Conker's Bad Fur Day

Ας ανεβάσουμε κανά scan στην παιχνιδάρα έτσι για ιστορικούς λόγους!

Εξάλλου το αξίζει! :cool:

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Το άρχισα εδώ και 2 μέρες και έχω πωρωθεί!!!

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι η εικόνα του Conker στο παιγνίδι δε συμβαδίζει με την εικόνα του Conker στο Diddy Kong Racing, ούτε με εκείνη στο Conker's Pocket tales του GBC. Μιλάμε για έναν τελείως διαφορετικό Conker. Απορώ πάντως πως επέτρεψε η Νιντέντο τη rare να κυκλοφορήσει έναν τίτλο με τέτοιο περιεχόμενο, ίσως να ήταν ο λόγος που δεν το εξέδωσε τελικά η ίδια.

Έως τώρα χαρακτητιστικό του παιγνιδιού είναι η αυξημένη δυσκολία του σε σχέση με τα υπόλοιπα 3D platforms της εποχής....Mario, Banjo. Ξεφεύγει και λίγο από το μοτίβο του Μάριο με τους κόσμους και τα αστέρια ή παζλ αντίστοιχα. Είμαι στις 5 ώρες και συνεχίζω.....
 
Eυτυχως που επετρεψε η NINTENDO να δουμε αυτη την παιχνιδαρα γιατι αυτα την φαγανε τοσα χρονια.Εχεις να δεις πολλα ακομα σε αυτη την παιχνιδαρα και καλιο αργα παρα ποτε αν το παιζεις για πρωτη φορα.
 
geo2004z είπε:
έχω την εντύπωση ότι η εικόνα του Conker στο παιγνίδι δε συμβαδίζει με την εικόνα του Conker στο Diddy Kong Racing, ούτε με εκείνη στο Conker's Pocket tales του GBC. Μιλάμε για έναν τελείως διαφορετικό Conker.
Μετα από αυτό το παιχνίδι, κάθε φορά που βλέπω τον Conker στο Diddy Kong Racing να χοροπηδάει σαν χαζοχαρούμενο, μου φαίνεται ακόμα πιο αστείος. Γιατί σκέφτομαι ότι μετά τον αγώνα, παίρνει σβάρνα όλα τα μπαρ και επιστρέφει στο σπίτι του τύφλα, όπου και τον "φροντίζει" μετά εκείνη η γυμνάστρια-γυναικάρα-κουνέλα.
 
geo2004z είπε:
Πάντως, έχω την εντύπωση ότι η εικόνα του Conker στο παιγνίδι δε συμβαδίζει με την εικόνα του Conker στο Diddy Kong Racing, ούτε με εκείνη στο Conker's Pocket tales του GBC. Μιλάμε για έναν τελείως διαφορετικό Conker.
Έως τώρα χαρακτητιστικό του παιγνιδιού είναι η αυξημένη δυσκολία του σε σχέση με τα υπόλοιπα 3D platforms της εποχής....Mario, Banjo. Ξεφεύγει και λίγο από το μοτίβο του Μάριο με τους κόσμους και τα αστέρια ή παζλ αντίστοιχα.
Εγώ όταν είδα τον Conker στο diddy kong racing σοκαρίστηκα :p

Γενικά ο conker είναι ο λόγος που δεν βρίσκω λόγο να παίξω super mario, banjo και τα σχετικά..
 
Αρχικά, το Conker ήταν να γίνει έτσι:



Αλλά μετά το αλλάξανε (ευτυχώς). Η πρώτη εικόνα που είδα που είχε σχέση με την αλλαγή, ήταν ένα σκίτσο στο N46 magazine που έδειχνε τον Conker να είναι λιπόθυμος με το κεφάλι του μέσα σε μία λεκάνη τουαλέτας (μετά από κάποιο μεθύσι προφανώς).
 
Ευτυχώς που το άλλαξαν γιατί θα είχαμε απλά άλλο ένα cute platform game.. θα ήταν άλλο ένα banjo.. δεν θα είχε ιδιαίτερο νόημα..
 
Να πω την αλήθεια θα το έπαιζα και στην πρώιμη μορφή του, ήταν αυτή που παρουσιάστηκε στην E3 1997 και μου άρεσε!! #)

Από ότι βλέπω το Conker's Bad Fur Day είναι ένα τελείως διαφορετικό παιγνίδι, το παράτησαν τελείως, όχι απλώς το άλλαξαν. Επί πλέον, μου δίνει την εντύπωση ότι το Twelve tales έγινε το μετέπειτα Pocket Tales για το GBC. Κι εκεί μαζεύαμε κάτι κάστανα θυμάμαι, η σκιουρίνα έχει ίδιο σχήμα περίπου και τα περιβάλλοντα μοιάζουν.

Κρίμα ωστόσο που οι πωλήσεις του Bad Fur Day ήταν τόσο χαμηλές....
 
geo2004z είπε:
Κρίμα ωστόσο που οι πωλήσεις του Bad Fur Day ήταν τόσο χαμηλές....
Βασικά την χρονιά που κυκλοφόρησε θα ήταν θαύμα αν έκανε καλές πωλήσεις.
 
Νομίζω ότι το παιχνίδι δεν διαφημίστηκε πολύ και σίγουρα όχι σωστά..

Λόγω χαμηλών πωλήσεων και μεγάλης ζήτησης γίνεται αυτό με την τιμή..

Ας πούμε αυτή τη στιγμή στο αγγλικό ebay, υπάρχουν 15 conker με την πιο φτηνή τιμή που βλέπω να είναι οι 56 λίρες σε μια δημοπρασία που εξελίσσεται όμως και θα πάρει κι άλλες προσφορές..

Την ίδια στιγμή υπάρχουν 139 Super Mario, 108 GoldenEye, 81 Zelda: Ocarina of Time, 61 Perfect Dark.. Ανέφερα κάποια για να δείτε την διαφορά προσφοράς!

Βέβαια θα αναφέρω και 2 τυχαία παιχνίδια που κοίταξα, το ΝΒΑ Live 2000 και το Mortal Kombat Trilogy. Αυτά υπάρχουν μόλις 2 φορές και όντως έχουν χαμηλή προσφορά αλλά η ζήτηση τους μάλλον είναι μηδενική.

Πάντως παλιότερα μπορούσες να βρεις στο ebay σε πιο φυσιολογικές τιμές το Conker's Bad Fur Day..
 
Για την ακρίβεια δεν διαφημίστηκε καθόλου στο Nintendo Power καθώς η Nintendo Aμερικής αρνήθηκε την ύπαρξη του παιχνιδιού μέσα από το εν λόγω περιοδικό. Παρόλα αυτά όμως διαφημίστηκε μέσα από τις σελίδες του περιοδικού Playboy. Πάντως μεγάλη αχαριστία της Nintendo να μην εκδόσει το παιχνίδι λόγω ενήλικου περιεχομένου. Με το Killer Instinct δεν είχαν θέμα, γιατί να έχουν με το Conker's Bad Fur Day;

Τώρα όσο αφορά το Conker: Live & Reloaded κι εμένα με ξενίσει για δύο λόγους:

1) Aν και κυκλοφόρησε σε κονσόλα που υποτίθεται απευθυνόταν σε πιο ώριμο κοινό έπεσε πολύ λογοκρισία σ' αντίθεση με το Bad Fur Day που κυκλοφόρησε σε πιο "παιδική" κονσόλα.

2) Προσπάθησαν απεγνωσμένα να το κάνουν Halo wanabee για να πουλήσει περισσότερο κι έτσι έδειχνε πολύ ξένο και "ψυχρό συγκριτικά με το αυθεντικό παιχνίδι που είχε μια δικιά του, μοναδική μαγεία. Δεν είναι τυχαίο ότι στο ScrewAttack το συμπεριλάβανε στην λίστα με τα χειρότερα remakes.

Wally είπε:
Tο Reloaded στο XBOX συγκαταλεγεται μεσα στους δυνατοτερους τεχνικα τιτλους της γενιας του. Τι να πρωτοθυμηθει κανεις? Μονο και μονο να σκεφτουμε οτι σε μηχανημα του 2001 η Rare ειχε ενσωματωσει fur shader αρκει πιστευω...Φυσικα εκανε ξανα τα μαγικα της. Χρησιμοποιωντας Precomputed Radiance Transfer και Spherical Harmonics Lighting εδινε ψευδαισθηση global illumination.
To ίδιο είχαν κάνει και με το Star Fox Adventure που απλά σ' έκαναν να μένεις με το στόμα ανοιχτό. Μετά απ' αυτό το παιχνίδι τα 3D μοντέλα του Fox και της Krystal στο Star Fox Assault που έφτιαξε η Namco έμοιαζαν με μαριονέτες μπροστά στα 3D μοντέλα του Adventure.
 
borellus είπε:
Νομίζω ότι το παιχνίδι δεν διαφημίστηκε πολύ και σίγουρα όχι σωστά..
Λόγω χαμηλών πωλήσεων και μεγάλης ζήτησης γίνεται αυτό με την τιμή..
Να πω την αλήθεια, διαβάζω και ξανά διαβάζω το ποστ σου και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Ενώ στην αρχή μιλάς για κακή διαφήμιση του τίτλου, μετά αναφέρεσαι στην τιμή του σήμερα που διαμορφώθηκε από το ebay. Δεν καταλαβαίνω πως συνδέονται αυτά τα δύο....εκτός αν άλλαξες θέμα τελείως στην επόμενη πρότασή σου.
 
geo2004z είπε:
Να πω την αλήθεια, διαβάζω και ξανά διαβάζω το ποστ σου και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Ενώ στην αρχή μιλάς για κακή διαφήμιση του τίτλου, μετά αναφέρεσαι στην τιμή του σήμερα που διαμορφώθηκε από το ebay. Δεν καταλαβαίνω πως συνδέονται αυτά τα δύο....εκτός αν άλλαξες θέμα τελείως στην επόμενη πρότασή σου.
Απλά το πρώτο σχόλιο το έκανα για το που οφείλω τις χαμηλές πωλήσεις του παιχνιδιού..

Στο δεύτερο αναφερόμουν στις σημερινές τιμές του παιχνιδιού στο ebay. Επειδή δεν υπάρχει μεγάλη προσφορά του τίτλου (εξαιτίας των χαμηλών πωλήσεων που έκανε) και έχει ζήτηση γενικά παραμένει ένα πολύ ακριβό παιχνίδι όπως είπε και ο Johnny.
 
borellus είπε:
Απλά το πρώτο σχόλιο το έκανα για το που οφείλω τις χαμηλές πωλήσεις του παιχνιδιού..
Στο δεύτερο αναφερόμουν στις σημερινές τιμές του παιχνιδιού στο ebay. Επειδή δεν υπάρχει μεγάλη προσφορά του τίτλου (εξαιτίας των χαμηλών πωλήσεων που έκανε) και έχει ζήτηση γενικά παραμένει ένα πολύ ακριβό παιχνίδι όπως είπε και ο Johnny.
Γνωρίζω παιγνίδια που έκαναν λιγότερες πωλήσεις από το Conker και πωλούνται σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Όπως επίσης και το αντίθετο....περισσότερες πωλήσεις στην εποχή τους και υψηλότερη τιμή. Εδώ που τα λέμε, 150 ευρώ για έναν τίτλο σε πλήρη κατάσταση δεν το λες και ακριβό σήμερα, ο μέσος τίτλος του Snes σε μέτρια κατάσταση κάπου στα 100-150 πωλείται.

Όπως και να χει, θέλω να πω ότι οι πωλήσεις του ebay δε δείχνουν τις πωλήσεις που έκανε ο εκάστοτε τίτλος στο παρελθόν. Και όταν μιλάμε για PAL ακόμη χειρότερα.....
 
geo2004z είπε:
Γνωρίζω παιγνίδια που έκαναν λιγότερες πωλήσεις από το Conker και πωλούνται σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Όπως επίσης και το αντίθετο....περισσότερες πωλήσεις στην εποχή τους και υψηλότερη τιμή. Εδώ που τα λέμε, 150 ευρώ για έναν τίτλο σε πλήρη κατάσταση δεν το λες και ακριβό σήμερα, ο μέσος τίτλος του Snes σε μέτρια κατάσταση κάπου στα 100-150 πωλείται.
Ε όχι και δεν είναι ακριβός. Πανάκριβος είναι. Δεν αγοράζεις ολοκαίνουριο πράγμα. Μεταχειρισμένο παίρνεις και ποιος ξέρει σε τι κατάσταση είναι ή πως το μεταχειρίστηκε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
 
To Conker ηταν εκτος Nintendo demographics. Οσο και να το διαφημιζε, δεν θα πουλαγε. Και πιστευω οτι η Ν επετρεψε την κυκλοφορια μονο και μονο λογω Rare.

Στο XBOX πουλησε πολυ καλα οπως ηταν αναμενομενο.

Δεν ειδα παντως κατι ψυχρο η' Χαλοειδες...
 
Μόλις το τερμάτισα!!! Πραγματικό έπος!! Πάμε τώρα στις εντυπώσεις:

Υπέρ:

  • Διαφορετικό στυλ από τα συνηθισμένα Platforms της εποχής, δεν έπαιξα ακόμα ένα Mario 64 δηλαδή
  • Αυξημένη δυσκολία. Σκοτώθηκα αρκετές φορές, νομίζω το πιο δύσκολο 3D Platform που χω παίξει
  • Γραφικά, ήχος, περιβάλλοντα κτλ....
  • Το τέλος του χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες


Κατά:

  • Γραμμικό
  • Εύκολα bosses
  • Πολλά cutscenes που δεν τα συνηθίζεις σε ένα Platform game
  • Μικρή διάρκεια που ίσως οφείλεται στον περιορισμό του cartridge
  • Δεν υπάρχουν εξτρά μετά το τερματισμό......
 
geo2004z είπε:
Μόλις το τερμάτισα!!! Πραγματικό έπος!! Πάμε τώρα στις εντυπώσεις:
Υπέρ:

  • Διαφορετικό στυλ από τα συνηθισμένα Platforms της εποχής, δεν έπαιξα ακόμα ένα Mario 64 δηλαδή
  • Αυξημένη δυσκολία. Σκοτώθηκα αρκετές φορές, νομίζω το πιο δύσκολο 3D Platform που χω παίξει
  • Γραφικά, ήχος, περιβάλλοντα κτλ....
  • Το τέλος του χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες


Κατά:

  • Γραμμικό
  • Εύκολα bosses
  • Πολλά cutscenes που δεν τα συνηθίζεις σε ένα Platform game
  • Μικρή διάρκεια που ίσως οφείλεται στον περιορισμό του cartridge
  • Δεν υπάρχουν εξτρά μετά το τερματισμό......
Εξαιτίας όλων των υπέρ που έγραψες αξίζει να το έχει κάποιος που δεν έπαιζε τα συνηθισμένα platforms της εποχής..

Τα cutscenes νομίζω είναι ωραία..

Περιορισμός στο cartridge δεν μπορούμε να πούμε ότι υπήρχε με την έννοια ότι ήταν το μεγαλύτερο δυνατό (64ΜΒ)..
 
Πίσω
Μπλουζα