Camelot 3000: Πολύ καλό και ποιοτικό κόμικ !!

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
246
...πραγματικά ομολογώ ότι με εξέπληξε ο Aeon.

Εντάξει, όλοι μας έχουμε διαβάσει γνωστά κόμικς όπως Ιζνογκούντ, Αστερίξ (την εποχή του "Τάσος Ψαρόπουλος - Anglo-Hellenic Agency"), Τεν Τεν, Λούκυ Λούκ, Σπάιντερ Μαν, αλλά και Μπλεκ, Τρουένο (ένας φίλος μου το είχε χαρακτηρήσει ως το "περιοδικό των τεράτων", γιατί όπως υποστήριζε είχε πολλά τέρατα !! :D ), Αγόρι (Διακστής Ντρεντ και ξερό ψωμί - μεταξύ πολλών άλλων φυσικά).

Ακόμα και τα all-time classic Μίκυ Μάους, Σεραφίνο και Τιραμόλα, αλλά και τον παλιότερο "Φάντομ" ("Η σκιά που περπατά" - "ο άνθρωπος που δεν πεθαίνει ποτέ" !!).

...όμως δεν περίμενα κανείς να θυμάται τα φοβερά Storm και Camelot 3000, λόγω του ότι ολοκληρώθηκαν πολύ γρήγορα και πέρασαν σχεδόν απαρατήρητα). Ειδικότερα στο Camelot 3000 είχα μία ιδιαίτερη αδυναμία...

Πολύ καλή η μεταφορά του μύθου στο μακρυνό μέλλον, αλλά και πολύ ζωντανά χρώματα και ωραία ποιότητα γενικότερα.

Μερικές χαρακτηριστικές σκηνές που θυμάμαι, είναι η μετεμψύχωση των ιπποτών της στρογγυλής τραπέζης που δεν ήταν πάντα η "καλύτερη δυνατή" (ειδικά στην περίπτωση του Τρίσταν - αν θυμάμαι καλά - ο οποίος προέκυψε γυναίκα !!).

Μία άλλη σκηνή που μου έχει μείνει :

...καθώς η "ιστορία επαναλαμβάνεται", η Γκουήνεβηρ αρχίζει πάλι τα "πάρε-δώσε" με τον Λάνσελοτ. Θυμάμαι λοιπόν τον Αρθούρο, νευριασμένο, να τους λέει: "όλοι στη ζωή ζητούν μία δεύτερη ευκαιρία. Εσείς την είχατε... και την χάσατε" !!! :D
 
Πίστεψέ είμαστε πολλοί αυτοί που θυμόμαστε το Camelot! Ήταν ένα από τα πιο πρωτοποριακά (τότε) releases της DC Comics, τα οποία τα μετέφρασε με τη σειρά μας η δική μας Star Comics και τα διέθεσε και στην Ελλάδα. Πρόσφατα βρήκα με torrent ολόκληρη την σειρά (και τα 12 τεύχη) στα Αγγλικά και ξαναθυμήθηκα τα παλιά.

Mπορεί κανείς να αγοράσει όλα τα τεύχη σαν ενιαίο τόμο στην ακόλουθη διεύθυνση του Amazon:

[edit] dead link [/edit]

0930289307.01.LZZZZZZZ.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...νομίζω είναι απο τα κόμικς που έχω φυλάξει, απλά δεν θυμάμαι που !! ...πρέπει πάλι να αρχίσω να "σκαλίζω" μου φαίνεται !! :D
 
[edit] Greeklish [/edit]

Μοιρασου μαζι μας το torrent!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικά κόμικς και τα τρία - όμως το Camelot3000 ήταν (και είναι) το αγαπημένο μου και ακόμα δεν χάνω ευκαιρία να το διαβάζω ανά περιόδους...

Ναι τα έχω ακόμα... Απαρράμιλη ποιότητα εκτύπωσης για την εποχή - κορυφαία ακόμα και για σήμερα (αν και στα τεύχη 7 & 8 των Στορμ και Έρικ Καστέλ - παρατηρήθηκε μία διαφοροποίηση της - ίσως ελαφρά προς χειρότερο).

6 τεύχη του Camelot3000

8 τεύχη του Έρικ Καστέλ και δυστυχώς

7 τεύχη του Στόρμ (έχασα το 7ο).

Αλήθεια για το Camelot είμαι σίγουρος ότι ήταν μόνο 6 αλλά για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ήταν μόνο 8 μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Ξέρει κανείς εάν βγήκαν παραπάνω από αυτά; (oυπς ήδη βρήκα κάποιον που αναφέρεται στο δέκατο τεύχος ...)

Star Comics - CAMELOT 3000 (1985 ΧΑΡΛΕΚΙΝ ΕΛΛΑΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ Α.Ε.)

Τεύχος 1: Ο Βασιλειάς Αρθούρος Ζει ("The Past and Future King" & "Many are called...")

Τεύχος 2: Το Νέο Κάμελοτ ("Knight Quest" & "Assault on New Camelot!")

Τεύχος 3: Ο Πανούργος Εχθρός ("The tale of Morgan le Fay!" & "Royal Funeral")

Τεύχος 4: Προδοσία ("Betrayal!" & "Judas Knight")

Τεύχος 5: Το Άγιο Δισκοπότηρο ("Grailquest 3.000" & "Prelude to War!"

Τεύχος 6: Πόλεμος ("War")
 
Αν δεν κάνω λάθος η ελληνική έκδοση από την Star Comics περιείχε 2 τεύχη μαζί της αντίστοιχης αγγλικής (εξ' ου και 12/2=6).

Για δέκατο τεύχος ελληνικής έκδοσης δεν έχω ακούσει, μια και νομίζω ότι με το τέλος του War έχει και το φινάλε. Oύτε ακούστηκε πουθενά ο Brian Βοlland να το συνέχισε (μακάρι να ήταν αλλιώς!).
 
Για το Camelot3000 συμφωνούμε ότι ήταν 6 τα τεύχη (2 x 6 = 12 Αγγλικά με τα κεφάλαια που φαίνονται στις παρενθέσεις στα Αγγλικά)

Για 10 τεύχη (και ίσως παραπάνω) μιλάω για τα Στορμ και το Έρικ Καστέλ...

Εγώ δυστυχώς έφτασα έως τα 8 και μετά ... κενό... όμως σε κάποιο φόρουμ κάποιοι φίλοι ανέφεραν για το δέκατο τεύχος του Στορμ και έτσι...?
 
απαιχτο

Το σχέδιο του Brian Bolland θεικό το ίδιο και το story.

Aν δεν με απατά η μνήμη μου έγινε και σειρά κινουμένων σχεδιών κάποια στιγμή.
 
[edit] Greeklish / Κεφαλαια [/edit]




Αληθεια? Ξερεις τον ακριβη τιτλο της σειρας και την εταιρεια που το δημιουργησε

για το Storm μπορω να πω με σιγουρια οτι ηταν 10 τευχη γιατι τα εχω,τα Erik Castel νομιζω ηταν 9!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νikola Kong σου συγχωνευσα τα 2 συνεχομενα ποστ που εκανες σε διαστημα 2 λεπτων.

Τα greeklish απαγορευονται απο τους κανονισμους του GRM.

Για την απορια σου δεν μπορω να βοηθησω μιας και στα "star comics" δηλωνω αγνοια.

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια.
 
Και εγώ από τα Ερίκ έχω μόνο 9. 10 δεν κυκλοφόρησε, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα.

Μόλις απέκτησα και τα πρωτότυπα Camelot 3000 και οφείλω να ομολογήσω πως η ελληνική έκδοση ήταν μακράν καλυτερότερη... (ρετρό κουβέντα) :D

Βέβαια, δεν είχε αναφορές στα σχέδια, τους χαρακτήρες και την ιστορία του Sir Malory Thomas αλλά από εξώφυλλα και εκτύπωση... κένταγε!

Μοναδική μου διαφωνία, που η ελληνική έκδοση θεώρησε μάλλον πολύ προχωρημένες κάποιες σκηνές ή σχετικώς ανήλικο το κομμάτι της αγοράς που απευθυνόταν και τις "έκοψε"...
 
Juanita είπε:
Μοναδική μου διαφωνία, που η ελληνική έκδοση θεώρησε μάλλον πολύ προχωρημένες κάποιες σκηνές ή σχετικώς ανήλικο το κομμάτι της αγοράς που απευθυνόταν και τις "έκοψε"...
Είσαι σίγουρη; Τα έχω όλα τα Camelot 3000 και δεν είδα καμιά διαφορά με την Αμερικανική έκδοση.
 
Υπαρχει...

Κατσε και θα μας πει ο Ambu σε ποιο κεφαλαιο,ποιο σκιτσο,ποια χρονολογια και τι ετρωγε εκεινη τη στιγμη ο σχεδιαστης... :)
 
Ούτε εγώ που σχετικά πρόσφατα πήρα το Camelot 3000 σε βιβλίο, δεν είδα κάτι που να μην θυμάμαι ότι υπήρχε και τότε....
 
Τις σκηνές αυτές τις είχε παρουσιάσει o Ambu σε κάποιο προηγούμενο ποστ, :D και επειδή με εξίταραν αγόρασα τα πρωτότυπα.
 
Η μόνη "πιπεράτη" σκηνή, ήταν θυμάμαι όταν ο Αρθούρος κάνει τσακωτούς το Lancelot και τη Γκουινεβιρ στο κρεβάτι...

Όχι τίποτα τρομερό... Είδαμε λίγο από "καπούλια"... :D

Εκτός και αν μιλάτε για σκηνές βιας...
 
Στο τέλος της ιστορίας (6ο Ελληνικό τεύχος) και ακριβώς πριν το σαχλαμάρι, υπάρχουν 5 ολόκληρες σελίδες που πήραν πόδι, ενώ λείπουν και δύο καρέ από την σελίδα με την ανοικοδόμηση της πόλης του Λονδίνου. Ειδικά το τελευταίο είναι τόσο χοντροκομμένο που από πάντα πίστευα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και φυσικά επιβεβαιώθηκα όταν ήρθε στα χέρια μου η Αγγλική έκδοση της DC.

Ακολουθούν σχόλια σε γλώσσα χύμα και τα οποία φυσικά αποκαλύπτουν στοιχεία της ιστορίας και αποτελούν spoiler για όσους δεν έχουν διαβάσει το κόμικ.

Πόδι πήραν οι σελίδες που δείχνουν την απόρριψη του Τόμας από την Τριστάνα η οποία αμέσως μετά επιδίδεται σε ένα λεσβιακό με την Ιζόλδη σε ένα κρεβάτι γεμάτο λουλουδάκια. Πόδι πήρε ακόμη και ένα ψώγαμο της Γκουίνεβιρ η οποία εικάζει (και ελπίζει) ότι είναι του νεκρού Αρθούρου και ενώ αρχικά ο Λανσελοτ δείχνει και καλά προβληματισμένος στο τέλος της δίνει ένα φιλάκι και συμφωνεί μαζί της.

Επισυνάπτω και τα κομμένα φύλλα για όσους δεν έχουν διαβάσει ποτέ την Αγγλική έκδοση και θέλουν να την συγκρίνουν με την Ελληνική.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=221

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΡΑ!!! :D :D :D

Ο λόγος που κόπηκαν οι σκηνές αυτές είναι άγνωστος και μάλλον αδιάφορος. Μπορεί να έγινε για να προφυλάξουν τα χρηστά ήθη των Ελλήνων ή απλά δεν τους έβγαιναν οι σελίδες.

Υπόψη, σύντομα (ήτοι 2/12) θα κυκλοφορήσει εις την Αγγλική, πολυτελής έκδοση υπό τον τίτλο: CAMELOT 3000 DELUXE EDITION HC με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Νέο εξώφυλλο από τον Brian Bolland.

Και τα δώδεκα τεύχη με πλήθος επιπλέον υλικό όπως πρωτότυπα σχέδια από τον Bolland και προσχέδια της ιστορίας από τον Barr.

Σκληρόδετο φυσικά και 320!!! μεγάλου μεγέθους σελίδες

Όλα αυτά με $34.99 US

camelot3000ss2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είχα καταβρεί με τον τύπο της Τριστάνας και ήθελα οπωσδήποτε και τη "γαμήλια" βραδιά...

Η Τριστάνα έχοντας αποδεχτεί (κάτι στο σημερινό "ΛΟΛΑ" μου κάνει :D ) τη γυναικεία της φύση φορά το νυφικό της και χαίρεται επιτέλους τον έρωτά της με την αγαπημένη της Ιζόλδη...

Φοβερό σε σύλληψη...
 
Πράγματι, mea culpa. Νόμιζα ότι θα είχε κοπεί κάτι όταν

Ο Αρθούρος είχε πιάσει στα πράσα την Γκουίνεβιρ με τον Λάνσελοτ

Δεν φαντάστηκα ότι θα γινόταν μετά λεσβιακό. Και καλά αυτό...Αλλά γιατί έκοψαν

Την σκηνή που φαίνεται ότι η Γκουέν είναι έγκυος;
Όσο να'ναι κόβει κάτι από την πλοκή.
 
Μόλις χτες ήρθε στα χέρια μου η deluxe edition μετά από παραγγελία ενός μήνα. Δε το διάβασα ακόμα αλλά με μία σύντομη ματιά που έριξα η ποιότητα και τα χρώματα είναι εξαιρετικά. Και φυσικά οι απαγορευμένες σκηνές είναι εκεί... :)
 
Πίσω
Μπλουζα