Castlevania [PS1]

georgeangel

Banned
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Exei kanenas to game CASTLEVANIA sto PS1? Original parakalo!!!
 
LOL

Ακόμα και αν το είχαμε, δεν νομίζω να το πούλαγε κανείς κάτω από 70-80 ευρώ. :)
 
Μόνο στο ebay και αρκετά ακριβά. Υπολόγιζε πάνω από 120 λίρες, αν το θες πλήρες με τη θήκη του και τα ένθετα.
 
Εξαρταται πιο ζητας.Το castlevania symhony of the night η το castlevania chronicles;Oπως εχω αναφερει πολλες φορες συλεκτης δεν ειμαι ουτε με ενδιαφερει να γεινω ειμαι απλα πορωμενος gamer.Ετυχε ομως να εχω στην κατοχη μου και τα δυο αυτα castlevania και ειδικα το chronicles κουτατο και με την ζελατινα του.Θα συμφωνησω με τον Rheinmetall γιατι και γω και τα δυο ακριβα τα πουλησα.Δεν τα εβαλα πωλητηριο ουτε θα τα πουλουσα απλα καποιος τα ειδε και με ρωτησε αν τα πουλαω με ειπε και τιμη και τα εδωσα κατευθειαν.
 
Αυτη τη στιγμη το πουλανε 3 μαγαζια την Αθηνα. Τα 2 εχουν την εκδοση με το 1 CD, το αλλο που ειναι γνωστο για τις τιμες "φαρμακειο"

εχει την εκδοση με τα 2 CD. Υπολογισε τριψιφιο νουμερο ευρω. Aπο ebay πιο φθηνα θα το βρεις.

Ασχετο, αλλα πριν κανα μηνα απεκτησα απο εξωτερικο μια περιεργη εκδοση του αμερικανικου. Ειναι prototype ή beta ή promo ή factory εκδοση.

Ειναι φυσικα αυθεντικο, απλά οταν το στειλω στην konami θα μαθω περισσοτερα. Αν το στειλω γιατι δεν ξερω τι θα γινει, μπορει να το βαλουν σε κανα μουσειο και μετα να μου πουν "σε ευχαριστουμε, θα σε εχουμε υποψιν!!!"
 
ψαρωτικο! κρατησε μας ενημερους!
 
Αν μιλάς για το Symphony of the Night θα ήθελα πολύ να το δω γείτονα! Είναι από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια και με χαρά μπορώ να σε βοηθήσω να βρούμε τις διαφορές εαν θες, το ξέρω απέξω! :p
 
f2bnp είπε:
Αν μιλάς για το Symphony of the Night θα ήθελα πολύ να το δω γείτονα! Είναι από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια και με χαρά μπορώ να σε βοηθήσω να βρούμε τις διαφορές εαν θες, το ξέρω απέξω! :p
μιας και το ξέρεις καλά,επιδή τα λεφτά δεν περισσεύουν να ψάχνω την ps1 έκδοση,μήπως ξέρεις αν αξίζει το κόπο η αγορά της psp έκδοσης; (από άποψη πιστότητας μεταφοράς,βελτιώσεων,χειρισμού)
 
krem13 είπε:
μιας και το ξέρεις καλά,επιδή τα λεφτά δεν περισσεύουν να ψάχνω την ps1 έκδοση,μήπως ξέρεις αν αξίζει το κόπο η αγορά της psp έκδοσης; (από άποψη πιστότητας μεταφοράς,βελτιώσεων,χειρισμού)
Παρε την psp εκδοση με κλειστα ματια και αυριο αν μπορεις.Θα παιζεις πολυ καιρο αυτο το παιχνιδι και θα περασεις πολλες ευχαριστες ωρες.Καταρχην μιλαμε για το castlevania: The Dracula x chronicles γιατι δεν υπαρχει σκετο το symphony of the night για psp.Το Dracula x ηταν παιχνιδαρα και ειχε κυκλοφορησει στο PC engine(Turbo grafx-16).Η psp εκδοση εχει το κλασικο παιχνιδι φυσικα ανανεωμενο στα παντα και και σαν bonus που το ξεκληδωνεις μεσα στο παιχνιδι εχει το προτωτυπο dracula x αλλα και το sympony of the night.3 παιχνιδια σε 1 δηλαδη.Οι διαφορες του symphony of the night με την ps1 εκδοση ειναι οι εξης:Εχουν αλαξει οι φωνες των χαρακτηρων εκτος του Alucard και γενικα ο ηχος και οι φωνες ειναι καλητερες απο την ps1 εκδοση.Μετα υπαρχει και η Maria σαν χαρακτηρας που υπηρχε στην saturn εκδοση αλλα οχι στην ps1.το αλμα των χαρακτηρων ειναι μεγαλητερο και μπορουν να φτασουν σε πιο ψηλα σημεια και υπαρχει και ενα διαφορετικο τραγουδι στο παιχνιδι.Και φθσικα τα γραφικα ειναι πιο λαμπερα κτλ απο την ps1 εκδοση.Παρα πολυ καλη μεταφορα μπορω να πω.Αν προσθεταν και τα extra πραγματακια που ειχε η saturn εκδοση σε σχεση με την ps1 θα αγγιζε το τελειο.πιστευω να σε καλυψα φιλε krem13.
 
metalcandyman είπε:
Παρε την psp εκδοση με κλειστα ματια και αυριο αν μπορεις.Θα παιζεις πολυ καιρο αυτο το παιχνιδι και θα περασεις πολλες ευχαριστες ωρες.Καταρχην μιλαμε για το castlevania: The Dracula x chronicles γιατι δεν υπαρχει σκετο το symphony of the night για psp.Το Dracula x ηταν παιχνιδαρα και ειχε κυκλοφορησει στο PC engine(Turbo grafx-16).Η psp εκδοση εχει το κλασικο παιχνιδι φυσικα ανανεωμενο στα παντα και και σαν bonus που το ξεκληδωνεις μεσα στο παιχνιδι εχει το προτωτυπο dracula x αλλα και το sympony of the night.3 παιχνιδια σε 1 δηλαδη.Οι διαφορες του symphony of the night με την ps1 εκδοση ειναι οι εξης:Εχουν αλαξει οι φωνες των χαρακτηρων εκτος του Alucard και γενικα ο ηχος και οι φωνες ειναι καλητερες απο την ps1 εκδοση.Μετα υπαρχει και η Maria σαν χαρακτηρας που υπηρχε στην saturn εκδοση αλλα οχι στην ps1.το αλμα των χαρακτηρων ειναι μεγαλητερο και μπορουν να φτασουν σε πιο ψηλα σημεια και υπαρχει και ενα διαφορετικο τραγουδι στο παιχνιδι.Και φθσικα τα γραφικα ειναι πιο λαμπερα κτλ απο την ps1 εκδοση.Παρα πολυ καλη μεταφορα μπορω να πω.Αν προσθεταν και τα extra πραγματακια που ειχε η saturn εκδοση σε σχεση με την ps1 θα αγγιζε το τελειο.πιστευω να σε καλυψα φιλε krem13.
και με το παραπάνω,ευχαριστώ!
 
mike είπε:
Ασχετο, αλλα πριν κανα μηνα απεκτησα απο εξωτερικο μια περιεργη εκδοση του αμερικανικου. Ειναι prototype ή beta ή promo ή factory εκδοση.Ειναι φυσικα αυθεντικο, απλά οταν το στειλω στην konami θα μαθω περισσοτερα. Αν το στειλω γιατι δεν ξερω τι θα γινει, μπορει να το βαλουν σε κανα μουσειο και μετα να μου πουν "σε ευχαριστουμε, θα σε εχουμε υποψιν!!!"
Αν το στείλεις, απλά δεν θα το ξαναδείς. Και αυτό ΑΝ είσαι τυχερός και βαρεθούν να σε κυνηγήσουν παραπέρα.

Τα protos/betas κλπ είναι πάντοτε ιδιοκτησία της εταιρίας και δεν κυκλοφορούν νόμιμα εκτός αυτής. Δεν υπάρχει λοιπόν νόμιμος τρόπος να τα έχεις στα χέρια σου (την τελευταία φορά που μιλήσαμε δεν ήσουν εργαζόμενος στην Konami) και μπορεί άνετα να βρεις τον μπελά σου νομικά. Η κατοχή του ισοδυναμεί με κατοχή κλοπιμαίου. Στην ουσία κάποιος το "τσίμπησε" από την εταιρία και μετά το πούλησε παραπέρα...
 
Kαλα που μου το ειπες. Οχι πως θα το εστελνα βεβαια.

Πως ομως βρεθηκε στην Αμερικη, η εταιρια ειναι στην Ιαπωνια?

Και τι να ειναι αραγε αυτα τα "Factory copy" που εγραφαν τα αλλα παιχνιδια επανω?
 
Η έκδοση PSP του Castlevania - The Dracula X Chronicles λέει και με το παραπάνω. Τελείωσα σχεδόν πλήρες και τα 3 παιχνίδια που έχει. Μάλιστα ενθουσιάστηκα τόσο που ξεκίνησα το Rondo Of Blood και στην PC-Engine έκδοση.

Είχα όμως ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Όταν έπαιζα το Symphony of the Night καθώς και τα υπόλοιπα μου έβγαζε συνέχεια την οθόνη για quit όταν έκανα διάφορες κινήσεις. Κάτι σαν να πατούσα το HOME Button, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν το πατούσα. Κατά αυτό τον τρόπο δυσκολεύτηκα πολύ να τα τελειώσω.
 
Παιχνιδαρα επισης ειναι το remake του Rondo of Blood που κυκλοφορησε για το snes με την ονομασια Dracula x στην ιαπωνια και Vampires kiss για την ευρωπη.Απο τα αγαπημενα μου castlevania.
 
mike είπε:
Kαλα που μου το ειπες. Οχι πως θα το εστελνα βεβαια. Πως ομως βρεθηκε στην Αμερικη, η εταιρια ειναι στην Ιαπωνια?

Και τι να ειναι αραγε αυτα τα "Factory copy" που εγραφαν τα αλλα παιχνιδια επανω?
Δεν έχω ιδέα για τις ερωτήσεις σου δυστυχώς...

Ίσως είναι καλή ιδέα να ρωτήσεις στο assemblergames, εκείνοι ασχολούνται πολύ με τα μυστήρια/σπάνια games. Πρέπει να είναι και μερικοί "δικοί" μας μέλη, σίγουρα ο pitsunami.
 
Παιδια το SOTN είναι σπάνιο, αλλά σίγουρα όχι από τα πιο σπάνια.

Το έχω διπλό και υπάρχει τουλάχιστον σε 2 καταστήματα στην Αθήνα όπως είπε και ο Mike.
 
Να και το δικό μου (Αμερικάνικη NTSC version - λεπτή θήκη)

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
mike είπε:
Ασχετο, αλλα πριν κανα μηνα απεκτησα απο εξωτερικο μια περιεργη εκδοση του αμερικανικου. Ειναι prototype ή beta ή promo ή factory εκδοση.Ειναι φυσικα αυθεντικο, απλά οταν το στειλω στην konami θα μαθω περισσοτερα. Αν το στειλω γιατι δεν ξερω τι θα γινει, μπορει να το βαλουν σε κανα μουσειο και μετα να μου πουν "σε ευχαριστουμε, θα σε εχουμε υποψιν!!!"
Μπορεις να βγαλεις καποιες φωτογραφιες;

Η κανονικη κυκλοφορια του παιχνιδιου, ειναι σπανια. Ελλαδα ειχαμε αρκετα αντιτυπα του σε σχεση με το εξωτερικο, λογω της καλης εγχωριας σχεσης μας με την σειρα. Στο εξωτερικο δεν εγινε το ιδιο, διοτι το ειχανε κατακρεατουργησει βαθμολογικα και δεν ασχοληθηκαν τοσοι μαζι του.

Τωρα, το ποσοι το πουλανε κτλ ειναι μια αλλη ιστορια.. 99% το εχουνε / μπορουνε να το φερουνε μεσω του ebay, ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει το αρχικο παιχνιδι σε παλιο καταστημα.
 
Nαι η έκδοση του geoanas είναι η πιο φτηνή που μπορεί να βρεθεί το παιχνίδι.

Είναι η αμερικάνικη επανέκδοση greatest hits που κοστίζει γύρω στα 30 Ευρώ.

Το Ευρωπαϊκό είναι πολύ πιο σπάνιο. Αν έχετε κοιτάξει στο Εbay συνήθως σκάει η συλλεκτική έκδοση από Αγγλία

που περιλαμβάνει το Artbook και το CD. Η απλή έκδοση εμφανίζεται περιέργως αρκετά σπανιότερα.

Εξίσου περιέργως έχουν κυκλοφορήσει αρκετές εδώ Ελλάδα, όπως λέει και ο Getta Robo.

Το έχω αγοράσει 2 φορές από εδώ και το έχω δει στα ράφια αρκετών καταστημάτων.
 
krem13 είπε:
μιας και το ξέρεις καλά,επιδή τα λεφτά δεν περισσεύουν να ψάχνω την ps1 έκδοση,μήπως ξέρεις αν αξίζει το κόπο η αγορά της psp έκδοσης; (από άποψη πιστότητας μεταφοράς,βελτιώσεων,χειρισμού)
Κοίταξε, εγώ προσωπικά προτιμώ την PS1 έκδοση διότι είναι η έκδοση με την οποία μεγάλωσα. Όταν έλεγα Castlevania το μυαλό μου πήγαινε και θα πηγαίνει σε αυτό το παιχνίδι, το έψαχνα μάλιστα για πολλά χρόνια καθώς δεν ήξερα καν τον τίτλο και το είχαμε χάσει. Όταν το βρήκα πέρασα τα καλύτερα Χριστούγεννα με διαφορά, παίζαμε εγώ και ο αδερφός μου εναλλάξ μέχρι να το τερματίσουμε :p .

Οι διαφορές όπως σωστά είπε και ο metalcandyman είναι οι καινούργιες ηχογραφήσεις των φωνών όλων των χαρακτήρων (ΚΑΙ του Alucard) και έχει και bonus χαρακτήρα την Maria (την οποία μπορούσες να χειριστείς και στην έκδοση Sega Saturn, αλλά με αρκετά διαφορετικό gameplay), καθώς επίσης έχουν διορθωθεί και μερικά glitches. Οι φωνές πάντα μου άρεσαν, όσο "cheesy" και εαν θεωρούνται, αλλά εδώ που τα λέμε SotN χωρίς "What is a man? A miserable little pile of secrets.", ε δεν γίνεται!!! Επιπλέον, η Maria έχει πλακίτσα, αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, άντε να παίξεις καμμιά ωρίτσα παραπάνω. Τέλος, τα glitches που διορθώθηκαν τα χρησιμοποιούσα για να βγάλω τρελά λεφτά και να πηγαίνω σε περιοχές του χάρτη που δεν μπορείς να πας αλλιώς (κάτι που έχει αρκετή πλάκα και ενδιαφέρον για εμένα τον καμμένο!).

Το Dracula X Chronicles ΣΙΓΟΥΡΑ αξίζει τα λεφτά, τρομερή συλλογή, αλλά προτιμώ το αυθεντικό Symphony of the Night.

-Επιπλέον, mike, βγάλε 2 φωτογραφίες να δούμε για τι μιλάς. Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις κάποιο prototype, ίσως όμως έχεις κάποια δημοσιογραφική κόπια από αυτές που στέλνουν οι εταιρίες σε περιοδικά και site (περιοδικά μόνο το 1997 :p ), το οποίο εξηγεί και το πως μπορεί να βρέθηκε στην Αμερική. Μπορεί επίσης να είναι πειρατική κόπια ή κάτι τέτοιο. Είναι sealed; Μπορείς να το τρέξεις στο PS1 σου; Το AssemblerGames που αναφέρθηκε είναι όντως τρομερό μέρος για τέτοιου είδους ανακαλύψεις, στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα