Computers που θέλανε να γίνουν Κονσόλες Part 2

Imgema είπε:
Υπήρχε κάποιο άλλο παιχνίδι που να μην μοιάζει με 16bit και να κάνει καλή χρήση του hardware ώστε να εντυπωσιαζόταν κάποιος που είχε ήδη SNES/MD?
Ειναι λιγο παγιδα η απαντηση. Οντως ειχε καποια πολυ ενδιαφεροντα παιχνιδια, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια μοιαζει με "αρκετα καλα" Amiga 500. Το προβλημα εδω ειναι πως το CD32 κοστιζε τρεις φορες πανω απο την 500αρα, και οι περισσοτεροι τιτλοι (μαλλον συντριπτικη πλειοψηφια) δεν δικαιολογουσαν ουτε τα χρηματα τους, ουτε και φυσικα τον σκοπο υπαρξης τους. Σε adventures οπως το Dark Seed και το Beneath a steel sky καααααατι εκαναν, τιποτα τρελο. Για καποιο λογο απο τα καλυτερα θεωρειται το Gloom παντως. Απο ηχο, η μουσικη και τα εφφε του Skeleton Krew σκοτωνουν.

Απο αυτα που αξιζει να δεις παντως μεταξυ αλλων, ειναι τα δυο Zool, οπου εχουν καλες βελτιωσεις σε σχεση με την εκδοση του Mega Drive, σε πληρη αντιθεση με το μεγαλυτερο μερος της βιβλιοθηκης του CD32.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι περίεργος, θα ρίξω μια ματιά στα Zool αν τα βρω στο Youtube να δω τις διαφορές.

Οσο για το Gloom.... άστα να πάνε είναι το παιχνίδι. Αν αυτό ήταν η απάντηση για το Doom, κλάφ'τα Χαράλαμπε. Νομίζω ότι το Fearless ή Fear που αναφέρθηκε πριν είναι πολύ καλύτερο αλλά και πάλι ουτε για αστείο σύγκριση με Doom. Ακόμα και η έκδοση FXchip Doom του SNES είναι πιο εντυπωσιακό παιχνίδι.

Για την ιστορία, υπάρχει μία έκδοση του Doom σε amiga 1200 αλλά θέλει αναβάθμιση σε 8MB RAM και το κυριότερο, θέλει accelerator με 68030 ή 68040 (δεν θυμάμαι) για να τρέξει με καλή ταχύτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι περιεργο, καθε φορα που μιλανε "οι του συστηματος" να αναφερουνε.... οχι και τοσο καλα παιχνιδια (πατατες κοινως) σαν το Oscar κτλ, αντι των Zool. Δεν αξιοποιουν τις δυνατοτητες του συστηματος, αλλα ειναι οντως καλα παιχνιδια και τα δυο.

Η 1200/CD32 εχει και το Quake αλλα νομιζω ειναι after market τιτλος. Με την ιδια λογικη εχει υπαρξει και port του πρωτου Resident Evil οπου ειναι πολυ εντυπωσιακη η δουλεια που κανανε!

Για την μουσικη του Skeleton Krew ακου εδω δειγμα της:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μέχρι στιγμής πάντως, για μένα το Skeleton Crew είναι το καλύτερο παιχνίδι στην κονσόλα. Πολύ καλύτερο από ότι στο Mega Drive, από ότι θυμάμαι.

Δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα με τις εκδόσεις CD32 των Zool.
 
Imgema είπε:
To Microcosm ήταν port από άλλη κονσόλα/PC ή ήταν παιχνίδι σχεδιασμένο για CD32? Γιατί θυμάμαι ότι το έχω δει και σε άλλες κονσόλες, σίγουρα υπάρχει και στο MegaCD (φαντάζομαι χειρότερο, λόγω λιγότερων χρωμάτων) αλλά στο CD32 ήταν η καλύτερη δυνατή έκδοση?
Υπήρχε κάποιο άλλο παιχνίδι που να μην μοιάζει με 16bit και να κάνει καλή χρήση του hardware ώστε να εντυπωσιαζόταν κάποιος που είχε ήδη SNES/MD?
To microcosm εχει βγει (συμφωνα με το wiki) σε FM towns, megaCD, CD32, 3DO και pc. Αρχικα ειχε σχεδιαστει για το CDTV, υπαρχει ενα demo του εκει, μετα η commodore σχεδιαζε να το κυκλοφορησει σαν καλο launch τιτλο για το νεο CDTV-II, τελικα ακυρωθηκε το CDTV-II για να βγει το CD32 και εξελιχθηκε για εκει. Υπαρχει και μια demo εκδοση για CD-i. Απο τις πρωτες κανονικες εκδοσεις ειναι του FM-towns. H εκδοση για CD32 ειναι απο τις τελευταιες, αλλα ισως η καλυτερη γιατι ηταν γνωστη η προγραμματιστικη δυνατοτητα της psygnosis για την amiga.

Tα παιχνιδια του CD32 δεν ηταν τοσο εντυπωσιακα, αυτο που εκανε την διαφορα στα ματια του κοσμου ηταν το μυθικο CD, την εποχη που οι περισσοτεροι δεν ειχαν καν CD player για μουσικη. Ειχες στο μυαλο σου "32bit κονσολα (πολυ καλυτερα απο 16bit) και μαζι CD-rom με 600ΜΒ δεδομενων" και σκεφτοσουν οτι θα ειναι απιστευτο πραγμα. Αλλα το software ηταν απλα βελτιωμενες εκδοσεις των υπαρχοντων παιχνιδιων, με λιγες εξαιρεσεις.
 
Imgema είπε:
Δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα με τις εκδόσεις CD32 των Zool.
Ειναι η καλυτερη εκδοση ενος καλου παιχνιδιου, δεν φτανει στο επιπεδο αλλων γνωστων παιχνιδιων.

απο την αλλη, αυτα θεωρουντε παιχνιδαρες στο συστημα..

Αρα καταλαβαινεις γιατι οντως τα δυο Zool ειναι καλα παιχνιδια!
 
Getta Robo είπε:
Αρα καταλαβαινεις γιατι οντως τα δυο Zool ειναι καλα παιχνιδια!
A ναι, κατάλαβα τι εννοείς, εγώ απλά λέω ότι δεν τρελάθηκα με τα γραφικά των συγκεκριμένων εκδόσεων σε σχέση με το μηχάνημα που τρέχουν. Ακόμα και στο SNES με τα ίδια γραφικά θα ήταν "καλούτσικο" οπτικά.

Τώρα σαν παιχνίδια δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο ή το χειρότερο, εμένα μου φαίνονται το ίδιο αδιάφορα στα μάτια μου. Και το Zool ποτέ δεν μου έκατσε καλά λόγω της καθόλου διακριτικής διαφήμισης Chupa Chups.
 
Σε καμια σοβαρη λιστα τοπ τιτλων για το συστημα δεν συμπεριλαμβανονται τα παραπανω παιχνιδια.

Μερικα που θεωρω εγω ως καλυτερα: Guardian, Wing Commander, Alien Breed 3D, Roadkill, Pinball Fantasies+illusions, Darkseed, Beneath a steel sky, simon the sorcerer, D Generation, Liberation, Gunship 2000, Banshee, Flink, Alien Breed Tower Assault, Disposable Hero, Skeleton Krew και μερικα ακομη.

Σε παλιοτερο thread γκρινιαζατε για το disk swapping και το ενα κουμπι, οποτε εδω ακομη και τα απλα ports το εξαλειφουν αυτο, να η ευκαιρια σας να τα παιξετε οπως θελατε :p Και εχει πολυ ψωμι, Project-x, Speedball 2, Cannon Fodder, Syndicate και παει λεγοντας. Δεν βγηκαν ποτε τα shadow of the beast αλλα αυτα τα διορθωσε η κοινοτητα, μαζι με πολλα ακομη.Οπως προειπα στο thread,το cd32 αυτη τη στιγμη εχει περισσοτερα releases απο ποτε. Πανω απο 30 ports το τελευταιο τριμηνο
 
@ other_reality : ωπα κατσε, αλλο πραγμα "ειναι καλο παιχνιδι, γενικα", αλλο πραγμα "ειναι καλο παιχνιδι της κονσολας". Ας πουμε δεν υπαρχει ανθρωπος που να θεωρει το SuperMario (το πρωτο του ΝΕΣ) κακό παιχνιδι. Εαν εβγαινε οπως ακριβως ειναι -ολοιδιο- σε CD32 ή ps1 παλι καλο παιχνιδι θα ηταν, δεν αλλαζει ο χαρακτηρισμος επειδη αλλαζει το format. Θα ηταν πολυ καλο, οπως ειναι και στο ΝΕΣ, απλα δεν θα ειναι στις δυνατοτης της κονσολας. Το superfrog και το ειδικα το james pond 2 : robocod ειναι απο τα καλυτερα platform ever στα 16bit, δεν αλλαζει αυτο. Το ιδιο ισχυει και στο CD32, αλλα δεν μπορεις να πεις οτι αξιοποιουν το CD32, αφου το μεν superfrog εχει ελαχιστες διαφορες με την Α500 εκδοση, ενω το robocod εχει μερικες καλες βελτιωσεις σε γραφικα, ηχο, εξτρα πιστες με την εκδοση για Α500. Χαρακτηριστηκα το amiga format τευχος 49 λεει διθυραμβικα σχολια για το robocod σε AGA version, αλλα κλεινει την παρουσιαση λεγοντας οτι θα το αγοραζε καποιος μονο εαν δεν ειχε την Α500 εκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοειται οτι ειναι καλα παιχνιδια και τα δυο, απλως δεν τα λες και τα καλυτερα, την βιτρινα δηλαδη του cd32. Ειδικα το robocod ειναι φανταστικο στην aga, και ειναι απο τα καλυτερα πλατφορμακια γενικως. Τα zool προσωπικα δεν με τρελαναν ποτε παντως, αν και ειχαν καλη μουσικη, το ιδιο και το oscar. Το superfrog ειναι οπως ειπες σαν της 500αρας, φυσικα κλασικο παιχνιδι παρολα αυτα.

Λογω της κληρονομιας του, το cd32 εχει φοβερη γκαμα, φυσικα καλυτερη και μεγαλυτερη απο jaguar, cdi, μην πω και 3do και αρχισουν τα οργανα. Στα χρονια που το εχω το 3do, εχω παιξει καμποσα παιχνιδια και ουσιαστικα, μια δεκαδα μενει απο αξιολογα. Το jaguar, ξερω γω, ποσα ειναι, πεντε; Πες μας εσυ που το εχεις λιωσει. Αν δεν ειχα αλλη amiga ομως, και δεν ειχα παιξει και σχεδον τα παντα, στο cd32 θα εβρισκα ανετα 30 πραγματικα καλα παιχνιδια, σημερα μαζι με τα ανεπισημα το νουμερο θα πολλαπλασιαζοταν.
 
Other_Reality είπε:
στο cd32 θα εβρισκα ανετα 30 πραγματικα καλα παιχνιδια, σημερα μαζι με τα ανεπισημα το νουμερο θα πολλαπλασιαζοταν.
Πραγματικά δεν ξέρω τίποτα για το μηχάνημα από ότι φαίνεται...

30 παιχνίδια εγώ πίστευα ότι θα ήταν ολόκληρη η βιβλιοθήκη του (που λέει ο λόγος)... Δηλαδή πόσα games έχουν κυκλοφορήσει για να βρεις 30 πραγματικά καλά παιχνίδια? Ισως παραείμαι απαιτητικός αλλά με το ζόρι θα αγόραζα τόσα παιχνίδια στο N64 στο οποίο κυκλοφόρησαν πάνω από 300 τίτλοι ενώ είναι και η αγαπημένη μου κονσόλα, φαντάσου.

Στο Jaguar δεν υπάρχουν πολλά καλά παιχνίδια γιατί πολύ απλά δεν κυκλοφόρησαν πολλά παιχνίδια. Ολα και όλα που κυκλοφόρησαν ήταν καμιά 50αριά. Οπότε πως στο καλό να βρεις πολλά καλά, πόσο μάλλον όσα στο CD32 (μα καλά... 30?). Βάλε και το ότι τα περισσότερα ήταν μάπες, γι αυτό εξάλλου και απέτυχε. Όπως το CD32.

Εχω την εντύπωση πως πρέπει κανείς να ρίξει πολύ τα standards του για να βρει 30 πραγματικά καλά παιχνίδια στο CD32.

mike είπε:
@ other_reality : ωπα κατσε, αλλο πραγμα "ειναι καλο παιχνιδι, γενικα", αλλο πραγμα "ειναι καλο παιχνιδι της κονσολας". Ας πουμε δεν υπαρχει ανθρωπος που να θεωρει το SuperMario (το πρωτο του ΝΕΣ) κακό παιχνιδι. Εαν εβγαινε οπως ακριβως ειναι -ολοιδιο- σε CD32 ή ps1 παλι καλο παιχνιδι θα ηταν, δεν αλλαζει ο χαρακτηρισμος επειδη αλλαζει το format. Θα ηταν πολυ καλο, οπως ειναι και στο ΝΕΣ, απλα δεν θα ειναι στις δυνατοτης της κονσολας. Το superfrog και το ειδικα το james pond 2 : robocod ειναι απο τα καλυτερα platform ever στα 16bit, δεν αλλαζει αυτο. Το ιδιο ισχυει και στο CD32, αλλα δεν μπορεις να πεις οτι αξιοποιουν το CD32, αφου το μεν superfrog εχει ελαχιστες διαφορες με την Α500 εκδοση, ενω το robocod εχει μερικες καλες βελτιωσεις σε γραφικα, ηχο, εξτρα πιστες με την εκδοση για Α500. Χαρακτηριστηκα το amiga format τευχος 49 λεει διθυραμβικα σχολια για το robocod σε AGA version, αλλα κλεινει την παρουσιαση λεγοντας οτι θα το αγοραζε καποιος μονο εαν δεν ειχε την Α500 εκδοση.
Σωστά τα λες (αν και διαφωνώ για το ότι το Superfrog είναι κορυφαίο platform για 16bit).

Το ερώτημα όμως παραμένει. Αν θες να φτιάξεις μία λίστα με τα καλά παιχνίδια του CD32, θα βάλεις και το Superfrog μέσα? Εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει. Γιατί τότε αν έβγαινε και το Space invaders με ελάχιστες βελτιώσεις θα έπρεπε να βάλεις και αυτό στην λίστα. Και με την ίδια λογική θα μπορούσα να βάλω το Mortal Kombat 2 του 32X στην λίστα με τα καλά games του 32Χ. Η το Pitfall στο PS4. Άσχετα αν δεν αξιοποιεί τις δυνατότητές του.

Για μένα όταν λέμε καλά παιχνίδια στην τάδε κονσόλα, εννοούμε καλά παιχνίδια στην ΤΑΔΕ κονσόλα. Να είναι καλό παιχνίδι ναι μεν αλλά να αξιοποιεί κάπως και τις δυνατότητες της κονσόλας για την οποία μιλάμε. Γιατί στην τελική, κονσόλες συγκρίνουμε όχι τα games αυτά καθέ αυτά. Εξάλλου γιατί αγοράζουμε καινούριες κονσόλες κάθε 5-6 χρόνια? Γιατί οκ, καλά τα "καλά" παιχνίδια αλλά θέλουμε τα πράγματα να εξελίσσονται και κάπως. Δεν αγόρασα πχ το N64 για να παίξω το Super Mario Bros. To αγόρασα για να παίξω Mario64. Δεν είναι κακό να υπάρχει και το Mario Bros (σε χαμηλότερη τιμή πάντα) αλλά όχι, ποτέ δεν θα το έβαζα (αν υπήρχε) στα καλά games του N64. Στου NES ναι, όχι όμως στου N64.

BTW, με αυτήν την λογική μπορώ να φτιάξω μία μεγάλη λίστα (σε σχέση με όσα κυκλοφόρησαν) με καλά games στο Jaguar:

Alien VS Predator

Doom

Wolfenstein 3D

Cannon Fodder

Defender 2000

Flashback

Sensible Soccer

Iron Soldier

NBA JAM TE

Raiden

Rayman

Super Burnout

Syndicate

Tempest 2000

Theme Park

Zool 2

Οπα! Κοίτα πως κατάφερα να βρω 16 καλά παιχνίδια στο Jaguar! Ούτε που θα το φανταζόμουν! Αν όμως βγάλουμε τα bolded παιχνίδια, δηλαδή αυτά που δεν αξιοποιούν το Jaguar και μπορούν να παιχτούν σε παλιότερα μηχανήματα με παρόμοια γραφικά, μένουμε με 6-7 παιχνίδια το πολύ (πολύ πιο ρεαλιστικός αριθμός για το Jaguar). Ναι, δεν αποκλείεται να βρεθούν 30 καλά games για το CD32 με αυτόν τον τρόπο... αλλά το θέμα είναι να βρούμε καλά games για το CD32, όχι απλώς καλά games γενικότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλτατε Imgema αυτο που αναφερεις περι των προτυπων εχει τεραστια αληθεια και εδω ευθυνοντε (για ακομα μια φορα) τα ιδια τα περιοδικα. Βλεπεις, οπως ειχες αναφερει πολυ σωστα παλαιοτερα, οταν υπηρχε η κοντρα αν τα Mario ηταν καλυτερα παιχνιδια απο τα Sonic και το αντιστροφο, οι home users και η μεταξελιξη τους, ακομα τσακωνοντουσαν για τα χρωματα και τις τεχνικες δυνατοτητες γενικοτερα.

Εδω βεβαια υπηρχε ενα σοβαρο προβλημα γιαυτους. Βλεπεις, τα Sonic και τα Mario ειχαν κυριως πολυ καλα παιχνιδια, και απειροελαχιστα "αντιστοιχα" των consolized computers ηταν σε θεση να κοιταξουν ακομα και μερος της σκιας τους.

Ετσι λοιπον, επιστρατευτηκε ο "ειδικος τυπος" της εποχης.

Εβλεπες σε περιοδικα οπου κατα τα αλλα ηταν ανεξαρτητα και μη φιλικα προσκυμενα καπου, να βαζουνε κατι 80% σε τιτλους οπως το Oscar και το Robocod, βαθμολογιες με μικρη συγκριτικη διαφορα με λοιπα μεγα-θηρια των 16bit οπου παρουσιαζοντουσαν ακομα και στο ιδιο τευχος..

Εξου και η αυταπαρνηση να αποδεχτουν πολυ την σαφη ανωτεροτητα των 16bit τιτλων εναντι των home/micros με ολα τα γνωστα αποτελεσματα.

Εβαλα χθες το Oscar, τιτλος οπου παρεπιλαμβανεται σε πολλες λιστες με τα καλυτερα τους παιχνιδια, και σκεφτομουν το τι χαμος θα ειχε γινει αν ειχε κυκλοφορησει πχ το Chameleon kid, ενας πολυ καλος τιτλος μεν, αλλα με σαφως ανωτερους ανταγωνιστες δε.

Αν και πιστευω πως το CD32 οντως εχει καποια καλα παιχνιδια, δεν γνωρισε (τοτε) καποιο πραγματικα ανταξιο τιτλο των δυνατοτητων του, ουτε ειδε καποιο ποιοτικο killer app αποκλειστικα για το μηχανημα. Οι προγραμματιστες του συμπεριφερθηκαν σαν μια Amiga 500 με CD (βλεπε επισης αποτυχημενο CDTV) και η επιτυχια της ιδιας της κονσολας ηταν αντιστοιχη.

Τελος, για το Alien VS Predator του Jaguar, υπαρχουν αρκετοι λογοι οπου πετυχε και ακουγεται ακομα. Συμφωνοι, δεν γερασε καλα, και εχει πολλα και σοβαρα προβληματα. Αλλα το προβληματικο frame rate ηταν κατι ανεκτο τοτε, και το γεγονος οτι υπηρξε η πρωτη πραγματικα μεγαλη ενοποιηση των alien και των predators δεν περασε ουτε εμεινε απαρατηρητο. Μαζι με την επιβλητικη του ατμοσφαιρα και την αποκλειστικοτητα του για το Jaguar, ειναι καποιοι απο τους λογους οπου εμεινε στην ιστορια.
 
Imgema είπε:
Πραγματικά δεν ξέρω τίποτα για το μηχάνημα από ότι φαίνεται...
30 παιχνίδια εγώ πίστευα ότι θα ήταν ολόκληρη η βιβλιοθήκη του (που λέει ο λόγος)... Δηλαδή πόσα games έχουν κυκλοφορήσει για να βρεις 30 πραγματικά καλά παιχνίδια? Ισως παραείμαι απαιτητικός αλλά με το ζόρι θα αγόραζα τόσα παιχνίδια στο N64 στο οποίο κυκλοφόρησαν πάνω από 300 τίτλοι ενώ είναι και η αγαπημένη μου κονσόλα, φαντάσου.
Οπως θα καταλαβες, αλλο πραγμα ενα παιχνιδι αποκλειστικο που αναδεικνυει την κονσολα, αλλο πραγμα ενα καλο παιχνιδι για την κονσολα, που μπορει να ειναι μεταφορα απο αλλο μηχανημα. Στο Cd32 μπορεις να βαλεις την συλλογη με τα 888 παιχνιδια, αρα δεν μπορεις να πεις οτι εχει μονο 30 παιχνιδια, το θεμα ειναι οτι εχει ελαχιστα αποκλειστικα παιχνιδια, αρα καταληγουμε σε αυτο που ειπα πολλα ποστ πιο πριν: δεν αξιζε να το παρω, εφοσον ειχα ηδη amiga, θα το επερνα εαν δεν ειχα amiga ή εαν δεν ηθελα να αγορασω amiga. Αλλα απο την αλλη, εκεινη την εποχη ουτε jaguar, 3DO, megaCD, Cd-i, neo-geo δεν θα επερνα, μια χαρα θα επαιζα με το MD/SNES ασχετα εαν δεν ειχαν τις δυνατοτητες των προηγουμενων κονσολων.

Οσο για τα περιοδικα, μπορω μετα απο χρονια να καταλαβω ποιες κονσολες και εταιριες υποστηριζαν, αλλα δεν με ενδιαφερει και τοσο, το μονο που μετραει ειναι τα ματια μου και τα αυτια μου, δεν μετραει κανενος η γνωμη ουτε θα μου πει εαν ειναι καλο το sonic ή το robocod, τα ειχα τοτε, τα εχω τωρα, μπορω να καταλαβω μονος μου. Απλα υπηρχαν εποχες που υπηρχε μαζικη αυτοπροπαγανδα της κοινης γνωμης, χωρις να το κανουν καθοδηγουμενοι, με κυριοτερη εποχη αυτη του ps1, οπου ολοι μιλαγαν μονο για αυτο.
 
Οι επισημες κυκλοφοριες για το cd32 ειναι καμια 200αρια τιτλοι αν θυμαμαι καλα. Σε καθε περιπτωση, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι ports απο 500/1200 φυσικα. Port ξε-ports ομως, ειπαμε τα καλα παιχνιδια παραμενουν καλα. Τα 30 που ανεφερα συμπεριλαμβανουν και ports δηλαδη, αλλα μονο τα aga. Αν βαζαμε και της 500αρας ανεβαιναμε ! Π.χ ik+ κλπ. Σε καθε περιπτωση, για κονσολα με τοσο λιγο διαστημα ζωης, εχει πλουσιο σε ποσοτητα library, εστω και κληρονομημενο. Και εν τελει, μαλλον το πιο επιτυχημενο παραδειγμα υπολογιστη που ηθελε να γινει κονσολα για να επιστρεψουμε και στον τιτλo του thread.

Δυστυχως θα μπορουσε και σε ποιοτητα να τα παει καλυτερα, αλλα μην επαναλαμβανομαστε, το ιδιο και το jaguar/3do.
 
Αλλο ενα μηχανακι αυτην την φορα που κυκλοφορησε μονο Ιαπωνια.

Απο την NEC ενα μονιτορ που επαιζε PC  Engine παιχνιδια.

.

NEC PC Engine Monitor.jpg
 
138,000 γιεν 「円」κάτω δεξιά R-Type δεν είναι το παιχνίδι αυτό;απ τα καλύτερα arcades των '80ς!
 
Πάντως το jaguar αν και δεν ηταν το καλυτερο 2D όπως γράφτηκε ηταν πολύ ισχυρό σε αυτό τον τομέα. Άσχετο που ηταν πλήρης αποτυχία λόγω της αταρι που κανένας δεν ήθελε να κανει δουλειές με τον Τράμιελ (τους την είχε φέρει άπειρες φορες στο παρελθόν). 

Σε 2D η σειρα ηταν

Neo geo, Saturn, Jaguar. Αλλά με τα λεφτά που κόστιζε το 1ο και την μη διαθεσιμότητα του 2ου είχες jaguar, απο την αλλη λόγω Τράμιελ δεν είχες παιχνίδια.  Οποτε παλι σε md-snes κατέληγες η σε A500. Η Amiga cd32 είχε την ικανοτητα να έχει κάποια καλά port απο PC και αρκετά παιχνίδια επιπέδου MD-Snes αλλά ως εκεί. Δεν έπιασε ουτε αυτή λόγω της διαλυμένης commodore και του κακού software (μετριες συνήθως αντιγραφές παιχνιδιων απο αγγλικά software houses).
 
Tην κονσόλα βασισμένη στον Spectrum από την Σοβιετική ένωση την έχετε δει;

 
Την ειδαμε ,δεν ειναι τυχαιο που οπως γραφει ο τιτλος "nobody knows about" .

O ΑLF επρεπε να ειχε κυκλοφορησει παγκοσμιως ομως!
 

Μετατρέψτε το παλιό pc σας σε ρετρό παιχνιδομηχανή με το Batocera Linux

Έχετε ένα παλιό υπολογιστή και δεν ξέρετε τι να τον κάνετε; Μετατρέψετε τον σε μία ρετρό παιχνιδομηχανή με το λειτουργικό Batocera Linux

Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα αυτή τη πρόταση για κάποιον που ενδιαφέρεται για ρετρο games σε παλιό PC.
Περισσότερα με κάθε λεπτομέρεια εδω.
 
Πίσω
Μπλουζα