Bye-bye Geocities

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.798
Αντιδράσεις
4.306
Το μερος που host-αρε τις πρωτες web προσπαθειες εκατομυριων χρηστων, κλεινει σημερα οριστικα.

Farewell http://www.geocities.com
 
Ήμουν κι εγώ εκεί...
 
bye... θα σε θυμόμαστε :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν τους παλαβους τρεχαμε να διορθωσουμε τις html σελιδες...παει και αυτο το πηρε η σκουπα της m$...κριμα...RIP
 
Gryzor είπε:
Ήμουν κι εγώ εκεί...
Εγω ο ίδιος όχι, αλλά από το 1996 είχα επισκεφθεί χιλιάδες σελίδες που βρίσκονταν εκεί μεσα, με ποικίλο περιεχόμενο. Ας μην το κρύψωμεν αλλωστε, οι περισσότεροι από εμάς βρήκαμε εκεί πολύ κλοπυράιτ υλικό, σπασμένα προγράμματα, roms και emulators, mp3 κλπ κλπ. Και μιλάμε για πριν 9-10 χρόνια τουλάχιστον. Ωραίες εποχές πρέπει να ομολογήσω.
 
Rygar είπε:
Εγω ο ίδιος όχι, αλλά από το 1996 είχα επισκεφθεί χιλιάδες σελίδες που βρίσκονταν εκεί μεσα, με ποικίλο περιεχόμενο. Ας μην το κρύψωμεν αλλωστε, οι περισσότεροι από εμάς βρήκαμε εκεί πολύ κλοπυράιτ υλικό, σπασμένα προγράμματα, roms και emulators, mp3 κλπ κλπ. Και μιλάμε για πριν 9-10 χρόνια τουλάχιστον. Ωραίες εποχές πρέπει να ομολογήσω.
Ναι, ε; Θα ορκιζόμουνα ότι σου δίνανε ελάχιστο χώρο...
 
Μα το 96 δεν κατεβαζαμε isos - ανεβαζαμε συλλογες με midi tracks, φωτογραφιες, animated gifs, αργοτερα πακετα με gb roms. Το καλο δεν ηταν τι ειχε να κατεβασεις αλλα οτι πολλα παιδια εδιναν τα απιστευτα links για warez sites που ειχαν τα παντα.

Απο τα geocities ξεκινησε (μεταξυ αλλων) και ο μετεπειτα γνωστος "κλωτσαμεστον" FOSI.
 
Αν και εγώ εκείνα τα χρόνια ήμουν στην κατά πολύ πιο ελαφριά και γρήγορη Angelfire, είχα πολλούς φίλους με σελίδες στις Γεωπόλεις. Νοσταλγώ πολύ την εποχή των personal home pages και νιώθω σαν τον τελευταίο των Μοϊκανών που διατηρώ ακόμα προσωπική σελίδα στις μέρες του Facebook και των blogs, εναντίων των οποίων δεν έχω τίποτα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εγκαταλείφθηκαν τόσο οι homepages.
 
alkis21 είπε:
Αν και εγώ εκείνα τα χρόνια ήμουν στην κατά πολύ πιο ελαφριά και γρήγορη Angelfire, είχα πολλούς φίλους με σελίδες στις Γεωπόλεις. Νοσταλγώ πολύ την εποχή των personal home pages και νιώθω σαν τον τελευταίο των Μοϊκανών που διατηρώ ακόμα προσωπική σελίδα στις μέρες του Facebook και των blogs, εναντίων των οποίων δεν έχω τίποτα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εγκαταλείφθηκαν τόσο οι homepages.
Γιατί έχουμε περάσει στην εποχή του social networking με το οποίο μια ιστοσελίδα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί. Τι να σου κάνει ένα email μπροστά σε όλα αυτά τα άχρηστα και χρονοσπαταλιστικά που σου προσφέρουν τα σύγχρονα συστήματα; Και τέλος για να κάνεις ιστοσελίδα χρειάζεται γνώση, τα social networking είναι idiot proof...
 
Κατανοώ γιατί ένα νέο παιδί θα προτιμήσει το MySpace ή το Facebook από το να κάτσει να μάθει (έστω) HTML. Γιατί όμως έχουν ακολουθήσει και οι "παλιοί" και έκλεισαν όλες τις σελίδες τους αντί να διατηρούν και τα δύο;
 
Πίσω
Μπλουζα