COSMOS robot της εταιρείας KAMCO

PT8 είπε:
Το καλό πράμα αργεί να γίνει :fafoutis:
Πολύ ωραίο το Saturn robot που έχεις.

Και φαίνεται και σε πολλή καλή κατάσταση.

Το έχεις από τότε που ήσουν μικρός;
 
  • Like
Reactions: PT8
Thanx :fafoutis:

Ναι, το έχω από πολύ μικρός, Χριστόυγεννα κάπου '82- '83 δώρο της θείας μου με χρήματα από την πρώτη της δουλειά (και αρκετά ακριβό από ότι μου είπε πρόσφατα η μητέρα μου).

Ήταν για δεκαετίες μέσα σε βαλίτσα μαζί με άλλα παιχνίδια αλλά ξαναβρήκε τη θέση του πρόπερσι στη βιβλιοθήκη για τον μικρό, να δει (από μακρυά) με τι έπαιζαν τα παιδιά πριν 35 χρόνια :supergrin:
 
Μια και είμαστε στα ρομπότ να και ένα περίεργο δικό μου. Ονομάζεται....Gorilla και πράγματι είναι σχεδιασμένο με πρότυπο γορίλλα. Φέρει τον αριθμό 56 στους ώμους και τα διακριτικά: CF-844 στο κεφάλι. Στην πλάτη κουβαλάει το κουτί με τις μπαταρίες. Το κατασκεύασε η Chain Fong στην Taiwan, γεγονός που το τοποθετεί χρονολογικά στα τέλη των '70ς - '80ς.

Λειτουργεί, κάνει τούμπες και προχωρά μπροστά, ενώ από το δεξί του χέρι ξεδιπλώνεται γάντζος (φωτογραφία 6), ώστε όταν το κρεμάσει κανείς σε σκοινί, κάνει συνεχείς τούμπες το σώμα του.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Tα Ιαπωνικα/Κορεατικα ρομποτ του 70 ειναι απο τα πιο υπεροχα παιχνιδια. Αν ημουν Ελλην εφοπλιστης* με εξι γραμματα, θα ειχα ενα δωματιο με πληρη συλλογη απο δαυτα και μια πολυθρονα στη μεση να βλεπω τα φωτακια να αναβοσβηνουν :)

*Αυτο που ειχα μικρος, το φθηνοτερο που το βρισκω ειναι 70 λιρες και κανα 40 μεταφορικα ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ!
 
Αυτό το ρομπότ Gorilla 56 δεν το έχω ξαναδεί.

Εσύ Eagle 1 το έχεις από μικρός;Σου το είχαν αγοράσει από Ελλάδα, θυμάσαι ποια χρονιά περίπου;

Αλήθεια πωλείται στο ebay και σε τι τιμή;

Εγώ πάντως αν ήμουν εφοπλιστής, εκτός του ότι θα είχα μια πλήρη συλλογή με vintage robot, θα έκανα μια επένδυση στην Ελλάδα για να φτιάχνονται τέτοιου είδους ρομποτάκια εδώ και να αναβιώσω τις παλιές εταιρείες που έφτιαχναν εκπληκτικά παιχνίδια.

Αλλά ξέχασα στην Ελλάδα αν είσαι εφοπλιστής επιβάλλεται να επενδύσεις σε ποδοσφαιρική ομάδα αλλιώς δεν αξίζεις μία!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratosb είπε:
Εγώ πάντως αν ήμουν εφοπλιστής, εκτός του ότι θα είχα μια πλήρη συλλογή με vintage robot, θα έκανα μια επένδυση στην Ελλάδα για να φτιάχνονται τέτοιου είδους ρομποτάκια εδώ και να αναβιώσω τις παλιές εταιρείες που έφτιαχναν εκπληκτικά παιχνίδια.
Αυτό φίλε Στράτο είναι υποθέτω όνειρο πολλών (και δικό μου) εδώ πέρα.

Από τη μία σκέφτομαι πως κάθε επενδυτική σκέψη στην Ελλάδα είναι εξ' ορισμού καταδικασμένη να πεθάνει για τους γνωστούς λόγους, έχοντας να αντιμετωπίσεις και τον Κινέζο γίγαντα στη γωνία

από την άλλη όμως πιστεύω ότι ο κόσμος έχει ανάγκη και νοσταλία για καλό και ποιοτικό παιχνίδι και ίσως αγγάλιαζε ένα τέτοιο εγχείρημα.

Όπως και να έχει εμείς εδώ θα είμαστε θεματοφύλακες των αναμνήσεών μας και των παιχνιδιών μας.

και για να μη με κυνηγάει η kambia για το οφφ :p να και μερικά γοριλλάκια https://www.ebay.fr/sch/i.html?_odkw=gorilla+56&_sop=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xgorilla+56+chain+fong.TRS0&_nkw=gorilla+56+chain+fong&_sacat=0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Μια και είμαστε στα ρομπότ να και ένα περίεργο δικό μου. Ονομάζεται....Gorilla και πράγματι είναι σχεδιασμένο με πρότυπο γορίλλα. Φέρει τον αριθμό 56 στους ώμους και τα διακριτικά: CF-844 στο κεφάλι. Στην πλάτη κουβαλάει το κουτί με τις μπαταρίες. Το κατασκεύασε η Chain Fong στην Taiwan, γεγονός που το τοποθετεί χρονολογικά στα τέλη των '70ς - '80ς.
Λειτουργεί, κάνει τούμπες και προχωρά μπροστά, ενώ από το δεξί του χέρι ξεδιπλώνεται γάντζος (φωτογραφία 6), ώστε όταν το κρεμάσει κανείς σε σκοινί, κάνει συνεχείς τούμπες το σώμα του.

















Eagle1 υπαρχει περιπτωση το ρομποτακι να ειναι αυτο που βρηκα στη βιντεοταινια; εχω και σχετικο βιντεο στο ποστ
 
katerinak είπε:
Eagle1 υπαρχει περιπτωση το ρομποτακι να ειναι αυτο που βρηκα στη βιντεοταινια; εχω και σχετικο βιντεο στο ποστ
Ναι!!!!! Είναι ακριβώς αυτό φίλτατη Katerinak, κάνει τις ίδιες κινήσεις, ενώ ανάβουν τα λαμπάκια στους πυραύλους που έχει στην πλάτη! Μπράβο που το βρήκες, δεν ήξερα για την ταινία, ούτε το είχα δει αλλού.
 
Eagle 1 είπε:
Ναι!!!!! Είναι ακριβώς αυτό φίλτατη Katerinak, κάνει τις ίδιες κινήσεις, ενώ ανάβουν τα λαμπάκια στους πυραύλους που έχει στην πλάτη! Μπράβο που το βρήκες, δεν ήξερα για την ταινία, ούτε το είχα δει αλλού.

Εσύ Eagle 1 το έχεις από μικρός;

Σου το είχαν αγοράσει από Ελλάδα, θυμάσαι ποια χρονιά περίπου;
 
stratosb είπε:
Εσύ Eagle 1 το έχεις από μικρός;

Σου το είχαν αγοράσει από Ελλάδα, θυμάσαι ποια χρονιά περίπου;
Το είχα αγοράσει προς τα τέλη της δεκαετίας του '80 (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε) από ένα συνοικιακό κατάστημα παιχνιδιών στην Αθήνα. Ήταν χωρίς κουτί και σκονισμένο και ενώ έψαχνα για ελληνικά κυρίως παιχνίδια μια και είχα αρχίσει να συλλέγω, το πήρα διότι ήταν πρωτότυπο και ρομπότ.

PT8 είπε:
Αυτό φίλε Στράτο είναι υποθέτω όνειρο πολλών (και δικό μου) εδώ πέρα.

.......

να και μερικά γοριλλάκια....
Μαζί και εγώ στο όνειρο φίλτατοι Wally, ΡΤ8 και stratosb....

Όσον αφορά στα του E-Bay ευχαριστώ πολύ ΡΤ8, είδαμε ότι έβγαινε και σε άσπρο, καθώς επίσης και το κουτί! Εντύπωση μου προκάλεσε που κανένα τους δεν έχει το γάντζο στο δεξιό βραχίονα-χέρι που επιτρέπει τούμπες στον αέρα όταν το ρομπότ είναι κρεμμασμένο σε σκοινί... Ίσως να είναι άλλες εκδόσεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Ναι!!!!! Είναι ακριβώς αυτό φίλτατη Katerinak, κάνει τις ίδιες κινήσεις, ενώ ανάβουν τα λαμπάκια στους πυραύλους που έχει στην πλάτη! Μπράβο που το βρήκες, δεν ήξερα για την ταινία, ούτε το είχα δει αλλού.
Eagle1 σ ευχαριστω, να εισαι καλα! με τη δικη σου βοηθεια ταυτοποιηθηκε το συγκεκριμενο ρομποτακι

δε μπορουσα να βρω με τιποτα πληροφοριες, δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι επρεπε να ψαξω για ρομποτ γοριλα.

Παω αμεσως να προσθεσω την ταυτοποιηση στο θεμα
 
katerinak είπε:
Eagle1 σ ευχαριστω, να εισαι καλα! με τη δικη σου βοηθεια ταυτοποιηθηκε το συγκεκριμενο ρομποτακι

δε μπορουσα να βρω με τιποτα πληροφοριες, δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι επρεπε να ψαξω για ρομποτ γοριλα.

Παω αμεσως να προσθεσω την ταυτοποιηση στο θεμα
Πολύ χαίρομαι που μέσα από το thread που άνοιξα σχετικά με το ρομπότ των παιδικών μου χρόνων, ανταλλάσσονται πληροφορίες και για ρομπότ άλλων retromaniacs! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε κάποιος ρετρομάνιακ ποτέ αγοράσει το ρομπότ R.A.D, όπως φαίνεται εδώ: http://www.theoldrobots.com/rad.html

Για την εποχή του, πριν 20 χρόνια, ήταν προχωρημένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratosb είπε:
Είχε κάποιος μέλος ποτέ αγοράσει το ρομπότ R.A.D, όπως φαίνεται εδώ: http://www.theoldrobots.com/rad.htmlΓια την εποχή του, πριν 20 χρόνια, ήταν προχωρημένο.
Απ' οτι τσεκαρω στο Google, το συγκεκριμενο ειναι του 1998, οποτε ξεφευγουμε απο τα ορια του φορουμ (1995). :)
 
Τα ρομποτάκια μου έγιναν δύο...μετά το Cosmos robot τώρα απέκτησα και το Saturn.

Είμαι ενθουσιασμένος και σας τα παρουσιάζω μαζί!!
 
stratosb είπε:
Τα ρομποτάκια μου έγιναν δύο...μετά το Cosmos robot τώρα απέκτησα και το Saturn.Είμαι ενθουσιασμένος και σας τα παρουσιάζω μαζί!!
Τα είχα και τα δυο!!

α ρε αναμνήσεις...
 
Τέλεια και τα δύο :eeek: !

Να τα βάλουμε με το δικό μου να κάτσουν παρέα, θα έχουν πολλά να πουν μετά από 35+ χρόνια :animlaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα