COMMODORE 1084SD RESTORATION

"ναι.... retro police εκεί? Θέλω να αναφέρω έναν φόνο..." :D
 
ωραια δουλεια με πολυ μερακι!εuγε santosp!
 
gtsamour είπε:
Ροζ καλύτερα, έτσι και αλλιώς είναι αδερφίστικη η amiga :D Τα μαύρα είναι αντρικά μηχανήματα :D
διαφωνώ...πρόκειται για μια μεγάλη κυρία που φρόντισε να γίνουν...άντρες τ' αγοράκια που έπαιζαν τότε με 8μπιτα !!! :D :D:D

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο: εκείνα τα μαύρα αντρικά μηχανήματα που μας λές δεν τα έφτιαχναν εκείνοι οι άντρακλες οι Άγγλοι; :D :D:D

(φυσικά και κάνω πλάκα...τα cpc και τα zx θα τα σέβομαι ΠΑΝΤΑ)
 
Μπραβο santosp για το restoration. Εκανες πολύ καλή δουλειά.

Αν και είμαι αντίθετος με τα "μποϊατίσματα" και λοιπές hardware μοντες, νομίζω οτι η περιπτωση του μόνιτορ σου ήθελε ειδική περιποίηση. Ηταν σε άθλια κατάσταση.

Εγώ πάντως, αυτο που θα ήθελα να σου πω είναι, οτι κακώς άφησες τα σημεία των ενδείξεων αβαφα. Θα μπορούσες να τα βάψεις και αυτά και μετά να πας σε κάποιον που κόβει αυτοκόλλητα (οπως αυτά που βάζουν οι "καρεκλαδες" :D δεξια και αριστερά στα αυτοκίνητα :D ) και να τα φτιάξεις από την αρχή.

:)
 
Οπως τα λες Teflon, αθλια κατασταση. Τοσο που κοντεψε να φυγει απο το παραθυρο. Τωρα πως εγκληματισα σκοτωνοντας τον πεθαμενο, αυτο θα το δειξει η ιστορια. Οσο για το τελευταιο...φυλαω μια εκπληξη, για τα ματια μιας ψυχης και μονο.(Που λυσσαξε) :D
 
:acoustic: "Λυσσιάρα ψυχή, κι αν θέλω δίπλα σου είναι δύσκολο να μένω........." :acoustic:

:D :D:D
 
Ρε συ "ανέστησες ένα πεθαμένο"!
 
E λοιπον αφου τα θελει ο απαυτος σας παρτε και μια μαυρη καταμαυρη Α1200 η οποια μαλιστα αφου εφερε βολτα τα διαφορα αμιγκο φορουμ προς πωληση και το ebay για μεγαλο διστημα επωληθη τελικα στο ευτελες ποσο των 850 λιρων Αγγλιας και μαλιστα με Buy it Now.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?PHPSESSID=118b768cb3eae8cf2466090a6678e3e8&topic=2625.0

Οποιος γνωριζει τουρκικα μας κανει και μια μεταφραση
 
for portarinos post-- :D :D:D:D:D

Και το χα πει. Επρεπε να το βαψω μαυρο. Την πατησα! :wait2:

Ρε τους τζογλαν τζαναμπετ.
 
manos426f είπε:
Δε ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά μια black Amiga 500 θα ήταν τρομερό project !!! :D
Οντως ειναι τρομερο project η black Amiga 500,κουκλα ειναι.Ψηνεται ενας φιλος μου να το κανει στην Amiga 500 του αλλα κολλαει που δεν εχει βρει CDTV keyboard για να βαλει το μαυρα πληκτρα

3376.jpg


black5003.jpg


Μπραβο santosp για το restoration της οθονης,υπεροχη δουλεια, το χρειαζοταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ vagosgta3,με "πέθανες" με αυτές τις photos !! :eek: :eek:

Ω ναι,είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ έτσι !!
 
Οντως Πανεμορφη manos426f.Να και η "Black" εκδοση του 1084 monitor

1084s_black_1_big.jpg
 
Ναι, ναι... Δείξ'τε τέτοια πράγματα.

Εσείς θα φταίτε αν πέσω απ'το πατάρι ψάχνοντας την Α1200 και το 1084S της.

Συν ότι θα σας χρεώσω και το νέφτι για να βγάλω τις μαύρες μπογιές απ'τα χέρια μου...

'Εν ειν' άσχημη...

Καθόλου άσχημη, θα έλεγα...
 
Καποιος θα βγαλει αφρους απο το στομα για το ανοσιουργημα!

Ετσι θα ηταν η Amiga αν οι Αμερικανοι ηταν πιο... Amstrad στα χρωματα τους. Βεβαια τελικα στα micro-PCs επικρατησε το μπεζ για πολλα χρονια, μεχρι που ξαναρθε στη μοδα το μαυρο.

Συνδιαζεται με ξωφτερνο πεδιλο δεκαποντο, ανταξιο μιας Κυριας!

ΥΓ Το monitor του κυριως θεματος μαμαει.

Ψηνεται ενας φιλος μου να το κανει στην Amiga 500 του αλλα κολλαει που δεν εχει βρει CDTV keyboard για να βαλει το μαυρα πληκτρα
Το πληκτρολογιο του CDTV δεν πολυπαιζει δυστυχως. Θα ταιριαζε γαντι ενα, με το CD32 μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
supacoopa είπε:
Καποιος θα βγαλει αφρους απο το στομα για το ανοσιουργημα!
Ετσι θα ηταν η Amiga αν οι Αμερικανοι ηταν πιο... Amstrad στα χρωματα τους.
Τώρα ο εν λόγω "κάποιος" θα βγάλει διπλούς αφρούς. Άκου "Amstrad"! Που συν τοις άλλοις ήταν και γκρίζοι κατά βάση. :p

Θυμίζω ότι ο πρώτος που κατέληξε ότι το μαύρο ήταν πιό όμορφο από το λευκό ήταν ο Sir Clive Sinclair. Έβγαλε τον ZX80 σε λευκό αλλά μετά οι ZX81, ZX Spectrum και QL ήταν μαύροι. :)
 
Ε όχι και μαύρο αυτό το σκατί του amstrad !!! :D

Eγώ την άποψή μου πάντως την είπα, όποιος θέλει να κανιβαλίζει τα μηχανάκια του κάνοντάς τα ασπρα κόκκινα κίτρινα μπλέ, δικαίωμά του. ΧΑ ΧΑ
 
Λοιπόν, μιας και έχω κι εγώ ένα κάτασπρο 1084, προκαλώ δημοσίως τον santosp σε μια κοντρα.

Επίσης θέλω να είπω ότι η μαύρη 500άρα που έβαλε ο vagosgta είναι καρακουκλάρα!!!

Ακόμη να πω στον santosp, ότι ο gtsamour εχει άλλο πρόσωπο αμα τον γνωρίσει από κοντά (με εξαίρεση το γελοίο αυτοκίνητο που οδηγάει). θέλω επιπλέον να υπενθυμίσω εκείνο το πρότζεκτ που είχε κάνει ένας τύπος (και που δε μπορώ να βρω το θρεντ στο GRM), έχοντας βάψει τον ZX 48 του άσπρο και ήταν φοβερός. Αρα όλα γίνονται. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα πειράζεις και να αφήνεις όπως είναι, αλλά το 1084 του santosp ήταν ένα μαύρο χάλι, αρα το βάψιμο ήταν μονόδρομος, και εμένα προσωπικά μ'αρέσει το αποτέλεσμα. Τέλος το θρεντ αυτό έδωσε μια καλή λύση στο θέμα βάψιμο, με οδηγίες, φωτογραφίες κλπ κλπ. Εμ! Δε μένουμε όλοι Αμερική για να μπορούμε να αγοράσουμε Krylon!! (ονόματα δε λέμε ;) )

Αυτά, και ψυχραιμία ε; Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν κάνει να παρεξηγιόμαστε. Αμα παρεξηγιόμαστε εδώ για τέτοια θέματα, καλύτερα να τα παρατήσουμε....
 
Rygar η παρεξηγηση νομιζω οτι εχει ληξει και απο τις δυο πλευρες. :cool:

.....Κοντρα........ Τι ειναι αυτο? Συγνωμη αλλα δεν την γνωριζω τη λεξη. :D Εγω απλα μοιραστηκα αυτο που εκανα με ολους. Και αυτο θα συνεχισω να κανω δηλαδη. :xm:
 
εγώ έχω ένα 1084 ψόφιο.αν δούλευε δε με χάλαγε αν ήταν και μπορντώ.την amiga δε θα την έβαφα απο φόβο και μόνο μη τη κάνω τσίρκο.αν το "είχα" βέβαια ίσως τη ξαναέβαφα ένα άσπρο.
 
Πίσω
Μπλουζα