[Clementoni] Ντοματοπιτσάκιας

Stefanos Koklas

RetroN00b
Joined
28 Αύγ 2016
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα στα μέλη του Φόρουμ,

μετά από μια πρόσφατη συζήτηση με τη γυναίκα μου, αναφερθήκαμε σε παλιά παιχνίδια που παίζαμε μικροί την δεκαετία του 80' .... το έταιρο ήμισι θυμήθηκε ένα παιχνίδι με την ονομασία "Ντοματοπιτσάκιας" που προσπαθούσες να φτιάξεις pizza μέσα από ηχητικές οδηγίες κασέτας πιο γρήγορααπό τους άλλους συμπαίχτες (4 στο σύνολο). Ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας, σχετικά με το αν θυμάστε κάποιο τέτοιo επιτραπέζιο πιθανότατα της MB ή της LYRA?αν κάποιος το έχει στην κατοχή του θα μπορούσε να ποστάρει κάποια φωτογραφία, να νοσταλγήσουμε τα παιδικά μας χρόνια, ευχαριστώ πολύ!
 
τωρα που το ειπες και μτ την περιγραφη πουεκανες πρεπει να το εχω καπου δει η και παιξει καποια στιγμη αλλα δεν το εχω δει εδω και χρονια,
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Οι οδηγιες που δίνονταν στους παίκτες ήταν καθε φορα οι ιδιες ή αλλαζαν;

Γιατί αν ηταν οι ιδιες, οι παικτες γνωριζαν τη σειρα των οδηγιων και σιγα-σιγα εξασκουνταν στο γρηγορο παιξιμο...
 
Καλώς όρισες! Πρώτη φορά ακούω τέτοιο παιχνίδι. Ακούγεται διασκεδαστικό. Νομίζω ότι οι γκουρού του είδους όπως 1@viking4a[/USER] και 1@boomer[/USER] ίσως βοηθήσουν σε αυτό.

 
Πολύ σπάνιο αλλά θα το ψάξουμε να βρούμε τουλάχιστον την Αγγλική του εκδοχή , να το θυμηθούμε αλλά και να μας φύγει η περιέργεια. Αν μπορείς να θυμηθείς φίλε Στέφανε, εκτός από κασέτα, πως περίπου ήταν τα περιεχόμενα; Και το κουτί τι εικόνα είχε;;
 
Τα περιεχόμενα ήταν υλικά πίτσας σε οβαλ σχήμα, από σκληρό χαρτόνι, τα πιόνια ήταν κι αυτά από σκληρό χαρτόνι με αριθμούς και στέκονταν όρθια με τη βοήθεια πλαστικής βάσης. Δεν είχε κεντρικό ταμπλό!Επίσης, μέσα στα υλικά πίτσας είχε και άσχετα, όπως ψαροκόκκαλο κτλ, τα οποία αν σου τύχαιναν έπρεπε να τα βάλεις στην άκρη.Το κουτί ήταν κόκκινου χρώματος, με cartoon ανθρωπάκια!(Ελπίζω η μνήμη της γυναίκας μου, που είναι αλάνθαστη, να σας βοήθησε έστω και λίγο...)
 
Εγώ παντως που το έψαξα, δε κατάφερα να βρω κάτι.. Θα ξανάκανω μια τελευταία προσπάθεια..

Οι ηχητικές οδηγίες σε κασέτα που είπες, ήταν στα ελληνικά; Εννοείς κασέτα που μπαίνει σε κασετόφωνο υποθέτω..

Δυσκολο..
 
Μια λιστα με ολα τα "πιτσοπαιχνιδα" που υπαρχουν,απο το boardgamegeek. :)

Και παρολο που ανοιξα και θεμα στο εν λογο site με τις πληροφοριες που μας εδωσε ο Στεφανος,κανεις δεν το γνωριζε. :(

Προφανως να ηταν ελληνικο προϊον απο καποια μικρη εταιρεια και να μην γνωρισε την αναλογη επιτυχια. :xm:

Η αναζητηση παντως συνεχιζεται. :)
 
Εύρηκα!!! Το επιτραπέζιο το έχει μία γνωστή μου και σας παραθέτω φωτογραφίες που μου έστειλε! Λέγεται πράγματι Ντοματοπιτσάκιας και είναι από την εταιρεία Clementoni.

146359.jpg146360.jpg146361.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@AORISTAS[/USER]

Καταρχας MEGA Thanks για την αναγνωριση! :thumbup:

Κατα δευτερον,οποτε εχεις την ευκαιρια,φωτο.....και μαλιστα μπολικες!!! :D

Ξερεις τωρα....οδηγιες,περιεχομενα κλπ.... :cool:

EDIT

Βρηκα φωτο του παιχνιδιου απο ebay ειναι ιταλικο και λεγεται Pizza Pazza. :)

146374.jpg

146375.jpg

146373.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να φανταστεις Σταυρο, ακομα και μετα το ονομα που βρηκες, εταιρια κτλ, το εψαξα στο boardgamegeek και ΔΕΝ το εχουν...

Περιεργο πραμα......
 
viking4a είπε:
Να φανταστεις Σταυρο, ακομα και μετα το ονομα που βρηκες, εταιρια κτλ, το εψαξα στο boardgamegeek και ΔΕΝ το εχουν...Περιεργο πραμα......
Βασιλη,σκεφτηκα να το καταχωρησω,αλλα....εκτος του οτι γραφει στο κουτι για 2 εως 6 παιχτες,απο 7 ετων και πανω....

...ουτε πως παιζεται ξερω,ουτε ποτε κυκλοφορησε. :precry:

Τι να τους περιγραψω? Ειναι και λιγο "περιεργοι" αυτοι εκει,θα το κοψουν αμεσως. :precry:
 

1@stayros[/USER] Σταύρο ευελπιστώ σύντομα να έχω και άλλο φωτογραφικό υλικό, δεδομένου ότι την κυρία ή οποία το έχει στην κατοχή της δεν την γνωρίζω καλά σε προσωπικό επίπεδο, απλώς μου είχε πουλήσει παλαιότερα ένα άλλο επιτραπέζιο. Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ!
 
οκ αυτο ηταν εκλαμψη απ το παρελθον την κασσετα την θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν στα ελληνικα και μαλιστα θυμαμαι τον τυπο που ελεγε πιο γρηγορα πιο γρηγορα τις πιτσες αν θυμαμαι καλα επρεπε να χωριστουν 2 ομαδες αλλα ναι οι εντολες ηταν οντως παντα οι ιδιες αφου ηταν γραμμενες σε κασσετα κασσετοφωνου εχω να την ακουσω βεβαια και 20 χρονια τι απεγινε αγνωστο.....
 
Καλησπέρα και πάλι! Κατόρθωσα να έχω μερικές παραπάνω φωτογραφίες του επιτραπέζιου, δυστυχώς δεν υπάρχουν οδηγίες ενώ και εσωτερικά υπάρχουν πολλές ελλείψεις..

146524.jpg146525.jpg146526.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Πιστευω απο θεμα φωτο ειμαστε κομπλε πλεον! :D

1@AORISTAS[/USER] Thanks και παλι! :thanx2:

 

1@stayros[/USER] Χαίρομαι που μπόρεσα να συνεισφέρω! :D :D
 
Επομένως από την εικονα της κασετας του παιχνιδιου παραπανω συμπεραινω οτι οι οδηγιες ηταν ιδιες καθε φορα και οι παικτες εξασκουνταν στη γρηγορη εφαρμογη των οδηγιων που ακουγονταν στην κασετα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα