Chrono Quest.......

Nemo σήμερα είδα το ποστ σου....κατα τύχη βρήκα και εγώ το Explora III και μπαίνοντας να ποστάρω το νέο σε είδα να μας βάζεις γυαλιά...Είμαι απαράδεκτος...Λοιπόν το παιχνίδι λέγετε Explora III αλλά δεν είναι της Psygnosis οπότε λογικά μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι που έχει όμως ακριβώς την ίδια υπόθεση και περίπου ίδιο μενού...Το ξεκίνησα και θα γράψω λεπτομερέστατο review όταν το τελειώσω!!!!!

Ένα καταπληκτικό link είναι το και έχει όλα τα παιχνίδια της Amiga ελεύθερα για dowload....
 
Billy...Tελικά το Explora III δεν φαίνεται να έχει την ίδια υπόθεση με την σειρά Chrono quest...Αυτό που κατάλαβα είναι πως τα Explora I,II,III είναι μετά τις εκδόσεις των Chrono quest I,II Τα adventures που βγήκαν αργότερα ήταν τα Explora time run , Expora II Alone in the past και Explora III Under The Sign Of The Snake από την Γαλλική μετάφραση Explora III: Sous Le Signe Du Serpent και τα τρία δεν προέρχονται από την Psygnosis αλλά κατά περίεργο τρόπο βρίσκονται στην ίδια οικογένεια!..
 
Το Chronoquest, έμεινε βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου και πολύ περισσότερο, το Chronoquest II. Θυμάμαι είχα σοκαριστεί (!) όταν είδα το review του ΙΙ, στο Pixel, με το screenshot της γυμνόστηθης κοπέλας!

Anyway, αγαπημένο παιχνίδι, από μια αγαπημένη εταιρία!

Ωραίος akmakas!
 
...Dino, εμένα μου έκανε ακόμα πιό πολύ εντύπωση που έδειξαν την ξανθιά κοπέλα να ξεγυμνώνεται και "ζωντανά" στο Computer Show !! :biglaugh:

Hταν μόνο για ένα δευτερόλεπτο, αλλά τότε είχα σκεφτεί ότι με κάτι τέτοια, μπορεί ορισμένοι υπερ-συντηρητικοί να βρούν αφορμή και να αρχίσουν να κατηγορούν τους υπολογιστές ότι "διαφθείρουν την νεολαία", κλπ !! :D

akmakas είπε:
Billy...Tελικά το Explora III δεν φαίνεται να έχει την ίδια υπόθεση με την σειρά Chrono quest...Αυτό που κατάλαβα είναι πως τα Explora I,II,III είναι μετά τις εκδόσεις των Chrono quest I,II Τα adventures που βγήκαν αργότερα ήταν τα Explora time run , Expora II Alone in the past και Explora III Under The Sign Of The Snake από την Γαλλική μετάφραση Explora III: Sous Le Signe Du Serpent και τα τρία δεν προέρχονται από την Psygnosis αλλά κατά περίεργο τρόπο βρίσκονται στην ίδια οικογένεια!..
...φίλε akmakas, ευτυχώς που το post του Dino έβγαλε αυτό το thread ξανά στην επιφάνεια, διότι πραγματικά δεν είχα δεί το τελευταίο σου post !! - ελπίζω να με συγχωρέσεις που δεν απάντησα αμέσως !!

Για τα Explora/Chrono Quest είχαμε πεί κάτι πράγματα και σε αυτό το thread, αλλά και εδώ.

Δεν ξέρω πως συμπεραίνεις ότι η σειρά των Explora είναι κάτι διαφορετικό και μάλιστα μεταγενέστερο απο τα Chrono Quest - εμένα πάντως μου φαίνεται η ίδια σειρά !! :)

Το ότι στην Γαλλία τα έκανε publish άλλη εταιρία (η Diffusion) και όχι η Psygnosis, δεν σημαίνει ότι είναι διαφορετικά ως προς το περιεχόμενο, αν εξαιρέσουμε κάποιες έξτρα εισαγωγικές οθόνες-δημιουργήματα της Psygnosis .

Παίζοντας το πρώτο Chrono Quest, βλέπω πως ξεκινάει με την εικόνα του κάστρου, και αργότερα μπαίνουμε στο χωλ, κλπ. Το ίδιο συμβαίνει και με το Εxplora: Time Run.

Aντίστοιχα ίδιο περιεχόμενο έχουν και τα Explora II και Chrono Quest 2 (ξεκινάς και στα δύο στο καράβι, κλπ).

Το ότι πρόκειται για τα ίδια παιχνίδια υποστηρίζει και το Hall of Light (για το οποίο σου είχα δώσει link και παλιότερα).

Απλά το τρίτο μέρος (Explora III) δεν φαίνεται να εκδόθηκε ποτέ σε άλλη γλώσσα πλην της Γαλλικής !! Τώρα για το αν το Explora III δεν έχει σχέση θεματικά με τα προηγούμενα δύο Explora/Chrono Quest, αυτό δεν το γνωρίζω μιά και με τα Γαλλικά δεν τα πάω καλά !!

Ισως η Infomedia να άλλαξε μερικά πράγματα στην υπόθεση του τρίτου μέρους (είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες... :D ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι έχεις δίκιο...Το Explora I,II είναι το Chrono Quest...η ιστορία είναι λίγο μπερδεμένη...Από το Explora III κατέβασα την λύση και την μετέφρασα έτσι για να μου φύγει η περιέργεια(Δεν μπορούσα να περιμένω παίζοντας το)και από ότι κατάλαβα η υπόθεση έχει να κάνει με ένα πτώμα.....κάτι σαν αστυνομικό thriller..Να πω επίσης πως η μετάφραση από το altavista ήταν ελεεινή και μόλις μετα βίας κατάλαβα τις λέξεις...
 
...akmakas φίλε μου, είσαι πρότυπο φανατικού αντβεντσουρά !!

Εγώ σίγουρα δεν θα είχα το κουράγιο να μεταφράζω φράση-με-την-φράση τα Γαλλικά ενός παιχνιδιού (ειδικά μέσω διαφόρων sites του ίντερνετ).

Κάτι τέτοιο χρειάζεται απίστευτη υπομονή και προσήλωση, και δείχνει πόσο πολύ αγαπάς το συγκεκριμένο είδος παιχνιδιού - και ειδικότερα την σειρά των Explora !!

Σου αξίζουν συγχαρητήρια !! :thumbup:
 
Σε ευχαριστώ billy για τα καλά σου λόγια αλλά δεν έκανα και τίποτα το ιδιαίτερο.Πάντως μιας και το Explora III το έχω στο PC μου θα προσπαθήσω να το βγάλω και μετά να κάνω ένα πλήρες αναλυτικό Special Review!
 
Ωπ! Να ενα thread που βγαινει απο τα βαθη σαν ζομπι! :D

Λοιπον, το ChronoQuest παντα ειχε καποια μυστηρια θεση στις αναμνησεις μου. Ως ονομα (Chrono Quest II για να ειμαι ακριβης) το θυμαμαι απο το Πιξελ. Οταν με επιασε η ρετρομανία και abandonwarομανία, ηθελα πολυ να δω τι ειναι και να αναβιωσω εκεινη την εποχη αλλα μετα λύπης μου ειδα οτι η σειρα δεν ειχε κυκλοφορησει ποτέ στα PC. Αυτο βεβαια εκανε ακομα πιο μαγικο το ονομα στο μυαλο μου: συνηθως τα adventures στην Amiga ηταν ports απο το PC. Ενα adventure φτιαγμενο για Amiga θα ηταν κατι το μαγικο.

Αφοτου ασχολουμαι τωρα με το WinUAE, χτες αποφασισα επιτελους να δω τι ειναι. Για να ειμαστε τυπικοι, ξεκινησα με το πρωτο της σειρας.

Μπορω να πω οτι απογοητευτηκα παντως. Ειναι απο εποχη που τα adventures με γραφικα ηταν πιο πολυ puzzle games και καθολου user friendly. Επισης οπως βλεπω δεν πονταρει καθολου σε ατμοσφαιρα, περιγραφες, διαλογους και αφηγησεις. Το βλεπω ρηχο και απροσωπο

Οσο για το χειρισμο, ειναι απαραδεκτο. Πρεπει να δοκιμαζεις ολες τις εξοδους μια μια γιατι δεν βλεπεις απο την αρχη ποιες ειναι ανοιχτες, να κανεις pixel hunting, χωρις να λαμβανεις καποια βοηθητικη περιγραφη, καμια φορα αλλου κανεις κλικ και αλλο αντικειμενο καταλαβαινει, ενω ακομα δεν καταλαβα πως λειτουργει το drop. Οι διαφορες καθυστερησεις δε βοηθουν καθολου το ψαξιμο

Η ολη υλοποιηση του παιχνιδιου ειναι πολυ ελλειπης, τουλαχιστον στην Αμιγκα. Αντιλαμβανομαι οτι εκεινη την εποχη ενα τετοιο παιχνιδι θα πονταρε στα γραφικα, αλλα πιστευω οτι αν ηταν ενα απλο interactive fiction θα ηταν 100 φορες καλυτερα.

(απ'οτι διαβασα, η εκδοση Αταρι δεν ειχε τα ιδια προβληματα)

Προσωπικα παραιτηθηκα και κατεφευγω σε walkthrough μονο και μονο για να δω την ιστορια. Ελπιζω το ΙΙ να ειναι πιο καλοφτιαγμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια, ειχε γραψει ποτε ο Τσουρινακης walkthrough για αυτο το παιχνιδι; και σε ποιο τευχος του Πιξελ;
 
Nαί, είχε γράψει λύση, και θα την βρείς σε παλιότερο thread, εδώ.

Αντρέας rulez. :)
 
Rakeesh είπε:
Μπορω να πω οτι απογοητευτηκα παντως. Ειναι απο εποχη που τα adventures με γραφικα ηταν πιο πολυ puzzle games και καθολου user friendly. Επισης οπως βλεπω δεν πονταρει καθολου σε ατμοσφαιρα, περιγραφες, διαλογους και αφηγησεις. Το βλεπω ρηχο και απροσωπο
Συμφωνώ ότι τα Chrono Quest ήταν μέτρια αλλά διαψεύδω ότι υπήρχε τέτοια εποχή στην Amiga! :) Απλά οι Γάλλοι έδειξαν από νωρίς τις προτιμήσεις τους στα Myst clones πριν καν βγει το Myst. Άλλο παράδειγμα, η Coktel Vision με τα αρκετά καλύτερα Ween: The Prophecy, Geisha και Fascination. Όλα αυτά όμως αποτελούσαν εξαιρέσεις σε μια εποχή πλούσια από γεμάτες περιγραφές, διαλόγους και κατά βάση 3rd person games.
 
Μολις "τερματισα" το πρωτο παιχνιδι, ακολουθωντας 100% το walkthrough του Τσουρινακη. Τι να πω, το παιχνιδι ειναι εντελως unplayable είτε λογω κακου σχεδιασμου ειτε λογω υπερβολικης δυσκολιας χειρισμου, καθως και απουσιας hints.

Απογοητευτηκα αλλα δεν ξερω αν απο το παιχνιδι ή απο μενα. Μηπως δεν ειμαι ο gamer που πιστευα οτι ειμαι;;

Αλλο ενα παιχνιδι απο αυτα που απορω ποιος υπεράνθρωπος αθάνατος θεός το έχει τερματίσει μόνος του!!

Προχωραω στο 2 ελπιζοντας να ειναι καλυτερο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Αλλο ενα παιχνιδι απο αυτα που απορω ποιος υπεράνθρωπος αθάνατος θεός το έχει τερματίσει μόνος του!!
Μπορείς να με λες Άλκη. :award:

Είπαμε, άλλες εποχές τότε, άλλος χρόνος και κυρίως άλλη υπομονή. Εδώ τερματίζαμε text adventures χωρίς καλά-καλά να πολυκαταλαβαίνουμε Αγγλικά... Πάντως το sequel, αν κι έχει κι αυτό τα θεματάκια του, είναι αισθητά καλύτερο.
 
Εγώ το II, το ευχαριστήθηκα περισσότερο από το I, όταν το έπαιξα πριν από καμιά 20ριά χρόνια (εννοείται με walkthrough).

Εκτός των άλλων, μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση η ομιλία, με δεδομένο τους περιορισμούς των μηχανημάτων της εποχής.
 
ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί με κανένα τους
 
alkis21 είπε:
Μπορείς να με λες Άλκη. :award:
Χαχαχαααα !! Αλκη, παραλίγο να με πνίξεις. :D

alkis21 είπε:
Εδώ τερματίζαμε text adventures χωρίς καλά-καλά να πολυκαταλαβαίνουμε Αγγλικά...
Σωστό και αυτό.

Τα παλιά, καλά text adventures (στα οποία ευτυχώς έδωσα μία δεύτερη ευκαιρία, μιά και αρχικά τα είχα βρεί "βαρετά") ήταν ένας απο τους λόγους που κατάφερα να βελτιώσω τα μέτρια αγγλικά μου. (ήμουν συνέχεια με το λεξικό ανα χείρας. :D )

alkis21 είπε:
Είπαμε, άλλες εποχές τότε, άλλος χρόνος και κυρίως άλλη υπομονή.
Συμφωνώ με τον Αλκη εδώ, και επιπλέον ίσως πρέπει να σκεφτούμε και τον παράγοντα του πόσο καλά (ή όχι) έχει "γεράσει" κάποιο παιχνίδι με το οποίο δεν είχαμε ασχοληθεί εκτενώς στο παρελθόν (και άρα δεν υπάρχουν "ροζ γυαλιά της νοσταλγίας" για να το διατηρούν όμορφο σαν ανάμνηση) - ειδικά όταν αποφασίζουμε ξαφνικά να το τελειώσουμε 20 χρόνια αργότερα, έχοντας παίξει αρκετά παρόμοια games στο μεσοδιάστημα, και έχοντας ίσως "συνηθίσει" αλλιώς...

Απο την άλλη πάλι, το "γήρας" των παιχνιδιών και το πόσο καλά παίζονται μετά απο χρόνια, έχει σίγουρα δόσεις υποκειμενικότητας (λογικό, αφού κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα), οπότε μάλλον δεν είναι δυνατόν να βγεί definitive άποψη πάνω σε αυτό.

Πάντως, αν και τα Chrono Quest δεν τα είχα προχωρήσει πολύ (όπως τα περισσότερα games, τα άφηνα στη μέση μόλις κάτι άλλο "καλό" παρουσιαζόνταν και κέρδιζε την προσοχή μου), είμαι περίεργος να δω πως θα τα αντιμετωπίσω, αν τα παίξω και πάλι μετά απο τόσο καιρό !! (χωρίς walkthrough - εννοείται)

Το μόνο που χρειάζομαι τώρα, είναι κάποιο θαύμα ώστε να βρεθεί ελεύθερος χρόνος για παιχνίδι... :D
 
Πίσω
Μπλουζα