Conker's Bad Fur Day

borellus είπε:
Εξαιτίας όλων των υπέρ που έγραψες αξίζει να το έχει κάποιος που δεν έπαιζε τα συνηθισμένα platforms της εποχής..Τα cutscenes νομίζω είναι ωραία..

Περιορισμός στο cartridge δεν μπορούμε να πούμε ότι υπήρχε με την έννοια ότι ήταν το μεγαλύτερο δυνατό (64ΜΒ)..
Μα δεν είπα το αντίθετο, για αυτό το ανέφερα ως επικό!! Τα αρνητικά που χω γράψει είναι καθαρά προσωπικά, σε ορισμένους μπορεί να αρέσει η γραμμικότητα σε άλλους τα cutscenes και μερικοί να βαριούνται τα εξτρα.

Όσο για τη χωρητικότητα του cartridge και πάλι περιορισμένη είναι παρόλο που είχε το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος. Φαίνεται ότι ο director θέλει να προσθέσει και άλλα cutscenes.....
 
geo2004z είπε:
Όσο για τη χωρητικότητα του cartridge και πάλι περιορισμένη είναι παρόλο που είχε το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος. Φαίνεται ότι ο director θέλει να προσθέσει και άλλα cutscenes.....
Όντως.. πάντως αν προβληματιζόντουσαν στην Rare με το 64MB cartridge φαντάσου πόσο πιεσμένοι ήταν όσοι δούλευαν στην αρχή με τα 4MB cartridge!

Γενικά δεν ήταν μόνο πρόβλημα ότι επέλεξε η Nintendo cartridge έναντι cd.. Αφού το έκανε αυτό ας φρόντιζε τουλάχιστον όλοι από την αρχή να είχαν σε καλές τιμές διαθέσιμα τα μεγάλα cartridges..

Και για να μείνω εντός θέματος..το Conker σε Ν64 το έπαιξες ε? Όχι σε emulator..

Σου έκανε κανένα freeze?
 
Όχι...

...κανένα freeze, παίζει νεράκι!

Edit: Σε emulator αναφέρομαι, αλλά σε real hardware πιστεύω, ακόμα καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ομολογησω πως στο ΧΒΟΧ δεν εχω καταφερει να το τελειωσω!!

Ειμαι σε ενα γκρεμο, πανω μου ειναι μια κομμενη .....γεφυρα και δεν ξερω τι να κανω!!

Δωστε ενα χερακι χριστιανοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Να ομολοφησω πως στο ΧΒΟΧ δεν εχω καταφερει να το τελειωσω!!
Ειμαι σε ενα γκρεμο, πανω μου ειναι μια κομμενη .....γεφυρα και δεν ξερω τι να κανω!!

Δωστε ενα χερακι χριστιανοι

XAXAXAXAXAXA το θυμαμαι που το λεγες πριν κανα χρονο!! Ακομα εκει εισαι;;; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιον γκρεμό...

Wally είπε:
Ειμαι σε ενα γκρεμο, πανω μου ειναι μια κομμενη .....γεφυρα και δεν ξερω τι να κανω!!
Δωστε ενα χερακι χριστιανοι

...ποια γέφυρα; Σε ποιο κεφάλαιο; Εκατό γέφυρες έχει το παιχνίδι! Θα με βάλεις να το ξαναπαίζω ολόκληρο στο XBOX; Απ' ότι θυμάμαι το XBOX, δεν έχει και replay τα κεφάλαια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
borellus είπε:
Και για να μείνω εντός θέματος..το Conker σε Ν64 το έπαιξες ε? Όχι σε emulator..

Σου έκανε κανένα freeze?
Όχι, σε emulator το έπαιξα μιας και δεν έχω το Ν64 μαζί μου. Αλλά και να το είχα πάλι σε emu θα το έπαιζα για πολλούς λόγους. Κανένα κόλλημα με τον project64 και ένα file PAL Rom....
 
borellus είπε:
Και για να μείνω εντός θέματος..το Conker σε Ν64 το έπαιξες ε? Όχι σε emulator..

Σου έκανε κανένα freeze?
Το Conker το εχω τελειωση πανω απο 4 φορες στο N64 και επειδη αν θυμαμαι καλα και σε καποιο αλλο θεμα ελεγες για freeze η για προβληματα τελως παντων προσωπικα εγω ποτε δεν ειχα κανενα θεμα.Αν τυχον εχεις προβληματα με ολα τα παιχνιδια μαλον κατι τρεχει με την κονσολα σου.
 
metalcandyman είπε:
Το Conker το εχω τελειωση πανω απο 4 φορες στο N64 και επειδη αν θυμαμαι καλα και σε καποιο αλλο θεμα ελεγες για freeze η για προβληματα τελως παντων προσωπικα εγω ποτε δεν ειχα κανενα θεμα.Αν τυχον εχεις προβληματα με ολα τα παιχνιδια μαλον κατι τρεχει με την κονσολα σου.
Το έχω τελειώσει και γω κανονικά αλλά καμιά φορά κολλάει.. Γι αυτό ρώτησα για να δω αν έχει προβλήματα κανενός άλλου..

Το θέμα είναι ότι δεν έχω προβλήματα με όλα τα παιχνίδια..γιατί τότε θα έφταιγε η κονσόλα.. έχω πρόβλήματα με 3 συγκεκριμένες κασσέτες..

Σκέψου ότι έχω 33 παιχνίδια που δεν εμφανίζουν κανένα πρόβλημα, 1 κασσέτα (το Conker) που καμιά φορά κολλάει και 2 κασσέτες που κολλάνε συνέχεια..

Και επειδή τις έχω καθαρίσει και δεν έχω θέμα με την κονσόλα κοιτάζω να δω μήπως υπάρχει κανά bug με freezing.. αλλά λογικά μάλλον έχουν κάποιο εσωτερικό πρόβλημα..δεν ξέρω.. Ευτυχώς το Conker που είναι και ακριβό κολλάει σπάνια..

Για να είμαι και εντός θέματος.. σχετικά με τη γέφυρα που είπε ο φίλος παραπάνω σίγουρα χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες :p
 
borellus είπε:
Όντως.. πάντως αν προβληματιζόντουσαν στην Rare με το 64MB cartridge φαντάσου πόσο πιεσμένοι ήταν όσοι δούλευαν στην αρχή με τα 4MB cartridge!
Συγγνώμη για να καταλάβω γιατί στην αρχή με 4MB? H χωρητικότητα των cartridge δεν ήταν πάντα 64 MB?
 
johnny19818 είπε:
Συγγνώμη για να καταλάβω γιατί στην αρχή με 4MB? H χωρητικότητα των cartridge δεν ήταν πάντα 64 MB?
Όχι, υπήρχαν και 4 από ότι φαίνεται και τα περισσότερα στο λανσάρισμα ήταν 8ρια, όπως το Μαριο 64. Το 64αρι προς το τέλος του Ν64 χρησιμοποιήθηκε....

http://nintendo64.wikia.com/wiki/Cartridge_System
 
johnny19818 είπε:
Συγγνώμη για να καταλάβω γιατί στην αρχή με 4MB? H χωρητικότητα των cartridge δεν ήταν πάντα 64 MB?
Όχι φυσικά!

Αν ήταν 64ΜΒ από την αρχή θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι!

Δεν θα συμπίεζαν τα παιχνίδια για να μπορούν να χωράνε στα cartridges! Ας πούμε πχ το πρώτο Turok έπρεπε να το χωρέσουν σε 8MB cartridge με αποτέλεσμα να πρέπει να συμπιεστούν τα πάντα.

Γενικά θα είχαμε καλύτερα παιχνίδια αν ήταν τα cartridges φτηνά από την αρχή και μπορούσαν να τα χρησιμοποιούν οι εταιρίες.

64 ΜΒ είναι μόνο το Conker, το Resident Evil 2 και νομίζω άλλο ένα (ίσως το Pokemon Stadium 2..δεν είμαι σίγουρος).
 
Δηλαδή σαν να λέμε ότι αρχικά τα Playstation, Saturn είχαν cd με χωρητικότητα μόνο 40 mb μέχρι να φτάσουν τα 650mb? Τι κουφά είναι αυτά ρε παιδιά;
 
Άνοιξα ένα θέμα με πληροφορίες σχετικά με τα μεγέθη κασσετών του N64 εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?28021-%CC%E5%E3%DD%E8%E7-%EA%E1%F3%F3%E5%F4%FE%ED-%F4%EF%F5-Nintendo-64&p=469813#post469813

johnny19818 είπε:
Δηλαδή σαν να λέμε ότι αρχικά τα Playstation, Saturn είχαν cd με χωρητικότητα μόνο 40 mb μέχρι να φτάσουν τα 650mb? Τι κουφά είναι αυτά ρε παιδιά;
Τα CD ήταν όλα 650ΜΒ αλλά τα παιχνίδια δεν χρησιμοποιούσαν όλα την χωρητικότητα αυτή. Κάποια ήταν ακόμα και κάτω από 50ΜΒ ενώ κάποια άλλα θέλανε περισσότερα από 1 CD.

Με τις κασέτες δεν μπορούσαν να το κάνουν αυτό. Κάθε MB κόστιζε. Οπότε βάζανε μέσα όσα roms χρειαζόταν το κάθε παιχνίδι. Και όλες οι κασέτες ήταν όσο γεμάτες γινόταν και τα παιχνίδια τα συμπίεζαν ώστε να εκμεταλλευτούν μέχρι και το τελευταίο KB.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...ποια γέφυρα; Σε ποιο κεφάλαιο; Εκατό γέφυρες έχει το παιχνίδι! Θα με βάλεις να το ξαναπαίζω ολόκληρο στο XBOX; Απ' ότι θυμάμαι το XBOX, δεν έχει και replay τα κεφάλαια!
Τραβηξα ενα χαλια video με το tablet


Δωστε μας χειρα βοηθειας :)
 
johnny19818 είπε:
Δηλαδή σαν να λέμε ότι αρχικά τα Playstation, Saturn είχαν cd με χωρητικότητα μόνο 40 mb μέχρι να φτάσουν τα 650mb? Τι κουφά είναι αυτά ρε παιδιά;
Τα cartidges ειχαν μεσα ειδικα τσιπακια ρομ, καθε τσιπακι αναλογα με την χωρητικοτητα ειχε διαφορετικη τιμη, φαντασου κατι αναλογο με τα σιμμακια μνημης στα πισι, δεν ειχαν ιδια τιμη τα 8ΜΒ με τα 16ΜΒ. Ετσι στην αρχη ηταν ακριβα και μη διαθεσιμα τα "μεγαλα" cartidges.

Στα CD η χωρητικοτητα ειναι παντα ιδια, αλλα εχω δει και παιχνιδι που ειναι ολοκληρο 1ΜΒ και πιανει φυσικα ολοκληρο το CD ! ειδικα στις πρωτες κονσολες με CD οπως το megaCD και το CD32, το ιδιο το παιχνιδι ηταν ελαχιστα ΜΒ, και συνηθως το υπολοιπο CD γεμιζε με audio κομματια ή καποιο FMV.
 
Οκ...

Wally είπε:
Τραβηξα ενα χαλια video με το tabletΔωστε μας χειρα βοηθειας :)
...εκεί που προσπαθείς να πας, είναι η Feral Reserve Bank και απλώς... δεν πάει από τη γέφυρα!

Χωρίς να θέλω να spoilάρω, το κεφάλαιο "It's War" δεν το έχεις βγάλει, έτσι; Είναι όπως βλέπεις τη φωλιά της μέλισσας στα δεξιά σου, εσύ θα πας αντίθετα, αριστερά δηλαδή και στην ανηφόρα -πριν φτάσεις τις σφήκες- έχει μια είσοδο που καλύπτεται από συρματοπλέγματα. Jump in!
 
Αουτς!

Πρεπει να εχω φαει με τη μεγαλη μου κορη κανα διωρο (Play Time 7 ωρες btw) να γυρνοβολαμε μεσα στη χαραδρα ψαχνοντας τροπο να παμε απενταντι...

Πρεπει αν θυμηθω τωρα τα των μελισσων...

Να σαι καλα!!
 
Έχω τόσα παιχνίδια να παίξω αλλά πάλι το Conker ξεκίνησα :D χαχα..εθισμός!

Ήμουν στο κλαμπ πριν..δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να αφήνεις τον Conker να χορεύει :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα