COMMODORE 1084SD RESTORATION

Εγώ καταρχήν θέλω να πω ότι είναι πραγματικά κρίμα κατ' εμέ να χαλάμε τις καρδιές μας με αφορμή ένα τόσο όμορφο project που ολοκλήρωσες φίλε μου santosp !

Kι εγώ συμπλέω με την άποψη των περισσοτέρων,ότι έκανες πραγματικά πολύ καλή δουλειά και σου δίνω τα συγχαρητήριά μου...

..Όμως,όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή αυτή,υπάρχει κι η αντίθετη άποψη,κι είναι αυτή που εκφράζει ο gtsamour.ΟΚ,δεν του άρεσε κι είναι δικαίωμά του.Ο τρόπος του πάντως,είναι ο τρόπος με τον οποίο συνηθίζει να εκφράζεται ο Γιώργος,δηλαδή δεν είναι μόνο απέναντί σου έτσι ο λόγος του.Είναι κάπως τραχύς,το ξέρει κι ο ίδιος καλύτερα από εμάς άλλωστε,αλλά δεν το κάνει κακοπροαίρετα,αυτή την εντυπωση έχει δώσει τόσο καιρό που είναι μέλος μας..

Δεν έχουμε το δικαίωμα να σβήσουμε το post του,από τη στιγμή που είναι μέσα σε κόσμια πλαίσια έκφρασης,ούτε όμως και θα θέλαμε να σταθεί αυτό αφορμή να "χαλαστείς" εσύ.Αν θες τη γνώμη μου,δες το απλά σαν την αντίθετη άποψη και αυτό είναι όλο.

Άλλωστε,αφού όπως είπες εσένα σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα,νομίζω αυτό φτάνει και περισσεύει ουσιαστικά.Και μαζί με εσένα,αρέσει και σε τόσους άλλους εδώ μέσα.Μη πικραίνεσαι επειδή δεν αρέσει στον gtsamour,κι ενδεχομένως και σε κάποια άλλα παιδιά (καθαρά υποθετικό αυτό που λέω βέβαια...)

Καθένας έχει το δικό του γούστο και το δικαίωμα της έκφρασης αυτού,πάντα μέσα σε λογικά και κόσμια πλαίσια.

Τώρα,αν ο Γιώργος θελήσει τελικά,σ' ένδειξη καλής θέλησης,να τροποποιήσει το post του,κι ως εκ τούτου,κριθεί αχρείαστο το παραπάνω δικό σου post,εμείς θα προβούμε σε άμεση διαγραφή του,να είσαι βέβαιος...

Peace for all brothers.....
 
Φίλε Santosp, είναι δυνατόν να σκανάρεις το εργοστασιακό label στο πίσω μέρος της οθόνης να το επεξεργαστείς και να το τυπώσεις σε δικό σου label;

Θα μπορούσες να βάλεις και το όνομά σου πάνω, labels υπάρχουν στο εμπόριο ή εναλλακτικά θα μπορούσες να το τυπώσεις σε καταστήματα που διαθέτουν plotters και ειδικές εκτυπωτικές μηχανές για τέτοια πράγματα. Το κόστος είναι λιγότερο από 5 ευρώ και τοαποτέλεσμα θα τσάκιζε κόκκαλα!
 
Μπράβο έκανες μιά πολύ καλή αγορά και πολύ καλή δουλειά! και εγώ έπαθα πλάκα! το μονιτορ αυτό το ήθελα από την εποχή που είχα commodore 64 (1990-1993), αλλά δεν είχα χρήματα να το αγοράσω! παρόλο που είναι παλιό, ακόμα και σήμερα μου κάνει εντύπωση πως έχει τόσες συνδέσεις από πίσω! μερικοί ακόμα και σήμερα το χρησιμοποιούν για να παρακολουθούν κάποια κάμερα! επίσης με την κατάλληλη μετατροπή παίζει και σε ATARI ST. Όταν έρθει ο καιρός πες μου αν δεν τα καταφέρνεις! να πω ότι εγώ αγόρασα οθόνη atari SC1224 50 ευρώ από χρυσή ευκαιρία, σε άψογη κατάσταση βέβαια. Την πήρα μετά το 2001 αλλά δεν θυμάμαι πότε. :bow:
 
Εγώ θα δώσω δίκιο στον gtsamour εκτός και αν ο φίλος μας κάνει την ίδια αναγέννηση και στην 1200 μου... :)

Πραγματικά σε παραδέχομαι που είχες τόση υπομονή και την έκανες σαν καινούρια. Μακάρι να συνεχίσεις να μας δείχνεις παρόμοια project!

Πάντως να ξέρετε ότι πολλές φορές ο γραπτός λόγος μας κάνει να παρερμηνεύουμε καταστάσεις που σε προσωπική επαφή θα είχαν λυθεί την ίδια ώρα.

Στο φόρουμ αυτό έχουμε το επίπεδο να το καταλαβαίνουμε αυτό.
 
Λοιπον. Θελω να δωσω καποιες πληροφοριες και εμπειριες που αποκομιστηκαν απο αυτο το project.

Τα υλικα που θα χρειαστει καποιος ειναι 2 μπουκαλια σπρει <<μπάμπερ>> 24ευρω , 1 βαση ψεκασμου για σπρει <<τυπου πιστολι>> 7 ευρω, και ψιλο γυαλοχαρτο 1 ευρω. (Ντουκοχαρτο). Το σπρει οσο και αν εψαξα αλλου δεν μπορεσα να το βρω. Το μονο που εχουν οι περισσοτεροι ειναι ετοιμες λυσεις σε μαυρο και γκρι (το λευκο πολυ δυσκολο), οι οποιες ομως ουδεμια σχεση εχουν με αυτο. Το <<μπαμπερ>> το συσκευαζει σε σπρει ο ιδιος ειδικα γι αυτην την δουλεια, και το αποτελεσμα δεν ειναι μια απλη λεια βαφη, αλλα οταν ακουμπας το χερι σου στην επιφανεια αισθανεσε σαν να εχει κανει ενα μικρο σαγραρισμα. Σαν χιλιαδες μικρες κουκιδες, που ομως δεν ειναι ορατες στο ματι. Τα χρωματα που παραγοντε ειναι, σπασμενο λευκο-γκρι-μαυρο. Η συνθεση δεν ειναι δικη του, αλλα το παιρνει ετοιμο, το οποιο πουλαει κιολας στην εργοστασιακη συσκευασια.

Ενα ατου του ειναι ο ταχυς χρονος μεταξυ των χεριων χρωματος (5 λεπτα), και τελικου στεγνωματος 30 με 60 λεπτα. Επισης αν καποιος κανει καποιο λαθος και δημιουργησει <<σταγονα χρωματος>>, μετα το στεγνωμα μπορει να το λειανει με γυαλοχαρτο και να ξαναβαψει στο σημειο χωρις να φαινετε σαν μπαλωμα οπως η κανονικη βαφη. Ο κυριος Αντωνης ειναι προθυμος να δωσει συμβουλες για οτιδηποτε πανω στο χρωμα και την βαφη, διοτι δεν ειναι απλος πωλητης αλλα επαγγελματιας βαφεας 30 χρονια. (Και να σκεφτει κανεις οτι επεσα πανω του απο σποντα!)

Ξεκινωντας θα πρεπει να διαλυθει το μονιτορ σε επιπεδο πλαστικων. Επειτα μπανιερα απορυπαντικο, σφουγγαρι, ξεβγαλμα, στεγνωμα. Επειτα πρεπει να βγαλουμε τα πλαστικα logos οπου υπαρχουν ή μπορουμε να τα καλυψουμε με χαρτοταινια. Για να τα βγαλουμε χρειαζετε μια φαλτσετα και ενα δυνατο πιστολακι μαλιων. Καλο θα ειναι να ασχοληθουν 2 ατομα με αυτο. Ο ενας θερμαινει το logo εως οτου να ζεσταθει πολυ, και ο αλλος με το μαχαιρακι πολυ προσεκτικα το ξεκολλα και επειτα τραβα απο την ακρη. Ο πρωτος θα πρεπει να ακολουθει με το πιστολακι τον δευτερο κατα βημα. Δηλαδη να ζεσταινει οπου ο αλλος αποκολλα.

Αφου γινει αυτο και καθαριστουν τα υπολοιματα κολλας που τυχον εχουν μεινει στην επιφανεια, επιστροφη στην μπανιερα. Εκει με το ντουκοχαρτο βρεγμενο αρχιζουμε να τριβουμε κοματι-κοματι το πλαστικο. Μην περιμενει κανεις να κανει χαρακιες, στην ουσια βγαινει κατι σαν μπογια-αλοιφη. Ειναι τριμενο πλαστικο, αλλα λογω του πολυ ψιλου γυαλοχαρτου φαινετε ετσι. Τακτικα ξεπλενουμε το γυαλοχαρτο και την επιφανεια που τριβουμε με νερο. Μετα το περας της εργασιας καλο ξεπλυμα σκουπισμα και στεγνωμα με πιστολακι. Καλο θα ειναι να αφεθει αρκετες ωρες ωστε να στεγνωσει εντελως. Παρατηρουμε αν τριψουμε το χερι μας στην επιφανεια οτι εχει καπως αγριεψει, δεν γλυστρα δηλαδη οπως πριν. Δεν ειναι τελειως λειο. Χανει αυτο που λεμε την γυαλαδα του.

Για την βαφη τωρα, σε ενα καλα αεριζομενο χωρο, κατα προτιμηση εξωτερικο, απλωνουμε εφημεριδες και τοποθετουμε εκει το πλαστικο προς βαφη. Ανακινουμε το σπρει για 3 λεπτα. Βασικος κανονας ειναι οτι βαφουμε παντα απο αποσταση 40 εκατοστων (οχι ποιο κοντα) περνωντας δεξια αριστερα το χερι μας. Σε καμια περιπτωση δεν βαφουμε στατικα, γιατι αλλιως δημιουργησαμε σταγονα. Τα παραπανω σημαινει οτι δεν κοιταμε να γεμισει- βαφτει με το πρωτο χερι η επιφανεια. Βαφουμε οτι βαψουμε, περιμενουμε 5 λεπτα, και επαναλαμβανουμε την διαδικασια. Τοσα χερια οσα να γεμισει σωστα στο ματι. Σε αλλη περιπτωση <<κουρουμπελα>>. Τελος το αφηνουμε να στεγνωσει για 1 ωρα. Επειτα μπορουμε να το πιασουμε και να το μεταφερουμε σε εσωτερικο σημειο (θα εχει σταματησει και να μυριζει) οπου κατα την δικη μου γνωμη το αφηνουμε 24 ωρες. Τα σημεια που δεν θελουμε να βαφτουν τα καλυπτουμε με χαρτοταινια, ενω στις τρυπες το ιδιο αλλα απο την μεσα πλευρα του μονιτορ.

Τα υπολοιπα ειναι λιγο πολυ γνωστα. Μονταρισμα Μονταρισμα Μονταρισμα.

Υ.Γ Αν υπαρχει κολλα ικανη για εφαρμογη επανω στα logos ζεσταινουμε αρκετα επιφανεια και logo και το κολλαμε. Σε αντιθετη περιπτωση εφαρμοζουμε κολλα στιγμης αλλα σε gel.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγά βρε παιδιά, δεν περίμενα να παρεξηγηθούν τα λόγια μου και έτσι, όσο για το "τρομοκρατική ενέργεια" φαντάστηκα ότι ήταν ξεκάθαρο ότι επρόκειτω για αστείο.

Η άποψή μου είναι ότι στα retro μηχανήματα δεν είναι το ζητούμενο να δείχνουν "καινούργια", καθαρά και περιποιημένα ναι αλλά όχι καινούργια και μάλιστα με "τεχνητό" τρόπο.

Όπως πχ θα θεωρούσα εγκληματικό να ασβεστωθεί ο Παρθενώνας για να φαίνεται πιο άσπρος και πιο καινούργιος, κάπως έτσι και με τα ρετρο μηχανήματα.

Δεν είναι άποψη συγκεκριμένη απέναντι στο δικό σου project αλλά γενικά σε τέτοιες εκτεταμμένες τροποποιήσεις.

Άλλο να βάλεις ένα βύσμα σε ένα μηχάνημα για να μπορείς να το λειτουργείς σε σημερινές τηλεοράσεις (που και αυτό θα το απεφευγα αν ήταν δυνατό) και τελείως άλλο να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις. Πχ το αρχικό χρώμα αυτού του monitor δεν ήταν ποτέ κάτασπρο αλλά πήγαινε προς το κρέμ, τώρα είναι κάτασπρο και άρα όχι original, για μένα το έχεις καταστρέψει. Αν πχ έβαφα εγώ ένα spectrum ή ένα 6128 άσπρο και το έκανα τέλεια, θα ήταν ωραία?

Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πόσο λεπτολόγος και ψείρας είμαι στο restoration ρετρό μηχανημάτων και μάλιστα σε σημείο υπερβολικό. Είμαι όμως κατηγορηματικός σε αυτό που θα πω.... restoration σημαίνει συντήρηση, βάψημο=μεταποίηση, τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν θα πρέπει να συγχαίονται.

Λυπάμαι αν σε στεναχώρησε η άποψή μου αλλά αυτή είναι τι να κάνουμε. Όσο για το προηγούμενό μου post δεν καταλαβαίνω γιατί σε πείραξε τόσο πολύ. Εξέφρασα μια απορία επάνω στο γιατί έλεγαν όλοι "πολύ καλή δουλειά" τη στιγμή που εγώ έβλεπα κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν άσχημο (οι ενδείξεις στην προκειμένη), δεν βλέπω κάτι που θα έπρεπε να τροποποιήσω αφού εκείνο το post εκφράζει την άποψή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα.

Ειδες τωρα που και παλι για παραδειγμα χρησιμοποιησες κατι ακραιο. Μου λες <<...αν εβαφα εγω ενα spectrum ή ενα 6128 ασπρο...>>. Μα και τα δυο τα ρημαδια ειναι καταμαυρα. Λοιπον αν τα εβαφα ΕΓΩ θα τα εβαφα μαυρα και οχι ασπρα. Μην μου πεις οτι και παλι θα τα καταστρεφα?

Οι φωτο οπως ξερεις δεν μπορουν να απεικονησουν το ακριβες χρωμα. Το αποτελεσμα ειναι σπασμενο λευκο σου ξαναλεω. Πολυ κοντα στο πολυ ελαφρυ κρεμ που ηταν οταν κατασκευαστηκε το μονιτορ. Αν εβλεπες απο κοντα το εσωτερικο μου που ειναι εργοστασιακο(και μετα το πλυσιμο φανερωθηκε αθικτο), με το τωρα χρωμα, σχεδον ουτε μισο τονο διαφορα δεν εχουν. Πριν εδειχνε σαν την κακια του την ωρα.

Θες να περασεις το μυνημα <<μην τα βαφετε>>? Ωραια κανενα προβλημα, αλλα με το να λες την φραση <<Και sorry κιόλας, δε θέλω να φανώ κακός αλλά που είναι το καλό αποτέλεσμα βρε παιδιά? Το έχετε δεί από μπροστά που φαίνεται η κιτρινίλα στην περιόχή των ενδείξεων? Τώρα τι, φαίνεται σαν καινούργιο έτσι>>,

εγω τουλαχιστον καταλαβαινω οτι αν δεν υπηρχε αυτη η λεπτομερια θα σου αρεσε? Δηλαδη το προβλημα ειναι η λεπτομερια ή το βαψιμο? Αν ειναι το βαψιμο παλι γιατι κολλησες στην λεπτομερια και λες αυτο που λες.

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω. Μου το εξηγεις?

Τελικα για να καταλαβουν ολοι (και εγω μαζι), μπορεις να ξεκαθαρισεις ποια επακριβως απο τις παρακατω ειναι η αποψη σου?

Δεν επιτρεπετε το βαψιμο γενικα ή

δεν επιτρεπετε η αλλαγη χρωματος, ή

δεν επιτρεπετε η αλλαγη χρωματος με ψεγαδια?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ ρε συ GTS! Ρε σεις, μια γνωμη ειπε ο ανθρωπος!! :)

Επειδη ξερω τις εκφρασεις του gts ξερω οτι ειναι το δικο του καυστικο χιουμορ και σιγουρα δεν ηταν κακοπροεραιτο με κανενα τροπο.. αλλιως... εμενα επρεπε να με ειχε αφορησει η να με ειχε πεταξει απο το σουλι με τους "κανιβαλισμους" που εχουν φαει οι ST και οι 1000αρες μου!! :) (Που να δει τον ημιτελη Sinclair ST που εχω καθυστερησει αρκετα και τον Amiga-wannabe ST μου που κοντευει να ολοκληρωθει! Σαν αλλος Μιμης Φωτοπουλος θα ψαχνει για.. δικανο!)

H μπογια η συγκεκριμενη δεν ξερω τι αποτελεσμα μπορει να εχει σε αντοχη στο χρονο και σε αντιστοιχια με το Krylon, και ισως τα μονα μελανα σημεια που βρισκω ειναι οτι χρειαζεται 2 κουτακια σπρευ (με ενα κουτι krylon εβαψα τον STFM και με αλλο ενα την Α1000, και τα δυο μηχανηματα μεσα εξω, οποτε 2 κουτια σπρευ για ενα κελυφος monitor και μαλιστα μονο απο εξω μου ακουγεται μεγαλος ο αριθμος) οπως και προεργασια με ξυσιμο/τριψιμο, κατι που θα χαλασει το αρχικο texture που μπορει να εχει ο υπολογιστης ( και θα ειναι και μεγας μπελας ειδικα με γριλιες και αναγλυφα οπως ST/A1200). Αλλωστε αν μιλαμε οτι προκειται για "μπαλωμα" βαφης προφυλακτηρων αυτοκινητου (αυτη την εντυπωση μου δινει το "μπαμπερ") οποτε λογικα πεφτουν και επιπλεον χερια με λουστρο απο πανω για να δωσουν την γυαλαδα και υφη αυτοκινητου? Παντως καθολου κακη ιδεα και εχoντας υλοποιησει και ο ιδιος το θεμα της βαφης εκει που χρειαζεται (καθως σχεδον σε ολα τα υπολοιπα ειμαι υπερμαχος των RF και μη σοβαρων hardware μονταρισματων οπως και της διατηρησης των μηχανηματων στην πιο original μορφη τους - οπως αναγκαστικα εκανα με τους CoCo2 που ειχαν γινει καφε απο το περασμα του χρονου) το βρισκω εντελως λογικο το βημα που εκανες (με λαθος χρωμα παντως καθως εγω θα το πηγαινα σε μαυρο!!). Ολα παιζουν παντως στο θεμα ποιοτητος και αντοχη στο χρονο, αν αρχιζει δηλαδη να "τσιπαρει" με το περασμα του χρονου εκτεθειμενο σε καθημερινο περιβαλλον με ζεστη, κρυο, υγρασια και κλιματικες διακυμανσεις (κανονικο δωματιο δηλαδη). O Shock ισως να μπορεσει να δωσει μια δευτερη γνωμη για την ποιοτητα αν τα δει και τα δυο, μιας και θα μπορει να το συγκρινει με τον CoCo2 που εχει ενα τρελο texture τριγυρω απο το πληκτρολογιο του, που θα ηταν αδυνατο να τριφτει χωρις φανερες απωλειες.

Για τις ετικετες, προτιμω να τις καλυπτω παρα να τις βγαζω, εκτος αν ειναι μεταλικα ταμπελακια (αν και αυτα παλι τα καλυπτω αρκετες φορες αναλογα με το τι θα βρεθει στα χερια μου). Πολλες ειναι εντελως ξεραμενες (αν μιλαμε για μηχανηματα τελη 70-αρχες 80, οποτε αντι για το 50/50 που ειναι οι πιθανοτητες να καταστραφει μια ετικετα... who the hell cares.. την καλυπτεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο (θελει ΠΟΛΛΗ υπομονη παντως ειδικα στις γωνιες που συνηθως ειναι στρογγυλεμενες).

Σχετικα με τις υποδειξεις βαψιματος.. hell no, με τιποτα μην προτιμηθει εξωτερικος χωρος. Να υπαρχει σωστος εξαερισμος ναι συμφωνω, αλλα σε απολυτα κλειστο χωρο. Αλλιως με το παραμικρο αερακι εχει να κολησει επανω στην φρεσκια μπογια κοκκος σκονης και χνουδια (καθως και ιπταμενα μικροσκουπιδια) που θα γινει.. του καμουφλαζ στο υπο βαφη μηχανημα! Οσο το δυνατον περισσοτερο κλειστο χωρο οπως αποθηκη, υπογειο (οτι καλυτερο) και γκαραζ. Και οσο για κλεισιματα σε τρυπες και λοιπα... προτιμω την μεσα/εξω βαφη και με αυτη την σειρα μαλιστα.. ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεχαστουν κενα σημεια, η επιφανειες που "μα μου φαινοταν οτι το ειχα βαψει εκει". Ακουγεται περιττο, αλλα λυνει πραγματικα πολλα προβληματα, και ειδικα αυτο του "τσιπαρισματος" καθως δεν υπαρχουν πλεον "ακρες" και τελειωματα που μπορει να αρχισει να κανει cracking το χρωμα.

gtsamour είπε:
Αν πχ έβαφα εγώ ένα spectrum ή ένα 6128 άσπρο και το έκανα τέλεια, θα ήταν ωραία?
Ρε gts, μην μου κλεβεις ιδεες ρε συ!!! :) Εκτος απο ασπρο, θα ετρωγαν EVH επενδυση που θα πηγαινε συνεφο!! Η ισως κατι σε Bengal Tiger σαν την κιθαρα του G.Lynch, η στα χρωματα των Stryper!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
<<οπως και προεργασια με ξυσιμο/τριψιμο, κατι που θα χαλασει το αρχικο texture που μπορει να εχει ο υπολογιστης ( και θα ειναι και μεγας μπελας ειδικα με γριλιες και αναγλυφα οπως ST/A1200)>>.
Ειναι τοσο ψιλο το γυαλοχαρτο, που δεν υπαρχει περιπτωση να αγγιξει ή χαλασει τα αναγλυφα.

phil_vr είπε:
<<Αλλωστε αν μιλαμε οτι προκειται για "μπαλωμα" βαφης προφυλακτηρων αυτοκινητου (αυτη την εντυπωση μου δινει το "μπαμπερ") οποτε λογικα πεφτουν και επιπλεον χερια με λουστρο απο πανω για να δωσουν την γυαλαδα και υφη αυτοκινητου?>>
Ειναι αυτονομο προιον. Δεν χρειαζετε τιποτα επιπλεον. Και δεν ειναι μπαλωμα γιατι οπως ειπα τελικα η επιφανεια σαγγραρει δεν ειναι εντελως λια οπως η βαφη του αυτοκινητου, ουτε και βαφετε ωστε να το χρησιμοποιησεις για μπαλωμα.

phil_vr είπε:
<<και ισως τα μονα μελανα σημεια που βρισκω ειναι οτι χρειαζεται 2 κουτακια σπρευ>>
Μα τοσα φυσικα χρειαζετε αμα εισαι αρρωστος οπως εγω! :D Περα απο την πλακα καταλαβαινεις πιστευω οτι η επιφανεια του μονιτορ ειναι μεγαλυτερη απο το πισω καπακι και το τρυπιο εμπρος (λογω πληκτρολογιου) μιας Amigas π.χ.

phil_vr είπε:
<<το βρισκω εντελως λογικο το βημα που εκανες (με λαθος χρωμα παντως καθως εγω θα το πηγαινα σε μαυρο!!). >>
ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ Ο ΑΛΛΟΣ? Εδω τωρα και οριετε! Αυτο ηθελα να κανω και εγω αρχικα, σκεφτομενος οτι η Commodore εχει βγαλει το ιδιο σε μαυρο για το CDTV.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει, δε θα κάτσω άλλο να προσπαθώ να σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ με το αν αυτό που έκανες είναι ωραίο ή όχι. Η διαφορά του πως ήταν originally και το πως είναι τώρα φαίνεται στις φωτογραφίες (σύγκριση του μέσα με το βαμμένο έξω), μέρα με τη νύχτα είναι.

Η γνώμη μου είναι

1. Δεν επιτρέπεται το βάψιμο

2. Αφού αποφάσισες να το κάνεις το έγκλημα, φρόντησε τουλάχιστον τα το κάνεις τέλεια ώστε να φαίνεται το δυνατό λιγότερο.

Από αυτά ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί δε μου άρεσε αυτό που έφτιαξες.

Aν δε σου αρέσει να ακους αντίθετες γνωμες με αυτές που σου χαϊδεύουν τα αυτιά, βάλτο τουλάχιστον στον τίτλο να το ξέρουμε να μην ασχολούμαστε. "COMMODORE 1084SD RESTORATION μόνο θετικά σχόλια παρακαλώ"

Το κουράσαμε νομίζω.

Έτσι και αλλιώς τι σε νοιάζει εσένα τι πιστεύω εγώ, πάμε παρακάτω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυριοι ψυχραιμια!

Προσωπικα προτιμω το ασπρο απο το αρρωστημενο κιτρινο πολυκαιρισματος των αθλιων πλαστικων της Amiga.

Επισης δεν μπορουμε να κρινουμε ακριβως το χρωμα απο φωτογραφιες εσωτερικου χωρου με απλη compact ψηφιακη μηχανη.

Φυσικα τα γουστα ειναι σαν τις μυτες.

Παντως ο gtsamour μπορει να φανταζει ελαφρως γκρινιαρης :) αλλα οποιος τον γνωριζει απο κοντα αλλαζει γνωμη...
 
Wally είπε:
Φυσικα τα γουστα ειναι σαν τις μυτες.
Α εγώ δεν το ξέρω με μύτες.... :D πάντως όλοι έχουν από μία....

Wally είπε:
Παντως ο gtsamour μπορει να φανταζει ελαφρως γκρινιαρης :) αλλα οποιος τον γνωριζει απο κοντα αλλαζει γνωμη...
Μαρτυριάρη :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Η διαφορά του πως ήταν originally και το πως είναι τώρα φαίνεται στις φωτογραφίες (σύγκριση του μέσα με το βαμμένο έξω), μέρα με τη νύχτα είναι.
Σιγουρα ετσι ειναι, ηταν σαν την μαυρη νυχτα, και ξημερωσε!! :cool:

gtsamour είπε:
2. Αφού αποφάσισες να το κάνεις το έγκλημα, φρόντησε τουλάχιστον τα το κάνεις τέλεια ώστε να φαίνεται το δυνατό λιγότερο.
Βρε μια μανια με τα εγκληματα. Ετσι και τυχει και ποσταρεις κανενα υλικο σου και δω μοντα επανω, θα σε καταγγειλω στην αστυνομια. Απαγορευτε η οποιαδηποτε τρυπα κατ εμε, εξωτερικα στο πλαστικο. Χανει την ρετροτητα του. Ειδες που διαφερουμε. Εσυ στο χρωμα, και εγω στην τρυπα!

gtsamour είπε:
Aν δε σου αρέσει να ακους αντίθετες γνωμες με αυτές που σου χαϊδεύουν τα αυτιά, βάλτο τουλάχιστον στον τίτλο να το ξέρουμε να μην ασχολούμαστε. "COMMODORE 1084SD RESTORATION μόνο θετικά σχόλια παρακαλώ"
Απο ολα οσα εχω ποσταρει μεχρι τωρα, αυτο καταλαβες εσυ? Μαλλον τσαμπα καθομαι και γραφω προσεκτικα σκεπτομενος για να μην περνανε τετοια μυνηματα. Θα αρχισω και εγω τις ατακες.

gtsamour είπε:
Έτσι και αλλιώς τι σε νοιάζει εσένα τι πιστεύω εγώ, πάμε παρακάτω....
Με νοιαζει τι πιστευεις και με παρανοιαζει. Και μαλιστα στο ξαναλεω για πολλοστη φορα ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ. Αυτο που με πειραξε (στο ανελυσα κιολας) ειναι ο τροπος που το διατυπωσες. Μην με ξαναβαλεις να λεω τα ιδια. Πιθανον να ειναι το οτι δεν σε ξερω οπως λενε ολοι. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά μια black Amiga 500 θα ήταν τρομερό project !!! :D
 
Ναι ρε,με άσπρα γράμματα στα κουμπιά,τρέλα θα ήταν σου λέω ! :D
 
Ροζ καλύτερα, έτσι και αλλιώς είναι αδερφίστικη η amiga :D

Τα μαύρα είναι αντρικά μηχανήματα :D
 
manos426f είπε:
Δε ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά μια black Amiga 500 θα ήταν τρομερό project !!! :D
Αν δεν το λες αστεια για να πειραξουμε το συμφορουμιτη μας (που πολυ θελω να τον γνωρισω), πιστεψε με αυτο ηθελα να κανω, αλλα με εφαγε η γυναικα. Αυτο πραγματικα θα ηταν project γιατι τα μαυρα ειναι ακρως συλλεκτικοτατα. Βεβαια αυτο θα ηταν βαμενο (ακους gtsamour:D) αλλα περι ορεξεως κυριοι νοστιμοτατη κολοκυθοπιτα. :tease:
 
Γιώργο,είσαι πολύ κακός τελικά ! :tease: :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα