εξαγωγές της Bibi-bo? :eek:

Μakisime, ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σχετικά με το "bibi". Λογικά, το Bo λοιπόν είναι το... όνομά της το μικρό, μιας και τέτοιες λεξούλες σε διάφορες γλώσσες με τέτοια συστήματα δήλωσης της ευγένειας συνήθως συνοδεύουν το μικρό όνομα...

Soufle μου, πολύ γέλασα με τις (εύλογες βεβαίως βεβαίως) απορίες σου! Εννοείται πως περιμένουμε την ιστοριούλα σου όποτε ευκαιρήσεις, χιχιχι! ;)
 
fraoulitsa μου αυτος που περασεις για Τζον Τζον δευτερης περιοδου δεν ειναι ο δικος μας Τζον Τζον της bibi bo αλλα ο φιλος της lisa jean μια κουκλιτσα κατα την γνωμη μου πολυ ομορφη της εταιρειας fourga κατι αντιστοιχο σαν την bibi bo της Ιταλιας.
 
Καλε!!!! Ολόιδιος είναι!!!!!!!! :eek: o_O :eek: δίκιο έχεις, το έψαξα μόλις! Μόλις βρήκαμε την... πηγή έμπνευσης της El Greco... Ευχαριστούμε Artemis!

Για δείτε τον κι εσείς αυτόν τον Boy Jean της Furga...

Προβολή συνημμένου 28267

Και η Lisa Jean... που όπως πολύ σωστά μας λες είναι στο μέγεθος της Bibi-bo, με αρκετά διαφορετικό σώμα όμως.

Προβολή συνημμένου 28268
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa είπε:
Καλε!!!! Ολόιδιος είναι!!!!!!!! :eek: o_O :eek: δίκιο έχεις, το έψαξα μόλις! Μόλις βρήκαμε την... πηγή έμπνευσης της El Greco... Ευχαριστούμε Artemis!Για δείτε τον κι εσείς αυτόν τον Boy Jean της Furga...

Προβολή συνημμένου 28267

Και η Lisa Jean... που όπως πολύ σωστά μας λες είναι στο μέγεθος της Bibi-bo, με αρκετά διαφορετικό σώμα όμως.

Προβολή συνημμένου 28268
Καλα μιλαμε εχω καραφλιασει!!!!! Ποια ειναι αυτη βρε παιδια η κουκλα??????? Μα να ειμαι στον χωρο και να μην ξερω την τρυφλα μου???? :xm: :xm::xm:8)

Με εχετε στειλει για διαβασμα!!!! :eek: o_Oo_O

Να γιατι ο Τζον Τζον εχει τοσο διαφορετικο σουλουπι απο την bibi-bo!!!! Εχουν βαλει το χερι τους οι ιταλοι!!!! Παλι μπαχαλο!!!! To καλουπι ειναι ιδιο!!! Τα χερια του, το κεφαλι του!!! Πρεπει να ψαξω στα ιταλικα αν υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το ντοκουμεντο!!!

Τι γελιο εχω ριξει με αυτα που γραφει ο Makisimos και η soufle!!! Να στε καλα βρε παιδια!!! :flower:

Η bibi-bo της Mytinyworld μας ειναι απλα τελεια!!!!!

Παιδια παντως εγω δεν χρειαζεται να βαλω τις κουκλες μου στο ψυγειο γιατι εδω η θερμοκρασια ειναι 5 βαθμοι! Τουλαχιστον τοσο κρυο ειναι για το καλο της bibi-bo!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη Lisa Jean Αναστασία μου κι εγώ πολύ πρόσφατα την έμαθα (το δε φίλο της.. χθες, χιχιχι!). Είναι κούκλα της Furga, στο μέγεθος της Barbie, από τη δεκαετία του '70, λίγο παλαιότερη από τη Bibi-bo μας δηλαδή... Έβγαινε σε δύο εκδόσεις, ξανθιά και μελαχρινή. Για δείτε κι εδώ λίγο: http://furga.blog4ever.com/blog/photos-cat-53141-34487-lisa_jean_par_furga.html

Παιδιά, ο χειμώνας είναι ό,τι πρέπει για τις Bibi-bo... Το καλοκαίρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία αρχίζουν τα ζόρια... :p
 
φραουλίτσα μου θα σε ευχαρίσησώ για ακόμη μια φόρα που μου έδωσες την ευκαίρια να δώ το πράσινο αυτό κουστουμάκι το οποίο πιστευα οτι δεν θα το ξαναβλεπα ποτε στη ζωη μου γιατι το ειχα το συγκεκριμενο (αλλα πηγε στα αζητητα οπως ΟΛΑ μου τα παιχνιδια :( (((( και νομιζω οτι ειναι εξαιρετικά σπανιο!!!!!αν θυμαμε καλα η κουκλα που μου ειχαν φερει μαλλον ειχε πιο κοντα μαλλια... την γνώμη των ειδικών παρακαλώ...
 
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την Αννα μου! :) Εχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως το καλοκαίρι μου λιώσει κι αυτή... :xm: Το καλοκαίρι που μας πέρασε, είχα μεταφέρει όλες τις bibi-bo μου πάνω σε μια βιτρίνα που τη χτύπαγε το κλιματιστικό! Επέστρεψαν στη θέση τους τον Οκτώβριο! :eek: #)

Artemis και fraoulitsa ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία για το ιταλικό ζεύγος! Κάποιος πρέπει να εμπνεύστηκε από τον άλλο εδώ, δεν γίνεται τυχαία τέτοια ομοιότητα! :sealed:

Και για τη συνέχεια, η Χρυσάνθη σας παρουσιάζει τη γούνα ΖΙΒΑΓΚΟ με ρεπρό ζώνη και καπέλο! Fraoulitsa, σ' ευχαριστώ πολύ!! :thanx2:

DSC_2398.jpg
 
fraoulitsa μου και Artemis ευχαριστούμε πολύ για τις μοναδικές αυτές πληροφορίες!! Ποιος θα το φανταζότανε!!!!

Καλή μου mytiny πανέμορφη η Χρυσάνθη και με γειές η υπέροχη αυτή γούνα που ... θα την κρατάει ζεστή το χειμώνα... Αχ αθάνατη el greco!! Tα λέει και τα εννοεί??
 
παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να ράψουμε ρουχαλάκια και να κάνουμε επίδειξη εδώ??? :)
 
Eleni_ponaki είπε:
παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να ράψουμε ρουχαλάκια και να κάνουμε επίδειξη εδώ??? :)
Kαλησπέρα Eleni_ponaki!! Καλωσόρισες στην παρέα μας!!! Υπάρχουν ήδη 2 ανοιχτά θρεντς γι αυτό το σκοπό:

To Do it yourself και το bibi bo Μέρος 5ο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα 2 θέλεις!! Θα χαρούμε πολύ να δούμε και τις δικές σου δημιουργίες και φωτογραφίες!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μytiny μεγιά σου....!!!!! :) Καλά πολύ εντυπωσιακό κι αυτό...!! Όπως λέει και η Σουγλέ :p , ότι λέει η Ελ Γκρεκο το εννοούσε..!! Βέβαια στο νυφικό τι εννοούσε "ανθη λεμονιάς" δεν θα κατανοησουμε ποτέ...!! ίσως για την ΒΙΒΙ ΒΟ, ο γαμος ήταν ξινός σαν το λεμόνι...!! Ρεπρό τι θα πει?? Οταν ακουω αυτη την λεξη μου φέρνει στο μυαλό την Σπιναλόγκα...!!

Πάντως τέτοιο γουναρικό μεταξύ μας....ούτε ο Χουντάλας..!!
 
soufle είπε:
Kαησπέρα Eleni_ponaki!! Καλωσόρισες στην παρέα μας!!! Υπάρχουν ήδη 2 ανοιχτά θρεντς γι αυτό το σκοπό: To Do it yourself και το bibi bo Μέρος 5ο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα 2 θέλεις!! Θα χαρούμε πολύ να δούμε και τις δικές σου δημιουργίες και φωτογραφίες!!!!
σε ευχαριστώ soufle και καλώς σας βρήκα.Καλές κουκλοσυζητήσεις να έχουμε!!Θα πάω να δω για πατρόνς .Ψάχνω καιρό τώρα για να ράψω.Επίσης ψάχνω για παλιες κούκλες για την συλλογή μου.Οπότε μόλις φωτγραφίσω το υλικό μου θα το παραθέσω για τα έυσημα!!χεχε!μπορείτε να μου πείτε που βρίσκονται οι φατσούλες με τα γελακια??
 
Pin y pon μου, χαίρομαι που σου θύμησα κάτι όμορφο! Δεν ξέρω ποια κούκλα το φόραγε στο κουτί γιατί εγώ το ρούχο το πήρα καινούργιο, αλλά αυτή που έχω εδώ φωτογραφημένη είναι μία Ρόλερ...

Mytinyworld μου, τα λόγια είναι περιττά! Το συμπλήρωσες το σετ καλύτερα κι από την el Greco! Τέλεια η ζώνη και το καπέλο, τέλεια!!! Χίλια μπράβο!!!

Σχετικά με το ιταλικό ζεύγος, η el greco μας μάλλον εμπνεύστηκε από τη furga, μιας και οι ιταλικές κούκλες είναι κατά τι παλαιότερες της Bibi-bo.

Eleni_ponaki καλώς ήρθες στην παρέα μας! Όπως σου είπε και η soufle μας, για τις χειροποίητες δημιουργίες σου καλύτερα, για να μη μπερδευόμαστε, θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα δύο threads αυτά (Bibi-bo #5 και Do it yourself). Περιμένουμε να δούμε τη συλλογή σου!! :)

Οι φατσούλες με τα γελάκια βρίσκονται στον επεξεργαστή κειμένου (στο τμήμα της απάντησης, το δεύτερο κουμπί).
 
Πίσω
Μπλουζα