Blaze Megadrive Handheld Console

Εννοείται ότι πρέπει να το ψάξουν, αλλά:

1. Αν είναι συστημένο, ψάχνεται μέσα σε 1-2 μέρες

2. Αν δεν είναι συστημένο, δικό τους πρόβλημα (ήτανε)

3. ΜΑ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ? Και να μου λένε "αααα, σόρρυ, τόσο μας παίρνει"? Πού το ψάχνουν, με το Mars Rover?
 
Gryzor, δυστυχώς δεν έχεις απόλυτο δίκιο να "πυροβολείς" το Play-Asia.

Αυτοί το μόνο που μπορούν ουσιαστικά να κάνουν είναι να ρωτήσουν το Ταχυδρομείο του Χονγκ-Κονγκ. Θα συμφωνήσω εδώ με τον gtsamour ότι δεν μπορεί κάποια επιχείρηση να αποζημιώσει για απώλεια χωρίς να ψάξει το ζήτημα επισήμως, καθώς πάντα θα υπάρχουν "λαμόγια" που θα ισχυριστούν απώλεια ψευδώς.

Σε απώλειες διεθνών ταχυδρομικών αντικειμένων, ακολουθούνται από τα ταχυδρομεία σχεδόν όλου του πλανήτη οι διατάξεις της Διεθνούς Ταχυδρομικής Σύμβασης. Το σημείο που μας ενδιαφέρει υπάρχει εδώ:

http://www.upu.int/acts/en/parcel_post_manual.shtml

4.6 The first administration to receive the CN 08 form and accompanying documents from a customer shall invariably complete its investigations within ten days and forward the CN 08 form and accompanying documents to the corresponding administration. The form and documents shall be returned to the administration which originated the inquiry as soon as possible and at the latest within two months from the date of the original inquiry or within 30 days from the date of the original inquiry if the case was reported by fax or any other electronic means.
Στην Ελλάδα η χάρτα του ΕΛΤΑ προβλέπει τα εξής:

http://www.yme.gr/index.php?tid=458

Όταν πρόκειται για αίτηση αναζήτησης αντικειμένων εξωτερικού το Ταχυδρομείο κατάθεσης της αίτησης οφείλει να απαντήσει στον αιτούντα με συστημένη επιστολή, για την τύχη του αντικειμένου που κατέθεσε, εντός προθεσμίας τριών μηνών, από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης αναζήτησης, με την προϋπόθεση ότι η Ξένη Ταχυδρομική Υπηρεσία έχει απαντήσει στον ΕΛΤΑ εντός των προβλεπομένων από τις διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης προθεσμιών.
Οπότε το ελάχιστο που προβλέπει η διεθνής σύμβαση σαν νόμιμο χρόνο απάντησης σε ερώτημα απώλειας είναι 40 ημέρες αν όλα γίνουν ηλεκτρονικώς (10 ημέρες η έρευνα του ταχυδρομείου του Χονγκ-Κονγκ και 30 ημέρες για να διαβιβάσουν το ερώτημα στα ΕΛΤΑ και να λάβουν απάντηση) ή 70 ημέρες αν οι διαδικασίες γίνουν με την υλική οδό διαβίβασης του ερωτήματος. Όπως βλέπεις κιόλας, τουλάχιστον τα ΕΛΤΑ ορίζουν και άλλες 20 μέρες για να δώσουν αυτή την απάντηση στον αναζητώντα και φτάνουν στους 3 μήνες συνολικά ως νόμιμο όριο αν επρόκειτο να κάνουν αυτά την αναζήτηση.

Υπό το πρίσμα αυτό, δεν νομίζω ότι οι 6 εβδομάδες που ζητάνε οι Κινέζοι για να το ψάξουν είναι εκτός πλαισίων.

Από εκεί και πέρα, γενικά το Play-Asia θεωρείται αξιόπιστο site και πιστεύω ότι τελικά θα αποζημιωθείς. Δεν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για προβλήματα με το site (σίγουρα θα είχε πέσει σημαντικό κράξιμο κάπου στο web αν υπήρχαν συστηματικά προβλήματα). Επίσης οι αποστολές τους είναι πάντα ασφαλισμένες ακόμα και αν πρόκειται για απλό airmail (το λένε και στο site τους).

Αν θέλεις την γνώμη μου για την τύχη του δέματος σου, το πιθανότερο είναι ότι εκλάπη από κάποιον εποχιακό των ΕΛΤΑ. Δυστυχώς (και από προσωπική εμπειρία) το καλοκαίρι οι μυστηριώδεις "απώλειες" αντικειμένων αυξάνουν σημαντικά. Μοναδική εξήγηση που έχω καταφέρει να σκεφτώ είναι ότι κάποια από τα "καλόπαιδα" που προσλαμβάνονται ως εποχιακοί για να πάρουν άδειες οι κανονικοί διανομείς είναι αυτοί που κάνουν την "δουλειά". Σε βαθμό που εγώ έχω αποφασίσει να αποφεύγω να αγοράζω διεθνώς Ιούλιο-Αύγουστο ή αν αγοράσω κάτι να έρχεται μόνο registered. Τα αντικείμενα του Play-Asia δεν παραδίδονται με διαδικασία συστημένου, οπότε (μπορούν να...) είναι προφανής στόχος κλοπής από πιτσιρικά εποχιακό διανομέα, ειδικά αν σκεφτείς ότι υπάρχει logo του site στο κουτί.

Εύχομαι πάντως να βρεις (ευνοική) λύση στο πρόβλημα σου σύντομα. :)
 
Εγώ το έλαβα πάντως,και όπως είπε και ο gtsamour ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το playasia.Ισα ίσα που μου έχει κάτσει halo xbox boxed ολοκαίνουριο,ενώ στο site έγραφε μεταχειρισμένο ή δεν ξέρουν κιόλας!Στην περίπτωση του gryzor θα συμφωνήσω με τον maddog,μάλλον χάθηκε στο σπίτι κάποιου!

Anyway το μηχανάκι είναι μία χαρούλα,με καλή οθόνη πολύ καλό ήχο και γενικά πολύ καλή κατασκευή.Γενικά για τα λεφτά του είναι ότι πρέπει..
 
Μην κουράζεστε βρε παιδιά, τα ξέρω και συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λέτε :D

Αυτό που λέω είναι ότι ώς εξυπηρέτηση δεν πάνε καθόλου καλά. Έχω ξαναγοράσει κι εγώ από εκεί και μου ήρθε αμέσως και ωραία συσκευασμένο. Όμως, συγκρίνετέ το με το Amazon, πχ. Και μην μου πείτε ότι είναι μεγάλο - η εξυπηρέτηση δεν είναι θέμα μεγέθους και το χρησιμοποιώ απ'όταν ήταν μικρούλι (90s). Όταν είχε αργήσει να έρθει μία παραγγελία τους το είπα και αμέσως υπέθεσαν ότι όντως είχε χαθεί και στείλανε αντικατάσταση. Στο μεταξύ ήρθε η πρώτη, τους το είπα και μου είπανε, "θα είναι ακριβό να το επιστρέψεις, οπότε χάρισέ το σε καμμιά βιβλιοθήκη". Και ήταν παραγγελία δεκάδων χιλιάδων δραχμών. Αυτό, κύριοι, είναι εξυπηρέτηση. Όχι να μου λένε ότι συνολικά για να βγει άκρη χρειάζομαι 6+6 εβδομάδες... Απλά αποδέχεσαι το κόστος, το τρως και συνεχίζεις.

Α, ξέχασα να πω ότι στην αρχή αρνιόντουσαν καν να το ψάξουν - στην ουσία μου λέγαν ότι ο μήνας+ που είχε περάσει και δεν είχε φτάσει δεν ήταν αρκετός για να θεωρήσουν ότι πρέπει να το ψάξουν...

Έχει κανείς να μου πουλήσει ένα; :(
 
Έριξα μια ματιά στο playasia αλλά δε μπορώ να το βρώ. Σταμάτησε να το πουλάει?

Πήγες στο ταχυδρομείο να ρωτήσεις? Μια φορά που περίμενα κάτι και αργούσε να έρθει (από Αγγλία) πέρασα μια βόλτα από ταχυδρομείο και... τι έκπληξη, το είχαν εκεί αλλά ειδοποιητήριο δεν είχαν στείλει. Δεν είχε περάσει βέβαια τόσος καιρός, μόνο 10 μέρες αλλά 10 μέρες είναι πολλές για Αγγλία. Και δε μιλάμε για κανένα δεματάκί αλλά για ένα τροφοδοτικό Spectrum +3 που είναι τούβλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλη Ιουλίου... θα τους είχε επιστραφεί 5 φορές μέχρι τώρα.
 
Σωστά. Αν κάτι έχει μείνει στα αζήτητα, επιστρέφεται στον αποστολέα αφού παραμείνει 15 ημέρες στο ταχυδρομικό κατάστημα.

Πάντως μου έχει τύχει ακόμα και με συστημένο κάτι τέτοιο. Δηλαδή στα χαρτιά να φαίνεται ότι με έχουν ειδοποιήσει 2 φορές και στην πράξη καμμία. Ω τι έκπληξη, και αυτό καλοκαίρι είχε συμβεί! :)
 
Πίσω
Μπλουζα