Commodore Plus 4 games

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ο Plus4 ειναι μια πολυ γλυκια αναμνηση στη κεφαλα μου. Θυμαμαι την φοβερη εντυπωση που μου ειχε κανει η εξωτερικη του εμφανιση. Τον χαζευα στη βιτρινα του καταστηαματος ATKO στους Αμπελοκηπους περι το 1986...

Ναι ηταν πιο ομορφος απο τον Spectrum+ μου.

Παμε fast forward στο σημερα. Εχω μπλεξει στο μυαλο μου το θεμα των C16 και Plus4 παιχνιδιων.

Υπαρχουν παιχνιδια απο μεγαλες εταιριες (του τοτε) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για Plus4?

Υπαρχουν τιτλοι που βγηκαν σε ξεχωριστη εκδοση για C16 και Plus4 ωστε να φανει η διαφορα στη δυναμικοτητα?

Βρηκα την κατωθι λιστα (δεν παραθετω link διοτι περιεχει downloads)

Adventures In Time - Exclusive Icicle Works

Treasure Island

Sabre Wulf

Mercenary - Escape From Targ

Mercenary - The Second City

Elite

Commando - Plus4

Exploding Fist +4

Saboteur!

Saboteur 2

Cloud Kingdoms

Head Over Heels

Storm +4 v1.2

Spy vs Spy Collection
Μολις βρω χρονο θα κανω συγκριτικα με τον C16 να δουμε τι ψαρια επιανε ο Plus4
 
Μόλις έφτιαξα και ανέβασα ένα μικρό video στο yt, σχετικό με τις εργασίες "αποκατάστασης", στον νεοαποκτηθέντα Plus/4 μου.

Στο δεύτερο μέρος της παρουσίασης μου, μπορείτε να θαυμάσετε τις δυνατότητες του TED chip μέσω screenshots από demos / slideshows για το εν λόγω μηχάνημα...

Απολαύστε υπεύθυνα :D

 
Πολυ ομορφη δουλεια,καποια στιγμη θα πρεπει να κοιταξουμε το θεμα Commodore πιο ζεστα.


Ολο Spectrum και Amstrad ειμαστε.
 
αν το κοιτάξουμε, θα κλάψουμε, διότι ο c64 μας έριχνε στα αυτιά όλων των άλλων και εμείς απλά τον υποτιμούσαμε επειδή δεν είχε καλή basic και φόρτωνε αργά...
 
spyros_s είπε:
αν το κοιτάξουμε, θα κλάψουμε, διότι ο c64 μας έριχνε στα αυτιά όλων των άλλων και εμείς απλά τον υποτιμούσαμε επειδή δεν είχε καλή basic και φόρτωνε αργά...
Μέχρι την έλευση των turbo loaders και της Simons Basic:) Μετά τον λέγαμε απλά ψωμιέρα... αυτό μέχρι το "facelift", μετά; :)
 
Μετά πήραμε αμίγκα ξεχνώντας τα 8μπιτα και αργότερα όταν μεγαλώσαμε, τα πήραμε όλα -πλην ατάρι στ βεβαίως βεβαίως- για να τα χαιρόμαστε όλα μαζί!
 
Μετά πήραμε αμίγκα ξεχνώντας τα 8μπιτα και αργότερα όταν μεγαλώσαμε, τα πήραμε όλα -πλην ατάρι στ βεβαίως βεβαίως- για να τα χαιρόμαστε όλα μαζί!
Εγώ πάντως, ακόμα και με Amiga, συνέχισα να έχω και τον C-128 στο γραφείο και τα λειτουργούσα παράλληλα επί σειρά ετών.

Βασικά.. ακόμα και αυτή τη στιγμή συμβαίνει αυτό, στα αριστερά του γραφείου μου: Amiga 1000+C-128D ο ένας πάνω στον άλλον, απλά.. σπάνια τους λειτουργώ.

Τα μοντέλα Α1200 και Α2000 είναι στην ντουλάπα και κατά καιρούς τα αντικαθιστώ με τα άλλα του γραφείου για εναλλαγή.
 
Ο C-128 ειναι πολυ ομορφο μηχανακι. Κριμα που εμεινε ανεκμεταλευτο στα παιχνιδια
 
Ο C-128 ειναι πολυ ομορφο μηχανακι. Κριμα που εμεινε ανεκμεταλευτο στα παιχνιδια
Η "κατάρα" του προκατόχου του τον "σκίασε".

Αν έφτιαχναν παιχνίδια (και γενικότερα λογισμικό) για αυτόν, θα έπαιζαν μόνο σε αυτόν.

Έτσι, συνέχισαν να τα φτιάχνουν για τον 64 με την πολύ περιορισμένη μνήμη (με τον οποίο ο 128 ήταν συμβατός), ώστε να έχουν περισσότερους πελάτες.

Καθαρό "μάνατζμεντ".

Πάντως, έχω ένα που φτιάχτηκε για αυτόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η νεα μοδα στη ρετρο πιατσα ειναι η επιστροφη στα TED

Παντα εχω ενα soft spot για τα TED και κυριως τον Plus4  λογω της μπολικης διαθεσιμης μνημης, των 121+7 χρωματων (με ευχαριστη παλετα), της καλης αναλυσης, του 8501 @1.76 και φυσικα οπως εχω πει και παλιοτερα...της αναμνησης απο τη βιτρινα της ΑΤΚΟ.

Γενικα απο αποψη απεικονισης, τα παιχνιδια σε προδιαθετουν ευχαριστα.

Ειχε φυσικα και ενα καρο κουσουρια και τσιπιες αλλα ετσι κι αλλιως ηταν low cost μηχανηματα.

Κυκλοφορησε και ως too little, too late οποτε ειναι και underdog (που εχω αδυναμια).

Αρα μου αρεσει η νεα μοδα και ηταν ευκαιρια να ξαναβουτηξω με πιο ενδελεχη τροπο στο παλμαρε του.

Ενω αποφευγα παντα να εχω ψωμιερα, ενω απεκτησα 128 και 128D, ποτε δεν καταφερα να τσιμπησω εναν Plus4. Δεν εχουν μεινει αλλωστε και πολλα αφου τα TED καιγονται ευκολα, οπως και το μηχανημα γενικοτερα.

Αρα emulation. Δυστυχως το VICE (xplus4) ειναι για γελια...και αυτο παιρνει μπαλα και το αντιστοιχο RetroArch core.

Μονο ο YAPE ειναι της προκοπης και με αυτον θα καταφερετε να παιξετε σχεδον οτι κυκλοφορει.

Υπεροχα demos αλλα δεν μας νοιαζουν αυτα. Παιχνιδια θελουμε

Απο τις φρεσκαδουρες, δειτε τα: 

AlphaRay (απιστεφταμπλ, σκεφτομαι εδω και καμια βδομαδα μηπως μπει Game of the Week)

Adventure Park (προυποθετει υπομονη διοτι τα mechanics του αλματος ειναι κολασμενα)

Pets Rescue (Πανεμορφο Giannaοειδες)

Majesty of Sprites

και πιο παλια homebrew οπως Slipstream, xeo3, Lands of Zador, μεταφορες απο Mojon Twins, μεταφορες απο τα Ultimate conversions του Mariusz κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα