Carnation η μεγάλη επιστροφή!!!

Στη Μεγάλη Βρετανία δε χρησιμοποιούν το δαχτυλίδι για άνοιγμα στα αλουμινένια κουτιά; Χρησιμοποιούν ακόμα το πατροπαράδοτο ανοιχτήρι; Το οποίο, θυμάμαι, ήταν με δύο μυτάκια, που το κάρφωνες στη μία πλευρά με το μεγάλο μυτάκι, και με το μικρότερο μυτάκι στην άλλη, για να ανοίξεις δύο τρύπες και να βγαίνει καλύτερα το γάλα.
 
nwntas είπε:
Στη Μεγάλη Βρετανία δε χρησιμοποιούν το δαχτυλίδι για άνοιγμα στα αλουμινένια κουτιά;
Βασικά νόμιζα ότι αυτού του τύπου τα δαχτυλίδια στα κουτάκια είχαν απαγορευθεί στην EU.

nwntas είπε:
Χρησιμοποιούν ακόμα το πατροπαράδοτο ανοιχτήρι; Το οποίο, θυμάμαι, ήταν με δύο μυτάκια, που το κάρφωνες στη μία πλευρά με το μεγάλο μυτάκι, και με το μικρότερο μυτάκι στην άλλη, για να ανοίξεις δύο τρύπες και να βγαίνει καλύτερα το γάλα.
Ναι, με ανοιχτήρι, είτε όπως το λες αν υπάρχει ή απλά με το ίδιο τρόπο που ανοίγεις κονσέρβες, το γυρίζεις μέχρι να κάνεις δύο τρύπες.
 
[edit] παρά το χιουμοριστικό ύφος, κάποιος μπορεί να το εκλάβει ως σωβινιστικό / ρατσιστικό! Αν θες να επαναδιατυπώσεις κάπως πιο κομψά! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δακτυλίδι αυτό ήταν παλιά και στα αναψυκτικά και νόμιζα ότι είχε απαγορευθεί διότι τα ψάρια στη θάλασσα εγκλωβίζονται μέσα σε αυτά.
 
PT8 είπε:
[edit] παρά το χιουμοριστικό ύφος, κάποιος μπορεί να το εκλάβει ως σωβινιστικό / ρατσιστικό! Αν θες να επαναδιατυπώσεις κάπως πιο κομψά! :)
Παιδιά, μιλάμε για Άγγλους, ίσως τον πιο ανάποδο λαό στον κόσμο :tongue:
 
Παλιά οι κονσέρβες των εβαπορέ στην Ελλάδα δεν είχαν αυτό το υπερυψωμένο "χείλος" κι έτσι δεν δούλευε το περιστροφικό κονσερβανοιχτήρι. Ανοίγαμε δύο τρύπες όπως περιγράφει ο Νώντας. Δεν θυμάμαι πότε εμφανίστηκε το κουτάκι με το χείλος, και δεν ήξερα ότι έχει αντικατασταθεί με δαχτυλιδούχο. Διότι αν και δεν διαφωνώ ότι οι Εγγλέζοι είναι ανάποδοι, και στην Αμερική είναι έτσι χωρίς δαχτυλίδι.

050000010110.jpg
 
Tελικα η Ελλαδα εχει τεχνολογια high end στις κονσερβες :p
 
elephadas είπε:
Παλιά οι κονσέρβες των εβαπορέ στην Ελλάδα δεν είχαν αυτό το υπερυψωμένο "χείλος" κι έτσι δεν δούλευε το περιστροφικό κονσερβανοιχτήρι. Ανοίγαμε δύο τρύπες όπως περιγράφει ο Νώντας. Δεν θυμάμαι πότε εμφανίστηκε το κουτάκι με το χείλος, και δεν ήξερα ότι έχει αντικατασταθεί με δαχτυλιδούχο. Διότι αν και δεν διαφωνώ ότι οι Εγγλέζοι είναι ανάποδοι, και στην Αμερική είναι έτσι χωρίς δαχτυλίδι.
Προβολή συνημμένου 144337
Να και μια λεπτομέρεια που δεν ήξερα.

Και μιας που πόσταρες το κουτί που λέει για vitamin D, αυτός είναι και ο λόγος που το προτιμάω από φτηνότερα γάλατα (π.χ. του Lidl). Είναι εμπλουτισμένο με extra Vitamin D. Τα γαλακτοκομικά από μόνα τους περιέχουν, αλλά σε μικρά ποσοστά, ενώ ένα εμπλουτισμένο κουτί carnation σου δίνει νομίζω κάπου 160% της ημερησίας ποσότητας που χρειάζεσαι.

Στις αγγλοσαξονικές το εμπλουτίζουν, συνήθως, όπως και κάνουν και με το αλεύρι π.χ.
 
arpacolla είπε:
Να και μια λεπτομέρεια που δεν ήξερα.
Και μιας που πόσταρες το κουτί που λέει για vitamin D, αυτός είναι και ο λόγος που το προτιμάω από φτηνότερα γάλατα (π.χ. του Lidl). Είναι εμπλουτισμένο με extra Vitamin D. Τα γαλακτοκομικά από μόνα τους περιέχουν, αλλά σε μικρά ποσοστά, ενώ ένα εμπλουτισμένο κουτί carnation σου δίνει νομίζω κάπου 160% της ημερησίας ποσότητας που χρειάζεσαι.

Στις αγγλοσαξονικές το εμπλουτίζουν, συνήθως, όπως και κάνουν και με το αλεύρι π.χ.
Στις αγγλοσαξονικές χωρες το εμπλουτιζουν αλλα εδω οχι και καλα κανουν γιατι εδω δεν χρειαζεται...ο λογος ειναι οτι ο οργανισμος παραγει βιταμινη D οταν εκτιθεται στον ηλιο,τον οποιο εδω εχουμε αφθονο ενω εκεινοι οχι..
 
angel_grig είπε:
Στις αγγλοσαξονικές χωρες το εμπλουτιζουν αλλα εδω οχι και καλα κανουν γιατι εδω δεν χρειαζεται...ο λογος ειναι οτι ο οργανισμος παραγει βιταμινη D οταν εκτιθεται στον ηλιο,τον οποιο εδω εχουμε αφθονο ενω εκεινοι οχι..
Ακριβώς Angel! Χρειάζεται, αφού σπάνια μας βλέπει ο ήλιος εδώ πέρα. Εν τω μεταξύ με εκνευρίζουν όλα αυτά τα κουτιά που κυκλοφορούν εδώ χωρίς το δαχτυλίδι ανοίγματος, προτιμώ τα ελληνικά.
 
Στις ΗΠΑ υπάρχει το Carnation "Breakfast Essentials" σε σκόνη και σε έτοιμο ρόφημα. Το έτοιμο ρόφημα έχει ακριβώς την ίδια γεύση με το παλιό καλό σοκολατούχο carnation που όλοι μας αγαπήσαμε!!
 
Αλλά και εκέινο το υπέροχο πυραμυδοειδές κουτάκι με το σοκολατούχο που στο πάνω μέρος αμμα δεν το κούναγες είχε κάτσει όλη η κρέμα γάλακτος. Και που όταν το ρούφαγες από τη συσκευασία, λερωνόταν το μπλουζάκι ...
 
... είπε:
Αλλά και εκέινο το υπέροχο πυραμυδοειδές κουτάκι με το σοκολατούχο που στο πάνω μέρος αμμα δεν το κούναγες είχε κάτσει όλη η κρέμα γάλακτος. Και που όταν το ρούφαγες από τη συσκευασία, λερωνόταν το μπλουζάκι ...
νομιζω πρεπει να λες το ennstal που ητανε απο την αυστρια...το επινα μικρος..αλλα οπως το λες ηθελε καλο κουνημα!!
 
  • Like
Reactions: ...
thanos80 είπε:
νομιζω πρεπει να λες το ennstal που ητανε απο την αυστρια...το επινα μικρος..αλλα οπως το λες ηθελε καλο κουνημα!!
NAI!!!!! Εσπαγα το κεφάλι μου για να το βρω!!!! Σε ευχαριστώ
 
jimpapas είπε:
Στις ΗΠΑ υπάρχει το Carnation "Breakfast Essentials" σε σκόνη και σε έτοιμο ρόφημα. Το έτοιμο ρόφημα έχει ακριβώς την ίδια γεύση με το παλιό καλό σοκολατούχο carnation που όλοι μας αγαπήσαμε!!
Εγώ δοκίμασα το συγκεκριμένο και δεν μου θύμισε το παλιό σοκολατούχο.

(Φωτογραφία από το Amazon)

714p4OBbe8L._SY679_.jpg
 
kingtiger077 είπε:
Μια χαρά κυκλοφορούσε και το απλό γάλα αρχές του 80!!!

Όντως η Nestle κυκλοφορούσε το Dolca. Το Carnation το είχε άλλη εταιρεία (θα κοιτάξω ποια) αλλά προφανώς τώρα θα το βγάλει αυτή ως κολοσσός των τυποποιημένων τροφίμων. Να και μια φωτό με μια ανακάλυψη που έκανα σε ένα μπακαλικάκι μερικούς μήνες πριν και την έχω αναρτήσει και στη σελίδα retromaniax του facebook!!!

Προβολή συνημμένου 143970
Υπήρχε μια εποχή που και το Carnation και το Dolca είχαν πίσω απο τις ετικέτες τους εκτυπωμένα διάφορα. Το Dolca συνήθως είχε κάποιο ταχυδακτυλουργικό κόλπο ενώ το Carnation παιχνίδι του στυλ βρές το τάδε μέσα στην εικόνα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα σχέδιο του Carnation που ήταν μια σκηνή απο ένα saloon. Το σχέδιο και τα χρώματα μου είχαν κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση σαν παιδί που το θυμάμαι ακόμα. Αναρρωτιέμαι εάν κάποιο απο αυτά που βρήκες στο μπακάλικο έχουν περιεχόμενο πίσω απο την ετικέτα (αν και νομίζω το έλεγαν μπροστά).
 
nickkos είπε:
Υπήρχε μια εποχή που και το Carnation και το Dolca είχαν πίσω απο τις ετικέτες τους εκτυπωμένα διάφορα. Το Dolca συνήθως είχε κάποιο ταχυδακτυλουργικό κόλπο ενώ το Carnation παιχνίδι του στυλ βρές το τάδε μέσα στην εικόνα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα σχέδιο του Carnation που ήταν μια σκηνή απο ένα saloon. Το σχέδιο και τα χρώματα μου είχαν κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση σαν παιδί που το θυμάμαι ακόμα. Αναρρωτιέμαι εάν κάποιο απο αυτά που βρήκες στο μπακάλικο έχουν περιεχόμενο πίσω απο την ετικέτα (αν και νομίζω το έλεγαν μπροστά).
Μπα, δυστυχώς αυτό που αναφέρεις αν θυμάμαι καλά υπήρχε στην τελευταία περίοδο κυκλοφορίας του Carnation. Αυτό που έχω εγώ είναι πιο παλιό του 87 όπως αναφέρω, ωστόσο βρήκα σε άλλο μπακάλικο κούτα carnation που έληγε το 1995 οπότε υπολογίζω ότι αυτές οι σκηνές υπήρχαν στα κουτιά γύρω στο 92-93
 
Πίσω
Μπλουζα