Castlevania Series Longplays by Metalcandyman

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.816
fffff.jpg

Πιστευω πως δεν υπαρχει ανθρωπος που ασχολειται με τα videogames που να μην γνωριζει το ονομα Castlevania και καποιο η καποια απο τα παιχνιδια της σειρας γιατι αν τυχον και υπαρχει καλυτερα ας παει να πεσει απο κανα γκρεμο η ας κρεμασει μια πετρα στο λαιμο του και ας φουνταρει στην θαλασσα.Για μενα η σειρα κλασσικα δεν ειναι απλα αγαπημενη αλλα ειναι μεσα στης top 3 αγαπημενες μου σειρες παιχνιδιων ολων των εποχων γιατι σχεδον ολα τα παιχνιδια της σειρας εχουν συνδιασμο που σκοτωνει και γουσταρω δηλαδη ειναι παιχνιδαρες και ειναι και δυσκολα τα περισσοτερα απο αυτα ειναι old school hardcore παιχνιδια και οχι οπως οι περισσοτερες σημερινες φλωριες.

Ετσι λοιπον και αφου συχνα πυκνα ανεβαζω κανα longplay στο καναλι μου απο διαφορα συστηματα πηρα την αποφαση να βγαλω το μαστιγιο μου,τον αγιασμο και τους σταυρους απο το μπαουλο που τα ειχα καταχωνιασει και να κανω ξανα μια επισκεψουλα στο καστρο του δρακουλα .Σε αυτη την σειρα λοιπον που ξεκιναω σημερα θα προσπαθησω σε βαθος χρονου να κανω Longplay ολα τα παιχνιδια Castlevania μαζι με αρκετα φοβερα hacks που εχουν βγει για τα συγκεκριμενα παιχνιδια και πατανε πανω σε αυτα οπως και καποια εξαιρετικα fanmade Castlevania παιχνιδια που τα εχω τερματισει ολα στο παρελθον ομως πολλα απο αυτα εχω να τα παιξω χρονια.

Ο δρομος αυτος που αποφασισα να διαβω ειναι πολυ ανηφορικος,δεν εχει επιστροφη,δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα και σιγουρα καποιες φορες απο το σπασιμο νευρων,την απελπισια και την τρελα που προκαλουν αυτα τα παιχνιδια με το gameplay τους την δυσκολια κλπ μπορει και να λυγισω ομως με τα πιστα οπλα που εχω στην φαρετρα μου την κλασσικη και διαχρονικη φραπεδια τα μπυρονια και κατι βοτκες που εχω στο ψυγειο πιστευω πως θα βγω νικητης απο αυτη την τιτανομεγιστη μαχη εναντια στην κουφαλα τον δρακουλα και στα τσιρακια του.

Αρχη λοιπον με το πρωτο Castlevania για το NES ενα παιχνιδι σταθμος στην ιστορια του gaming και ενα παιχνιδι παλουκι απο θεμα δυσκολιας οπως αυτο που θα καρφωσω στην καρδια του δρακουλα και οχι μονο στην καρδια :diablotin::diablotin::diablotin::diablotin:

Καλη μου επιτυχια :headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

 
Longplay του κλασσικου Castlevania του NES αλλα αυτη την φορα με μια φρεσκια νοτα καθως το Enhanced Graphics SD Pack ειναι πραγματικο οφθαλμολουτρο για τα ματια.Εξαιρετικο πακετακι για το αγαπημενο μας παιχνιδι.

 
Mετα το Longplay του Castlevania με το SD pack ηρθε η ωρα για longplay του παιχνιδιου με το HD Pack.Πραγματικα φοβερο το αποτελεσμα που αξιζει να το δοκιμασουν ολοι οι λατρεις της σειρας και οχι μονο αυτοι.

 
To HD Pack παίζει μέσω του κανονικού rom σε emulator, σωστά?
 
Σωστα τασο και το HD και το SD pack πανω στη Rom του παιχνιδιου πατανε και συγκεκριμενα με τον mesen emulator.
 
To παρακατω Longplay ειναι απο τα αγαπημενα μου γιατι στην ουσια ειναι παλι το Castlevania του NES απλα ειναι ντυμενο Vampire killer που ειδαμε στο MSX2 και το οποιο ανηκει στην σειρα Castlevania και κυκλοφορησε ενα μηνα μετα την NES εκδοση στην ιαπωνια.Ηταν ομως το πρωτο που βγηκε εκτος ιαπωνιας κρατησε το ονομα του και μετα που το παιχνιδι κυκλοφορησε στο NES και σαρωνε το γνωρισαμε σαν Castlevania και εμεινε ετσι μεχρι και σημερα.Το Vampire Killer ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια της σειρας και ηθελα πρωτο να το κανω longplay αλλα ειχα ενα θεμα με τον emulator οποτε το αφησα προς το παρον.Δεν πηραζει ομως γιατι το Graphic pack που βλεπουμε στο longplay οπτικα ειναι ολοιδιο το Vampire killer οποτε η νοσταλγια βαραει κοκκινο και μονο που ειδα το συγκεκριμενο πακετο.

 
Ψηφίζω SD Pack!
 
Μια ομορφη κλασσικη σειρα που κυκλοφορισε για πολλες κονσολες. Εγω δυστοιχως εχω μονο το Castlevania symphony of the night για Playstation
 
Πλάκα κάνεις! Κυρίες και κύριοι το περασμένο Σάββατο ξεκίνησε να παίζει πρώτη φορά στη ζωή του, το παιχνίδι!

ΥΓ: Τελικά το έχει ξαναπαίξει σε Wii και PSP, αλλά και πάλι, respect!
 
Πλάκα κάνεις! Κυρίες και κύριοι το περασμένο Σάββατο ξεκίνησε να παίζει πρώτη φορά στη ζωή του, το παιχνίδι!

ΥΓ: Τελικά το έχει ξαναπαίξει σε Wii και PSP, αλλά και πάλι, respect!
Γεια σου Ace φιλαρακι μου που χωρις την βοηθεια και της γνωσεις σου για το emulation του PC Engine το longplay αυτο δεν θα γινοταν ποτε.Τωρα για το παιχνιδι οπως πολυ σωστα ειπες το εχω λιωσει παλαιοτερα σε Wii και PSP οπως και οτι Castlevania αλλα και hack για Castlevania υπαρχει και δεν υπαρχει ομως ειχα χρονια να το παιξω και μαλιστα με τοσο μεγαλο στοχο για το 100% γιατι μιλαμε για ενα απο τα ποιο δυσκολα παιχνιδια της σειρας.Τελικα το longplay εγινε πραγματικοτητα και ολα τζαμι :headbangdude:
:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
  • Like
Reactions: Ace
Αξιζει να το χτυπησω για ps4?
Oχι απλα αξιζει αλλα θα ειναι απο της καλυτερες επιλογες που θα εχεις κανει και μαλιστα μεχρι της 21 ιουλιου εχει 80% εκπτωση και κοστιζει μολις 4 ευρω η καπου εκει τελως παντων.Οποτε αγοραζεις την συλλογη Castlevania Requiem: Symphony of the Night & Rondo of Blood και αν δεν εχεις και την anniversary collection δινεις αλλα 4 ευρω και καθαρισες με τα Castlevania.

 
Πλάκα κάνεις! Κυρίες και κύριοι το περασμένο Σάββατο ξεκίνησε να παίζει πρώτη φορά στη ζωή του, το παιχνίδι!

ΥΓ: Τελικά το έχει ξαναπαίξει σε Wii και PSP, αλλά και πάλι, respect!
Νομίζω είναι ψέμα αυτά τα no death, video-edit σίιγουρα.
Πως γίνεται να τερματίζεις Castlevania χωρίς να χάσεις ?
Εγώ αν αυτό ήταν arcade θα έπρεπε να πάρω δάνειο από την Πειραιώς σε κέρματα. :p
respect Metalcandyman :clap:

Δεν έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο, δείχνει πολύ καλοφτιαγμένο πάντως, γραφικά και κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω είναι ψέμα αυτά τα no death, video-edit σίιγουρα.
Πως γίνεται να τερματίζεις Castlevania χωρίς να χάσεις ?
Εγώ αν αυτό ήταν arcade θα έπρεπε να πάρω δάνειο από την Πειραιώς σε κέρματα. :p
respect Metalcandyman :clap:

Δεν έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο, δείχνει πολύ καλοφτιαγμένο πάντως, γραφικά και κίνηση.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ωραιος ρε φιλε :p
:p :p :p
Για την ιστορια παντως edit και τετοια εγω δεν τα κατεχω εδω το intro που βαζω πριν τα longplay και το αρχικο βιντεακι του νεου καναλιου μια βδομαδα εκανα να τα φτιαξω που για καποιον που ξερει χρειαζεται κανα δεκαλεπτο.Το moto του καναλιου ειναι τερματισμοι με ενα credit το αν ειναι no death η οχι δεν εχει σημασια αρκει να ειναι με ενα credit και κυριως οπως λεω στην περιγραφη του καναλιου ''Τερματισμοι παιχνιδιων βασισμενοι στην ικανοτητα του παικτη και οχι τερματισμους παιχνιδιων με διαφορες φουστιες,cheats και παπατζιλικια''.Τετοια βιντεο που δουλευουν τον κοσμο εχει εκατομμυρια στο YouTube τετοιος ομως ο Metalcandyman δεν προκειται να γινει γιαυτο αλλωστε και δεν με ενδιαφερουν και subscribers και ολα αυτα λιγο με νοιαζει αν κανει εγγραφη καποιος η αν δεν κανει.
 
Oχι απλα αξιζει αλλα θα ειναι απο της καλυτερες επιλογες που θα εχεις κανει και μαλιστα μεχρι της 21 ιουλιου εχει 80% εκπτωση και κοστιζει μολις 4 ευρω η καπου εκει τελως παντων.Οποτε αγοραζεις την συλλογη Castlevania Requiem: Symphony of the Night & Rondo of Blood και αν δεν εχεις και την anniversary collection δινεις αλλα 4 ευρω και καθαρισες με τα Castlevania.

ΕΥχαριστω φιλε ,πηρα το collection ,και μπαινει και η συλλογη στα προς αγορα..
 
Πίσω
Μπλουζα