Bravestarr (1987)

Αναζήτηση τίτλου καρτούν με Σερίφη: Ο Σερίφης Του Διαστήματος - BraveStarr (1987)

Και όχι, δεν πρόκειται για τον γνωστό Σερίφη του διαστήματος, που βρήκα στο youtube.

Το καρτούν αυτο, το εδειχνε το ΑΝΤ1 στα πρωτα χρόνια δημιουργιας του, νομιζω.

Ήταν σε στιλ κουμπόικο. Κατι σαν Λουκι-Λουκ.

Το πιο χαρακτηριστικο ήταν το άλογο του Σερίφη, που μπορουσε να μεταλλαχθει, και να παρει μια καπως πιο ανθρωπομορφη μορφη. Εν ολιγης, στεκοταν στα δυο του ποδια, και κρατουσε ακομη και όπλο, ενω μιλουσε (φυσικά!) ανθρωπινα.

Τον Σεριφη, τον ειχε μεγαλωσει ενας Ινδιάνος, που ήταν πάρα πολυ σοφος, και μαγος. Η ζωη του, εξαρτοταν απο μια "μαγικη" φωτια, που ειχε συνεχεια αναμμενη στην σπηλιά του. Σε αυτον ετρεχε ο Σεριφης, για τον συμβουλευτει.

Θυμαμαι ένα επεισόδιο : το άλογο του Σεριφη, απέκτησε ένα υπερσυγχρονο όπλο, που το ονομασε κιολας, Μερι- Τζεην.. ή κατι τετοιο!

Το έκλεψε ένα ορφανο παιδακι, στην προσπάθεια του, να τον προσεξουν. Μονο που το όπλο, ειχε αυτοκαταστροφικό μηχανισμό, που ενεργοποιήθηκε, και ο Σερίφης έπρεπε να το βρει γρήγορα.

Εν τελει, το βρηκε, και το διδαγμα ήταν, ποτέ, μα ποτέ, να μην παιζουμε με τα όπλα.
 
Ειναι το bravestar

Οσο για το μερος με τα ηθικα διδαγματα, ειναι λογο του οτι το εφτιαξε η filmation, ιδια εταιρια που εφτιαξε τα blackstar, he-man, she-ra, silverhawks μεταξυ πολλων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bravestarr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, ευχαριστω. Πρέπει να σου άρεσε και εσένα έτσι;

Ας αλλάξει καποιος, τον τιτλο, να ξερουμε, και ποιο ειναι.
 
Ναι, μπορω να πω, πως μου αρεσε αρκετα. Το ειχα δει μετα απο το πρωτο κυμα της funimation (blackstar, he-man) και μου ειχε κανει εντυπωση πως περναγε τα μηνυματα με ενα αρκετα ρεαλιστικοτερο τροπο.. Πχ ο θανατος λογο της απληστιας.

Επισης ειχε πολλες αναφορες για τις διακρισεις στους ιθαγενεις της αμερικης.. Κατι που δεν εχω ξαναδει σε κινημενα σχεδια αυτου του τυπου, αλλα και γενικοτερα ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ταμπου των αμερικανων.. Μεχρι και σημερα.
 
Κι εγώ το θυμάμαι, αλλά δεν θυμάμαι το κανάλι που το προέβαλε. Κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν η σειρά που διαδέχτηκε τον He-Man αφού τελείωσε. Αν παρατηρήσετε, φυσιογνωμικά του μοιάζει κιόλας. Η σειρά έχει κυκλοφορήσει και σε DVD (όχι όμως όλα τα volumes).
 
Λορένα είπε:
Ας αλλάξει καποιος, τον τιτλο, να ξερουμε, και ποιο ειναι.
Παιδια ξεχασατε ενα r ston τιτλο ,ειναι Bravestarr και οχι Bravestar.

και BTW φυσικα εχει βγει και αντιστοιχο παιχνιδι στους 8bitους C64 , Spectrum & Cpc

το οποιο μπορειτε να παιξετε και online

(αρκει να εχετε εγκατεστημενη Java )

C64=> http://c64s.com/game/495/bravestarr/

Spectrum=> http://www.worldofspectrum.org/infoseekplay.cgi?title=BraveStarr&pub=Go%21&year=1987&id=0000683&joy=iface22&game=/games/b/BraveStarr.tap.zip&emu=3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι σε κάποια φάση κυκλοφορούσαν και τύχες (ααα , τι ρέτρο λέξη και αυτή ! ... ) με αυτά τα κινούμενα σχέδια . Μάλιστα το είχα συμπληρώσει όλο το άλμπουμ (που να είναι άραγε τώρα , ή μήπως καν δεν είναι πια ; ... ) . Μου άρεσε πολύ η ιδέα που κάποια από τα αυτοκόλητα ήταν σε γυαλιστερό που ανάλογα με το πώς τα περιέστρεφες , χρωματίζονταν υπέροχα !

Σας ευχαριστώ που μου επαναφέρατε εκείνες τις παλιές μνήμες , κλαψ , λιγμ , σνιφ ...
 
Ισώς είναι λίγο off topic, Τη σειρά δεν την παρακολούθουσα ποτέ ιδιαίτερα, άλλα εδώ είναι Ο Bravestarr για τον Amstrad CPC, Το οποίο είναι και το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ στον Amstrad ( το μηχάνημα το είχαμε αγοράσει μαζί με αυτό το παιχνίδι, και το Terramex ).... σνίφ! :sad: αναμνήσεις.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικο cartoon !! Πόσο χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum ! :) )
 
Ήρθα και έγω στην παρέα σας.

Λοίπον μερίκες ακόμα πληρόφόρίες: το Bravestarr είναι το τελευταίο cartoon της Filmation πριν κλέισει πριν 20 χρόνια. Η Filmation είχε την φήμη ότι κάνανε ΤΡΟΜΕΡΗ δουλεία στο σενάριο των cartoon με ήθικα δηδάγματα κτλ.

Στο σχέδιο όμως μέναν σταθεροί σχεδόν σε όλα, θα δείτε ότι όλα σχεδον τα cartoon οι χαρακτήρες σαν σχέδια είναι σχεδόν ίδιοι, αυτός ήταν ό λόγος που έκλεισε έμεινε πίσω στα σχέδια, γιάτι τέλικα τα παίδια νοιαζόντουσταν για τα σχέδια και όχι την ίστορια.

Τέλος το Bravestarr ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ cartoon πιστευώ που έχει ένα επισόδιο αφιέρομένο στον "κακό", που δείχνει την ίστορια του και πως έγινε έτσι, μου είχε κάνει τόση έντυπωση που το θυμάμαι μέτα από τόσα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την εποχη του ηταν πολυ μπροστα!

Και εμενα μου αρεσε πολυ και το εβλεπα συνεχεια, η intro μουσικη του ειναι επισης φοβερη.

Οσο για το παιχνιδι στον CPC ποτε δεν ειχε τυχει να το παιξω και φαινεται πολυ ωραιο.
 
Vellerophon είπε:
Τέλος το Bravestarr ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ cartoon πιστευώ που έχει ένα επισόδιο αφιέρομένο στον "κακό", που δείχνει την ίστορια του και πως έγινε έτσι, μου είχε κάνει τόση έντυπωση που το θυμάμαι μέτα από τόσα χρόνια.
BraveStarr 2x11 Texas Terrible Night


 
Κορυφή παιδικό.........με την δύναμη της αρκούδας, με την ταχύτητα του πούμα.....
 
ΣΕΡΙΦΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ....???

Παιδια ξερει καποιος που θα βρω ολα τα επισοδεια μεταγλωτισμενα της σειρας Ο σεριφης του διαστηματος και οι αστρομαχητες???...
 
Ξεχασμένο σε κανένα βιντεο κλαμπ σε VHS
 
Αξιζει να σημειωθει πως μετα το τελος τησ σειρας, το 1988 κυκλοφορησε και η ταινια με τιτλο Bravestarr: The Movie, sthn Amerikh kai Bravestarr: The Legend, sth Europe. Προκειται για standalone-alternative ιστορια ολης της σειρας σε ταινια 90 λεπτων. Μαθαινουμε για το ποτε πως και γιατι παρουσιαστικε ο Σεριφης μας στο Νεο Τεξας, την γνωριμια του με τον 30/30 , το πως η ολη πολη γινεται σε φρουριο, το παρελθον του Τεξ Χεξ αλλα και την σχεση του με τον Stampede και την τελικη αναμετρηση των ηρωων μας.
 
bravestarr εδειχνε παλια στο juniors tv παραλληλα ειχε κυκλοφορισει και σε βιντεοκασετες απο την zodiac video αλλα εχει κλεισει αυτη η εταιρια εδω και 20 χρονια περιπου εχω μια βιντεοκασετα παντως ειχε βγει και αλμπουμ με αυτοκολλητα panini μπορει να το χω κρυμμενο καπου
 
Ο Ελληνικός τίτλος που είχε αποδωθεί, είναι "Ο Σερίφης Του Διαστήματος". Διορθώστε ωστόσο τον τίτλο του thread, ο οποίος είναι "BraveStarr!
 
Πίσω
Μπλουζα