Casio Telememo Ρολόϊ των 2000ς στα 80ς

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Οχι ενα απλο ρολοϊ αλλα το δικο μου ρολοϊ των 80ς μεχρι που καποιος το κοπανησε στον τοιχο μαζι με το χερι μου ,χαλασε το λουρακι και απο τοτε αγνοειται.

Εχω ακομη το θηριωδες μανουαλι του.

Σημερα ανακαλυψα οτι πουλιεται ακομη,ακριβως το ιδιο.

Τι κανει ,τι εκανε;

Καταρχην ητανε τηλεφωνικος καταλογος (50 νουμερα) ,τοτε εγραφα τα τηλεφωνα μαζι με τα ονοματα (8 ψηφια) ,ειχε και ξεχωριστο partition (lol) που εμπαινες μονο με κωδικο για μυστικα τηλεφωνα,ειχα το 0000 για να μην το ξεχναω (δεν εχω το ιδιο σημερα :p ).

Ητανε και touchscreen.

Ιδανικο για σκονακια αν και δεν το χρησιμοποιησα ποτε ,ημουν ανετος γιατι who the hell ηξερε να το χρησιμοποιησει ,ποσο μαλλον η δασκαλα!

Τι αλλο εκανε;

Ηταν μετατροπεας νομισματων ,αχρηστο για τοτε αλλα αν σε ρωταγε ο περιπτερας ποσο κανουν ρε τα Φοφικο στην Αμερικα ηξερες να του απαντησεις.

Κατα τα αλλα τα κλασσικα ,χρονομετρο,κομπιουτερακι ,ξυπνητηρι.....

Φακ ουτε τα ρολογια του σημερα δεν τα κανουν αυτα,θελεις κινητο αλλα το κινητο δεν το φορας στο χερι. ;)

Ι loved my Casio!!!!!!!

[edit] dead pic [edit]

Eδω το αγοραζεις

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B000P98ZUS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναιαιαιαιαιαιαιαιααι κι εγώ αυτό είχα!!!! Κλαψ λυγμ... τι τρελό gadget!
 
Tρελο και παλαβο,lol.

Το απογευμα θα προσθεσω φωτο απο το μανουαλ του.

Εξαιτιας του ρολογιου αυτου σημερα φοραω το παρακατω,παροτι ξεπερασμενο τεχνολογικα δεν το αλλαζω με τιποτα. :D

Casio-WQV10D-2-Med.jpg
 
ούουαου τέρας κομψότητας και τεχνόλογικής πρόοδου, μπόρει να γίνει η επόμενη no meaning αγορά μου, απο bay. Παρεπιπτώντος, είναι κάποιος που να θυμάται τις πλάκες που γίνονταν με το ρολόι τηλεκοντρόλ της Casio, μια δεκαετία αργότερα βέβαια.... Πολλές νοικοκυρές είχαν κάνει τρισάγιο στις τηλεοράσεις τους εξαιτίας αυτού του ρολογιού και πολλά μαθήματα είχαν καταλήξει σε νευρώσεις δασκάλας....
 
Υπαρχει αραγε κανενας emu για κανα τετοιο ρολοι?Καλα θα ηταν.
 
Παντως εγω το παρηγγειλα!
 
Με το καλο να σου'ρθει και θελουμε και καμμια φωτο μαζι με εντυπωσεις.


Δεν μου παραγγελνες και μενα ενα μαζι με το δικο σου. :D
 
Aardvark είπε:
Εξαιτιας του ρολογιου αυτου σημερα φοραω το παρακατω,παροτι ξεπερασμενο τεχνολογικα δεν το αλλαζω με τιποτα. :D

Casio-WQV10D-2-Med.jpg
Γομάρι είναι!! Υποθέτω ότι κυκλοφορείς με το χέρι κρεμασμένο απο το λαιμό σαν να το'χεις στο γύψο....
 
Χαχαχα! Τι του λες του ανθρωπου!!

Μια χαρα ρολοι ειναι και μαλιστα εψαξα και εγω να το βρω για να δω τιμη

αλλα δεν το εχει η casio πουθενα...

Aardy pls βαλε info για το ρολοι αυτο.
 
To ρολοϊ ειναι το Casio Wrist Camera,για google .

Eγω εχω το παραπανω Color μοντελο εδω και κανα 6αρι χρονια και ναι ειναι λιγο γκουμουτσα και οι φωτο του ειναι μεγεθους λιγο μεγαλυτερο απο thumbnails κατα τα αλλα ηρθε με τα cd του τα Usb cables infared του κτλ κτλ κτλ.

Eυτυχως τa λαπτοπιa ειχaν ενσωματωμενη θυρα infared Και δεν χρειαστηκαν εργαλεια kai καλωδια για μεταφορα φωτο περα δωθε,αλλο αξιο αναφορας ειναι οτι μπαινει σε standby mode αν το αφησεις για καμμια ωρα στο κομοδινο (μπαταρια) και επισης αν πετυχεις (πραγμα δυσκολο) καποιον αλλο με ιδιο ρολοϊ κανουν μεταφορα φωτο και μεταξυ τους.

Α και οταν βγαζεις καποιον φατσα φωτο ,στο κατω της φωτο βαζεις και το τηλεφωνο του,ετσι ο καταλογος εχει και την φωτο του κατοχου του.

Αν ποτε το αλλαζα θα ηταν με το παρακατω.

casioble3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με το ρολοι! :)
 
Εγώ γέλασα περισσότερο με το παρακάτω: :animlaugh:

Aardvark είπε:
και επισης αν πετυχεις καποιον αλλο με ιδιο ρολοϊ κανουν μεταφορα φωτο και μεταξυ τους.
 
Aardvark είπε:
Με το καλο να σου'ρθει και θελουμε και καμμια φωτο μαζι με εντυπωσεις.
Δεν μου παραγγελνες και μενα ενα μαζι με το δικο σου. :D
35 ευρω με τα μεταφορικα!αν θες σου παραγγελνω!
 
Lol Αlki.

@Gyubrush

Ναι φιλε μου σε ευχαριστω ,η τιμη ειναι σουπερ!

Eχεις Pm.
 
Το έχω ακόμα σε κάποιο συρτάρι (?) όχι μεταλλικό όμως αλλά σε μαύρο πλαστικό. Εξαιρετικό για την εποχή του (βοηθούσε και στα σκονάκια καμία φορά :D )! Το κακό είναι ότι έσπασε ο σκελετός του εδώ και χρόνια οπότε δεν παίρνει επισκευή!
 
θυμαμαι ο αδελφος μου ειχε το casio-tv controler και εκανε τρελες βλακειες . 1) ειχαμε ενα καταστημα με τηλεορασεις κοντα στο σπιτι και τοτε ηταν της μοδος να αφηνουν μερικες ανοιχτες το βραδυ στην βιτρινα και ο αλητης περναγε και τερματιζε τον ηχο σε ολες ... (χαχαχαχαχ διαβολικο γελιο) η παιζαμε μπιλιαρδο σε ενα μαγαζι το βραδυ μετα την δουλεια και ειχε filmnet τοτε οποτε γυριζε το καναλι σε πονηρες ταινιες και ο μαγαζατορας ετρεχε να βρει το κοντρολ για να το αλλάξει ενω το υπολοιπο μαγαζι γελουσε ...
 
Είχα κι εγώ! Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ και να βρω ποιο μοντέλο ήταν. Τα κουμπιά από κάτω ήταν πεταχτά. Και η οθόνη μικρή. Ήταν τα πάντα, ατζέντα, υπολογιστής πράξεων, σημειωματάριο, ημερολόγιο. Παρόλο το μικρό της ηλικίας μου το είχα μάθει για τα καλά.

Πολύ αργότερα (μέσα '90) είχα αποχτήσει αυτό που είχε επιπρόσθετο και τηλεχειριστήριο τηλεόρασης ενσωματωμένο. Και εμείς σπάγαμε την πλάκα μας στην συγκεκριμένη αίθουσα του σχολείου που μας κάνανε βίντεο-προβολές σε μια τηλεόραση.
 
Παιδια εχει παραγγειλει κανεις αλλος το ρολοι?Πανε 2 μηνες σχεδον απο την παραγγελια που εκανε ενας φιλος μου για 2 κομματια και τιποτα...
 
τωρα βρηκα να το δω?αν το ηξερα οταν πηγαινα στην τριτη λυκειου εδω και 7 χρονια δηλαδη θα ειχα περασει σιγουρα φιλολογια που ηθελα
 
Πίσω
Μπλουζα