Breath of fire 2

Tupamaro

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2011
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
23
387px-bof2boxart_1921.jpg


To breath of fire 2 πρέπει να είναι απο τα πιο παραγνωρισμένα rpg εκείνης της περιόδου και γενικότερα, π.χ. αν κοιτάξεις στο youtube δεν θα βρεις κανένα σοβαρό review, αν και μπορει να πει κάποιος πως δεν φταίνε οι gamers αλλά η ίδια η capcom αδίκησε το προιόν της.Ο λόγος;H τραγική του μετάφραση, μπορώ να πω πως ο πιτσιρικάς δεν είχα πάρει χαμπάρι τι παίζει αλλά τώρα όταν προσπαθήσει καποιος να το πάιξει θα δει απο τους πρωτους διαλόγους πως υπάρχει τρομακτική αδυναμία στην αναπτυξη των χαρακτήρων και της ιστορίας.

Tέτοια προβλήματα σίγουρα, αν κι όχι σε τέτοιο εύρος, υπήρχαν και σε άλλα παιχνίδια εκείνης της περιόδου,το θέμα είναι πως αυτό το πρόβλημα είναι τόσο σημαντικό γι αυτό το παιχνίδι γιατί το πιο δυνατο χαρτί του είναι ακριβώς η ιστορία του.Δεν έχει ούτε τίποτα μαγευτικά sprites, ούτε κάποιο φοβερό σύστημα μάχης, ούτε πανέμορφες μελωδίες που σου κολλάνε στον εγκέφαλο, ούτε κάποιες τρομερές καινοτομίες που να σε καθηλώσουν αλλά οι ιστορίες που αναπτύσσονται γύρω απο τους χαρακτήρες είναι μαγευτικές και όλος ο κόσμος του παιχνιδιού δένει τρομερά.Και που δεν ταξιδεύεις, σε πύργο μαγισσας για να λύσεις μάγια βατράχων, σε εστιατόριο κανιβάλων, σε στομάχι φαλαινας, στο σώμα μία υπερτραφούς βασίλισσας, στα όνειρα υπεραιωνόβιων δέντρων, δεν έχει τελειωμο η δημιουργίκοτητα και η φαντασία που ξεχυλίζει απο κάθε πιξελ της οθόνης και οι χαρακτηρες που σε βοηθάνε και διαπλέκονται με όλες αυτές τις ιστορίες αποκτούν προσωπικότητα, πραγματικά νοιάζεσαι για όλους αυτους του τύπους που βρίσκεις στον δρόμο σου και δεν τους κουβαλας απλά για να σε βοηθουν στο να σφάζεις ορδές τεράτων.Ένα αλλο στοιχείο που βοηθά και δίνει βάθος στην ιστορία είναι τα ηθικά μυνήματα που βγάζει, όλη η υπόθεση περιστρέφεται γύρω απο την διαφθορά των ανθρώπων που προκαλέι το ασίγαστο πάθος για πλούτη και εξουσία με αποτέλεσμα να τους κάνει πραγματικά τέρατα και απο όλο αυτό το μίσος να υπάρχουν κάποιοι απο πίσω μυστικά και να το εκμεταλεύονται, σίγουρα κάτι πολύ πιο πρωτότυπο και ουσιώδες απο τις γνωστές πλοκές σώσε την βασίλισσα και τον κόσμο παρέα μιας που σε βρήκαμε εύκαιρο.

Kαι πως κάποιος μπορεί να τα ευχαριστηθεί όλα αυτά αφού η μετάφραση είναι τόσο άθλια;Kάποια ευγενικά και ανιδιοτελή παλικάρια δημιούργησαν εξ ολοκλήρου καινούρια μετάφραση ( μέ καποια δικιά τους προσωπική πινελιά που εμενα μου άρεσε ιδιαίτερα, οι εκφράσεις που είναι φανερό εκτός πρωτοτύπου βγάζουν αρκετό γέλιο), έφτιαξαν γενικότερα όλο το τρόπο που εμφανίζονται οι διάλογοι και πρόσθεσαν κι ένα sprint button για να κινείσαι γρήγορα στο χάρτη, με άλλα λόγια έβγαλαν στην επιφάνεια την ουσία του παιχνιδιού και επιτέλους κάποιος μπορεί να το απολαύσει χωρίς κανένα εμπόδιο.

Φυσικά όλα αυτά δυστυχώς μόνο απο emulator ,αν και μπορώ να πω πως οι save states βοηθάνε πολύ στο gameplay γιατί μιλάμε για ένα παιχνίδια με ΤΟΝΟΥΣ random encounters και με αρκετά υψηλό δείκτη δυσκολίας που μπορεί να σε φέρει στα άκρα, άρα τα συνεχόμενα save είναι ευπρόσδεκτα και η δυσκολία του το κάνει να ξεχωρίζει απο τα υπολοιπα rpg της γενιάς του που συνήθως θα τα χαρακτήριζε κάποιος εύκολα, ειδικά για πεπειραμένους gamers.Ένα ακόμα ξεχωριστό του χαρακτηριστικό είναι η δημιουργία μίας πόλης και η αναζήτηση σε ολόκληρο τον κόσμο για να βρεις κατοίκους και να σε βοηθήσουν με τις υπηρεσίες που θα σου προσφέρουν, ουτε αυτό υπήρχε σε άλλο rpg εκείνης της περιόδου και δίνει την δικιά του σφραγίδα μαζί με όλες τις υπόλοιπες αρετές του.

Δεν χρειάζονται άλλα λόγια , όποιος γουστάρει rpg ας κατεβάσει άμεσα την βελτιωμένη έκδοση στο pc του ή στο psp του, να βάλει τον emulator μπροστά και να βυθιστεί σε ένα κρυμμένο διαμάντι που βγήκε έστω και αργά στην επιφάνεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Βreath of fire II ειναι ενα απο τα κορυφαια RPG'S του snes και ενα απο τα καλητερα παιχνιδια της Capcom.Συμφωνω απολυτα σε ολα ωσα λες και οντως η μεταφραση ειναι απαισια αλλα και γω οταν το πρωτοτερματισα πιτσιρικας δεν το ειχα παρει χαμπαρι.Εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια ομως τα αλανια με την μεταφραση και το παιχνιδι πλεον ειναι απολαυστικο για οποιον ασχοληθει μαζι του.Δεν ξεχναμε φυσικα και τους πολαπλους τερματισμους που ειχε αναλογα με τα γεγονοτα μεσα στο παιχνιδι κατι που εδεινε στο παιχνιδι ενα πολυ καλο Replay Value.

Πολυ καλο επισης και το Breath of fire III στο psx που συνδιαζει πολλα στοιχεια απο τα 2 του snes με το αποτελεσμα να ειναι αρκετα καλο.To Βreath of fire IV επισης στο psx το θεωρω μια βλακεια και μιση δεν το ευχαριστηθηκα καθολου και το επαιξα μονο και μονο για να το τερματισω και ηταν λες και εκανα αγγαρια και το Breth of fire V : Dragon Quarter στο PS2 ειχε καποιο ενδιαφερον στην αρχη που γρηγορα ατονησε και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με τα Breath of fire I,II,III.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο BOF που έπαιξα ηταν το 3 για το Psx.Απο τα αγαπημένα μου rpg.Πραγματικά το λατρευω.Τα παιχνίδια του snes δυστυχώς τότε(mind 90's)δεν τα είχα παίξει και αυτό γιατί ήταν πανάκριβα!!Σε emu που ξεκίνησα το 2 φαίνεται πολύ κάλο πάντως.
 
metalcandyman είπε:
To Βreath of fire II ειναι ενα απο τα κορυφαια RPG'S του snes και ενα απο τα καλητερα παιχνιδια της Capcom.Συμφωνω απολυτα σε ολα ωσα λες και οντως η μεταφραση ειναι απαισια αλλα και γω οταν το πρωτοτερματισα πιτσιρικας δεν το ειχα παρει χαμπαρι.Εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια ομως τα αλανια με την μεταφραση και το παιχνιδι πλεον ειναι απολαυστικο για οποιον ασχοληθει μαζι του.Δεν ξεχναμε φυσικα και τους πολαπλους τερματισμους που ειχε αναλογα με τα γεγονοτα μεσα στο παιχνιδι κατι που εδεινε στο παιχνιδι ενα πολυ καλο Replay Value.
Πολυ καλο επισης και το Breath of fire III στο psx που συνδιαζει πολλα στοιχεια απο τα 2 του snes με το αποτελεσμα να ειναι αρκετα καλο.To Βreath of fire IV επισης στο psx το θεωρω μια βλακεια και μιση δεν το ευχαριστηθηκα καθολου και το επαιξα μονο και μονο για να το τερματισω και ηταν λες και εκανα αγγαρια και το Breth of fire V : Dragon Quarter στο PS2 ειχε καποιο ενδιαφερον στην αρχη που γρηγορα ατονησε και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με τα Breath of fire I,II,III.
Ευτυχώς που πέτυχα τον μελαγχολικό τερματισμό όταν το έπαιξα για πρώτη φορά, ακόμα μου έχει μείνει στο μυαλό και απο τότε δεν έχω συναντήσει πιο όμορφο τέλος σε rpg ιστορία.Το καλό τελος το είδα μετα στο youtube και θα έλεγα πως ήταν μία βλακεία και μίση.

το 3 το άρχισα κι εγώ και μπορώ να πω πως έχει κι αυτό πολύ όμορφη πλοκή, αν και επειδή δεν έχω save states οι random encounters πλέον μου την δίνουν στα νεύρα άσχημα και χρειάζομαι τόνους υπομονής για να το τερματίσω.
 
Το BoF II ειναι απο τα πρωτα παιχνιδια που επαιξα σε emulator για καποιο λογο θυμαμαι οτι δεν το τελειωσα αν και μου αρεσε. Tupamaro xαρη στο ωραιο Review σου το θυμηθηκα και θα το βαλω στο προγραμμα :) .
 
Ajax87 είπε:
Το BoF II ειναι απο τα πρωτα παιχνιδια που επαιξα σε emulator για καποιο λογο θυμαμαι οτι δεν το τελειωσα αν και μου αρεσε. Tupamaro xαρη στο ωραιο Review σου το θυμηθηκα και θα το βαλω στο προγραμμα :) .
Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε, θα σου πρότεινα πάντως να μην διστάσεις να ανοίξεις κάποιο walkthrough σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερα φαν τους αλλά υπάρχουν κάποιες "που στο διάολο πάω" στιγμές όπως και αρκετά μυστικά που παραείναι... μυστικά.Αλλά απο την άλλη μπορεί να είναι η έλλειψη υπομονή που έχω λόγω ηλικίας, όλα παίζουν.
 
Οχι δεν τιθεται τετοιο θεμα αν χρειαστει θα ανοιξω Walkthrough απλα για καποιον λογο που δεν θυμαμαι (ασχετο με το παιχνιδι πιθανος) το αφησα και μετα το ξεχασα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εάν δεν κάνω λάθος η GBA έκδοση ήταν πιο προσεγμένη στη μετάφραση, ωστόσο παραήταν φιλική προς το χρήστη που σημαίνει ότι ένα παιχνίδι εξαρχής όχι ιδιαίτερα δύσκολο, έγινε ακόμη πιο εύκολο. Οπότε η SNES έκδοση είναι μάλλον πιο αξιοπρόσεκτη.

Ακόμη πιο αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι οι fans να ασχολούνται ακόμη με ιστορικά παιχνίδια κι επιπλέον να προσπαθούν να τα βελτιώσουν περισσότερο.

Μιας και θίχτηκε, νομίζω ότι η σειρά απογειώθηκε στο 3 μέρος.
 
Breath of Fire!! Μας έδειξε η Capcom ότι μπορεί να αναπτύξει RPG ποιότητας που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα rpg της Square και της Enix της εποχής. Ευτυχώς, κυκλοφόρησε το δεύτερο μέρος στην Ευρώπη, έστω και από την Laguna καθώς η capcom δεν έπαιρνε το ρίσκο αυτό από ότι φαίνεται. Εδώ δεν πήρε το ρίσκο να κυκλοφορήσει το πρώτο μέρος του τίτλου στην Αμερική και το έκανε η Square of America....lol!!! Δυστυχώς τα rpg τότε απευθύνονταν μόνο στο Ιαπωνικό κοινό.
 
Πίσω
Μπλουζα