Camel Trophy & Cutty Shark crossing...Οι Ολυμπιακοί αγώνες των 4x4

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
attachment.php


 


CAMEL TROPHY
..ενας θεσμος που εφτανε στα ορια τους μηχανες και ανθρωπους.

Τι ηταν ομως το Camel Trophy και κυριως τι ηταν αυτο που το εκανε τοσο ξεχωριστο

ωστε να χαρακτηριστει τελικα..."Οι Ολυμπιακοι Αγωνες των 4x4"?

Αυτο θα το δουμε αναλυτικα παρακατω. :)

Ολα ξεκινησαν το 1980 οταν τρεις ομαδες Γερμανων οδηγων ξεκινησαν για μια εξερευνηση στον Αμαζονιο.

Μεσα απο εξαιρετικα αφιλοξενες και επικινδυνες συνθηκες καταφεραν να διανυσουν μια τεραστια αποσταση μεσα στον Αμαζονιο, παλευοντας με το κλιμα και το εδαφος,, αλλα και και τα εντομα και τα ερπετα, τα οποια υπήρχαν εκει και τους εκαναν πολυ δυσκολη τη ζωη. Το πιο σημαντικο ομως ειναι ότι καταφερε να συνδυασει την αγαπη για την περιπετεια, την εξερευνηση, την εκτος δρομου οδηγηση με την προστασια του περιβαλλοντος, την σημαντικη βοηθεια επιστημονικων ομαδων που μελετουσαν το κλιμα, τη χλωριδα και την πανιδα δυσπροσιτων και ενεξερευνητων περιοχων, καθως και με τα εργα αναστηλωσης των οδικων δικτυων στις πλέον δυσβατες περιοχες αυτου του πλανητη....

attachment.php


Κατα τα επομενα οκτω χρονια,οι αποστολες διεσχισαν Σουματρα,Παπουα Νεα Γουινεα,Ζαιρ,Βραζιλια,Βορνεο,Αυστραλια,Μαγαδασκαρη

και Σουλαγουεσι (Η' Σελεμπες νησι στην Ινδονησια) πριν απο την επιστροφη στον Αμαζονιο.

Αυτες οι εξαντλητικες δοκιμες της ανθρωπινης αντοχης συγκεντρωσαν ομαδες απο ολα τον κοσμο με την ελπιδα

του θριαμβου σε μερικες απο τις πιο υπουλες off-road συνθηκες που μπορει κανεις να φανταστει.

Η ομαδικη εργασια και η συντροφικοτητα ηταν αποφασιστικης σημασιας.Το αγωνιστικο στοιχειο ηρθε με μια σειρα μεσα απο "ειδικα καθηκοντα"

οπως η εργασια και η οδηγηση εντος των χρονικων οριων των διαδρομων στις οποιες οι εθνικες ομαδες ανταγωνιζοταν μεταξυ τους.

attachment.php


Την δεκαετια του '90 το Camel Trophy κατευθυνθηκε προς τη Σιβηρια και την ΕΣΣΔ,ακολουθησαν η Τανζανια,Μπουρουντι,Γουιανα,

Αργεντινη,Παραγουαη,Χιλη,Μπελιζ,Μεξικο,Γουατεμαλα, Ελ Σαλβαδορ,Ονδουρα,Καλιμανταν και Μογγολια.

Το Camel Trophy δεν αλλαξε μονο χωρο,αλλα εξελιχθηκε απο μια διαδρομη λασπης σε μια εκδηλωση με εντονο το στοιχειο των

σπορ περιπετειας οπως καγιακ,ποδηλασια βουνου και χειμερινα σπορ. Οι ομαδες επιλεχθηκαν απο τα διαγωνιζομενα εθνη σε διαγωνισμους

που πραγματοποιηθηκαν σε εθνικο επιπεδο,με σκοπο να το αθλητικο πνευμα και η μηχανικη οσο και η οδηγικη ικανοτητα των πιθανων υποψηφιων.

Αν και τα γεγονοτα ειχαν αντικτυπο στο περιβαλλον μεσω του οποιου ταξιδεψε,υπηρχαν τροποι με τους οποιους το Camel Trophy

ωφελησε την εκαστοτε τοπικη κοινωνια. Το 1993 για παραδειγμα, οι ομαδες εργαστηκαν μερα και νυχτα για να φτιαξουν ενα

σταθμο παρακολουθησης τστη ζουγκλα,ωστε οι βιολογοι θα μπορουσαν να μελετησουν με ακριβεια τη χλωριδα και την πανιαδα της περιοχης

που μολις ειχε διερευνηθει προηγουμενως. Σε ολες τις εκδηλωσεις οι ομαδες εφτιανχαν εκ νεου δρομους Η' εφτιαχναν κομματια δρομων

που ηταν σε αχρηστια και συχνα ξαναεχτιζαν γεφυρες Η' επισκευαζαν τμηματα κατεστραμενων κομματιων.

attachment.php


To 1998 το Camel Trophy επιστρεφει στην Αργεντινη και την Χιλη για την προτελευταια εκδηλωση Tierra del Fuego.

Το Land Rover Freelander κανει το ντεμπουτο του και θα χρησιμοποιηθει ωστε να επιταχυνει στις ομαδες την αποσταση

των εξι χιλιαδων μιλιων μεσα στο απομακρυσμενο και χιονισμενο περιβαλλον.Υπαιθριες δραστηριοτητες κυριαρχησαν στη διοργανωση.

Λιγο αργοτερα η Land Rover (βασικος χορηγος) θεωρησε οτι το Camel Trophy απομακρυνοταν απο την περιπετεια και την εξερευνηση

και με ενα δελτιο τυπου ανεφερε οτι δεν θα χρηματοδοτησει μελλοντικες εκδηλωσεις.

Αυτο τελικα οδηγησε στην ακυρωση της εκδηλωσης του 1999 και η οποια ειχε προγραματιστει για το Περου.

Το δελτιο τυπου

 

 


"We have enjoyed a unique relationship with the Camel Trophy event over almost two decades and it has played a major role in sustaining the image of Land Rover as the manufacturer of the best 4x4's in the world. However, with the changing character of the event it will no longer provide us with an active demonstration of Land Rover's brand essence - limitless capability. We wish Camel Trophy every success with their new format. As for Land Rover, future activities will concentrate on our customer base with the emphasis very much on rugged off-road adventure."
Martin Runnacles, Rover Group Marketing Director



Το 2000 το Camel Trophy επιστρεφει με ενα νεο στυλ εκδηλωσεων.

Ανεπτυξε το πνευμα της εκδηλωσης Tierra del Fuego και του Camel brand

αλλα με τις 32 ομαδες να εξερευνουν Τονγκα και Σαμοα με μηχανοκινητα σκαφη RIB.

Ηταν και η τελευταια εκδηλωση Camel Trophy.

[h=2]List of events and vehicles used[/h]

YearLocationTeam VehiclesSupport Vehicles
1980TransAmazonicaFord U50's (License built Jeep CJ5's)
1981SumatraRange RoverRange Rover
1982Papua New GuineaRange RoverRange Rover
1983ZaireLand Rover Series III 88"Series III 109"
1984BrazilLand Rover One-TenOne Ten
1985BorneoNinetyOne Ten
1986AustraliaNinetyOne Ten
1987MadagascarRange Rover TDRange Rover TD
1988SulawesiOne TenOne Ten
1989The AmazonOne TenOne Ten
1990Siberia USSRDiscovery 200tdi (3-door)One Ten & 127"
1991Tanzania BurundiDiscovery 200tdiOne Ten
1992GuyanaDiscovery 200tdiDefender 110 200tdi
1993Sabah-MalaysiaDiscovery 200tdiDefender 110 200tdi
1994Argentina Paraguay ChileDiscovery 200tdiDefender 110 200tdi
1995Mundo MayaDiscovery 300tdiDefender 110 300tdi
1996KalimantanDiscovery 300tdiDefender 110 300tdi
1997MongoliaDiscovery 300tdiDefender 110 300tdi
1998Tierra del FuegoFreelanderDefender 110 300tdi
1999PeruFreelanderDefender 110
2000Tonga-SamoaRibtec 655Honda CRV and Defender 110 HCPU


Πηγες

Wikipedia/Camel Trophy

ektos.gr

Pro blog for experts

Adesivo-Camel Trophy logo
 
Ωραιο θεμα!

Λοιπον, θα θυμαστε ολοι βεβαια και τα ρολογια που ειχαν βγει στην αγορα για να τιμησουν/προωθησουν το συγκεκριμενο ραλλυ, σωστα?

π.χ

images(8).gif

Αληθινη ιστορια: Ειχα καποιο γνωστο, στον οποιο ειχε κανει δωρο η γυναικα του, ενα απο τα ρολογια της σειρας. Ο συγκεκριμενος, το φυλαγε σαν κορη οφθαλμου, μιας και ηθελε να το κρατησει χρονια σαν αναμνηστικο και σαν συλλεκτικο. Καποια στιγμη μετα απο αρκετο καιρο, τελειωσε η μπαταρια... Το παιρνει λοιπον, και παει ολοταχως προς την αντιπροσωπεια. Μετα απο 2-3 ημερες αναμονης, χτυπαει το τηλεφωνο, και απο την αλλη γραμμη ειναι υπευθυνος της εταιρειας. Ξεκιναει διαλογος για το πού βρεθηκε το ρολοι και πως επεσε στα χερια του?! Ο 'φιλος' απο την αλλη πλευρα, φανερα εκπληκτος και παραλληλα ενοχλημενος, αρχιζει τα γιατι?!!!

Το τελος της συνομιλιας, αφησε τα εξης συμπερασματα:

- Ειχαν κυκλοφορησει χιλιαδες μαιμου Camel Trophy ρολογια!

- Ενα απο αυτα - τα ακριβοπληρωμενα, ειδικα για τα δεδομενα της εποχης - ηταν και του ΄φιλου'!

- Παραλιγο να μπλεχτει κι ολας, μιας και πηγε μαιμου ρολοι στην αντιπροσωπεια για service!!

Y.Γ. Εχω και εγω ενα τετοιο!! Πιστευω να ειναι αληθινο! :p
 
Ειχα και εγω ενα τετοιο ρολοι(δεν θυμαμαι πως ειχε βρεθει στα χερια μου) , δεν ξερω αν ηταν αυθεντικο ή οχι , καποια στιγμη ξεφτυσε το λουρακι και το παρατησα. Η τυχη του αγνοειται :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα καποια συλλεκτικα αντικειμενα τα οποια πλεον αγνοειται η τυχη τους. :(

1) Ρολογακι οπως αυτο εδω το οποιο εχω χασει προ αμνημονευτων... :(

2) Ζippo αναπτηρα σε χακι χρωμα με σχημα μπιτονακι βενζινης

ο οποιος "εξαφανιστηκε" σε μια καφετερια στον Κορυδαλλο... :rant:

3) Ενα τζιπακι χρωματος κιτρινο νομιζω (παιζει να ηταν και χακι) το οποιο δεν θυμαμαι αν ηταν Majorette H' Matchbox

και ειχε το λογοτυπο του Camel Trophy στις πορτες...εγινε αφαντο κι αυτο... :cry:

Παλι καλα που εχει μεινει και ενα αυτοκολλητο κολλημενο στην ντουλαπα. :precry:
 
Aψογη η παρουσιαση του Σταυρου! :thumbup: Στις αρχες των 90s ηταν πολυ της μοδας τα camel ρολογια και κυκλοφαρουσαν πολλες ...φολες.Στο ebay παντως οσα εχω δει ειναι "τσουχτερα"..
 
angel_grig είπε:
Aψογη η παρουσιαση του Σταυρου! :thumbup:
Να 'σαι καλα Γρηγορη, σε ευχαριστω!!!
attachment.php


angel_grig είπε:
Στις αρχες των 90s ηταν πολυ της μοδας τα camel ρολογια και κυκλοφαρουσαν πολλες ...φολες.
Μαλλον μια τετοια φολα πρεπει να ειχα για αυτο δεν με εχει πολυπειραξει τοσο... :)
 
Σταυρί, μπογιάτισες! :D

Believe it or not, ήθελα πάρα πολύ να έχω την ευκαιρία να συμμετάσχω σ' ένα trophy (που για έναν περίεργο λόγο, είμαι σίγουρη ότι δε θα δυσκολευτείτε να το πιστέψετε! :p )

Πάντως, αυτό που θυμάμαι κι εγώ, είναι τα ρολόγια! :D

Είχα έναν πολύ καλό μου ...εχμ.. φίλο, που μου είχε χαρίσει το δικό του! Δεν το έψαξα ποτέ, αν είναι γνήσιο ή όχι, όπως επίσης μετά από μερικά χρόνια, έχασα και τα ίχνη του (και του ρολογιού, και του φίλου! :p )
 
Θυμάμαι και τα αυτοκόλλητα Camel Trophy που κόλλαγαν μερικοί οδηγοί στα αυτοκίνητά τους! Από κει είχα μάθει το Camel Trophy.

Κάτι παρόμοιο δεν είχε προσπαθήσει να κάνει το Cutty Sark;
 
D@redevil είπε:
Σταυρί, μπογιάτισες! :D
Σε ευχαριστω πολυ Μαριαννακι,να 'σαι καλα!!! :flower:

D@redevil είπε:
Believe it or not, ήθελα πάρα πολύ να έχω την ευκαιρία να συμμετάσχω σ' ένα trophy (που για έναν περίεργο λόγο, είμαι σίγουρη ότι δε θα δυσκολευτείτε να το πιστέψετε! :p )
Κοιτα...με την δυναμικη προσωπικοτητα που εχεις και την γυναικεια καπατσοσυνη,πιστευω ακραδαντα οτι θα τα καταφερνες. :)

Βεβαια δεν ξερω αν θα αντεξες τοσες μερες χωρις videogames....:biglaugh:








nwntas είπε:
Θυμάμαι και τα αυτοκόλλητα Camel Trophy που κόλλαγαν μερικοί οδηγοί στα αυτοκίνητά τους! Από κει είχα μάθει το Camel Trophy.
Νωντα σαν το παρακατω λες... ;)

Λοιπον το αυτοκολλητο που αναφερω στο πιο πανω post ειναι 3 χρονια off απο το ρετροοριο

αλλα πιστευω μονο και μονο που υπαρχει η Ελληνικη σημαια πανω σε αυτο αξιζει ο κοπος. :)

(Αν για οποιοδηποτε λογο "ενοχλει" ζητηστε το και εφυγε... ;)

attachment.php


nwntas είπε:
Κάτι παρόμοιο δεν είχε προσπαθήσει να κάνει το Cutty Sark;
Μου φαινεται αν θυμαμαι καλα υπηρχε μια διαφημιση στο αναλογο κλιμα... :wait2:
 
Έχω και εγώ ρολόι Camel Trophy, original, αλλα από τότε που με άφησε το original λουράκι του, παίρνω μαϊμούδες (τα οποία δυστυχώς δεν κρατάνε πολύ και βρωμάνε το καλοκαίρι από τον ιδρώτα).

Φυσικά έχω φυλάξει και τη θήκη και τα όλα του...

Αναμείνατε φωτογράφηση...

Παραλίγο να το ξεχάσω:

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αφιέρωμα Σταύρο!!! :worship: :worship: :worship:
 
stayros είπε:
Νωντα σαν το παρακατω λες... ;)

Λοιπον το αυτοκολλητο που αναφερω στο πιο πανω post ειναι 3 χρονια off απο το ρετροοριο

αλλα πιστευω μονο και μονο που υπαρχει η Ελληνικη σημαια πανω σε αυτο αξιζει ο κοπος. :)

(Αν για οποιοδηποτε λογο "ενοχλει" ζητηστε το και εφυγε... ;)

attachment.php


Μου φαινεται αν θυμαμαι καλα υπηρχε μια διαφημιση στο αναλογο κλιμα... :wait2:
Ακριβώς σαν αυτό! Με μια γρήγορη ματιά στη Wikipedia, είδα ότι η ελληνική ομάδα θριάμβευσε το 1996!

Όσο για το Cutty Sark, αν πετύχω ξανά τη διαφήμιση που έλεγε να δηλώσεις συμμετοχή στο διαγωνισμό τους, θα την ανεβάσω εδώ. Ήταν μια μουφα οργάνωση (συγκριτικά με το βεληνεκές του Camel Trophy).

Cutty Sark Crossing λεγόταν. Να και η διαφήμιση:


Πάντως να σαι καλά με το αυτοκόλλητο! Εν τω μεταξύ το έβλεπες συνήθως σε αυτοκόλλητα πιτσιρικάδων, ακόμα και σε κάτι κουβάδες τύπου Cinquecento.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξαιρετικο αφιερωμα αλανι μπραβο και απο μενα :thumbup:

Αν και το μοναδικο μηχανοκινητο αθλημα που γουσταρω και παρακολουθω φανατικα ειναι η F1 μπορω να πω οτι καποτε σε κατι eurosport κλπ ειχα παρακολουθησει camel trophy γιατι γενικα γουσταρα την ολη φαση και οχι για κανεναν αλλο λογο.Επισης αν και δεν καπνιζω αναπτηρα camel trophy ειχα και γω και καπου πρεπει να τον εχω χωμενο.Ειχα και αυθεντικο ρολοι που το ειχα αγορασει πανακριβα καποτε αλλα εκανα την μεγαλη βλακεια να το χαρισω σε μια παλια μου σχεση που ημουνα φολα καψουρης και ακομα το κλαιω :banghead:

ΥΓ: Λιγα για τα Cinquecento γιατι θα φαμε τα μουστακια μας :p Cinquecento με Camel trophy αυτοκολητα ειναι must have:D Forza italia!!!
 
metalcandyman είπε:
Eξαιρετικο αφιερωμα αλανι μπραβο και απο μενα :thumbup:
Να 'σαι καλα Μπιλαρα, σε ευχαριστω!!! ;)

metalcandyman είπε:
Ειχα και αυθεντικο ρολοι που το ειχα αγορασει πανακριβα καποτε αλλα εκανα την μεγαλη βλακεια να το χαρισω σε μια παλια μου σχεση που ημουνα φολα καψουρης και ακομα το κλαιω :banghead:
Ασυγχωρητο.... :nono: :tsktsk:

metalcandyman είπε:
Cinquecento με Camel trophy αυτοκολητα ειναι must have:D
:rofl: :rofl:
 
Ευγε Σταυρο..

Ηταν κατι το εξωτικο για την εποχη...το εβλεπες και ελεγες "θελω να παω"..

Θυμαμαι που ειχα διαβασει για την νικη της Ελληνικης ομαδας..

Κατι παρομοιο το οποιο πρεπει να κρατησε και καποια χρονια ειχε κανει και η Marlboro..

Marlboro adveture team. Ειχε οδηγησηα 4x4,μοτο κ.α.

http://justincp.com/pmi/site/english/team/whatabout/default.html

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H περιπετεια ζηταει πληρωμα.... :D

attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY Οκτωβριος 1994

Και περιπετεια χωρις τα σωστα ρουχα δεν γινεται.... ;)

attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY τευχος 4 περιοδος Β

Και αφου διαλεξαμε ρουχα ας προετοιμαστουμε για τον τελικο... :)

attachment.php


attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY τευχος 4 περιοδος Β

nwntas είπε:
Κάτι παρόμοιο δεν είχε προσπαθήσει να κάνει το Cutty Sark;
Σωστα θυμασαι φιλε Νωντα! ;)

Τελικα δεν ηταν μονο η διαφημιση που λεγαμε... :)

attachment.php


attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY Ιανουαριος 1994

Δεχομαστε συμμετοχες.... :D

attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY Απριλιος 1994

Δεν θελω σχολια για την πηγη.... :p

pardalotzatziki είπε:
Να 'σαι καλα Παρδαλε, σε ευχαριστω!!!! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stayro να σαι καλά για το υλικό! Κι ας είναι κι απ'το Playboy (ώρες ώρες σε βγάζει ασπροπρόσωπο :p )

Τελικά όλες οι μάρκες είχαν βαλθεί να μας κάνουν αθληταράδες στα 90's...

Αυτά τα γιλέκα Camel είχαν φορεθεί επίσης πολύ!
 
Νομιζω ο συγχωρεμενος φιλος μας Zoro ειχε λαβει μερος σε ενα σχετικο διαγωνισμο;;
 
Είχα πάρει μέρος στο Cutty Sark crossing νομίζω το 1996 που είχε για πρώτη φορά τα rav4. Η πρώτη "προεπιλογή" έγινε το Μαιο για να γινει το ξεσκαρτάρισμα και να σε δουν περισσοτερο, ήταν μια συνέντευξη που σου έπαιρνε ένας ψυχολόγος στον ιππικό όμιλο Αμαρουσίου και σε ρώταγε διάφορα πράγματα του στύλ "αν ήσουν στο δάσος μόνος και ερχόσουν αντιμέτωπος με ένα λύκο τι θα έκανες" κλπ. Μετά απο κανα μήνα, όσους περάσαμε (καμια 25αριά) μας πήγαν για ένα Π-Σ-Κ σε μια έκταση στις όχθες της λίμηνς Πλαστήρα (νομίζω κοντά σε ένα χωριό που το λένε Μπελοκομύτη ή κάτι τέτοιο) και στήσαμε μια κατασκήνωση δίπλα στη λίμνη. Σκηνές 2 ατόμων, τουαλέτες με φτυάρι, μπάνιο στη λίμνη, αρχηγείο σε μεγάλη σκηνή κι άλλα ωραία...

Οι δοκιμασίες ήταν πραγματικά προσεγμένες και δεν απαιτούσαν όλες φυσική δύναμη, εξάλλου είχαμε και 3-4 κοπέλες στην ομάδα. Θυμάμαι σίγουρα τις εξής:

1) Οrienteering: προσανατολισμός, έπρεπεμ να βρείς συγκεκριμένα σημεία σε ένα στρατιωτικό χάρτη με ισοϋψεις χρησιμοποιώντας πυξίδα και να πάς στο καθένα να τρυπήσεις μια κάρτα που έιχες με ενα ειδικό τρυπητήρι που είχε διαφορετικό σχήμα κάθε φορα. Εξαιρετικό και ακόμα το θυμάμαι με νοσταλγία, αλλά δυστυχώς όσο ήμουν στην Αθήνα δε βρήκα καμια ενεργή λέσχη για να συνεχίσω.

2) Μountain bike: Πολύ ωραία διαδρομή μέσα στο δάσος, πολλά σκόρπια κλαριά, πολλή ανηφόρα και φυσικά κατηφόρα που έτσι κι έφευγες πήγαινες για φρέσκα - γενικά το μενού είχε απ'όλα. Αν θυμάμαι καλά είχαμε ποδήλατα ideal και υπεύθυνος ήταν ένας πρωταθλητής, νομίζω Σταμούλης λεγόταν (με μουσάκι).

3) Hot-dog που λέγαν το διπλό κανώ. Έπρεπε να διανύσεις μια αποσταση μέσα στη λίμνη στο λιγότερο χρόνο.

4) Ομαδικές κατασκευές: Εμάς μας είχε τύχει να φτιάξουμε μια πλατφόρμα για να ανεβάσουν ένα τζίπ και να το περάσουν στη λίμνη (χωρίς να βουλιάξει!!!) - τελικά μετά απο πολλή ώρα και φασαρία τα καταφέραμε.

5) Το κατ'εξοχήν "αγώνισμα" εκτος δρόμου οδήγηση σε χώμα, λάσπη, λακούβες, ανηφόρα/κατηφόρα με κλίση - πολύ καλό, αλλά τα rav δεν έκαναν νομίζω για αυτό το σκοπό γιατι χαμηλά δεν είχαν ροπή και δυσκολευόντουσαν στα ζόρικα.

Αυτά θυμάμαι, αλλά σίγουρα είχε κι άλλα, γιατί το Σ/Κ ήταν γεμάτο και μόνο το βράδυ ησυχάζαμε. Ενα "μπονους" ακόμα ήταν να κάνεις αναρρίχηση σε 2-3 γειτονικά δέντρα και απο το τελευταίο έκανες "flying fox" δηλαδή δενόσουν και κρεμιόσουν απο ένα σύρμα που ήταν ψηλά και κατέληγε στην απέναντι όχθη της λίμνης, έπιανες μια λαβή και πηγαίνοντας προς την όχθη απασφαλιζόσουν κι έπεφτες μέσα στο νερό!!

Τώρα που το ξαναθυμάμαι είχα περάσει πολύ ωραία, αλλά CS crossing έγινε μόνο άλλο ένα χρόνο μετα που πήγα εγώ και ύστερα σταμάτησε. To μόνο ενθύμιο εκτός απο τις αναμνήσεις είναι μια μπλούζα με τον αριθμό μου και οι φωτογραφίες που βρίσκονται σε μια αποθήκη/σπίτι...
 
Αυτο που περιγραφεις, ισουται με ονειρικη εμπειρια!!! :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα