Commodore 64

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
untitled1cl8.jpg


Για πολλούς ο Commodore 64 ήταν ο τελειότερος 8bit υπολογιστής της δεκαετίας του 80.Εμπορικός διασκεδαστικός δυνατός αποτέλεσε τον υπολογιστή αιχμής για τα δεδομένα εκείνης της εποχής με πολύ υψηλές πωλήσεις..Πράγματι ο Commodore 64 πούλησε τα περισσότερα κομμάτια από όλους και έγινε best seller...18 εκατομμύρια κομμάτια περίπου από το 1982 έως και το 1993 αγοράστηκαν από κάθε λογής ηλικίας που τον λάτρεψαν για τα πολύ προηγμένα γραφικά τον μοναδικό και πλούσιο ήχο του αλλά και τις μοναδικές του δυνατότητες από πλευράς προγραμματισμού και multimedia...Στην καρδιά του Commodore χτυπούσε ο 6510 με ταχύτητα 0.985 MHz σε (PAL) και 1.023 MHz σε format (NTSC).. Τα γραφικά αναλάμβανε ο επεξεργαστής VIC II ενώ για τον ήχο ο SID....Ο Commodore 64k αποτέλεσε για την Commodore ένα μοναδικό υπολογιστή που έγινε best seller σε όλο τον κόσμο αγαπημένη συντροφιά για μικρούς και μεγάλους.......

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής:1982

Εταιρία: Commodore

Τέλος παραγωγής: 1993

Χώρα: U.S.A.

Basic: Basic 64K

Cpu: 6510

Co prossecor: VIC II (Video), SID (Sound)

Speed: 0.985 MHz (PAL) / 1.023 MHz (NTSC)

Ram: 64kb

Rom: 20kb

Text Modes: 40 columns x 25 lines

Graphic Modes: 160 x 200 & 320 x 200

Colors: 16 + 16 border colours

Sound: 3 voices / 9 octaves, 4 waveforms (sound output through TV)

Ports: RGB (composite, chroma/luma and sound in/out), 2 x Joystick plugs, Cardridge slot, Tape interfarce (300 bps), Serial, User Port, TV RF output

Build in media Cassette unit. Provision for 170 KB 5.25'' floppy disc unit (1541)
 
Μπραβο AK!

Θα διαφωνησω μονο για την πρωτη γραμμη του κειμενου :D
 
Βάλε και σε bold τις υπέρτατες ταχύτητες της CPU... :D
 
Zoυλιάρηδες!
 
Z80λιαρηδες για την ακριβεια......
 
Παιδιά ένα απλό review είναι..Δεν σημαίνει πως είναι και αλήθεια...... :D

Είπαμε σαν Spectrumαδες έχουμε τον ιπποτισμό να τους κάνουμε

όλους ευτυχισμένους έστω και με φουσκωμένα λόγια! :diablotin:
 
Ευχαριστούμε akmakas για το review σου :thumbup:

Παραμένουμε πολλοί οι οπαδοί του Commodore 64 μιας και αποτελούσε για εμάς την καλύτερη παιχνιδομηχανή στα 8-bitα της εποχής.

Πραγματικά δε γνωρίζω κάποιον που είχε C64 και να μην τον λατρεύει ακόμη.
 
...akmakas, κορυφαία παρουσίαση - όπως πάντα. :thumbup:

Αν και CPC user, υπήρχαν φορές που δεν μπορούσα να μην παραδεχτώ την ανωτερότητα του Commodore σε ορισμένα σημεία.
 
Ωραιος Akmakas.....

Παρολο που ημουν φανατικος Spectrumας ,εχω μια συμπαθεια προς τα μηχανακια της Commodore (μαλλον γιατι αργοτερα εγινα φανατικος Amigας)

Μονη διαφωνια μου ειναι στο σημειο που γραφεις οτι η most used αναλυση ηταν η 320x200...Σχεδον ολα τα παιχνιδια δουλευαν σε 160x200 για να βγαζουν περισσοτερα χρωματα.Γι'αυτο και τα pixels στον C64 (οσο και στον μισητο Amstrad) φαινοντουσαν ορθογωνια και οχι τετραγωνα....
 
Σωστός ο Stormwatch. :)

Eδώ να πούμε ότι ο Commodore μπορούσε να εμφανίσει ταυτόχρονα 16 χρώματα και στην 320x200 (όπως στην 160x200), όμως επειδή είχε τα γνωστά προβλήματα με τα attributes (όπως και ο κακομοίρης ο Spectrum), οι προγραμματιστές προτιμούσαν την 160x200 για να έχουν λιγότερους περιορισμούς στα attributes...
 
Stormwatch είπε:
Γι'αυτο και τα pixels στον C64 (οσο και στον μισητο Amstrad) φαινοντουσαν ορθογωνια και οχι τετραγωνα....
Πού το έχω ξανακούσει αυτό :biglaugh:
 
δεν παλευονται οι τετραγωνιλες..χιλιες φορες το colour clash...
 
Πάντως για να λέμε την αλήθεια πολλές φορές είχα παίξει παιχνίδια στον Spectrum και όταν τα είδα στον Commodore ενώ ο ήχος και τα χρώματα ήταν πραγματικά κορυφαία είχα απογοητευτεί από τα πολύ χοντροκομένα Sprites κάτι που σε μερικά παιχνίδια ήταν καραέντονο!
 
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια στα οποία έχουν με κόλπο ξεπεράσει κατά καιρούς το έντονο jagging (τους τετραγωνισμούς) και που πλησιάζουν σε ποιότητα την Amiga. Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο έντονο ως πρόβλημα...οι διαφορές ήταν κραυγαλέες μόνο σε κάποια (κυρίως παλιότερα ή low budget) παιχνίδια. Στην τελική ας μη μιλήσουμε πόσα Spectrum games κινόντουσαν μεταξύ διχρωμίας και τετραχρωμίας, με ανύπαρκτο συνήθως ήχο και περικοπές ακόμα και στον ποσοτικό πλούτο των γραφικών (scrolling levels, μέγεθος / αριθμός sprites κλπ).

Κατά κανόνα οι Commodore εκδόσεις ήταν πιο χορταστικές σαν συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα. Ήταν πιο κοντά σε computer game παρά σε LCD handheld! :D

Για να μην παρεξηγούμαι πάντως, τον Speccie τον έχω μέσα στην καρδιά μου με όλες του τις αδυναμίες (εξάλλου είναι μέρος των όσων του δίνουν προσωπικότητα και τον κάνουν τόσο ξεχωριστο). Αυτός είναι και ο λόγος που ο 48άρης συμπεριλαμβάνεται στα προσεχή μου αγοραστικά σχέδια.
 
Wow Ο ΑΕΟΝ Θα αγοράσει Spectrum...Καλή κίνηση. :thumbup:
 
Ο CBM-64 αποτελεί ένα μεγάλο μέρος των αναμνησεών μου σαν παιδί, και πάντα θα έχει για μένα ιδιαίτερη συναισθηματική αξία. Ατελείωτες ώρες μπροστά στην τηλεόραση παίζοντας τα παιχνίδια του, οι μουσικές του που ακόμα και σήμερα τριγυρνούν μέσα στο μυαλό μου.

Είχα ξεκινήσει με άλλα μηχανάκια φίλων μου όπως Τι 99/4A, Οric Atmos και ZX-Spectrum αλλά ο CBM-64 ήταν ο πρώτος δικός μου υπολογιστής, μου τον αγοράσαν οι γονείς μου τέλη του 83, αργήσανε λίγο, αλλά ήταν και ακριβός.

Αργότερα αγόρασα και το 1541 και ήρθε και έδεσε.

Εντάξει μπορώ να μιλάω ώρες για τον CMB-64, και θα το κάνω, αλλά σιγά σιγά..:biglaugh:
 
Επιτέλους ένας αντικειμενικός χρήστης home computer !
 
Δεν θυμάμαι τα γούστα του :)
 
Πίσω
Μπλουζα