Ciao ΑΝΤ1 (1993 ANT1)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
CIAO ANT1

ANT1 TV

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ciao_%CE%91%CE%9D%CE%A41

Η Ρούλα Κορομηλά παρουσίασε το show από το 1992 έως το 1994 με σκηνοθέτη τον Στέφανο Σαρτίνι και στη συνέχεια την παρουσίαση ανέλαβε ο Γιώργος Μαρίνος από το 1994 έως το 1996 με σκηνοθέτη τον Μεγακλή Βιντιάδη. Χαρακτηριστική ατάκα του Γιώργου Μαρίνου όταν απευθυνόνταν στα κορίτσια της εκπομπής, "Λυσσάξτε Τσαούσες".

Και η Φαίη Σκορδά δείχνει πάρα πολύ συχνά διάφορα retro,είτε από εκπομπές,είτε διαφημίσεις...από το αρχείο του Άγγελου Πυριόχου...και στο "Σιγά μην κάτσω να σκάσω" είδα ένα video με Αλέξια από Ciao Ant-1 εποχής 1992
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να εμπλουτίσουμε λίγο τα threads και να κινήσουμε το ενδιαφέρον για σχολιασμό, ας μπουν μερικά βίντεος! :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καταπληκτικο ηταν!!! γυριζοταν στον πρωην κινηματογραφο σελεκτ στην πατησιων!!! εξου και ο εξωστης που ειχε!!! ωραιες εποχες , μαλιστα μου αρεσε πολυ το γεγονος οτι ξεκινουσε απογευμα και συνεχιζε μετα το δελτιο των 20:30 (τοτε)
 
Προκειται για το πρωτο Ιταλοτραφές σόου. Αυτό ξεκίνησε τη μόδα που κράτησε για τα επόμενα 3-4 χρονια. Στην Ιταλική τηλεόραση βέβαια τέτοια σόου υπάρχουν ακόμα.

Το Σελέκτ σημερα είναι σουπερ μάρκετ αν δεν κάνω λαθος
 
καρα σουπερ μαρκετ ναι!!! καμια φορα περναγα απ εξω οταν γυριζοταν...τοτε ηταν κοντα και το καλουτα, το ραδιο σιτυ...τωρα τιποτα (ασχετο)
 
Rakeesh είπε:
Προκειται για το πρωτο Ιταλοτραφές σόου. Αυτό ξεκίνησε τη μόδα που κράτησε για τα επόμενα 3-4 χρονια. Στην Ιταλική τηλεόραση βέβαια τέτοια σόου υπάρχουν ακόμα
Γι'αυτο και ποτε δεν το συμπαθησα..εκει που θα μπορουσαν να βαλουν μια ωραια σειρα ή ταινια εβαζαν πανακριβες αντιγραφες των βαρετων (για εμενα) ιταλικων shows..
 
Επισης να αναφερω οτι πριν το Τσαο, υπήρχε στην κρατική τηλεόραση ένα αναλογο σοου με τίτλο 'ΕΤ-2 ώρες μαζί' και το παρουσιαζε η Τιτικα Στασινοπουλου. Ηταν λιγοτερο θεαματικό. Δεν ειχε τις ιταλικουρες κιτς, αλλα ηταν καπως φτωχομπινεδιαρικο.

Δεν ξερω αν και σε εκεινο ειχε πεσει ιταλικος δακτυλος.
 
Ο Γιώργος Μαρίνος στο σόου του ANT1.

18932229928280901564848.jpg
 
Και μια φωτογραφία, αφιερωμένη στους θαυμαστές της Α. Βουγιουκλάκη...

cioant1.jpg
 
Πολύ καλό show...Μου άρεσε η μουσική των τίτλων έναρξης (Ciao Antenna με σένα και μένα...).
 
Culture Beat live? Εντυπωσιακον :)

ΛεΠα με Λαιδη θα ηταν οντως πολυ δυνατο διδυμο...
 
Το μεγάλο ατού του Ciao ANT1 είναι ότι συνέχεια είχε μεγάλα ονόματα, ειδικά από το εξωτερικό!
 
ΡΟΥΛΑ ΚΟΡΟΜΗΛΑ-EROS RAMAZZOTTI - Η πρωτη συναντησηhttp://www.youtube.com/watch?v=SxOFCVWRebQ&context=C4a597d2ADvjVQa1PpcFPi NJU34utheFj4TUYhYrJ9Xe6pw2Jd00c=
 
Και στις τσαούσες η Ζέτα Μακρυπούλια,σε ηλικία 15 ετών!!!!!!!!!
 
και οχι μονο η Ζετα, αλλα και αλλες πολλες.

Την καλησπερα μου σε ολους...

παλιες καλες εποχες παιδια, ειχα την τυχη και ήμουν και σε αυτο το show
 
sakis007 είπε:
και οχι μονο η Ζετα, αλλα και αλλες πολλες. Την καλησπερα μου σε ολους...

παλιες καλες εποχες παιδια, ειχα την τυχη και ήμουν και σε αυτο το show
Καλησπερα και καλως ηρθες στη ρετροπαρεα μας! :)

Κανε και μια βολτα απο εδω για το επισημο καλωσορισμα

και για γλυκακι! ;)

Περιμενουμε και τις αναμνησεις σου απο το show! :)
 
η αναμνήσεις ειναι πολλες και καλες, νομίζω οτι ειμαι ενας απο τους τυχερούς που εργαζόταν (τοτε) στα γνωστα show της ελληνικής τηλεόρασης (ciao Ant1 - 3,2,1 - Fantastico)
 
Πίσω
Μπλουζα