[Carrera] Play O.K. φιγούρες

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
450
Τα θυμάστε?Είχε κανείς από εσάς?Εγώ είχα μερικά,κάτι αυτοκίνητα,ένα ταχυδρομείο με τηλεφωνικό θάλαμο και ένα συνεργείο μικρό!Ήταν φθηνά ένα κουτάκι με 1 φιγούρα έκανε 200δρχ ενώ ένα μεγάλο set δεν ξεπερνούσε τις 5000 δρχ....δεν έχω βρει κανένα site με πολλές εικόνες,μόνο τις 2 παρακάτω!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θυμάται κανείς?????????Μόνο εγώ είχα τέτοια?
 
Μου θυμισαν καποια αγορα μου (*) Τουρκικων κλωνων/<> που ενω πανω στο κουτι τους απεικονιζαν κανονικα playmobil ,εσωτερικα περιειχαν καποιας κακης ποιοτητας & κατασκευης ,οπως και καμια σχεση εμφανισιακα κλωνους ,το οποιο δυστηχως το ανακαλυψα οταν ανοιξα τα κουτια στο ξεναδοχειο.

Το θετικο ηταν οτι το σετ με τις φορμουλες/μεγεθους καρτ(**)-αυτοκινητακια και γενικα οι χειρολαβες (π.χ.απο τα μπετονακι) ηταν συμβατες με τα original playmobil οποτε τα χρησημοποιησα με αυτα .

Οσο για τα <<γιαλαντζι>> <<ανθρωπακια-playmobil>>??? πιθανοτατα κατεληξαν στο καιαδα .

(*)κατα την διαρκεια ταξιδιου στην Κωνσταντινουπολη ~1983 και ενω ολοι οι αλλοι του γκρουπ εψαχναν να αγορασουν Δερματινα και Χρυσαφικα ,αντε και κανε αντε και κανενα μπακιρι-αντικα η μητερα μου .

(***) Το σετ περιελαμβανε φορμουλες -μεγεθους καρτ- με μηχανικους στα pit .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχεις ακόμα τα κουτιά?
 
Κάποιος να έχει πληροφορίες για αυτά τα παιχνίδια?Έβγαιναν από την εταιρεία carrera!Έχω μερικά sets με 1-3 φιγούρες το καθένα,φυσικά στο πατάρι βρίσκονται!Είχα και κατάλογο,αλλά τον έχω πετάξει,δεν περιείχε πολλά sets και έβγαιναν μόνο αντρικές φιγούρες,δεν υπήρχαν γυναίκες και παιδάκια!Τα εξαρτήματα λίγο πολύ χρησιμοποιούνταν και για τα playmobil,πχ αυτό με τον τηλεφωνικό θάλαμο και το ταχυδρομείο τους,είχε βγει και στα playmobil παρόμοιο set.Το πιο ακριβό που έκανε 5000 δρχ ήταν ένα συνεργείο-βενζινάδικο με 2-3 αυτοκίνητα και όλα τα απαραίτητα,παρόμοιο με το βενζινάδικο των playmobil!Τα αυτοκίνητα μόνο ήταν μικρά και χωρούσαν μόνο 1 φιγούρα,το μόνο δύσκολο για να γίνει χρήση τους στα playmobil,επειδή ήταν χοντρά τα play ok και εφάρμοζαν ακριβώς μέσα στο αυτοκίνητο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ δε τα θυμάμαι καθόλου αυτά. Ήταν compatible :p με τα Playmobil, γιατί σα φτηνή απομίμηση μου κάνει.
 
Βασικά δεν πρέπει να ήταν απομίμηση γιατί κυκλοφορούσαν πολύ εκείνη την εποχή!Ήταν απλά άλλης εταιρείας!Τα πουλούσαν και σε μεγάλα καταστήματααλλά είχα πάρει και από τύχες 1-2 μικρά sets!
 
Nemo είπε:
Μου θυμισαν καποια αγορα μου (*) Τουρκικων κλωνων/<> που ενω πανω στο κουτι τους απεικονιζαν κανονικα playmobil ,εσωτερικα περιειχαν καποιας κακης ποιοτητας & κατασκευης ,οπως και καμια σχεση εμφανισιακα κλωνους ,το οποιο δυστηχως το ανακαλυψα οταν ανοιξα τα κουτια στο ξεναδοχειο.
Το θετικο ηταν οτι το σετ με τις φορμουλες/μεγεθους καρτ(**)-αυτοκινητακια και γενικα οι χειρολαβες (π.χ.απο τα μπετονακι) ηταν συμβατες με τα original playmobil οποτε τα χρησημοποιησα με αυτα .

......................

......................

(***) Το σετ περιελαμβανε φορμουλες -μεγεθους καρτ- με μηχανικους στα pit .
[edit] Dead imageshack pic [edit]

βλεποντας το reply του thebest20 εδω,

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...?t=464&page=35

και το συγκεκριμμενο κουτι,θυμηθηκα τα yalanci playmobil που ανεφερα παραπανω και πρεπει το κομματι που αγορασα τοτε, να είχε το συγκεκριμμενο ως πηγη <<εμπνευσης>>.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έξω από το κουτί φαίνονταν σαν playmobil?????????
 
thebest20 είπε:
Έξω από το κουτί φαίνονταν σαν playmobil?????????
Ναι ,αλλα η παραπλανηση αφορουσε τα <<ανθρωπακια>> μονο ,κατα τα αλλα οτι αλλο εμφανιζοταν στο εξωτερικο του κουτιου ηταν/περιεχοταν και μεσα , η μινι φορμουλα/καρτ (σε μπλε χρωμα) ,το/τα γκρι μπιτονακια (απ οσο μπορω να θημηθω) ....
 
Κανείς άλλος να έχει ιδέα για αυτά?Λέτε να το ονομάσουμε καλύτερα "Κλώνοι Playmobil" επειδή έχω βρει κάτι παρόμοιους κλώνους στο internet σε photos για να τα ποστάρω!
 
dodgysoldiers.jpg


p10100011le9.jpg


playbig.jpg


playbig2000.jpg
 
Κι άλλες photos των Play O.K....τα 3 πρώτα τα είχα!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Δείτε το πάτωμα - γκαζόν εδώ! Σας θυμίζει κάτι? ;)
Αμαν ρε κοπελια! Αυτη η μανια σου..δηλαδη...ΕΛΕΟΣ!!!!

Ειπαμε...τα LEGO κολυμπανε σε αλλη παραλια...ΑΜΑΝ!!! :p :p:D:D
 
stayros είπε:
Αμαν ρε κοπελια! Αυτη η μανια σου..δηλαδη...ΕΛΕΟΣ!!!!Ειπαμε...τα LEGO κολυμπανε σε αλλη παραλια...ΑΜΑΝ!!! :p :p:D:D
:biglaugh:

Εγώ σου το 'πα ότι τα Lego είναι τα μικρά αδερφάκια των Playmobil! :D

Τυχαίο? Δε νομίζω! :flower:
 
Nemo είπε:
Μου θυμισαν καποια αγορα μου (*) Τουρκικων κλωνων/<> που ενω πανω στο κουτι τους απεικονιζαν κανονικα playmobil ,εσωτερικα περιειχαν καποιας κακης ποιοτητας & κατασκευης ,οπως και καμια σχεση εμφανισιακα κλωνους ,το οποιο δυστηχως το ανακαλυψα οταν ανοιξα τα κουτια στο ξεναδοχειο.
Το θετικο ηταν οτι το σετ με τις φορμουλες/μεγεθους καρτ(**)-αυτοκινητακια και γενικα οι χειρολαβες (π.χ.απο τα μπετονακι) ηταν συμβατες με τα original playmobil οποτε τα χρησημοποιησα με αυτα .

Οσο για τα <<γιαλαντζι>> <<ανθρωπακια-playmobil>>??? πιθανοτατα κατεληξαν στο καιαδα .

(*)κατα την διαρκεια ταξιδιου στην Κωνσταντινουπολη ~1983

(***) Το σετ περιελαμβανε φορμουλες -μεγεθους καρτ- με μηχανικους στα pit .

Nemo είπε:
Ναι ,αλλα η παραπλανηση αφορουσε τα <<ανθρωπακια>> μονο ,κατα τα αλλα οτι αλλο εμφανιζοταν στο εξωτερικο του κουτιου ηταν/περιεχοταν και μεσα , η μινι φορμουλα/καρτ (σε μπλε χρωμα) ,το/τα γκρι μπιτονακια (απ οσο μπορω να θημηθω) ....

Oριστε και μια αναλογη περιπτωση με την δικα μου απο εδω

http://www.tricornejock.com/forum/app.php/portal

Re: Playmobil turquie ?

by Retronio22 » 23 Dec 2010, 21:59

Hi I was in Turkey with my parents when I was 7 years old,and I bought 2 sets,the one was the Franky's.The photo of the box was like the original playmobil sets,but inside they were like immitations.The figures were with nose and very fake.2 figures had eyes and behind their head when I was removed their hair.Also the colours were very different,the chairs were red,and there were no bottles,plates,cups.I was very disappointed!

Can you scan the catalogue to see exactly the sets released in Turkey?
τα yalanci playmobil ανθρωπακια εμοιαζαν κατα 95% (απο μνημης ) με αυτα εδω στη photo ....

oi φωτο ειναι απο το ιδιο τοπικ





d.jpg

e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eιχα και εγω διαφορα απο αυτα μικρος, και ειδικα απειρα απο την διαστημικη σειρα των Airgam. Αλλα δεν θεωρω οτι ειναι κλωνοι των playmobil αυτα ουτε οι υπολοιπες που εχουν αναρτηθει. Κλωνος θα ηταν να υπηρχε το ιδιο ανθρωπακι με τα playmobil με απαραλαχτα χαρακτηριστικα και μεγεθος, αλλα με αλλες σφραγιδες η και noname. Αυτες που παρατεθησαν παραπανω, απλα διαφορετικες φιγουρες ειναι ρε παιδια, και ειναι λογικο να εχουν ομοιοτητες.

Ενας λογος που γουσταρα τρελα αυτες τις φιγουρες ηταν πως ειχαν κατι που τα playmobil ποτε δεν ειχαν και εξακολουθουν να μην εχουν. Αυτες οι φιγουρες μπορουσαν να κλωτσησουν! Μπορουσαν να κινουν ανεξαρτητα τα ποδια, και ηταν πολυ ευκολο το simulating του βαδισματος οπως και της κλωτσιας. Η σειρα Airgam μαλιστα ειχε σετ με ομαδες ποδοσφαιρου, με πρασινες βασεις που εμπαινε η φιγουρα πανω, και με τις βασεις αυτες που ειχαν συρταρωτη υποδοχη με ελατηριο για την μπαλα μπορουσε να δωσει κανονικη κλωτσια ο καθε παικτης με μια κινηση που θυμιζει πολυ αυτη της βαλιστρας στο Καστρα και Πολιορκητες. Aυτο το πλεονεκτημα το χαρηκα πολυ σε παιχνιδια, κυριως με τις φιγουρες των Airgam (Ειχα σειρα διαστημικη, δυο ομαδες με ολυμπιακο παναθηναϊκο, ρωμαιους στρατιωτες και western, υπηρχε και στρατιωτικη με στυλ Β παγκοσμιου και ειμαι σιγουρος πως ειχε και αστυνομους γιατι ενας φιλος μου τοτε ειχε ενα σετ με αστυνομους της Airgam).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλαξα τον τίτλο και θα το κοιτάξω καλύτερα μήπως σπάσει σε 2 διαφορετικά threads

Thanks Phil :)
 
ξαναλεω οτι στην συσκευασια τους εξωτερικ απεικονιζονταν/σαν playbobil .....

το κουτι ηταν αν οχι αυτο κατα 95% αυτο (με αλλα χρωματα και χωρις αυτα τα λευκα περιλαιμια)

f.jpg

Υ.Γ. γιατι οχι "κλωνοι και απομιμησεις των playmobils " για το θεμα των τιτλου thread ....)
 
Πίσω
Μπλουζα