Black Adder (Μαύρη Οχιά)

Black Adder (Μαύρη Οχιά)

  • The Black Adder

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackadder II

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Blackadder the Third

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackadder Goes Forth

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2

TallMan

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.616
Αντιδράσεις
34
Black Adder

veggie1.jpg


_968462_atkin_150.jpg


black-adder-the.jpg


testye.jpg


Ίσως η καλύτερη σειρά με πρωταγωνιστή τον Rowan Atkinson και απίστευτο μεσαιωνικό γέλιο! :)

Όσοι προλαβαίνετε τρέξτε να πάρετε την Καθημερινή.Έχει την πρώτη σεζόν της σειράς (DVD 720΄ DD 2.0 ελληνικοί υπότιτλοι) που θα ολοκληρωθεί σε 4 Κυριακές (4 σεζόν) με δώρο φανταστική θήκη για τα DVD!

Ορίστε η θήκη σκαναρισμένη

 
Πηγα και την τσιμπησα πριν εξαντληθει..... Τι να λεμε τωρα. Ο Bean δεν λεει μια μπροστα του.........
 
Η κορυφαια αγγλικη σειρα των 80s με διαφορα...

(εχω ακομα τις κασετες που ειχα γραψει οταν πρωτοπροβληθηκε η σειρα στην Ελλαδα απο το SevenX, αρχες δεκαετιας 90)
 
Σίγουρα η καλύτερη σειρά με ηθοποιούς που βγήκε ποτέ!
 
Stormwatch είπε:
Η κορυφαια αγγλικη σειρα των 80s με διαφορα...(εχω ακομα τις κασετες που ειχα γραψει οταν πρωτοπροβληθηκε η σειρα στην Ελλαδα απο το SevenX, αρχες δεκαετιας 90)
Και εγω το εγραφα μανιωδως απο το seven x (παλευοντας με την κεραια)..

Η καλυτερη δουλεια του Atkinson ΜΑΚΡΑΝ!

Κ επιτρεψτε μου να πω, πως η πρωτη σεζον οπου συνυπεγραφε το σεναριο ο ιδιος, δεν ηταν τοσο καλη οσο οι επομενες.. σε αυτο βεβαια βοηθησε εντυπωσιακα κ η εναλλαγη των χαρακτηρων του Μπολντρικ (Θεος!) κ του Black adder. Eννοω πως η πετυχημενη συνταγη ηταν τελικα να ειναι ο πρωτος ο ηλιθιος της υποθεσης!

Επαθα 367 εγκεφαλικα οταν ειδα την θηκη, (τα εχω ηδη κοπιαρισμενα με εξωφυλλα, αλλα δεν ειναι το ιδιο) κ ακολουθησαν κ 5 εμφραγματα με την σκεψη οτι μπορει να μην το βρω..και μετα μου ηρθε στο μυαλο η αγαπημενη ατακα "I have a cunning plan..) κ πηρα αμεσως ενα τηλ στο κονε μου σε πρατηριο τυπου..

Αυριο θα μου το παρει ειπε, ελπιζω να μην γινει καμια στραβη, γιατι το θελω σαν τρελη!
 
Death2Eliza είπε:
Κ επιτρεψτε μου να πω, πως η πρωτη σεζον οπου συνυπεγραφε το σεναριο ο ιδιος, δεν ηταν τοσο καλη οσο οι επομενες..
Για μενα ειναι

2η>1η>3η=4η

btw, ξερει κανενας αν θα ξανακυκλοφορησει η θηκη με την Καθημερινη;

Αργησα χθες και δεν υπηρχε σε κανενα περιπτερο

Τα εχω ολα σε VHS,DVD αλλα αυτη η θηκη ειναι πολυ γουστοζικη
 
Στην Ελλάδα τα έχει φέρει η Prooptiki, είναι πάλι 4 DVD και στοιχίζουν 6-7 ευρώ το καθένα. Τα έχω πάρει ήδη, αλλά τα παίρνουμε και δεύτερη φορά. Δεν ξέρω αν είναι οι ίδιοι υπότιτλοι, πάντως o υποτιτλισμός της Prooptiki είναι αρκετά καλός, αν συνυπολογήσει κανείς και το γεγονός ότι η όλη ιδέα της σειράς στηρίζεται περισσότερο στο διάλογο και στα λογοπαίγνια, που είναι δύσκολο να αποδωθούν, εκ των πραγμάτων, σε άλλη γλώσσα. Αν κάποιος δεν το πρόλαβε, την Πέμπτη θα υπάρχει στα γραφεία της Καθημερινής στην Αθήνα (Σωκράτους, κοντά στην Ομόνεια, όμως εκεί έχει λίγα αντίτυπα. Για σιγουρία στην Τσαμαδού, κοντά στο δημοτικό θέατρο στον Πειραιά, που είναι το αρχείο).
 
Θελετε να πω στον φιλο που δουλευει σε πρατηριο τυπου (ειπε οτι θα μου το βρει αυριο, αλλα δεν ξερω με ολα αυτα που ακουω εδω) να μου παρει κανενα παραπανω για καποιον απο εσας?

μεχρι σημερα το βραδυ αργα πειτε μου, γιατι πιανει δουλεια ξημερωματα, να του πω αν ειναι.

Stormwatch είπε:
Για μενα ειναι2η>1η>3η=4η

btw, ξερει κανενας αν θα ξανακυκλοφορησει η θηκη με την Καθημερινη;

Αργησα χθες και δεν υπηρχε σε κανενα περιπτερο

Τα εχω ολα σε VHS,DVD αλλα αυτη η θηκη ειναι πολυ γουστοζικη
μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισω ποια σεζον αγαπαω περισσοτερο απο τις 3 τελευταιες..

αγαπημενο επεισοδιο παντως ειναι το "Potato" (season 2) ..

και ομολογω χωρις ντροπη πως εξεπλαγην ακομα και η ιδια, οταν παρακολουθωντας τις τελευταιες σκηνες του φιναλε της 4ης σεζον, εβαλα τα κλαμματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Death2Eliza είπε:
αγαπημενο επεισοδιο παντως ειναι το "Potato" (season 2) ..
Rum: Ah! [pointing] You have a woman's legs, my lord! I'll


wager those are legs that have never been sliced clean off



by a falling sail, and swept into the sea before your



very eyes.


 


Blackadder: [crossly] Well, neither have yours.


 


Rum: That's where you're wrong [throws aside table showing



his lack of legs]


 


Blackadder: Oh my God!


:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

blackadder11le2.jpg


Ολα τα λεφτα ο Tom Baker σ' αυτο το επεισοδιο....
 
:rofl: :rofl:

μορφη ο καπετανιος ρε!

τι να πρωτοθυμηθεις απο ατακες κ διαλογους..

Edmund: I spy with my bored little eye something beginning with `T'.

 


Baldrick: Breakfast!


 


Edmund: What?


 


Baldrick: My breakfast always begins with tea, and I have a little sausage,



and a egg with some little soldiers.


 


Edmund: Baldrick, when I said it begins with `T', I was talking about a letter.


 


Baldrick: Nah, it never begins with a letter; the postman don't come 'til



10.30.


 


Edmund: I can't go on with this. (stands) George, take over.


 


George: All right, sir. Erm, I spy with my litle eye something beginning



with `R'.


 


Baldrick: (raises his arm, even though he's the only one playing now) Army!


 


Edmund: For God's sake, Baldrick! `Army' starts with an `A'. He's looking for



something that starts with an `R'. RRRrrrrr!


 


Baldrick: Motorbike!


 


Edmund: What?


 


Baldrick: A motorbike starts with a `RRRRRrrrrrrrrrm! RRRRRRrrrrrrrrrr--'


 


Edmund: All right, right, right, right. My turn again. What begins with `Come



here' and ends with `Ow'?


 


Baldrick: I don't know.


 


Edmund: Come here.


 


(Baldrick moves closer to Edmund; Edmund punches Baldrick in the face)


 


Baldrick: Ow! (falls to the ground)


 


Edmund: Well done.


αξιομνημονευτη και η συνταγη για καφε του Μπολντρικ:

Edmund: (removing the pencils, looks at Baldrick) Fat chance! Now, all we


have to do is wait. Baldrick, fix us some coffee, will you? And try



to make it taste slightly less like mud this time.


 


Baldrick: Not easy, I'm afraid, Captain.


 


Edmund: Why is this?


 


Baldrick: 'cause it is mud. We ran out of coffee thirteen months ago.


 


Edmund: So every time I've drunk your coffee since, I have in fact been



drinking hot mud...


 


Baldrick: With sugar.


 


Edmund: Which of course makes all the difference.


 


Baldrick: Well, it would do if we had any sugar, but, unfortunately, we ran



out New Year's Eve 1915, since when I've been using sugar substitute.


 


Edmund: Which is...?


 


Baldrick: Dandruff.


 


Edmund: Brilliant.


 


Baldrick: Still, I could add some milk this time -- well, saliva...


 


Edmund: No, no, thank you, Baldrick. Call me Mr Picky, but I think I'll



cancel the coffee.


:biglaugh::biglaugh:
 
Ως φανατικός του E. Blackadder, και ακόλουθος της υπεροχης Elisabeth the 1st, δηλώνω περήφανος κάτοχος την αγγλικής συλλογης του BBC με τα κάτωθι extra: The Cavalier years, Christmas Carol και Back And Forth!!!

Αν επιθυμεί καποιος προβολή, μπορώ να κανονίσω να βρώ χωρό (που να χωράνε πολλοί)!!!
 
αν εχεις συμμετοχες κ το κανονισεις, εγω ειμαι μεσα!

θα ντυθω "bob" και θα ερθω (να το κανουμε κ cosplay meeting!:biglaugh:)
 
Οχι cosplay...

Θα ντυθουν ολοι Darling...

μερικά lyrics

Και μερικές αγαπημενες ατάκες

Blackadder: Right Baldrick, let's try again shall we? This is called adding. If I have two beans, and then I add two more beans, what do I have?

Baldrick: Some beans.

Blackadder: Yes... and no. Let's try again shall we? I have two beans, then I add two more beans. What does that make?

Baldrick: A very small casserole.

Blackadder: Baldrick, the ape creatures of the Indus have mastered this. Now try again. One, two, three, four. So how many are there?

Baldrick: Three.

Blackadder: What?

Baldrick: ...and that one.

Blackadder: Three and that one. So if I add that one to the three what will I have?

Baldrick: Oh. Some beans.

Blackadder: Yes. To you Baldrick, the Renaissance was just something that happened to other people, wasn't it?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ηταν τρομαχτικο το ποσο ΣΤΟΚΟΣ ηταν ο Μπολντρικ!!

Darling ντυνομαι, ελισαβετ δεν ντυνομαι με τπτ!!

Αν και θα προτιμουσα το λουκ Μπολντρικ-μιμηση-Τσαπλιν.. αλλα αντε να περπατησω ευθεια προσπαθωντας να ισορροπησω το ξεραμενο σκουληκι-μουστακι!

για ριξε κ αλλη αγαπημενη ατακα.. :D

Θα επανερθω κ εγω αυριο..
 
Edmund Blackadder: Baldrick, your brain is like the four-headed, man-eating haddock fish-beast of Aberdeen.

Baldrick: In what way?

Edmund Blackadder: It doesn't exist.

Baldrick: I have a cunning plan to save the king.

Edmund Blackadder: Ha! Well forgive me if a don't do a cartwheel of joy; your family's history in the department of cunning planning is about as impressive as Stumpy O'Leg McNolegs' personal best in the Market Harborough marathon.

[a man concealed in a brown robe reveals himself]

King Charles I: Blackadder, you're disguised as a priest! How dangerously stupid and perverted. It's just like school!
 
Στο τέταρτο,ο Baldrick είναι όλα τα λεφτά!!!:biglaugh:

Private_Baldrick.jpg
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά ο bean με αφήνει εντελώς αδιάφορο...Δεν τον πάω ρε παιδί μου.Δεν γελάω καθόλου με τα αστεία του ούτε η φάτσα του μου αρέσει.ίσως γιατί μεγάλωσα με τον αθάνατο Benny Hill!!!!!
 
Στο Mr Bean υπαρχουν συγκεκριμενα σκετς που ειναι πραγματικα αστεια, αλλα γενικα ισως κ να κουραζει.. (οι ταινιες ειναι αθλιες).

Ο Benny Hill με εκνευριζε λιγο απο τοτε, λογω των σεξιστικων του υποννοουμενων, κ της αντιμετωπισης των γυναικων ως κρεας (ακομα κ ο γερος χουφτωνε), συν το οτι δεν μπορουσες να τα "πιασεις" ολα λογω λογοπαιγνιων στην αγγλικη, το οποιο δεν μπορουσε να αποδωθει στην μεταφραση.

Φυσικα το εβλεπα ομως, μονο κ μονο για τις σφαλιαριτσες στον γερο κ το κυνηγητο του τελους.

Τωρα δεν ξερω αν οταν λές "Bean" αν εννοεις τον Ατκινσον γενικα σαν κωμικο.. γιατι το black adder πραγματικα ειναι (κατα την γνωμη μου) απο τις κορυφαιες σειρες της βρετανικης χιουμοριστικης σχολης, μαζι με τους monty pythons..

o Hill επαιζε σε αλλο επιπεδο, βαζοντας μεσα σεξ κ βρωμικα αστεια. Πιστευω πως αυτο ειναι ενας πιο ευκολος δρομος για να βγαλεις γελιο.

Η μαγκια ειναι να εχεις σεναριο χωρις τα γνωστα "τρυκ", που να ειναι τοσο ευφυες και να κανει τον θεατη να ξεκαρδιζεται.
 
Έχεις δίκιο Death2Eliza όντως ο Benny Hill σε μερικά σκετς ήταν πολύ υπερβολικός με τις γυναίκες αλλά..τα περισσότερα σκετς του ήταν πολύ απολαυστικά...Εξάλου αλλιώς τα βλέπει μια γυναίκα και αλλιώς ένας άνδρας! :)
 
Το μόνο που μπορει να συγκριθεί με το Blackadder σε επίπεδο και απόλαυση ειναι οι Monty pythons.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα
 
Πίσω
Μπλουζα