Cococinel

Cococinel

Retro Member
Joined
13 Αύγ 2009
Μηνύματα
196
Αντιδράσεις
29
Γεια σας! Μήηηηπως σας θυμίζω κάτι;; Είμαι η Cococinel, γνωστή και ως Πασχαλίτσα εδώ στην Ελλάδα.

Άραγε είμαι ανάμεσα και στα δικά σας παιχνιδάκια; #)

Αυτή είναι μια φωτογραφία που βρήκα στο google, θα ανεβάσω σύντομα και δική μου όμως. Προβολή συνημμένου 62655

image_56190.jpg

Επίσης παραθέτω και ένα επεισόδιο απο την παιδική σειρά στην οποία πρωταγωνιστούσα #)

http://www.youtube.com/watch?v=3yADCaLfgGY

Ήταν μια γαλλική τηλεοπτική σειρά κινουμένων σχεδίων της δεκαετίας του 90 - συγκεκριμένα 1992- που συνολικά είχε 52 επεισόδια. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν παίχτηκε ποτέ. Ο κεντρικός χαρακτήρας (δηλαδή εγώ #) ), με την βοήθεια των φίλων μου, διδάσκω για την οικολογία και το περιβάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τη διαφημιση της "πασχαλιτσας" (αλλά και πολλων αλλων ρετροπαιχνιδιων) θα τη βρεις εδω
 
Κατερίνα σε ευχαριστώ πολύ!!! Δεν την έβρισκα πουθενά. Πολύ συγκινητικό το βίντεο με τα παιχνιδάκια..

http://www.youtube.com/watch?v=N7pbrkyWt8A

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πασχαλίτσα!!! Είχα μια τέτοια από όταν ήμουν 3 ετών!!! Σε κόκκινο χρώμα, ήταν δώρο με τη λαμπάδα μου. Ήταν μέσα σε ένα εξάγωνο κουτί (το κλασσικό κουτί των τότε λαμπάδων) και θυμάμαι ότι στα χεράκια της είχε βεντούζες, που με τον καιρό κόπηκαν :( Ήταν από τα αγαπημένα μου κουκλάκια ως μικρούλης και μου έκανε παρέα μαζί με άλλα για να κοιμηθώ :D Θυμάμαι και ένα πλαστικό τριφύλλι που είχε πάνω του κολλημένο, καθώς και το οτι η σαλιάρα της έβγαινε και ξαναέμπαινε στο λαιμό της. Πλέον κάνει παρέα μαζί με άλλα παιχνίδια στο "νεκροταφείο παιχνιδιών", αφού δεν επέζησε του "τυφώνα μάνα"...
 
Νώντα ακριβώς έτσι ήταν! Και η δική μου ήταν δώρο μαζί με την λαμπάδα μου και επίσης της έχουν φύγει η βεντούζες απο τα χέρια. Εγώ θυμάμαι την είχα στο παράθυρό μου και για να μην ξεθωριάσει απο τον ήλιο, την έβαζα απο το απόγευμα και μετά και το πρωί την έβγαζα χαχα!

Θα βάλω φωτογραφία αλλα σκέφτομαι να την πλύνω πρώτα :)
 
Δεν είχα ιδέα ότι είχε τόσο μεγάλη ιστορία πίσω της. Νόμισα πως ήταν απλά μια τυχαία πασχαλίτσα που έκανε επιτυχία... ευχαριστώ για την πληροφορία :)
 
Όχι, όχι :nono: καθόλου τυχαία ! Να είσαι καλά. #)

P.s. Η υπογραφή σου "μιλάει¨" και για μένα.
 
Ευχαριστώ!

Ναι, είμαστε η γενιά που τα πρόλαβε όλα κι είμαστε ακόμα νέοι ;D
 
Γιατί θυμάμαι να έβγαινε και σε ροζ αυτη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ τι χαριτωμένο κουκλί είναι αυτό .Κατασκευάζεται και τώρα? Θα ξετρελαινόταν η ανηψιά μου
 
Νομιζω οτι βρηκα τη μελλοντικη μου αντικαταστατρια στο φορουμ,της αρεσουν πολυ τα παιχνιδια που διασωθηκαν οταν ημασταν μικρες η αδερφη μου κι εγω, στη φωτογραφια η ανηψουλα μου μιλαει με την πασχαλιτσα  ?

kon.JPG

Δεν αλλαζετε και τον τιτλου του θεματος; ειναι η πασχαλιτσα της Noel
 
Νομιζω οτι βρηκα τη μελλοντικη μου αντικαταστατρια στο φορουμ,της αρεσουν πολυ τα παιχνιδια που διασωθηκαν οταν ημασταν μικρες η αδερφη μου κι εγω, στη φωτογραφια η ανηψουλα μου μιλαει με την πασχαλιτσα  ?

Προβολή συνημμένου 176694

Δεν αλλαζετε και τον τιτλου του θεματος; ειναι η πασχαλιτσα της Noel
Υπήρχε και σε μπλε βερσιόν; Δεν το ήξερα.
 
Πίσω
Μπλουζα