Computer games magazine

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
157
Ομολογω οτι το συγκεκριμενο περιοδικο το εβλεπα πολλους μηνες στα περιπτερα,αλλα δεν το αγοραζα....

Μεχρι σημερα,που ειδα οτι εδινε δωρο το υπεροχο Painkiller και το πηρα χωρις δευτερη σκεψη....

Η εκπληξη μου ηταν μεγαλη,καθως ειδα ενα περιοδικο πραγματικα πολυ καλο,με πλουσια υλη,reviews με πολυ ομορφες φωτογραφιες και καλογραμμενα κειμενα,στηλη με news,με previews,με προτινομενες ευκαιριες τιμων σε παιχνιδια (οπως Grim Fandango με 15 ευρω),με hardware reviews,με προτασεις για hardware κομματια αλλα και ειδικες στηλες οπου στο συγκεκριμενο τευχος ειχαν θεματα οπως remakes παιχνιδιων,urban legends σε παιχνιδια,αποτυχημενες hardware προτασεις του παρελθοντος και βεβαια μια στηλη για emulators και αλλη μια (δισελιδη,πολυ καλη!) με retro θεματα..!!

Αν συνυπολογισετε οτι στα κειμενα δεν διαβασα καμια τραβηγμενη μπαρουφα,αλλα κι οτι πηρα μαζι και το Painkiller,μπορω να πω οτι τα 6,80 ευρω που εδωσα τα αξιζε ανετα..!!

Τωρα βεβαια δε ξερω αν πρεπει να χαιρομαι που βρηκα ενα καλο περιοδικο η να λυπαμαι συνειδητοποιωντας οτι το αλλο περιοδικο του χωρου που διαβαζω χρονια,το PC Master,εχει μαλλον τελικα πεσει πολυ τελευταια σε ποιοτητα.... !

Δεν ειχα κανενα λογο ασφαλως να κανω διαφημιση του περιοδικου,κι ουτε κανω,τη γνωμη μου γραφω,αλλωστε αν τον επομενο μηνα εχει κατι το αρνητικο,εννοειται οτι θα το αναφερω,αλλα τα καλα πραγματα πρεπει να τα επικροτουμε...
 
Ρε συ Μανο, εγώ προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι. Και επειδή διάβασα ότι είσαι και μηχανόβιος, έχω πάψει να παίρνω και μοτοπεριοδικά. Αρχικά αυτό που έπαιρνα προ 18 ετίας ήταν ολο όμορφα κειμενάκια και ευχάριστες παρουσιάσεις χωρίς κανένα υπονοούμενο ή καμία υπόβαθρη συμφωνία (τί θα παρουσιαστεί και κυρίως πώς θα κρύψουμε τα ελαττώματά του, ναι παιδιά να πάτε να το πάρετε είναι και ΓΑΜΩ). Στη συνέχεια όλο και πιο πολλές διαφημίσεις, όλο και ζμπρώξιμο μοντέλων που και ένας άσχετος θα καταλάβαινε ότι είχε πέσει μίζα στη μέση για να γίνει παρουσίαση. Το ίδιο δε γίνεται και με τα περιοδικά υπολογιστών, σαν το PC Master παράδειγμα;;;

Μόνο η Πάνια αξίζει, αυτό που βλέπεις αυτό παίρνεις, δεν κρύβει τίποτε :D
 
επειδή είμαι και εγώ αρκετά χρόνια στον χώρο της μοτοσυκλέτας αλλά και άλλα τόσα στον χώρο των Η/Υ...θα συμφωνήσω με των φίλο Rygan..Ασε που οτι πληροφορία θέλω την παίρνω από το νετ και μάλιστα έχω και την δυνατότητα να την διασταυρώσω και να είμαι έτσι πιο σίγουρος και πιο σωστά ενημερωμένος ...
 
Μάνο , επειδή κι εγώ ψαχνόμουν για περιοδικό μετα την κοινη μας, όπως φαίνεται , διαπίστωση για το PCM, νομίζω οτι πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία στο EDGE (αν φυσικά είσαι άνετος με τα αγγλικά), το οποίο ξεφεύγει κατα πολύ απο τα περιοδικά του χώρου. Ισως ο κυριότερος λόγος να ασχοληθείς μαζί του είναι οτι δεν έχει βομβαρδισμό νέων (υπάρχει το internet γι'αυτά - δεν χρειαζόμαστε περιοδικό για ενημέρωση IMHO), αλλα εκτενή reviews, πολλά previews, άρθρα "φιλοσοφικά" αλλα και ιστορίες εταιριών κλπ. (Το τεύχος Ιουνίου είχε αφιέρωμα στην επάνοδο της αγαπημένης μας Sega ;) )

Γενικά , είναι απο τα πιο "γεμάτα" περιοδικά που μου έχουν πέσει στα χέρια. :thumbup:
 
Rygar είπε:
Ρε συ Μανο, εγώ προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι. Και επειδή διάβασα ότι είσαι και μηχανόβιος, έχω πάψει να παίρνω και μοτοπεριοδικά. Αρχικά αυτό που έπαιρνα προ 18 ετίας ήταν ολο όμορφα κειμενάκια και ευχάριστες παρουσιάσεις χωρίς κανένα υπονοούμενο ή καμία υπόβαθρη συμφωνία (τί θα παρουσιαστεί και κυρίως πώς θα κρύψουμε τα ελαττώματά του, ναι παιδιά να πάτε να το πάρετε είναι και ΓΑΜΩ). Στη συνέχεια όλο και πιο πολλές διαφημίσεις, όλο και ζμπρώξιμο μοντέλων που και ένας άσχετος θα καταλάβαινε ότι είχε πέσει μίζα στη μέση για να γίνει παρουσίαση. Το ίδιο δε γίνεται και με τα περιοδικά υπολογιστών, σαν το PC Master παράδειγμα;;;

Μόνο η Πάνια αξίζει, αυτό που βλέπεις αυτό παίρνεις, δεν κρύβει τίποτε :D
Mοτοπεριοδικα εχω σταματησει κι εγω προ πολλου να παιρνω,ακριβως για το λογο που λες....

Το PCM εξακολουθω να το αγοραζω,κυριως λογω του οτι με συντροφευει απο το τευχος Νο 43 και μου ειναι μαλλον αδυνατο να σταματησω να το αγοραζω.... :D

Ελπιζω παντως να διορθωθει-καλυτερευσει συντομα...!!

Οσο για την Πανια,no comment,μου ειναι αντιπαθης οσο λιγοι στην TV....!
 
ρε παιδιά ερώτηση...

Το computer games magazine συνεχίζει να βγαίνει η σταμάτησε η κυκλοφορία του?? τα μόνα που βλέπω πια είναι παλιά τεύχη σε προσφορά μαζί με παιχνίδια!!

ξέρει κανείς κάτι?

ΑΚΥΡΟ Τελικά το έμαθα μόνος μου...το περιοδικό σταμάτησε την κυκλοφορία του, το τελευταίο τεύχος ήταν το 92 πριν λίγους μήνες..

RIP CGM!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H μοίρα στην οποία θα περιέλθουν όλα τα περιοδικά σιγά - σιγά.

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα εργαζόμουν καιρό σε περιοδικά υπολογιστών.

Τα συγκριτικά μόνο συγκριτικά δεν ήταν. Όποιος είχε πληρώσει την διαφήμηση στο οπισθόφυλλο, χώρος που το περιδικό χρέωνε αίμα, έβγαινε αυτομάτως και πρώτος.

Θυμάστε την "big and red computer warehouse" πριν από μερικά χρόνια; Μου διαφεύγει το όνομα του καταστήματος, το οποίο και έκλεισε μετά από κάποιο καιρό γιατί ήταν καθαρά αεριτζήδες στα θέματα εγγύησης και αλλαγής προϊόντων αλλά και στην εξυπηρέτηση. Αυτό πάντα εβγαινε μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις μαζί με τον Πουλιάδη και άλλους της περασμένης δεκαετίας που τελικά έκλεισαν επειδή πούλαγαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Μετά μη μας πειράζει που το Πλαίσιο και το Multirama κάνουν χρυσές δουλειές σήμερα, μια και είναι οι μοναδικοί που σε αντιμετωπίζουν σαν πελάτη με δικαιώματα, αλλάζοντας ελλατωματικά προϊόντα.

Εν ολίγοις. Αγόραζα PC Master, RAM, CHIP, Computer για όλους, Computer and Software και περιστασιακά κάποια άλλα περιοδικά της εποχής. Πριν από την έλευση του DSL στην Ελλάδα πραγματικά είχαν καβαλήσει το καλάμι κάποια από αυτά. Συντάκτες που το έπαιζαν αυθεντίες, τρελλές ανακρίβειες, συγκριτικά μη πω τι και άλλα πολλά.

Χαρτί πεταμένο εν ολίγοις, να κλείσουν όλα όπως και τα "σινεμά" των 10 ευρώ το άτομο με 30 ευρώ πάρκινγκ για μία ώρα.
 
R.I.P CGM: :thanx2:

1) Για την ωραία retro στήλη του kuv

2) Για το ότι πέρασαν από εκεί στελέχη του USER

3) Για κάποια παιχνίδια – δώρο

Και B.I.H (burn in hell): :diablotin:

1) Για τα μεταφρασμένα reviews

2) Για τα άθλια μη μεταφρασμένα reviews

3) Για το φλώρικο στυλάκι

4) Για το αερίτζιδικο στήσιμο

:cheers: (Έχω φάει κόλλημα μ' αυτό το emoticon)

:cheers:
 
Pooky είπε:
H μοίρα στην οποία θα περιέλθουν όλα τα περιοδικά σιγά - σιγά.
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα εργαζόμουν καιρό σε περιοδικά υπολογιστών.

Τα συγκριτικά μόνο συγκριτικά δεν ήταν. Όποιος είχε πληρώσει την διαφήμηση στο οπισθόφυλλο, χώρος που το περιδικό χρέωνε αίμα, έβγαινε αυτομάτως και πρώτος.

Θυμάστε την "big and red computer warehouse" πριν από μερικά χρόνια; Μου διαφεύγει το όνομα του καταστήματος, το οποίο και έκλεισε μετά από κάποιο καιρό γιατί ήταν καθαρά αεριτζήδες στα θέματα εγγύησης και αλλαγής προϊόντων αλλά και στην εξυπηρέτηση. Αυτό πάντα εβγαινε μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις μαζί με τον Πουλιάδη και άλλους της περασμένης δεκαετίας που τελικά έκλεισαν επειδή πούλαγαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Μετά μη μας πειράζει που το Πλαίσιο και το Multirama κάνουν χρυσές δουλειές σήμερα, μια και είναι οι μοναδικοί που σε αντιμετωπίζουν σαν πελάτη με δικαιώματα, αλλάζοντας ελλατωματικά προϊόντα.

Εν ολίγοις. Αγόραζα PC Master, RAM, CHIP, Computer για όλους, Computer and Software και περιστασιακά κάποια άλλα περιοδικά της εποχής. Πριν από την έλευση του DSL στην Ελλάδα πραγματικά είχαν καβαλήσει το καλάμι κάποια από αυτά. Συντάκτες που το έπαιζαν αυθεντίες, τρελλές ανακρίβειες, συγκριτικά μη πω τι και άλλα πολλά.

Χαρτί πεταμένο εν ολίγοις, να κλείσουν όλα όπως και τα "σινεμά" των 10 ευρώ το άτομο με 30 ευρώ πάρκινγκ για μία ώρα.
pooky +100

Amigos είπε:
...θα συμφωνήσω με των φίλο Rygan..
Rygar είπε:
Και Ronald το μικρό μου :D :D:D:D.


χαχαχαχαχαχα τωρα το ειδα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα διαφωνήσω με τους φίλτατους προλαλήσαντες,καθότι το CGM μου είχε φανεί αρκετά καλό,όπως έγραψα και στην αρχή του thread αυτού παλαιότερα.Εκτός του τεύχους με το Painkiller,έπεσε στα χέρια μου ένα ακόμη και δεν μου άφησε κακές εντυπώσεις....

Anyway,ήταν ΒΕΒΑΙΟ ότι κάποια στιγμή θα άρχιζε να ξεκαθαρίζει το τοπίο στο χώρο των εντύπων (περιοδικών και εφημερίδων),οπότε θα δούμε κι άλλα τέτοια φαινόμενα νομίζω...
 
!!

Αυτό που λέει ο Omen εχει δίκιο για τα άθλια μεταφρασμένα reviews καυτυθείαν από το αγγλικό έντυπα..μάλιστα στα παλιά reviews δεν είχε καν όνομα συντάκτη. Βέβαια αύτό είχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια (νομίζω από τότε που σταμάτησε σε κυκλοφορία το αντίστοιχο αγγλικό περιοδικό) και το team των συντακτών μου αρεσε πάρα πολύ και το θεωρούσα αρκετά ποιοτίκο περιοδικό..

Κρίμα που σταματησαν πάντως..πάντως να ξέρετε ότι κυκλοφορούν παλιά τέυχη στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλία με διάφορα παιχνίδια δώρο με 2.95 ευρώ μόνο!!! πιστεύω οτί η τιμή είναι πολύ καλή για περιοδικό και ολοκληρο παιχνίδι μαζί (χθες πήρα ένα τεύχος του Ιανουαρίου του 2006 μαζί με το παιχνίδι Freedom Force 2 παιχνιδάρα!!!!)
 
Πάντως γενικά νομίζω ότι έχουν κλείσει περιοδικά που άξιζαν πολύ λιγότερο να κλείσουν σε σχέση με κάποια που κυκλοφορούν ακόμα σήμερα. Δεν είναι δυνατόν το GAMES να κυκλοφορεί ακόμα και να έχουν βγει από την κυκλοφορία ακόμα και το Gamepro και το CGM, όσο κι αν κι αυτά δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο.

To ελληνικό περιοδικό Play το είχατε προλάβει; Το έβγαζε η Μουσικοεκδοτική (π.χ. Ποπ & Ροκ και παρόμοια περιοδικά). Είχε βγάλει ένα πιλοτικό τεύχος (#0) και μετά άλλα 5 ή 6 τεύχη αν θυμάμαι καλά. Έτος κυκλοφορίας ~2000.

Το περιοδικό μέσα είχε καλογραμμένα reviews, ενδιαφέροντα άρθρα και, το πιο πρωτότυπο σε σχέση με τον ανταγωνισμό, πολλές συνεντεύξεις (!)

Για παράδειγμα, είχε βάλει την εθνική ομάδα στίβου πριν τους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ να τεστάρουν τα παιχνίδια track 'n' field και ολυμπιακών αγώνων, ή στο τεύχος που δεν κυκλοφόρησε ποτέ (στο αμέσως προηγούμενο σταμάτησε η κυκλοφορία του) θα είχαν τον Τάκη Λεμονή (στις δόξες του τότε) να τεστάρει το τελευταίο Championship Manager κλπ.

Νομίζω ότι ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Για παράδειγμα έδινε ένα CD που έπαιζε σε υπολογιστή ή DVD player και ήταν περίπου σαν τηλεοπτική εκπομπή. Εκεί είχε video από παιχνίδια, video από τις συνεντεύξεις που έπαιρναν από celebrities να δοκιμάζουν παιχνίδια και πολλά άλλα.

Γενικά ήταν το καλύτερο ελληνικό περιοδικό για videogames που είχα δει τα τελευταία χρόνια. Προφανώς δεν το συγκρίνω με το παλιό Pixel γιατί εκείνο έχει ειδική συναισθηματική αξία αλλά και οι εποχές έχουν αλλάξει πολύ και δε νομίζω ότι γίνονται συγκρίσεις. Αλλά στη δεύτερη θέση από ελληνικά περιοδικά το βάζω σίγουρα.

Από ξένα κι εγώ το αγγλικό EDGE ξεχωρίζω και το αμερικάνικο NEXT GENERATION που αν δεν κάνω λάθος ήταν η αμερικάνικη έκδοση του EDGE. Άρα EDGE ουσιαστικά.

Από εξειδικευμένα περιοδικά για συγκεκριμένες κονσόλες, είχα ξεχωρίσει παλιότερα το αγγλικό Super Play για Super NES που ήταν κι αυτό πολύ πολύ ξεχωριστό από τον ανταγωνισμό, καθώς και τα πρώτα τεύχη του N64 Magazine, που ήταν ουσιαστικά συνέχεια του Super Play. (Μόνο περιοδικά Nintendo ξέρω, sorry :D )
 
Pooky είπε:
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα εργαζόμουν καιρό σε περιοδικά υπολογιστών.

Κι επειδη εχουμε την χαρα να ειναι μελος-Retromaniac και ο Olorin ,παιρνω το θαρρος να μεταφερω, σχετικο σχολιο που εχει κανει στο Forums.gr το περασμενο Δεκεμβριο .

Olorin είπε:
Έστω και με καθυστέρηση .............. θα επαναφέρω το θέμα, για να πω ορισμένα από όσα έχω ζήσει αυτά τα 4-5 χρόνια που βρίσκομαι στον χώρο...

Σε γενικές γραμμές, θα συμφωνήσω ότι η ποιότητα του συνόλου των ελληνικών περιοδικών δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτά του εξωτερικού (κυρίως τα βρετανικά), όμως υπεύθυνοι για αυτό δεν είναι μόνο τα ίδια τα περιοδικά κι οι άνθρωποι που εργάζονται σε αυτά, ανεξάρτητα από το πόστο τους...

Πρώτα από όλα, μεγάλο μερίδιο ευθύνης, φέρουν οι ίδιες οι εταιρείες. Αρχικά οι ελληνικές εταιρείες διανομής που κρατούν συνήθως μια τυπική/πελατειακή σχέση με τους εκδοτικούς οίκους ή/και τους δημοσιογράφους και περιορίζονται στα απολύτως απαραίτητα... Δεν είναι λίγες οι φορές που αναγκαζόμαστε οι ίδιοι να αποκτήσουμε ένα παιχνίδι για να το παρουσιάσουμε ή σε άλλες περιπτώσεις μετά από 4-5 μέρες είμαστε υποχρεωμένοι να επιστρέψουμε το αντίτυπο...

Αντίστοιχα, οι ξένες εταιρείες που προμηθεύουν το υλικό στις εγχώριες, ελάχιστες φορές μας προσφέρουν αποκλειστικό υλικό όπως θα έπρεπε (π.χ. preview codes, full versions πριν την κυκλοφορία κ.λπ.... τι να το κάνω το παιχνίδι όταν βγει, αφού μέχρι να δημοσιευτεί η παρουσίαση θα έχει περάσει 1 μήνας!), για να μην αναφερθώ σε προσκλήσεις για εκθέσεις. Ειλικρινά, ένιωσα σαν φτωχός συγγενής σε μια έκθεση στο San Francisco πρόπερσι, όταν σε ένα πηγαδάκι με άλλους συνάδελφους (Άγγλοι και Γερμανοί, κυρίως) συζήταγαν για τις εκθέσεις που είχαν επισκεφτεί τους τελευταίους μήνες και που θα πήγαιναν τον επόμενο μήνα (το όνομα Ε3 σας λέει κάτι???), με εμένα φυσικά να ντρέπομαι να πω πως είχα να πάω σε διεθνή παρουσίαση σχεδόν ένα χρόνο και πιθανότατα να μην με ξανακαλούσαν μέχρι το τέλος της χρονιάς...

Βέβαια, δεν τις αδικώ και τόσο που μας σνομπάρουν τόσο ως αγορά, αφού (όσο κι αν είναι χιλιοειπωμένο) τα ποσοστά της πειρατείας στην χώρα μας είναι τραγικά υψηλά, οπότε δεν ενδιαφέρονται να μπουν στον κόπο να ασχοληθούν μαζί μας και μας σνομπάρουν... Άρα, φταίνε κι οι πειρατές/gamers που προτιμούν σχεδόν αποκλειστικά το "δωρεάν-πλην-παράνομο" πειρατικό αντίγραφο...

Τεράστιο μερίδιο ευθύνης φέρει και η ίδια η νοοτροπία του Έλληνα, σε πολλές εκφάνσεις της. Αρχικά, η νοοτροπία του Έλληνα ως αναγνώστη. Πέρα από τις καθημερινές εφημερίδες που τις έχει πετάξει πριν καν τις διαβάσει, ο μέσος Έλληνας δεν διαβάζει και δεν αντιμετωπίζει με τον απαιτούμενο σεβασμό τον περιοδικό Τύπο. Σπάνια δένεται με περιοδικά, συντάκτες, στήλες κ.λπ.(μιλάω για την πλειονότητα, όχι για το σύνολο... υπάρχουν φυσικά κι εξαιρέσεις) δεν ενδιαφέρεται τόσο για το ύφος, το ήθος, την ιδιαιτερότητα του άρθρου, παρά μόνο για την ίδια την πληροφορία, με αποτέλεσμα να προτιμά τελικά τη δωρεάν εναλλακτική λύση του internet. Αυτός είναι πιθανότατα και ο λόγος που διατηρούνται ακόμα περιοδικά τύπου "GAMES" με άθλια ποιότητα αρθρογραφίας...

Παράλληλα, μεγαλύτερο ρόλο από όσο φανταζόμαστε, παίζει και η αντιμετώπιση της ελληνικής κοινωνίας προς τα video games. Σε αντίθεση με το σύνολο του υπόλοιπου πλανήτη, τα θεωρεί ακόμα ως στείρα μορφή αναψυχής, ως "παιχνίδι", κυρίως για παιδικές ηλικίες κι όχι ως μια μορφή ψυχαγωγίας/τέχνης για όλες τις ηλικίες, όπως συμβαίνει έξω... Με αυτό το σκεπτικό, είναι σχεδόν αδύνατο να επιτύχει κάποιο περιοδικό που αντιμετωπίζει τα games ως σοβαρή ασχολία και τους προσδίδει το απαιτούμενο βάθος και τους gamers ως νοήμονα όντα...

Και φτάνουμε στα ίδια τα περιοδικά...

Κατ'αρχάς, αυτά χωρίζονται συνήθως σε δυο κατηγορίες: Στην πρώτη, ανήκουν αυτά τα οποία στηρίζονται σε 2-3 εσωτερικούς συντάκτες, οι οποίοι το αντιμετωπίζουν ως επάγγελμα και δυστυχώς, τις περισσότερες φορές, μόνο gamers δεν είναι και απλώς θέλουν να βγάλουν τα προς το ζην, κάτι που διαφαίνεται ξεκάθαρα στα άρθρα τους. Συν τοις άλλοις, όταν πολλές φορές έχουν π.χ. να παρουσιάσουν 10 παιχνίδια σε 10-15 μέρες, είναι σχεδόν αδύνατον να προλάβουν να ασχοληθούν πραγματικά με αυτά, με αποτέλεσμα τα περισσότερα reviews σε αυτά τα περιοδικά να αποτελούν συρραφή (ή ακόμα και απλή, ξεδιάντροπη αντιγραφή!) μεταφρασμένων reviews από ξενόγλωσσα sites ή περιοδικά (αυτό κι αν φαίνεται στα άρθρα τους... ειδικά αν έχει τύχει να διαβάσεις και την ξένη "πηγή" τους!).

Από την άλλη, τα περιοδικά των πολλών εξωτερικών συντακτών (όπως αυτό που εργάζομαι καλή ώρα), έχουν τα δικά τους προβλήματα. Πρώτα από όλα, ο εξωτερικός συντάκτης, ασχολείται με την αρθρογραφία από χόμπι, μεράκι, ψώνιο ή έστω για να βγάζει ένα χαρτζιλίκι όσο και όταν το εισπράξει... Αυτό, από τη μια σημαίνει ότι (συνήθως) πρόκειται για αληθινό gamer που το γουστάρει πραγματικά αυτό που κάνει και έχει όλη την καλή διάθεση να το ξεκοκκαλίσει ένα παιχνίδι πριν γράψει το review... Ωστόσο, σημαίνει κι άλλα πράγματα, όπως ότι ταυτόχρονα πρέπει/θέλει να βρει χρόνο για σχολές/δουλειές/φίλους/γκόμενες κ.λπ. και πολλές φορές μάλιστα βάζοντας την αρθρογραφία σε δεύτερη μοίρα. Παράλληλα, από τη στιγμή που δεν βρίσκεται στα γραφεία του περιοδικού, δεν έχει άμεση άποψη για τυχόν τροποποιήσεις του άρθρου, όσο ασήμαντες κι αν φαίνονται αυτές... π.χ. στο περιοδικό που γράφω, οι διορθώτριες είναι μεσήλικες φιλόλογοι με καμία εμπειρία από games. Ουκ ολίγες φορές λοιπόν, έχει τύχει να "διορθώνουν" λογοπαίγνια, παραφράσεις, gamer-ίστικους όρους κ.λπ. σε άρθρα μου, γιατί δεν τους φάνηκε να βγάζουν νόημα, βλέποντάς τα όμως με το μάτι μιας φιλολόγου κι όχι ενός gamer. Φυσικά, αυτό είχε ως αποτέλεσμα το δημοσιευμένο άρθρο να περιέχει τελικά ανακρίβειες τις οποίες ουδέποτε έγραψα κι όμως παρόλα αυτά να αναγκάζομαι να δεχτώ την (όχι πάντα καλοπροαίρετη) κριτική από τους αναγνώστες που με κατηγορούσαν ως "άσχετο" για ένα έγκλημα που ουδέποτε διέπραξα...

Αντίστοιχα, ΟΛΟΙ οι εκδότες, ενδιαφέρονται πρωτίστως (αν όχι μόνο) για τα νούμερα των πωλήσεων και όχι για την ποιότητα του εντύπου και των άρθρων του, με αποτέλεσμα όπως προείπα να υπάρχει μια τάση προς έντυπα που απευθύνονται σε ανεγκέφαλα 11χρονα (βλ. το περιοδικό που ανέφερα νωρίτερα...).

...............

12-12-2007,

Κώδικας:
http://www.forums.gr/showthread.php?t=14225&page=3
Υ.Γ. Ελπιζω να μην φερνω σε δυσκολη θεση τον Olorin ,δεδομενου οτι ισως οι ιδιαιτερες συνθηκες που ισχυαν, κατα την τοτε καταγραφη της αποψης του ,ισως να μην ισχυουν ακριβως σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλά έκανες και παρέθεσες τη γνώμη του φίλτατου Olorin.

Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει πολλά. Όταν απολύθηκα από το Computer and Software που εργαζόμουν σαν συντάκτης, λόγω κακής διαγωγής μια και ο νέος τότε διευθυντής, ανηψιός του εκδότη, ήθελε να αντικατασταθούν τα τεχνολογικά άρθρα με παρουσιάσεις Ελληνικών εταιρειών και διευθύνων συμβούλων (γραβατωμένων αεριτζήδων που οι περισσότεροι μόστραραν μάπα και έβγαζαν περιστασιακές γκόμενες τις καϋμένες τις κοπελίτσες που με κάτω του βασικού αμοιβή, προσπαθούσαν να πάρουν κανά πτυχίο δουλεύοντας σε αυτές τις θέσεις) , απευθύνθηκα για εργασία και στην Compupress αλλά και σε άλλο περιοδικό που θα μου επιτρέψετε να μην αναφέρω το ονομά του απλά ότι ασχολιόταν με κινητή τηλεφωνία.

Οι συνθήκες και το κλίμα στην Compupress δεν μου άρεσαν. Έφυγα στη μέρα απάνω. Στο άλλο περιοδικό της κινητής, έμεινα τρεις μήνες. Αυτό γιατί ήταν πολύ κοντά στο Χολαργό και πήγαινα εύκολα.

Από αυτό έφυγα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου ο "διευθυντής". Ο τύπος δεν ήξερε να ανάψει τον υπολογιστή του, ήταν καθαρά διαφημιστής και από πάνω ήθελε να δίνει "γραμμές" στο περιοδικό. Οι ατάκες του ήταν απίθανες. Θυμάμαι του έιχα ζητήσει να γράψω ένα εξασέλιδο για την ανάλυση της τεχνολογίας Bluetooth και πως αυτή υλοποιείται στα κινητά. Μου είχε απαντήσει σε στυλ "μεγάλε, γράψε 6 σελίδες για το πώς να ρίξουμε γκόμενα έχοντας σούπερ κινητό και άσε τις λακαμίες για ανάλυση τεχνολογίας και τέτοια. Ο κόσμος ενδιαφέρεται για μόστρα και όχι για ηλιθιότητες".

Η συνταγή πάντα η ίδια όπου και αν πήγαινες. Σε πρήζαν με τα "οράματά" τους και σου αράδιαζαν ένα σωρό ηλιθιότητες. Φυσικά το περιοδικό πάτωνε και τότε πάντοτε έφταιγαν οι συντάκτες που σαν βλαμμένα δεν κατάλαβαν το νόημα των οδηγιών του πεφωτισμένου κανατόμυαλου "διευθυντή" , και ήταν πάντα λάθος.

Παράλληλα τα "καντήλια" και το μάθημα "θρησκευτικών" ήταν σε ημερήσια βάση. Τον τελευταίο "διευθυντή" τον έσπασα στο ξύλο γιατί εν μέσω καντηλίων που έριχνε τόλμησε να ξεστομήσει βλαστήμια για την οικογένειά μου. Το χάρηκα απίστευτα. Ο τύπος απείλησε να με στείλει αυτόφορο όπου και του απάντησα στο στυλ ότι η γυναίκα του θα λάβει φωτογραφίες της αφεντιάς του να είναι τσιτσίδι με την γραμματέα του, αν θέλει να το συνεχίσει.

Μόκο το νταγλάρι. Μόκο........
 
Pooky είπε:
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα εργαζόμουν καιρό σε περιοδικά υπολογιστών.

Τα συγκριτικά μόνο συγκριτικά δεν ήταν. Όποιος είχε πληρώσει την διαφήμηση στο οπισθόφυλλο, χώρος που το περιδικό χρέωνε αίμα, έβγαινε αυτομάτως και πρώτος.

Θυμάστε την "big and red computer warehouse" πριν από μερικά χρόνια; Μου διαφεύγει το όνομα του καταστήματος, το οποίο και έκλεισε μετά από κάποιο καιρό γιατί ήταν καθαρά αεριτζήδες στα θέματα εγγύησης και αλλαγής προϊόντων αλλά και στην εξυπηρέτηση. Αυτό πάντα εβγαινε μέσα στις τρεις πρώτες θέσεις μαζί με τον Πουλιάδη και άλλους της περασμένης δεκαετίας που τελικά έκλεισαν επειδή πούλαγαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Pooky είπε:
Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει πολλά. Όταν απολύθηκα από το Computer and Software που εργαζόμουν σαν συντάκτης

Εκανε μπαμ οτι εργαζοσουνα στο Computer&Software/Chip, μια και το οπισθοφυλλο του κοσμουσε μονιμως καταχωριση της ΒCC/Big City Corporation

->"big and red computer warehouse".

Βtw Ημουνα συνδρομητης τους για ενα διαστημα (90s)και νομιζω μια-δυο φορες ειχα την επιστολη του μηνα-ή καπως ετσι -η οποια επιβραβευοταν μαλιστα με χρηματικο ποσο .
 
Α ρε Nemo BCC λεγόταν το μαγαζί!!!

Αυτό και στο RAM πάντοτε είχαν το οπισθόφυλλο και πάντοτε ήταν στην πρώτη τριάδα τα μηχανήματά του.!!!!!!!
 
To Computer Games Magazine, το έπαιρνα τακτικά, μιάς και έβαζε συνήθως ωραία games ώς δώρο. Σε γενικές γραμμές, τα λίγα άτομα που εργάζονταν σε αυτό έκαναν ότι μπορούσαν, και παρουσίαζαν κάθε φορά ένα τέυχος, που τουλάχιστον στην πλειονότητά του είχε αρκετά καλά πράγματα για διάβασμα. Ωραία αρθράκια, αρκετές δόσεις retro, παρουσιάσεις φυσιογνωμιών της gaming industry (sic).

Απο την άλλη τώρα το PC Master το αγοράζω χρόνια, άλλες φορές με τσάντιζε, άλλες φορές γούσταρα, πάντως σε γενικές γραμμές είναι καλό. Είναι και το μοναδικό ελληνικό έντυπο πλέον του χώρου, οπότε..

Φυσικά, ανάλογα με τα οικονομικά κάθε μήνα, αγοράζω και ξένο τύπο. Edge, PC Gamer αλλα και ειδικό τύπο του χώρου με τον οποίο ασχολούμαι περισσότερο όπως τα Future music, Computer Music κλπ. (Μουσική τεχνολογία). Φυσικά, τα ξένα περιοδικά δέν συγκρίνονται σε ποιότητα, αλλα είναι απολύτως λογικό μιάς και τα μεγέθη είναι πολύ διαφορετικά. Η αγορα της Αγγλίας είναι μακράν βιωσιμότερη της ελληνικής, και μήν ξεχνάμε πώς τα αγγλικά έντυπα τα διαβάζει και η μισή Ευρώπη.

Αρκετές φορές με έχουν "κράξει" γιατί ξοδέυω χρήματα για περιοδικά που πιάνουν χώρο, ενώ θα μπορούσα να ενημερώνομαι φτηνά και "οικολογικά" μέσω internet. H αλήθεια όμως είναι πως το διάβασμα ενός περιοδικού με το καφεδάκι στο μπαλκόνι, στην ώρα που λουφάρεις στη δουλειά, ή ακόμα και στο γνωστό σημείο διαλογισμού (βλέπε avatar), είναι κάτι που μιά οθόνη δέν αντικαθιστά. Φετίχ ίσως.

Οπότε δέσμιος του φετιχισμού γάρ, εξακολουθώ να αγοράζω ελληνικο και ξένο τύπο, ακόμη και άν διενεργούνται μιζαδοριές πάσης φύσεως. (Τις οποίες και αναγνωρίζω, είπαμε !)
 
Σιγουρα δεν υπαρχει συγκριση ξενων και Ελληνικων περιοδικων.Ευλογο ειναι και οι λογοι εχουν αναφερθει πολλακις.

Εγω απο εντυπα αγοραζα το ACE,αργοτερα και φανατικα το Αγγλικο PC Gamer και το Personal Computer World (τα οποια δεν αγοραζω πια) και απο παντα το Edge.

To τελευταιο αν και αποτελει τη κορωνιδα της gaming εκδοτικης βιομηχανιας με εκπληκτικους συντακτες και εξωτερικους συνεργατες,δεν απεφυγε ουτε αυτο τις διαπλοκες.Να σας θυμισω το πως αντιμετωπισε το Saturn??

Εδω και 3 χρονια το RetroGamer προσφερει πραγματικα κατι φρεσκο και το αγοραζω και αυτο ανελειπως.

Τωρα που ειπες για Chip,θυμαμαι οτι μας το εφερναν εκει που δουλευα τοτε και μου ειχε κανει εντυπωση οτι στα συγκριτικα ειχαν Νο1 καρτα τη Matrox Mystique επι 3 χρονια... :D
 
Πίσω
Μπλουζα