BON JOVI θα πατε?

Leon είπε:
καταρχάς οι περισσότεροι διοργανωτές κάνουν απίστευτες αρπαχτές, ζητώντας εξωφρενικά ποσά, και η ποιοότητα των υπηρεσιών που προσφέρουν είναι σαφώς αναντίστοιχη (από ήχο και φωτισμό μέχρι τουαλέτες, κλπ). Οπότε καλά κάνει ο κόσμος αν τους γυρίζει την πλάτη. Δεν γίνεται να είμαστε μια ζωή πρόβατα. Τώρα για τα παραδείγματα που ανέφερες, είναι απολύτως λογικό. Οι Kiss (που τους θεωρώ μεγάλους καραγκιόζηδες , αλλά αυτό είναι άσχετο) δεν είχαν ποτέ κοινό στην Ελλάδα, οι Roxette είναι κάτι τελειωμένοι που βγήκαν για αρπαχτή, ενώ το ποπ "κοινό" που ακούει Rihana και K.Minogue πολύ απλά ΔΕΝ πάει σε συναυλίες, τα ακούει αυτά στα club.
Συναυλιακή ξηρασία υπήρχε στασ '80s και μάλιστα μεγάλη. Τα παραδείγματα που ανέφερες ήταν μερικές εξαιρέσεις και τίποτα περισσότερο.
Κοιτα,σε μεγαλες διοργανωσεις αυτα δεν παιζουν,καθως καλυπτονται απο ρητρες και οι μεγαλες μπαντες δεν διακυβευουν το κυρος τους αφηνοντας ηχο και φωτα στα χερια του καθε τυχαιου..(βλ. Stones ,Floyd,Ac/Dc..)

Ενα κραχτο ομως τετοιο παραδειγμα ηταν μια δοργανωση της Ωμεγα(περιπου στα μεσα των 00ς) με Μοτορχεντ και κατι αλλους

που οι μπαντες επαιρναν ταξι μονοι τους για να πανε να παιξουν και ο διοργανωτης στο τελος δε γλυτωσε τις φαπες και εξαφανιστηκε απο το χωρο.

Οσο για την ξηρασια,ειπαμε,μετα το 85 μπηκαμε στο χαρτη,για λογους που ανεφερα εστω περιληπτικα..

Οι ΚΙΣΣ για πολλους ναι,ειναι καραγκιοζηδες αλλα για πιο πολλους(ανα την υφηλιο)ειναι απο τις πιο σημαντικες μπαντες εβερ..

Δε μπορει σε Κωνσταντινουπολη,Βελιγραδι και αλλα μερη που δεν ειχαν ξαναπαιξει,να τιγκαρουν σταδια,στο Παρισι 3 μερες σερι να εχει αφιερωματα η ΤιΒι και δω το κοινο να θυμιζει διαδηλωση απολυμενων αγροφυλακων..

Για το ποπ κοινο διαφωνω..Οι ΝτουρανΧ2 μαζεψαν 25 χιλιαδες κοσμο(ασχετα αν οι μισοι ειμασταν μεταλλαδες..)
 
Εγω ειμαι ενας απο αυτους που θα πανε, εχω παρει ηδη το εισητηριο
 
don dokken είπε:
Για το ποπ κοινο διαφωνω..Οι ΝτουρανΧ2 μαζεψαν 25 χιλιαδες κοσμο(ασχετα αν οι μισοι ειμασταν μεταλλαδες..)
Δεν νομίζω ότι οι Duran Duran ανήκουν στην κατηγορία της Rihanna. :) Δεν υπάρχει ποπ "κοινό", αφού αυτοί που ακούν σκουπίδια σαν τη lady Gaga, την Kei$ha, τη Rihanna, κλπ. δεν είναι μουσικόφιλοι (αν ήταν δεν θα τα άκουγαν). Απλά τα ακούν για να κουνήσουν τα οπίσθια τους στα κλαμπ και στα μπαρ (γνωστό ερωτικό κάλεσμα των θηλυκών προς τους αρσενικούς ουρακοτάγκους). Οπότε δεν πρόκειται να πάνε σε συναυλία, γιατί για αυτούς η "μουσική" (ο θεός να την κάνει) είναι μέσο αναζήτησης ερωτικού συντρόφου ή έστω εκτόνωσης (δηλαδή μιλάμε για βασικά, κτηνώδη ένστικτα) και όχι μέσο ψυχαγωγίας, πνευματικής ανάτασης, καλλιέργειας, κτλ κουλτουρέ. Ergo δεν πρόκειται να της δώσουν ποτέ τη δέουσα σημασία ώστε να πάνε και σε συναυλία!

don dokken είπε:
Οι ΚΙΣΣ για πολλους ναι,ειναι καραγκιοζηδες αλλα για πιο πολλους(ανα την υφηλιο)ειναι απο τις πιο σημαντικες μπαντες εβερ..Δε μπορει σε Κωνσταντινουπολη,Βελιγραδι και αλλα μερη που δεν ειχαν ξαναπαιξει,να τιγκαρουν σταδια,στο Παρισι 3 μερες σερι να εχει αφιερωματα η ΤιΒι και δω το κοινο να θυμιζει διαδηλωση απολυμενων αγροφυλακων..
Για τους Kiss δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ (και τους Deep Purple και τους Scorpions τους θεωρώ καραγκιόζηδες αλλά έχουν μεγάλο κονό στην Ελλάδα), αλλά αν οι Kiss είχαν ποτέ κοινό εδώ. Από όσο ξέρω δεν έχουν. Δεν έχει σημασία τι έκαναν στο Παρίσι και στο Βελιγράδι, εδώ δεν είχαν πιάσει.

Και για διοργανώσεις μην κοιτάς μόνο τις πρωτοκλασάτες σε μεγάλα στάδια στυλ Pink Floyd και Stones, αν δεις τις μικρότερες έχουμε τραγικά πράγματα και εξωφρενικές τιμές. Μόνο το Rockwave να δεις πχ...Μιλάμε για άθλια διοργάνωση.
 
Αν και το τελευταίο συναυλιακό μου απωθημένο πραγματοποιήθηκε πέρυσι με τον Ozzy (και για Van Halen δεν έχω καμία ελπίδα) θα είμαι εκεί.

Είναι ένα μεγάλο συναυλιακό γεγονός όπως και να το κάνουμε.
 
Λογικά θα πάω την άλλη Τετάρτη (22/6) στο Εδιμβούργο... Και λέω "λογικά", γιατί παρόλο που μου έχουν αγοράσει εισιτήριο εδώ και μήνες, μου έτυχε μια υποχρέωση την ίδια μέρα που όσο και αν θέλω να αποφύγω, δεν ξέρω αν μπορώ και ίσως χρειαστεί να μείνω Newcastle... :(

Αν τελικά πάνε όλα καλά, θα σας μεταφέρω εντυπώσεις να σας προετοιμάσω για τον άλλο μήνα... ;)
 
Leon είπε:
Δεν υπάρχει ποπ "κοινό", αφού αυτοί που ακούν σκουπίδια σαν τη lady Gaga, την Kei$ha, τη Rihanna, κλπ. δεν είναι μουσικόφιλοι (αν ήταν δεν θα τα άκουγαν).
Μια μικρή διόρθωση, η Lady Gaga (κατα κόσμον Stefani Joanne Angelina Germanotta) ξέρει καντάρια μουσική. Απλά το είδς έξυπνα και πήγε στα φράγκα γιατι η ποιότητα δεν πουλάει. Ξέρετε πολλές ποπ τραγουδίστριες που παίζουν πιανο?

Στο θέμα μας, δέν νομίζω να πάω, α) αφραγκιές και β) αμφιβάλω πλέον για την πιότητα των συναυλιών στο Ελλάντα.
 
don dokken είπε:
Παντως καλα που υπαρχουν μερικοι γενναιοι τρελλοι-πλην ομως ικανοι επιχειρηματιες,οπως ο Λωρης και ο Ντεμης και ο Τριανταφυλλιδης και βλεπουμε οτι βλεπουμε εστω και τσιμπημενα..
Ε όχι και να λέω πάλι καλά που υπάρχουν αυτοί... Δεν θα κρίνω το ποιους φέρνουν, σε άλλους αρέσουν, σε άλλους όχι, είναι σχετικό αυτό... Το θέμα είναι πως οι τιμές των εισιτηρίων σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη δεν είναι απλά τσιμπημένες... είναι κοροϊδία.

Πλέον για συναυλίες >30ε (για το 80% των συναυλιών δλδ; ) χρήματα δεν δίνω. Δεν είναι μόνο ότι δεν μου περισσεύουν (που δεν μου περισσεύουν), απλά δεν έχω σκοπό να στηρίξω τη νοοτροπία "φέρε bon jovy και θα δώσουν και 100 ευρώ". Όπου μπορώ να μπω τσάμπα θα μπω και στις υπόλοιπες προτιμώ να βάλω τον δίσκο και να μαζευτούμε μερικοί φίλοι να πιούμε τις μπύρες μας παρέα.
 
αναλογως ποσο σημαντικος ειναι ο καλλιτεχνης που ερχεται π.χ. για μενα που τον περιμενω ολα μου τα χρονια τα δινω

δεν ειναι πλεον μια συναυλια αλλα ενα ονειρο που γινεται πραγματικοτητα........................
 
Σωστούν! Κι εγώ είχα πάει περισυ στον Ζαν Μισελ Ζαρ, και είχα δώσει 65 αν θυμαμαι καλα, αλλά και 100 και 150 να ηταν, θα τα εδινα, ακριβώς επειδή είναι όνειρο ζωής. Δε θα με ενδιέφερε αν είχε καλό ήχο (ή φωνή, αν τραγουδούσε), αλλά ότι θα έβλεπα μπροστά μου τον άνθρωπο που θαυμαζα από τη μουσική του (την οποία έμαθα από τις διαφημίσεις).

Ελα, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όταν μιλάμε για κόστη. Οι γυναίκες δίνετε 300 ευρώ για τσάντα που θα χρησιμοποιήσετε μια φορά το χρόνο και οι άντρες δίνουμε 600 ευρώ για να παρουμε ενα κινητό που θα το αλλάξουμε σε 8 μήνες!!!
 
κοιταχτε,σιγουρα ειναι τσιμπημενες οι τιμες σε σχεση με την ευρωπη οπως ειπα αλλωστε.

αλλα αν δεν υπηρχαν κι αυτοι(που χουν "φαει ξυλο" πολλες φορες μπαινοντας σολο μεσα)

θα υπηρχαν αλλοι χειρωτεροι η ..κανενας.
 
Λοιπόν πήγα προχθές Bon Jovi στο Εδιμβούργο όπως είχα πει...

Ικανοποιητικοί, αν και εμφανώς γερασμένοι, θα έλεγα... Δεν είχα παράπονο από την εμφάνισή τους πάντως, πάνω-κάτω ό,τι περίμενα...

Από τραγούδια τώρα, ΕΥΤΥΧΩΣ, ήταν πολύ περιορισμένα τα καινούρια κομμάτια που είπαν (και κυρίως τα κάπως πιο γνωστά) και επικεντρώθηκαν κατά πρώτο λόγο στα παλιά. Από απουσίες γνωστών κομματιών, σίγουρα υπήρξαν αρκετές, κυρίως μπαλάντες (τα κοριτσάκια που θα πάνε ΟΑΚΑ να ακούσουν live το "Always" θα απογοητευτούν... ούτε "Bed of Roses", "This ain't a Love Song" κ.λπ. ακούστηκαν). Αλλά γενικά τα αναμενόμενα τραγουδήθηκαν...
 
:wub: ας ανεβει στην σκηνη και ας μην μιλαει και καθολου φτανει να τον βλεπω..................ααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχ :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud:
 
metal kristi είπε:
:wub: ας ανεβει στην σκηνη και ας μην μιλαει και καθολου φτανει να τον βλεπω..................ααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχ :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud:
Πωπω... σαν την ξαδέρφη μου που είχαμε πάει μαζί κάνεις... :p

(και υποθέτω έτσι θα κάνει κι η αδερφή μου τον άλλο μήνα στο ΟΑΚΑ... Όταν τους τους έμαθα τους Bon Jovi πριν από καμιά 15αριά χρόνια μπας και ξεφύγουν από κάτι Ρουβάδες, δεν υπολόγιζα ότι θα τους έβλεπαν από άλλη οπτική... αλλά έπρεπε να το περιμένω, φαντάζομαι... Γυναίκες...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγά ρε Νότη, ανέκαθεν το "σκληροπυρηνικό" κοινό των Bon Jovi ήταν θηλυκά που λιώνανε για τον Jon. :p
 
Maddog είπε:
Σιγά ρε Νότη, ανέκαθεν το "σκληροπυρηνικό" κοινό των Bon Jovi ήταν θηλυκά που λιώνανε για τον Jon. :p
Καλά ναι, δεν έχεις άδικο... Η εν λόγω ξαδέρφη μου ας πούμε, είχε γεμίσει το δωμάτιό της με αφίσες του στα εφηβικά της χρόνια, αλλά προχθές στη συναυλία ζήτημα είναι αν ήξερε πάνω από 3-4 τραγούδια...
 
Olorin είπε:
Λοιπόν πήγα προχθές Bon Jovi στο Εδιμβούργο όπως είχα πει...
Ικανοποιητικοί, αν και εμφανώς γερασμένοι, θα έλεγα... Δεν είχα παράπονο από την εμφάνισή τους πάντως, πάνω-κάτω ό,τι περίμενα...

Από τραγούδια τώρα, ΕΥΤΥΧΩΣ, ήταν πολύ περιορισμένα τα καινούρια κομμάτια που είπαν (και κυρίως τα κάπως πιο γνωστά) και επικεντρώθηκαν κατά πρώτο λόγο στα παλιά. Από απουσίες γνωστών κομματιών, σίγουρα υπήρξαν αρκετές, κυρίως μπαλάντες (τα κοριτσάκια που θα πάνε ΟΑΚΑ να ακούσουν live το "Always" θα απογοητευτούν... ούτε "Bed of Roses", "This ain't a Love Song" κ.λπ. ακούστηκαν). Αλλά γενικά τα αναμενόμενα τραγουδήθηκαν...
Τo Bed of roses παντως το εχουν πει στις 5 απο τις 7 συναυλιες που εχουν δωσει μεχρι τωρα στην Ευρωπη!!!Το Always το ειπαν μονο στο Μοναχο...η φωνη του Jon δε μπορει να το υποστηριξει οπως παλια...Το καλο ειναι ακουγονται κομματια παλια...ειδικα στα encore...οπως το Wild is the wind...I'd die for you...

Στο Εδιμβουργο,απο ο,τι διαβασα, το τελευταιο κομματι ηταν Living on a prayrer...αλλα ο κοσμος ακομα και μετα απο αυτο,φωναζε we want more και ειπαν και το These days!!Ετσι εγινε?Στο επισημο selist παντως το Τhese days δεν υπαρχει...

Το οτι ερχοντα για 1η φορα στην Ελλαδα με κανει να ελπιζω για διαφορετικο και καλυτερο setlist...
 
dim είπε:
Στο Εδιμβουργο,απο ο,τι διαβασα, το τελευταιο κομματι ηταν Living on a prayrer...αλλα ο κοσμος ακομα και μετα απο αυτο,φωναζε we want more και ειπαν και το These days!!Ετσι εγινε?Στο επισημο selist παντως το Τhese days δεν υπαρχει...
Το οτι ερχοντα για 1η φορα στην Ελλαδα με κανει να ελπιζω για διαφορετικο και καλυτερο setlist...
Ναι, αλήθεια είναι. Στο encore είπαν τρία τραγούδια ("Something to Believe in", "Wanted Dead or Alive", "Livin' on a Prayer") και λίγο-πολύ όλοι περιμέναμε ότι τελείωσε. Προσωπικά είχα γυρίσει προς την έξοδο, γιατί το θεωρούσα ψιλοαναμενόμενο να τελειώσουν με "Livin' on a Prayer" (νομίζω φέτος στις περισσότερες -αν όχι σε όλες- έτσι τέλειωσαν), αλλά πολλοί φώναζαν ακόμα και τελικά ξαναγύρισαν κι έπαιξαν το "These Days"... :cool:

Τώρα για ΟΑΚΑ, ίσως αν τους σφυρίξουν ότι το "Always" είναι μάλλον το πιο δημοφιλές τους τραγούδι στην Ελλάδα (τουλάχιστον στους fans τους που είναι <30 ετών), μπορεί και να το παίξουν, αφού νομίζω πάντα 2-3 αλλαγές τις κάνουν (όχι πολλές όμως). Αν και έτσι όπως τον άκουσα έχεις δίκιο πως δύσκολα μπορεί να το υποστηρίξει... Όχι ότι ήταν κακός, ειδικά για την ηλικία του, αλλά σίγουρα έχουν περάσει τα χρόνια και είναι λογικό να μην μπορεί να φτάσει εκεί...
 
Εχτες βραδυ στο Λονδινο το Αlways το επαιξαν στο encore...το οποιο ανοιξε με το Livin' on a prayer με το οποιο οντως συνηθως κλεινουν τις συναυλιες

Bon Jovi - Always (Live - Hyde Park London,25-06-2011)

 
ΓΙΟΥΡΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......μηδεν και σημερα..!!

Μπροστα με κατι γελοιους τυπους που θα σκανε καπνογονα θα μαι..καντε οτι δε μας ξερετε για το καλο σας!!!
 
γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!εγω θα ειμαι εκει που κοβουν τις φλεβες τους :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα