Compaq ARMADA 110 μηπως και?

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
παιδιά , έχω έναν παλιό laptop ARMADA 110 , το οποιο ήταν και το πρώτο μου laptop και γενικά έχει πολύ μεγάλη αξια για εμενα!!

εδώ και λίγο καιρό δυστυχώς η οθόνη του τα έπαιξε , βγάζει χαλασμένα γραφικά και χρώματα , το άνοιξα για να δω καλώδια και συνδέσεις δυστυχώς όμως είναι θέμα οθόνης.....

μήπως έχει κανεις το ίδιο laptop πουθενά σε καμια ντουλάπα και κάθεται????

αυτό εδώ είναι

20149393.JPG


πραγματικά το αγαπαώ αυτό το μηχανηματάκι παρόλο που έχει έναν pentium 3 με 512 μνήμη και 10gb σκληρό δίσκο!
 
Έχω ένα Compaq Pressario 2100 που δεν λειτουργεί η μητρική (καμμένο μάλλον) με οθόνη 1024 Χ 768.

Δεν έχει δίσκο και ram αλλά η οθόνη λειτουργούσε μια χαρά μέχρι που δεν άναψε ξανά.

Ήταν φίλου και μου είπε να το πετάξω.

Αν το θες (μάλλον η οθόνη κάνει για..... μετμόσχευση!!! ) στο χαρίζω.
 
έρχομαι ραντεβού τώρα!!!!!!!!!!!!!!! :)

ψάχνω τώρα στο net να δω αν κάνει η οθόνη αυτή στον δικό μου!!!!

τι λες τώρα!! μου έφτιαξες το βραδυ!!
 
δυστυχώς δεν κάνει η οθόνη αυτή στο δικό μου είναι πιο μεγάλη , το armada έχει 12.1in monitor.... :(
 
Oh well.

Ελπίζω να βρεις κάτι. Δυστυχώς αυτό που σου λέω ήταν 15'' ................

Κοίτα e-bay μεριά, σίγουρα θα βρεις ανταλλακτικό!
 
έχω ψάξει στο ebay , είχα βρει 2-3 ίδια laptop , αλλα δυστυχώς ήταν αμερική και ο πωλητής δεν έστελνε στην Ευρώπη......
 
Δοκίμασε να το συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη για να δείς αν κάνει τα ίδια ή λειτουργεί κανονικά.

Αν δεν έχει πρόβλημα τότε είναι η κάρτα γραφικών, άρα πρόβλημα στό μπόρντ.
 
ναι αυτό ήταν το πρώτο που δοκίμασα , με εξωτερική οθόνη παίζει μια χαρά!
 
πω πω κριμαααα... το ειχα κι εγω αυτο (μοντελο 10/2000) και περυσι το εστειλα γι ανακυκλωση. Κριμα που δε κρατησα καν την LCD, εβγαλα σκληρο, cd και μνημες και το εστειλα...
 
τι είπες τώρα........ :(
 
Ασχετο αλλα η SQL που ειχα γραψει πανω σε αυτο το φορητο ειναι περισοτερη απο τα επη του Γκιλγκαμεζ και την Ιλλιαδα μαζι...

Παντως ειχαν θεμα με την οθονη. Το δικο μου ηταν εταιρικο και το σουταραμε οταν τα επαιξε η οθονη.
 
μια από τα ίδια wally, sql χρόνια! , για αυτό και για εμενα έχει μεγάλη αξια!!!
 
Τώρα αν σου πω ότι έχω έναν αλλά τον χρησιμοποιώ κανονικότατα και καθημερινά και ότι είμαι και εγώ συναισθηματικά δεμένος μαζί του????

(Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά armada είναι)!

Πάντως με την οθόνη πρέπει να είχαν θεματάκι γιατί και η δική μου μετά από 3-4 ώρες δουλειάς κάνει κάτι σβησίματα και κάτι γραμμούλες....
 
σε καταλαβαίνω απόλυτα και είσαι πολύ τυχερός που το δικό σου δουλεύει μια χαρά!!

ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να φτιάξω και εγω το δικό μου!
 
μόλις διάβασα ότι στο armada 110 κάνουν και οι οθόνες από τα εξής μοντέλα....

Compaq Armada E500 M700 V300 100 1700 1750

Compaq Evo N110 N150

COMPAQ Presario 900 1200+ 1800

μήπως κανεις έχει κανένα από αυτά τα μοντέλα σε καμια ντουλάπα η αποθήκη ??? :)
 
Κάλεσε αυτό το νούμερο 6948 408750 ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ ΩΡΕΣ και ζήτα τον Κώστα.

Ασχολείται με ανταλλακτικά και επισκευές φορητών και 99,99% θα σου λύσει το πρόβλημα...
 
καλησπερα υπαρχει περιπτωση να το πουλησεις αν ναι πεσ μου μια τιμη
 
Ακολουθεί συμβουλή έμπειρου ρετρομανιακού συμφορουμίτη.

(Ύφος σοβαρό αυστηρό και συμπονετικό)

Σύντροφε! Έχοντας κακή εμπειρία με το δικό μου -επίσης συναισθηματικά δεμένου- Compaq Armada 7800, που το 1999 ήταν πανάκριβο, σε συμβουλεύω να ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ!!!

Τα ίδια προβλήματα μου τα έκανε μέσα σε λίγους μήνες από την αγορά του. Γραμμές και χαλασμένα γραφικά, άσπριζε και ολόκληρη η οθόνη! Εμφανιζόντουσαν αυτά τα προβλήματα κυρίως όποτε το έβαζα σε λειτουργία. Σπάνια σε τυχαίες στιγμές. Είχα την τύχη να έχει το notebook 3 χρόνια εγγύηση και το πήγα στην infoquest. Μου άλλαξαν την οθόνη και έκανε τα ίδια προβλήματα! Μόνο όταν μου άλλαξαν motherboard εξαφανίστηκε το πρόβλημα!

Βρήκα στη δουλειά ένα Compaq και είπα να το δοκιμάσω. Σε εκείνο εμφανιζόταν η μισή πάνω οθόνη φυσιολογική ενώ η υπόλοιπη άσπριζε και εμφανιζόντουσαν γραμμές!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
papagias είπε:
καλησπερα υπαρχει περιπτωση να το πουλησεις αν ναι πεσ μου μια τιμη
Φαντάζομαι οτι σε μια τέτοια περίπτωση θα έβαζε αγγελία.
 
επειδη το δικο μου εχει προβλημα με την μητρικη ψαχνω για μια αν καποιος εχει καλοδεχουμενη η ibm t30

παντως επειδη το συγκεκριμενο ειναι εργαλειο για μενα αν δεν το φτιαξω πρεπει να βρω καπιο αλλο λαπτοπ με σειριακη αν βρω αλλο. θα το πουλησω για ανταλακτικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα