COSMOS robot της εταιρείας KAMCO

stratosb

Retro Member
Joined
29 Ιαν 2017
Μηνύματα
72
Αντιδράσεις
98
Γειά σας,

σας είχαν αγοράσει το ρομπότ COSMOS τη δεκαετία του 80; Ήταν φτιαχμένο από την εταιρεία KAMCO που έδρευε στo Hong Kong αλλά η σχεδίαση ήταν Ιαπωνική!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To COSMOS robot της εταιρείας Kamco το είχα μικρός τη δεκαετία του 80. Ήταν προχωρημένο ρομπότ για την εποχή του και μου άρεσε πολύ.

Όταν μεγάλωσα, η μάνα μου το πέταξε γιατί έπιανε χώρο, όπως κλασικά κάνουν όλες οι μανάδες!!

Τον τελευταίο καιρό το ξαναθυμήθηκα κι ευτυχώς τον Απρίλιο το βρήκα σε ένα μαγαζί με παλιά παιχνίδια στην Αθήνα.

Δεν έχασα την ευκαιρία να το αγοράσω μιας κι έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα.

Το κακό ήταν ότι δεν δούλευε, όμως αυτό δεν με πτόησε.

Μετά από έρευνα που έκανα κατάφερα και το έφτιαξα και τώρα λειτουργεί σαν καινούριο!

Δείτε και το παρακάτω βίντεο που έφτιαξα.
 
Τι μου θύμησες... Είχα και εγώ τέτοιο ρομπότ! Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναμνήσεις που μου ξύπνησες...

Νομίζω ότι στην Ελληνική αγορά είχαν κυκλοφορήσει τα παρακάτω ρομπότ :

http://www.theoldrobots.com/StarStrider.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@stratosb[/USER] Φοβερος!!! Χροοοοοονια ψαχνω απο μνημης να εντοπισω το ρομποτακι που ιεχα μικρος. Μοιαζει παντως με το δικο σου.
 

Wally είπε:
1@stratosb[/USER] Φοβερος!!! Χροοοοοονια ψαχνω απο μνημης να εντοπισω το ρομποτακι που ιεχα μικρος. Μοιαζει παντως με το δικο σου.
Μήπως εννοείς το SATURN robot;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμοιαζε με το δικο σου αλλα σιγουρα πιο παλιο. Ειχε ενα τριπλο ή τετραπλο κανονι πορτοκαλι χρωματος στο θωρακα που σηκωνοταν.

Εχω κανει μεγαλη ψακτικη αλλα δεν το εχω εντοπισει... :(
 
:eeek: το saturn το έχω εγώ και δουλεύει ακόμα άψογα! Έχω χάσει μόνο ένα πυραυλάκι.
 
PT8 είπε:
:eeek: το saturn το έχω εγώ και δουλεύει ακόμα άψογα! Έχω χάσει μόνο ένα πυραυλάκι.
Του βάζεις τις μεγάλες χοντρές μπαταρίες;

Εγώ το έφτιαξα να παίρνει τις ΑΑ μπαταρίες!
 
Ναι, είναι εντελώς μαμά από το 80 - 80κάτι !, θα το βάλω και αυτό φωτό (χρωστάω αλλη μία).
 
QUOTE=Wally;n1073067]Εμοιαζε με το δικο σου αλλα σιγουρα πιο παλιο. Ειχε ενα τριπλο ή τετραπλο κανονι πορτοκαλι χρωματος στο θωρακα που σηκωνοταν.

Εχω κανει μεγαλη ψακτικη αλλα δεν το εχω εντοπισει... :(

Wally, μήπως έμοιαζε με αυτά?

rob.jpg

Εδώ, ίσως το βρεις...
 
Wally είπε:
Εμοιαζε με το δικο σου αλλα σιγουρα πιο παλιο. Ειχε ενα τριπλο ή τετραπλο κανονι πορτοκαλι χρωματος στο θωρακα που σηκωνοταν.Εχω κανει μεγαλη ψακτικη αλλα δεν το εχω εντοπισει... :(
Wally μήπως έμοιαζε με αυτά?

rob.jpg

Εδώ, ίσως το βρεις...
 
Wally είπε:
Εμοιαζε με το δικο σου αλλα σιγουρα πιο παλιο. Ειχε ενα τριπλο ή τετραπλο κανονι πορτοκαλι χρωματος στο θωρακα που σηκωνοταν.
Εχω κανει μεγαλη ψακτικη αλλα δεν το εχω εντοπισει... :(

Μήπως είναι αυτό;

Πάτα πάνω στο παρακάτω link για να το δείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@stratosb[/USER] εχω παθει ταρακουλο διοτι κατα 99% ειναι αυτο!!!! Το ψαχνω καμια δεκαρια χρονια στο ιντερνετ!!!!!

1@NIOBH[/USER] πολυ κοντα!

 

Wally είπε:
1@stratosb[/USER] εχω παθει ταρακουλο διοτι κατα 99% ειναι αυτο!!!! Το ψαχνω καμια δεκαρια χρονια στο ιντερνετ!!!!!
Τσίμπα http://www.ebay.com/itm/New-Astronau...cAAOSwOgdYoTJa

...

fetch


fetch


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Χαχαχαχαχα. Νεφρο τα μεταφορικα :)

Βασικα πρεπει να ειναι το 5023 (στον καταλογο του 1977). To εψαξα περαιτερω διοτι το 1981 (που ειναι το μοντελο που εντοπισε ο γερακοματης 1@stratosb[/USER] ) ημουν 8 ετων και θυμαμαι να το ειχα πιο μικρος το ρομποτακι. Αν βγηκε το 1977 και ηρθε Ελλαδα το 1979 μου φαινεται σωστο!

 
Wally είπε:
Βασικα πρεπει να ειναι το 5023 (στον καταλογο του 1977). To εψαξα περαιτερω διοτι το 1981................
Με αφορμή την ανάρτησή σου Wally κοίταξα στο βιβλίο Robots and Spaceships των Kitahara & Shimizu (στη φωτογραφία 6 το εξώφυλλο) και πρέπει να βρήκα τον.... παππού του δικού σου, το Roto Robot της Horikawa από τα 60'ς, μια και έχει τα τρία κανόνια στο στήθος. Επίσης παραθέτω και μερικές ακόμα φωτογραφίες ρομπότ της εποχής εκείνης.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Φοβερο λευκωμα! Taschen εγγυηση. Κριμα που δεν εχει και το "δικο μου"

Εχει βγαλει και ενα δυο αλλα απο οτι βλεπω.
 

1@Eagle 1[/USER]

Από που έχεις αγοράσει το λέυκωμα "Robots and Spaceships"; Πόσο παλιά ρομπότ περιέχει?

Στην 4η εικόνα τα ρομπότ μοιάζουν σαν τους στρατιώτες του κακού από τον πόλεμο των Άστρων!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratosb είπε:
Από που έχεις αγοράσει το λέυκωμα "Robots and Spaceships"; Πόσο παλιά ρομπότ περιέχει?
Στην 4η εικόνα τα ρομπότ μοιάζουν σαν τους στρατιώτες του κακού από τον πόλεμο των Άστρων!!
Είναι πραγματικά ένα εξαιρετικό λεύκωμα αγαπητέ stratosb. Μου το έφεραν δώρο το 2002 συγγενείς από τη Γαλλία που ξέρουν το πάθος μου για τα παιχνίδια, δεν ξέρω όμως από που ακριβώς το αγόρασαν. Πίσω έχει μία ιστοσελίδα http://www.taschen.com. Η σύντομη εισαγωγή των συγγραφέων είναι στα αγγλικά, γερμανικά και γαλλικά και μετά έχει περίπου 190 σελίδες με φωτογραφίες από ρομπότ (κυρίως) και διαστημόπλοια. Αναφέρεται κατά κύριο λόγο στη 10ετία του '50, και ακολούθως στην του '60, ενώ έχει ελάχιστα και από τη δεκαετία του '70 (αυτά με ομοιότητα από τον πόλεμο των άστρων). Είναι πολύ επιμελημένη έκδοση με θαυμάσιες φωτογραφίες και χαρτί πολυτελείας. Έχει πολύ σπάνια ρομπότ, ακόμη και μερικά που θυμίζουν ζώα (ελέφαντα και σκυλί). Εκτός από Horikawa έχει και άλλες εταιρείες (Nomura κλπ.). Προκαλεί έκπληξη το τι κατασκεύαζαν τότε..... Μερικά είναι κουρδιστά. Μήπως το βρεις στο E-Bay? Ο Wally ανέφερε και άλλες εκδόσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα