Cosmon Software...ενα Ελληνικό software house στα 80s

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Γυρω στο 1985 στα περιοδικα του χωρου αρχισαν οι διαφημισεις ενος απο τα πρωτα Ελληνικα software houses για παιχνιδια και ελαφρες εφαρμογες.

Το ονομα του, Cosmon Software.

Μερικοι απο τους τιτους που διεθεσε (Spectrum/Amstrad)

*Πρωθυπουργος της Ελλαδας

*Ναυαγιο στη Σεληνη

*Αντιμετωποι με τη ραδιενεργεια

*Ναυμαχια

*Μαθε το χαρακτηρα σου

*Ζωδια και βιορυθμοι

*Προυπολογισμος εσοδων εξοδων

*Αρχειο

*Ημερολογιο Σημειωματαριο

*ΠΡΟΠΟ

Ετυχε κανεις σας να ασχοληθει με καποιο απο τα παραπανω? Ξερε κανεις τι απεγινε?

Btw το "Κριση στο Αιγαιο" δικο τους ηταν ή της Γενναδειου?

Εδω παραθετω και μια ολοσελιδη διαφημιση

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομολογώ ότι δεν την είχα ξανακούσει!!!

Πω πω το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" το κόβω άπαιχτο!!!!!!!!!!!
 
οντως εντυπωσιακο! παιζει να βρουμε πουθενα φωτογραφιες απο τα παιχνιδια ;
 
Θυμάμαι φωτογραφία του κουτιού του Πρωθυπουργός της Ελλάδος από το περιοδικά της εποχής (η ζωγραφιά έδειχνε τον Ανδρέα, τον Μητσοτάκη και τον Χαρίλαο Φλωράκη), αλλά δεν το έχω παίξει.

Το Pixel έκανε και κριτικές παιχνιδιών μιας άλλης εταιρείας. Acocsoft νομίζω λεγόταν.
 
Θυμάμαι είχε κάνει θράυση ο πρωθυπουργός !! Αξέχαστα πράγματα, ας τα ανεβάσει κανείς να τα δούμε σε καναν emulator ! H cosmon δέν πούλαγε και κείνες τις soft κασσέτες για amstrad με την samantha fox ?
 
Την διαφημιση την θυμαμαι, τα παιχνιδια πως ηταν δεν θυμαμαι μακαρι να εχει σωθει το software να τους δωσουμε ζωη σε κανα emulator.
 
Ουτε και εγω τα θυμαμαι αλλα μου εκανε και εμενα εντυπωση το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" αραγε πως θα ηταν σαν παιχνιδi...

Παντως ακομα και τωρα να εβγαινε κατι τετοιο σαν παιχνιδι πιστευω οτι θα πουλουσε πολυ!!! :)
 
Το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" το είχα δεί σε σπίτι φίλου καθότι δεν έβαζα στο σπίτι μου μηχανήματα του "ζαχαρένιου" :D , και πραγματικά για τα δεδομένα της επόχής είχε

μεγάλη φάση. Υπάρχει και σήμερα αντίστοιχο, νομίζω το λένε "Scarface" ή "Mafia":D.
 
Ένας - ένας...

Wally είπε:
Btw το "Κριση στο Αιγαιο" δικο τους ηταν ή της Γενναδειου?
Της Γενναδείου, της Γενναδείου!

Δρ.Χού είπε:
Θυμάμαι φωτογραφία του κουτιού του Πρωθυπουργός της Ελλάδος από το περιοδικά της εποχής (η ζωγραφιά έδειχνε τον Ανδρέα, τον Μητσοτάκη και τον Χαρίλαο Φλωράκη), αλλά δεν το έχω παίξει. Το Pixel έκανε και κριτικές παιχνιδιών μιας άλλης εταιρείας. Acocsoft νομίζω λεγόταν.

Other_Reality είπε:
Θυμάμαι είχε κάνει θράυση ο πρωθυπουργός !! Αξέχαστα πράγματα, ας τα ανεβάσει κανείς να τα δούμε σε καναν emulator ! H cosmon δέν πούλαγε και κείνες τις soft κασσέτες για amstrad με την samantha fox ?
 
Ένας - ένας...

Wally είπε:
Btw το "Κριση στο Αιγαιο" δικο τους ηταν ή της Γενναδειου?
Της Γενναδείου, της Γενναδείου!

Δρ.Χού είπε:
Το Pixel έκανε και κριτικές παιχνιδιών μιας άλλης εταιρείας. Acocsoft νομίζω λεγόταν.
Ναι και για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Other_Reality είπε:
H cosmon δέν πούλαγε και κείνες τις soft κασσέτες για amstrad με την samantha fox ?
Όχι. Η Martech...
 
Είχα αγοράσει το ΠΡΟΠΟ της COSMON δώρο στον πατέρα μου διότι νόμιζα οτι θα μας βοηθούσε να μαντεύουμε αγώνες!!

Το σκέφτομαι τώρα και γελώ αλλά τότε στα 11 μου χρόνια μου φάνταζε δυνατό.
 
Καλο!!!!

Εκτος απο τη ψηφιακη διαφυλαξη...μηπως καταφερουμε και βρουμε καποιον απο τους συντελεστες της Cosmon. Δεν εχω βρει επιθετα δυστυχως για να μπορεσω να ξεκινησω απο καπου.

Μηπως φιλοι απο Λαμια, Χαλκιδα και Σερρες μπορουν να τσεκαρουν τα επιθετα στη φωτο του πρωτου ποστ?
 
Η αντιπρόσωπος που αναγράφεται στις Σέρρες (Ελένη Βαλάση) ήταν ένα από τα παλιότερα καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων στην πόλη, με πολύ καλή συμπεριφορά προς τον πελάτη και χαμηλές τιμές. Ένα πολύ μικρό μαγαζάκι ξεχασμένο από το χρόνο που έβρισκες τα πάντα. Έκλεισε τον Ιουνίο (2012).
 
Κριμα :(

Να σαι καλα βρε Cauldron που ενεργοποιηθηκες!

Οσο ζουμε ελπιζουμε οσο αφορα τη Διαφυλαξη λοιπον :)
 
Ενα στενο πισω απ'το σπιτι μου στην Νεα Φιλαδελφεια...
 
Πέρα της τεράστιας αξίας αυτών των παιχνιδιών (δεν αναφέρομαι στην τιμή) θα ήταν εξαιρετικό να τα βρίσκαμε αφού αποτελούν μέρος της Ελληνικής ιστορίας software.

Τέσπα, παλιότερα είχε πάρει το αυτί μου ότι το περίφημο "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" ήταν ένας απλοϊκότατος εξομοιωτής που έβαζε τον παίχτη στη διαδικασία, διαμέσω ενός πρωθυπουργού (σίγουρα Παπανδρέου), να μηδενίσει το χρέος της Ελλάδας.

Εάν βρεθεί σε original μορφή, για το Εθνικό καλό, παρακαλώ να το πακετάρει κάποιος και να το στείλει [edit]** :p

 


**[edited by D@redevil] καλό θα ήταν να αποφεύγουμε αναφορές σε πολιτικά πρόσωπα εν ενεργεία. Αφενός δεν είναι τέτοιο το ύφος του φόρουμ και αφετέρου μπορεί πολύ εύκολα να εκτροχιάσει τη συζήτηση, παρά την πρόθεση αστεϊσμού που είχες!
:)

ΥΣ - Πάντως είναι αντιφατικό να σε βάζει στη θέση του Α. Παπανδρέου (εκ των πρωτεργατών της υπερχρέωσης) κι εσύ να πρέπει να μηδενίζεις χρέη. Δεν πάνε μαζί αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αν τελικά ο "Πρωθυπουργός της Ελλάδος" ήταν "προσαρμογή" απο το Dictator, ή τελείως original δημιουργία;
 
Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αν τελικά ο "Πρωθυπουργός της Ελλάδος" ήταν "προσαρμογή" απο το Dictator, ή τελείως original δημιουργία;
Που τα ξεθάβεις ένα - ένα βρε θηρίο?
 
Κατι θα ανεβει τις επομενες ημερες ;)
 
Μπραβο στον uploader.....
 
Πίσω
Μπλουζα