Boing Demo

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Κάτι πολύ διασκεδαστικό υπέπεσε στην αντίληψη μου σήμερα.. Το boing demo ΔΕΝ είναι vector :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:.

Colorcycling!!!!!! Ενώ το Atari Boing που ήταν στο ίδιο σόου των computer chronicles ήταν vector... Amiga=Cheat!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Κανά screenshot;
 
και γιατί , ποιός είχε πει ότι είναι vector?

ιστορικά, το "demo" αυτό σχεδιάστηκε το βράδυ πριν την 1η παρουσίαση της amiga...
 
Πληροφορίες εδώ : http://www.atariage.com/store/index.php?main_page=product_info&manufacturers_id=18&products_id=321

Ενδιαφέρον :

The demo was once ported to the Atari 2600 under the title Boing.[18] The porter impressed himself so much that he added a little Easter Egg, which he referred to as lame (When you hold down the game reset switch, the checkered ball turns into a message that says HAPPY XMAS 1999!-----FROM ROB KUDLA and Jingle Bells starts playing. You also won't hear the bounce sound effect. Releasing the switch stops the music, turns the message back into the checkered ball, and the boing sound effect is played again when the ball bounces.).

Σίγουρα υπάρχει και στο YouTube. Δε μπορώ να το ποστάρω, γιατί είμαι στη δουλειά και έχει φραγή.

Δοκιμάστε "AMIGA BOING DEMO"...

Σχόλια : ChrisTOS, welcome back!

Είδες τον κώδικα ή το διάβασες κάπου το συγκεκριμένο; Αν ναι, δώσε το link να το ευχαριστηθούμε και εμείς!!! :D

Κοίτα να δεις τι βγαίνει στο φως της δημοσιότητας μετά από χρόνια!!!
 
Και άλλος ένας γύρος του πολέμου Amiga Vs Atari ξεκίνησε... :D
 
ναι, έχω και εγώ το boing demo να παίζει στο casio wristwatch/agenda μου χααχχα

ρε παιδιά, όταν είχε βγει ήταν εντυπωσιακό και vector η μη, ήταν κάτι το ιδιαίτερο... ποτέ δεν φτιάχτηκε να αναδείξει τις πλήρεις δυνατότητες μιας amiga, σας είπα πόση ώρα πήρε να φτιαχτεί και πότε...

Τώρα για τον πόλεμο... έχει τελειώσει εδώ και καιρό, και ο νικιτής είναι πασιφανέστατος χαχααχ :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Φχαριστούμε για το link! :biglaugh:

keropi είπε:
Τώρα για τον πόλεμο... έχει τελειώσει εδώ και καιρό, και ο νικιτής είναι πασιφανέστατος χαχααχ
...... Ναι.... Τα PCs! :mad:

1985boinkph0.png
1986fujiboinktp9.gif


1986steelyboinkmv9.gif
1987shinybubbleshb1.gif
 
ας ανάψουν τα αίματα λεπόν! :diablotin:
 
Χε χε χε!!!!

Just when you think, you have the answers.... I change the questions!!! :D
 
Εντυπωσιακό; Ναι γιατί όλοι νόμιζαν ότι ήταν vector ball. Και αποδεικνύεται ότι ήταν colorcycling. Δηλαδή μετακινείς το bitmap me ton blitter και αλλάζεις τα χρώματα στην πορεία.

Amiga is for jazz musicians
 
[yt]HzCk38XbMlI[/yt]

[yt]7_BGv2lgUyQ[/yt]

[yt]7cQJzDu6WrE[/yt]

Some real vectorz
 
ααααα vectors! το μυστικό της επιτυχίας...! χαχαχαχ

τι κρίμα όμως που ο τρισάθλιος σχεδιασμός των atari δεν τους επέτρεψε ούτε να εξελιχθούν ούτε να υποστηριχτούν ,όπως γίνεται ακόμα και σήμερα με τις amiga

επίσης δεν μας είπες φίλε μου ChrisTOS, αυτά τα "real vectorz" ποιάς χρονολογίας είναι? Είναι του 1985-1986 όπως το boing demo? αν δεν είναι τόσο παλιά, να ποστάρω κανα video από amiga-ppc demos που έχουν και texture mapping και είναι πλήρως και πραγματικά 3D... τώρα θα μου πεις δεν έχει τέτοια κανένας atari, αλλά ας πρόσεχε :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
[yt]-X8mD76W4F0[/yt]

[yt]cTwPigBr9fY&feature=related[/yt]

[yt]8B3A-jKeke8[/yt]

Βαράτε βιολιτζήδες!!!
 
keropi είπε:
τι κρίμα όμως που ο τρισάθλιος σχεδιασμός των atari δεν τους επέτρεψε ούτε να εξελιχθούν ούτε να υποστηριχτούν ,όπως γίνεται ακόμα και σήμερα με τις amiga
PFFFFF! Mpouxaxaxxxaaaaaa... Eipe o gaidaros ton peteino kefala twra!!!

keropi είπε:
επίσης δεν μας είπες φίλε μου ChrisTOS, αυτά τα "real vectorz" ποιάς χρονολογίας είναι? Είναι του 1985-1986 όπως το boing demo? αν δεν είναι τόσο παλιά, να ποστάρω κανα video από amiga-ppc demos που έχουν και texture mapping και είναι πλήρως και πραγματικά 3D... τώρα θα μου πεις δεν έχει τέτοια κανένας atari, αλλά ας πρόσεχε :diablotin: :diablotin: :diablotin:
Na sou postarw ki egw kanena demo gia unexpanded Atari ST pou vgainoun kai 8a vgainoun akoma? Kai sygkrine posa OCS demos kai posa STFM demos vgainoun ayta ta teleytaia xronia.... Poios to klanei to PPC? Kai ti na to kanw? Ayta einai gia 100-200 talaipwrous xrhstes pou ta eskasan xontra kai nomizoun oti exoun kai amiga twra.....
 
keropi είπε:
...τι κρίμα όμως που ο τρισάθλιος σχεδιασμός των atari δεν τους επέτρεψε ούτε να εξελιχθούν ούτε να υποστηριχτούν ,όπως γίνεται ακόμα και σήμερα με τις amiga
MEDUSA HADES : http://www.kingx.com/kingx/medusa/index.html

FALCON C-LAB MKX κλπ κλπ

Επίσης πρόσεχε μήπως στους δίσκους που ακους και απολαμβάνεις, έχει βάλει και το "χεράκι" του κάποιος ST (MIDI)... :D

keropi είπε:
επίσης δεν μας είπες φίλε μου ChrisTOS, αυτά τα "real vectorz" ποιάς χρονολογίας είναι? Είναι του 1985-1986 όπως το boing demo?
Δε νομίζω πως έχει σημασία αυτό.

Γεγονός είναι οτι ο ST είχε ελαφρώς γρηγορότερο επεξεργαστή, αρκετό όμως για να κάνει τη διαφορά στα Vector graphic demos και παιχνίδια (π.χ. Midwinter) και αυτό δεν αλλάζει!

keropi είπε:
αν δεν είναι τόσο παλιά, να ποστάρω κανα video από amiga-ppc demos που έχουν και texture mapping και είναι πλήρως και πραγματικά 3D...
Τι το λες και δεν το κάνεις;

keropi είπε:
τώρα θα μου πεις δεν έχει τέτοια κανένας atari, αλλά ας πρόσεχε :diablotin: :diablotin: :diablotin:
Δες προηγούμενο post μου! :D
 
Πρακτικά και στην σημερινή εποχή ένας ppc στα 233 (400, 600, whatever)MHz για οποιαδήποτε πρακτική δουλειά είναι το ίδιο γρήγορος με έναν 060. Άντε να κάνει render μια εικόνα σε 10 λεπτά ενώ ο 060 σε 30' big deal. Και για να κάνω quote τους περισσότερους amiga sceners:

ppc != amiga.
 
Θυμήθηκα τώρα και το καταπληκτικό Resolution 101 της millennium.....

Δεν έχω δει πιο γρήγορα vector 3d περιβάλλοντα...
 
@DINO:

edeikses 2-3 expansions... na ta xaireste paidia mou, gia rixte mia matia edo : http://amigahardware.mariomisic.de/index_e.html , na deite hardware gia OLES tis amiga pou oi Atari oute kan exoun oneireutei. ksafnaisthkate giati einai tosa polla? einai giati oi amiga einai KLASEIS anoteres sxediasthka apo opoiondhpote atari kai plhros epektasimes... eseis re gia na balete ena aplo esoteriko IDE interface prepei na kanete tou kosmou ta kollhmata sto mobo...

des kai esy ggn to site, giati mallon den ksereis ti les peri epektasimothtas

episis afou pisteueis oti einai dikaih mia sygkrisi enos DEMO , to opoio tygxanei na einai apo ta prota 4 DEMO enos mhxanhmatos , me alla metagenestera demos allou mhxanhmatos einai sosth, tote ti na po ego...

@CrhisTOS

gia ton ppc to mono pou exo na sou po einai: osa den ftanei h alepou ta kanei kremastaria , rikse mia matia sto anotero site kai des ti den mporeis na baleis pote ston ypergamato Atari... edit: episis o ppc me ton 060 den exoun kamoia sxesh sthn taxythta, enas 233mhz ppc pianei ~340mips sthn csppc.... kai den douleuei mono gia rendering opos esfalmena nomizeis.

mallon rixte kai mia matia sto avatar mou na deite ti den mporeite na exete... alla ksexasa exete demos pou bgainoun to 2008... kai oi amiga exoun hardware pou bgainei to 2008. opos voleuetai o kathenas

[yt]n0Rb6JJQUgc[/yt]

[yt]Zru_sTJ-kYw[/yt]

[yt]AwidM3DVc-s[/yt]

[yt]j9_3iijJqtE[/yt]

[yt]PBddqKgSBBk[/yt]
 
Πίσω
Μπλουζα