BLACK SABBATH...Επανασύνδεση!!!

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.880
Tα καλητερα νεα που εχουμε ακουση εδω και πολυ καιρο στην metal σκηνη.Ξανά μαζί το original line-up των Black Sabbath!Οzzy osbourne,Tony lommi,Geezer butler και Bill ward εχουν αρχίσει τις πρόβες για περιοδεία και νέο studio album!και οπως δηλωσε ο Tony lommi "Ανυπομονούσαμε για κάτι τέτοιο και νομίζω ότι το υλικό που συνθέσαμε είναι πραγματικά καλό. Ακούγεται σαν το παλιό, αυθεντικό υλικό μας".Eμεισ φιλοι retroμεταλαδες το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε την κυκλοφορια του νεου αλμπουμ και να περιμενουμε να νοιωσουμε την αναριχιλα που νοιωθαμε οταν μετα την βροχη ακουγοταν οι πρωτες νοτες απο την κιθαρα του lommi στο ομωνυμο τραγουδι των black sabbath.
 
Δεν πήγα στο Reunion γιατι δεν ήθελα να τους δώ παπούδες και ακούγοντας το cd δεν το μετάνιωσα, ο Ozzy δεν μπορεί να βγάλει νότα μετά το 2ο τραγούδι. Πολύ φοβάμαι οτι είναι ακόμα μια αρπαχτή. I 'll pass.
 
Εφαγα μεγαλο ξενερωμα τωρα.Καλα τετοιο παπα βρηκε να πουλησει αυτος ο δημοσιογραφος που εβγαλε το θεμα.Κραταω μια πολυ μικρη ελπιδα μηπως ο lommi βγηκε να το διαψευση για να μην τους πρηζουν η για τελειωσουν ολες της διαδικασιες και μετα να το ανακοινοσουν επισημα.
 
πω πω..ο τυπος θελει πολλες φαπες..δεν παιζουν μ αυτα ρε.
 
Πεστα ρε don,για πολλα μπουνιδια ειναι ο τυπος.
 
Παιδιά αυτή η επανασύνδεση "παίζει" στην πιάτσα εδώ και χρόνια! Αρχικά δεν ήθελε ο Ozzy, τώρα δεν θέλουν οι υπόλοιποι κλπ Μην ανησυχείτε, αν κάποιος τους προσφέρει τα χρήματα που ζητάνε για μια reunion περιοδεία, μια χαρά θα γίνει η επανασύνδεση και ένα cd! Τα τραγούδια στο μεγαλύτερο μέρος τους υπάρχουν ήδη...η φωνή λείπει!

Συμφωνώ με τους παραπάνω για τις φωνητικές δυνατότητες του Ozzy...απλά δεν τραβάει πλέον...προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε η ιδιαίτερη χροιά της φωνής του!
 
επειδη η ειδηση της επανασυνδεσης υπηρχε στο site του iommi και μετα την εβγαλε και εβαλε την διαψευση οποτε λεω μηπως το εκανε για να μην μαθευτει απο τωρα
 
Στο επίσημο site των Sabbath υπαρχει αντιστροφη μέτρηση που νομιζω θα λήξει κατά τις 21.00 σήμερα...

Το 2005 που πήγα στο reunion ο Ozzy έδωσε ρέστα όπως και στο Terra Vibe πέρσι (ή πρόπερσι?? το χάσαμε μου φαίνεται...)
 
και ναι ειναι αληθεια επανασυνδεση των sabbath για ενα καινουργιο αλμπουμ μετα απο 33 χρονια και μια παγκοσμια περιοδεια που θα ακολουθησει αντε ελατε και απο δω

 
Μαζεύω ήδη λεφτά για το εισιτήριο όταν έρθουν Ελλάδα!!!!
 
Η συναυλία που έδωσαν το 2005 στη Μαλακάσα, στο πλαίσιο της προηγούμενης επανασύνδεσης με την πρώτη & αυθεντική τους σύνθεση, ήταν ... υπέροχη, καταπληκτική, μοναδική εμπειρία !!! Τέτοιου είδους αναμένεται να είναι και η συναυλία που θα δώσουν και στο πλαίσιο της φετινής επανασύνδεσής τους !!! Τι κι αν οι Sabbath έχουν 65αρήσει για τα καλά .... Ο ήχος τους, η μουσική τους, τα τραγούδια τους παραμένουν φρέσκα και γεμάτα ζωντάνια !!! Και, φυσικά, αυτή η φρεσκάδα και η ζωντάνια τους αποδίδεται με τον καλύτερο τρόπο "στο σανίδι", στα λάιβ τους !!!! Για του λόγου το αληθές ... πάρτε μια γεύση από το λάιβ τους εν Ελλάδι το 2005 !!! Μάλιστα, όταν έπαιξαν το Electric Funeral, το τραγούδι που έγινε αφορμή για να τους γνωρίσω και ... να φάω "μέγα κόλλημα" με δαύτους, σκέφθηκα : "νααιιι, για μένα το κάνουνεεε" !!!

http://youtu.be/oR8fyqdNvnY

Όσοι, λοιπόν, δεν ήσασταν το 2005 στη Μαλακάσα και, μετά τη συναυλία, μονολογούσατε : "όχι ρε συυυυ, τι έχασα" !!!, να, λοιπόν, που ... είναι πολλές οι πιθανότητες να έχετε μια "δεύτερη ευκαιρία"να τους απολαύσετε "στο σανίδι" !!! Διότι η λογική αυτό λέει, ότι θα ξαναπεράσουν από τα μέρη μας !!! ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΙ !!!!
 
Πήγα στη συναυλία to 2005 για να τους δω και να πω οτι είδα Black Sabbath έστω και στα 65 τους live. Αλλά η φωνή του Ozzy δεν έβγαινε! Μάλιστα σε κάποιο σημείο χάθηκε τελείως! Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Rinus. Αυτή η ζωντάνια στη σκηνή και το ξεσήκωμα του κοινού ήταν ΑΛΛΟ πράγμα!

Αν λοιπόν κάποιος είναι της λογικής του "πάω σε συναυλία για να πω οτι τους είδα και αυτούς" τότε ναι είναι ευκαιρία να τους δουν. Αλλά αν είναι της λογικής του "πάω συναυλία για να ευχαριστηθώ και να ακούσω φωνή" δε λέει με τίποτα... ΙΜΟ :)
 
ΙΜΟ, με όλα αυτά τα γερόντια που επανασυνδέονται για συναυλίες, είναι θέμα χρόνου να έχουμε τον πρώτο θάνατο επί σκηνής. Κάποιος θα κλατάρει, δεν μπορεί...
 
Kambia είπε:
Πήγα στη συναυλία to 2005 για να τους δω και να πω οτι είδα Black Sabbath έστω και στα 65 τους live. Αλλά η φωνή του Ozzy δεν έβγαινε! Μάλιστα σε κάποιο σημείο χάθηκε τελείως! Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Rinus. Αυτή η ζωντάνια στη σκηνή και το ξεσήκωμα του κοινού ήταν ΑΛΛΟ πράγμα!
Αν λοιπόν κάποιος είναι της λογικής του "πάω σε συναυλία για να πω οτι τους είδα και αυτούς" τότε ναι είναι ευκαιρία να τους δουν. Αλλά αν είναι της λογικής του "πάω συναυλία για να ευχαριστηθώ και να ακούσω φωνή" δε λέει με τίποτα... ΙΜΟ :)
Δαγκώνομαι από 'δω, δαγκώνομαι από εκεί και κρατιέμαι τόσες μέρες να μην ποστάρω, αλλά δε μπορώ άλλο!

Είχα δει τους Sabbath το '99 στο tour που έκαναν για το album reunion που είχε βγει τότε!.... Ήταν καλοί - με την έννοια ότι για μένα που απλά ήθελα να πάω στη συναυλία, πέρασε ευχάριστα η ώρα. Για το δε πορωμένο φίλο μου, ήταν "κορυφαίοι"! Τέλος πάντων ήταν αξιοπρεπείς! Η φωνή του Ozzy ακουγόταν, είχαν ωραίο set list - κοντολογίς ωραία εμπειρία!

Τώρα, να έχω έναν Ozzy με φωνή που δε βγαίνει ή να συγκρίνω τις εικόνες του τότε και του τώρα επί σκηνής, λυπάμαι αλλά δεν είναι επανένωση - είναι αρπαχτή.

Maddog είπε:
ΙΜΟ, με όλα αυτά τα γερόντια που επανασυνδέονται για συναυλίες, είναι θέμα χρόνου να έχουμε τον πρώτο θάνατο επί σκηνής. Κάποιος θα κλατάρει, δεν μπορεί...
Έτυχε και το συζητούσα με έναν απόλυτο φαν των Sabbath, ο οποίος στο πιο πάνω σχόλιό μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία, δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα άλλο και είναι αργά για να ξεκινήσουν κάτι....

Ταπεινή μου άποψη - μη με σταυρώσετε! :p
 
Maddog είπε:
ΙΜΟ, με όλα αυτά τα γερόντια που επανασυνδέονται για συναυλίες, ...
.... κι εγώ, ο ... "νεότερος" νιώθω ότι μπαίνω στη ... "μηχανή του χρόνου" και ταξιδεύω σε παρελθόντα έτη, σε εποχές που ήμουν ακόμη αγέννητος !!! Όπως για παράδειγμα στη συναυλία των IRON BUTTERFLY πριν λίγα χρόνια στο ΚΥΤΤΑΡΟ : το σκαμπό, όπου καθόταν ο μεγάλης ηλικίας [λίγο πριν 70ρησει] μπασίστας- ιδρυτικό μέλος Lee Dorman ΄μού έδωσε την εντύπωση ότι .... μετετράπη σε "πιλοτήριο της μηχανής του χρόνου", που με ταξίδεψε στα χίππικα κοινόβια των 60ς, στον Μάη του '68, στα "αντεργκράουντ" κλαμπάκια των 60ς που παίζανε ψυχεδέλεια κλπ κλπ !!!

Το ίδιο θα συμβεί εάν έρθουν ξανά απ' τα μέρη μας οι Sabbath !!! Τι κι αν η φωνή του Ozzy βγαίνει, πλέον, με χίλια ζόρια ... το ρόλο του "πιλότου της μηχανής του χρόνου" θα τον επωμισθεί, για μια ακόμη φορά, με τον καλύτερο τρόπο !!! Αλλά ... ας περιμένουμε να ανκοινωθεί η τουρνέ της επανασύνδεσής τους, μην το "δένουμε κόμπο" από τώρα ότι θα δώσουν ξανά συναυλία στην Ελλάδα !!! Άλλωστε, στο ποστ μου το έγραψα : "είναι πολλές οι πιθανότητες" , έχοντας ως δεδομένο την αποθέωση που γνώρισαν το 2005 από το ελληνικό κοινό στη Μαλακάσα !!! Τίποτα, όμως, δεν είναι σίγουρο !!! Ας ανακοινωθεί, λοιπόν, η τουρνέ τους και .... τα ξαναλέμε :flower: :flower:
 
και ναι ειναι επισημο καντε scroll down και θα το δειτε οι sabbath στην ελλαδα την 1η ιουλιου 2012 http://www.blacksabbath.com/
 
Θα (ξανα) είμαστε εκεί .... Όπως είδα το πρόγραμμα της περιοδείας τους για το καλοκαίρι του 2012, οι συναυλίες θα αρχίσουν στις 18 Μαϊου στη Μόσχα και θα λήξουν την 1η Ιουλίου στη Μαλακάσα !!! Δηλαδή ... είναι πάρα πολλές οι πιθανότητες να δούμε στα μέρη μας το "κλείσιμο" μιας αυλαίας, ύστερα από 43 χρόνια ιστορίας !!! Ίσως η συναυλία τους στη Μαλακάσα να είναι η τελευταία που δίνει όχι μόνο το σχήμα Black Sabbath, αλλά και ο Ozzy !!! Γι' αυτό ... όχι μόνο για "μουσικούς", αλλά και για συναισθηματικούς λόγους θα προσπαθήσω να μη χάσω αυτή τη συναυλία .....
 
Πίσω
Μπλουζα