COSMOS robot της εταιρείας KAMCO

Τα είχα μικρός και ως συνήθως τα ξεπαστρεψα με κατσαβίδι.. Είχα κόλλημα και μαστορευα τα παντα ο μαστροχαλαστής.. :cry:

θυμάμαι οτι το ένα (το δεξιά στην φωτογραφία που έχεις βάλει) έδειχνε ενα σεληνιακο τοπίο να κινείται στην άσπρη διάφανη οθόνη που είχε στο μπροστινό μέρος του το ρομπότ. Ε το είχα ανοίξει να δω πως γίνεται αυτο.. :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Τα είχα μικρός και ως συνήθως τα ξεπαστρεψα με κατσαβίδι.. Είχα κόλλημα και μαστορευα τα παντα ο μαστροχαλαστής.. :cry:
θυμάμαι οτι το ένα (το δεξιά στην φωτογραφία που έχεις βάλει) έδειχνε ενα σεληνιακο τοπίο να κινείται στην άσπρη διάφανη οθόνη που είχε στο μπροστινό μέρος του το ρομπότ. Ε το είχα ανοίξει να δω πως γίνεται αυτο.. :cry:
Οπότε φαντάζομαι αφού είχες ανοίξει τα κακόμοιρα ρομπότ, μετά δεν μπορούσες να τα ξαναβιδώσεις και να τα φτιάξεις όπως ήταν πριν.

Έτσι πήγαν για πέταμα!!!

Εγώ άνοιξα το Saturn robot για να το φτιάξω που δεν δούλευε, κι έχω βγάλει φωτογραφία το σεληνιακό τοπίο που αναφέρεις.
 
Όντως τα σπάει το σεληνιακό τοπίο και άμα δείτε πως φαινόταν μέσα απο την διάφανη φωτεινή οθόνη στο σώμα του ρομπότ θα πάθετε πλάκα! Θαμπά φαινόταν αλλα στο παιδικό μυαλό μου και την φαντασία μου έμοιαζε σαν αληθινό τοπίο απο κάποιον άλλο πλανήτη. Το ξέρετε οτι πετούσε και πυραυλακια το συγκεκριμένο ρομποτ.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι όντως είναι εντυπωσιακό κι όμορφο το πώς φτιάξανε τον μηχανισμό που γυρίζει το σεληνιακό τοπίο.

Νιώθω πολύ τυχερός που βρήκα αυτό το ρομπότ από τα παιδικά μου χρόνια :)
 
Το εργαλείο με τις ερπύστριες, μου θυμίζει κάτι από πόλεμο των άστρων ή κάνω λάθος;
 
foutix είπε:
Το εργαλείο με τις ερπύστριες, μου θυμίζει κάτι από πόλεμο των άστρων ή κάνω λάθος;
Ναι όντως φίλε foutix, μοιάζει με το Sandcrawler από τον πόλεμο των Άστρων.
 
Μονο αυτο ειδατε; Το enterprise και το death star; Και ειναι και το αλλο που μοιαζει λιγο με millennium falcon.

Αυτο το robot ειναι μια κινητη παραβιαση copyright! :D
 
freaktmp είπε:
Μονο αυτο ειδατε; Το enterprise και το death star; Και ειναι και το αλλο που μοιαζει λιγο με millennium falcon.
Αυτο το robot ειναι μια κινητη παραβιαση copyright! :D
Σωστή παρατήρηση freaktmp...έβαζε απ' όλα ο Κινέζος, από τότε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σας,

έχω βρει τα παρακάτω ρομποτάκια αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για αυτά.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ.

Robot stratosb.jpg

[edit] Το link διαγραφθηκε προς αποφυγη διαφημισης! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι μου θυμίζουν δεν είμαι όμως 100% σίγουρος αλλα νομίζω ότι κάποια εποχή τα είχα δει σαν δώρο μέσα σε πασχαλινά σοκολατένια αυγά (μάλλον Astir). Θυμάμαι οτι είχανε μηχανισμό που έδινες μια μικρή ώθηση προς τα μπροστά για να κινηθεί το ρομποτακι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Κάτι μου θυμίζουν δεν είμαι όμως 100% σίγουρος αλλα νομίζω ότι κάποια εποχή τα είχα δει σαν δώρο μέσα σε πασχαλινά σοκολατένια αυγά (μάλλον Astir). Θυμάμαι οτι είχανε μηχανισμό που έδινες μια μικρή ώθηση προς τα μπροστά για να κινηθεί το ρομποτακι.
Θυμάσαι ποια χρονολογία περίπου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα