CRT Gaming

Διασκεδαση με Call of juarez bound in blood στο xbox 360 (κυκλοφορησε το 2009)

Μετα τα 2d sunser riders και lethal enforcers 2 αυτο ειναι το επομενο αγαπημενο παιχνιδι με καουμποηδες σε 3d. Φοβερη δραση σε βουνα - δαση- λιμνη και 1002 τοποθεσιες που απεικονιζονται με εξαιρετικη λεπτομερεια στις υφες των textures και με αισθηση αληθοφανειας.

Eχει μαυρες μπαρες πανω κατω στην εδοση του xbox 360 αλλα δεν με πειραξε καθολου. μιας και εδειχνε φοβερο σε γραφικα.

CRT tv 21" philips 60hz (τα γραφικα στις φωτο αδικουνται)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως ιδιως την Αμερικη ο κοσμακις εχει χαζεψει με τις CRT
Πωλουνται σε τρελες τιμες.
Τις κανουν αβερτα RGB mod και σκανε τρελα φραγκα
Χαιρονται που παιζουν σε κατι τηλεορασεις του 1950 με στρογγυλη οθονη και μαλιστα τις κυνηγανε!!
Καμαρωνουν που κλεινουν το μισο σαλονι με CRΤ του 1960 που ειχαν ενσωματωμενο βαρυ επιπλο-συνθετο σαν κασα πεθαμενου.
Εξιταρονται που βρισκουν κατι σαπακια τηλεορασεις τυπου Sylvania, Zenith κτλ που εμεις θα τις στελναμε καδο ασυζητητι.
Δεν μπορουν να διανοηθουν οτι εδω (που ομως τα σπιτια ειναι οντως πιο μικρα - το θεμα χωρου μεγαλυτερο) χτυπας αμεσα FD Trinitron 29' με ενα εικοσαρικο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως ιδιως την Αμερικη ο κοσμακις εχει χαζεψει με τις CRT
Πωλουνται σε τρελες τιμες.
Τις κανουν αβερτα RGB mod και σκανε τρελα φραγκα
Χαιρονται που παιζουν σε κατι τηλεορασεις του 1950 με στρογγυλη οθονη και μαλιστα τις κυνηγανε!!
Καμαρωνουν που κλεινουν το μισο σαλονι με CRΤ του 1960 που ειχαν ενσωματωμενο βαρυ επιπλο-συνθετο σαν κασα πεθαμενου.
Εξιταρονται που βρισκουν κατι σαπακια τηλεορασεις τυπου Sylvania, Zenith κτλ που εμεις θα τις στελναμε καδο ασυζητητι.
Δεν μπορουν να διανοηθουν οτι εδω (που ομως τα σπιτια ειναι οντως πιο μικρα - το θεμα χωρου μεγαλυτερο) χτυπας αμεσα FD Trinitron 29' με ενα εικοσαρικο

Πραγματικα ειναι να απορεις που παιρνουν τοσο παλιες crt για το σπιτι. Αλλη η gaming εμπειρια στην CRT αλλα οχι ομως και ετσι με crt τηλεορασεις της δεκαετιας του 50 και του 60,

Μια crt tv blue sky 21" που ειχα παρει για να την τσεκαρω πριν χρονια στο σπιτι την εδωσα παλι πισω σε χρονο ρεκορ μολις ειδα την εικονα.Ειχε ξεψυχισμενο contrast και η ποιοτητα εικονας φαινοταν οτι ηταν απο οθονη φθηνοκατασκευης οπως και ολα τα εξαρτηματα που ειχε μεσα.

Η τελευταια sony που πηραμε ακριβως με 20 ευρω με τον αδερφο μου ειναι μια μεγαλη crt tv 29" sony με καμπυλωτη οθονη με crt rgb scart - svideo και 60hz ntsc για να παιζουμε διπλα ρετρο παιχνιδια οπως παιζαμε στα 90ς στην μεγαλη crt τηλεοραση που ειχαμε στο σαλονι.
Και ηταν και 5 λεπτα αποσταση απο το σπιτι μου για να την παρουμε. Μονο με την επιπεδη sony crt tv 14" ειχα σταθει ατυχος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνεχεια στον μαγικο κοσμο των videogames με το καουμποικο των 00s. Call of juarez bound in blood στο xbox 360

Aφθονη διασκεδαση με πολυ δραση και με τα λαμπερα αληθοφανη χρωματα του φωσφορου να ξεχιλιζουν στην οθονη της CRT κανοντας το παιχνιδι να δειχνει μαγικο.

CRT tv 21" philips. Στις φωτο δυστυχως χανουν τα γραφικα σε λεπτομερεια και δεν φαινεται το χρωμα φωσφορου.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg
 
Eκτός από τα fps, σε τι άλλο είναι καλές οι παλιές οθόνες υπολογιστή;
Μα στο κυνήγι pixel!
20240401-190324.jpg

20240401-190748.jpg

20240401-190646.jpg

20240401-190908.jpg

20240401-191011.jpg

20240401-203042.jpg

20240401-203217.jpg

20240401-203433.jpg

20240401-203513.jpg

20240401-203639.jpg

20240401-203721.jpg
 
Οι παλιες εποχες των 3d gta απο τα 00ς επιστρεφουν στην CRT tv.

Μια βολτα στον κοσμο του πρωτου gta για το xbox 360 σε CRT tv 21" philips. Gta 4 2008.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Για τα ρετρο παιχνιδια εκτος την CRT tv και το CRT pc monitor δεν φαινεται κακη ιδεα αν βρεθει και μια επιπλεον εξτρα CRT tv 4:3 με hdmi εισοδο για 480p σημα οπως αυτη του βιντεο.

Πιστευω με χαμηλωμα της ευκρεινιας της οθονης απο το menu ωστε να παει σε πιο normal 90ς επιπεδα ισα ισα για την εξαλειψη των pixels με την απεικονηση γραφικων μεσω της μασκας + τον φωφορο θα εχει ενα καλο αποτελεσμα στα 480p.

 
Ωρα για lara croft και shadow of the tomb raider του 2018. To ειχα τερματησει αυτο αλλα λογο γραφικων το ξαναρχιζω ανετα.

Απιστευτοι φωτισμοι στην CRT μου με αληθοφανη χρωματα και χορταστικη λεπτομερεια στα γραφικα με προσεγμενες ολες τις μικρολεπτομερειες στα φυτα και στα τοπια που θα βρεθουμε και ανεβαζουν παρα πολυ την διασκεδαση.

Καλο χρυσο κλπ κλπ το gameplay αλλα και τα γραφικα δινουν αλλο αερα στο παιχνιδι. Ειτε μιλαμε για ρετρο παιχνιδια των 80ς - 90ς ειτε για πιο συγχρονα.

Εξαιρετικα εφε νερου που σχηματιζουν κυματα οταν παταμε σε αυτα η οταν κολυμπαμε στην επιοφανεια που δεν γινεται να βγουν στις φωτο.

Αλλο να παιζεις το παιχνιδι και να βλεπεις crt φωτισμους και την κινηση των φυτων κλπ και αλλο απο τις φωτογραφιες που χανουν σε σχεση με την κανονικη crt εικονα.

CRT tv 21" philips 60hz

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
σκέφτομαι, επειδή έχουμε παρατημένη μια Grundig 21" αγορασμένη αρχές 2000 με είσοδο scart, να την ενώσω με ένα Linux laptop μεσω hdmi


ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος;
hdmi - >scart;
 
Hdmi είναι ψυφιακό σήμα και το scart είναι αναλογικό, εντελώς ασύμβατα. Μόνο με convertor γίνεται να δεις εικόνα. Με rca ίσως καταφέρεις να δεις εικόνα όπως κάνει ο milntov.
 
Hdmi είναι ψυφιακό σήμα και το scart είναι αναλογικό, εντελώς ασύμβατα. Μόνο με convertor γίνεται να δεις εικόνα. Με rca ίσως καταφέρεις να δεις εικόνα όπως κάνει ο milntov.
convertor hdmi σε scart δηλαδή ή hdmi σε rca;
 
convertor hdmi σε scart δηλαδή ή hdmi σε rca;
To ιδιο σημα ειναι και στις 2 περιπτωσεις το composite. Εγω εχω σε rca.

Γινεται δουλιτσα στο να δει καποιος εικονα οπως πχ με rca αλλα ομως με τα 2d ρετρο οπως πχ mame η εικονα δεν ειναι η αναμενομενη στην CRT tv μιας και αυτα τα παιχνιδια εχουν σχεδιαστει για πολυ χαμηλες αναλησεις προς 240p κυριως.

Ειχα τσεκαρει καλα την εικονα απο hdmi to rca converter σε mame σε διαφορες αναλυσεις απο 640x480 και πανω σε CRT tv αλλα ομως επειδη το ματι μου εχει συνηθισει την εικονα στο mame σε CRT tv 21" υψηλης ευκρεινιας με 240p απο vga to scar rgb τα γραφικα μεσω hdmi to rca converter μου φανηκαν απο μετρια μεχρι και χαλια μπορω να πω σε σχεση παντα με την αποδωση της εικονας που βλεπω με vga to rgb scart 240p. Μπορει καποιος να το τσεκαρει αυτο και απο κονσολα πχ snes με rgb scart που εχει και την χαμηλη αναλυση και μετα να το δει και σε εναν emulator με rca.

Μια καλη λυση για τα ρετρο σε CRT tv αν εχει καποιος στοχο πχ την αυθεντικη CRT arcade 90ς εμπειρια με το θεμα της εικονας δηλαδη μια εξαιρετικη λυση ειναι το παρακατω.

 
Προηγουμενης γενιας παιχνιδι που παραμενει super διασκεδαστικο. Assetto corsa.

Φοβερη η αισθηση της ταχυτητας στα 60hz χωρις θολουρες με την μαγεια του υψηλου επιπεδου CRT contrast/ λαμψη φωσφορου της συγκεκριμενης philips CRT tv 21"

Oi φωτο εννοειται δεν πιανουν την πραγματικη εικονα του φωσφορου και αναγκαστικα πρεπει να θολωνω εως εναν βαθμο την εικονα στην καμερα του κινητου ωστε να μην χαλαει οσο γινεται η εικονα απο την μασκα της CRT τηλεορασης.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Μια καλη λυση για τα ρετρο σε CRT tv αν εχει καποιος στοχο πχ την αυθεντικη CRT arcade 90ς εμπειρια με το θεμα της εικονας δηλαδη μια εξαιρετικη λυση ειναι το παρακατω.

αυτο θα ήταν ωραίο αν συνδέονταν απευθείας με υπολογιστή. Και εγώ για τα παλιά παιχνίδια σε χαμηλές αναλύσεις ενδιαφέρομαι λόγω του μοναδικού dithering. Οχι τόσο για αυτά άνω των 640 μιας και με καλύπτει η vga oθόνη.
 
αυτο θα ήταν ωραίο αν συνδέονταν απευθείας με υπολογιστή. Και εγώ για τα παλιά παιχνίδια σε χαμηλές αναλύσεις ενδιαφέρομαι λόγω του μοναδικού dithering. Οχι τόσο για αυτά άνω των 640 μιας και με καλύπτει η vga oθόνη.

Για υπολογιστη υπαρχουν οι crt emudrivers αναλογως αν υποστιριζεται απο την καρτα γραφικων και μετα για συγκεκριμενες παλιες καρτες γραφικων το soft15khz που εχω και εγω χρονια τωρα και δεν χορταινω να παιζω arcades σε τετοια αυθεντικη ποιοτητα.

Ειχα παρει ενα pc μτχ βρηκα και μια συμβατη καρτα γραφικων με soft15khz και το εχω μονιμα συνδεδεμενο σε επιπεδη sony CRT tv 21" σαν ρετρο κονσολα. Παταω το power on στο pc και η ρετρο μαγεια ξεκιναει.

Οσον αφορα τον μετατροπεα hdmi to rca ειδικα αν εχεις και μια καλη CRT tv με rgb scart υποδοχη οσον αφορα τα 2d arcades 80s 90s δεν αξιζει σε καμια μα σε καμια περιπτωση να μεινεις εκει.

Ειναι πολυ κριμα να εισαι retro gamer να εχεις την CRT tv και να μην παιζεις το mame σε 224p 240p 288p κλπ αναλογως το arcade με rgb scart. Χανεις ολη την μαγεια του mame.

Για 640x480 και ανω ειναι και το vga crt pc monitor μια καλη λυση για 3d arcades απο sega model emulator 2 και 3 κλπ.
 
Η κάρτα μου είναι nvidia και δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Μόνος τρόπος να έχω δύο κάρτες γραφικών.
Θυμάμαι παλιότερα είχα δοκιμάσει να συνδέσω το Dreamcast μέσω υποδοχής rf σε αυτην την τηλεόραση για να παίξω NES και SNES παιχνίδια. Δυστηχώς ο emulator του Mega Drive δεν έτρεχε με κανέναν τρόπο.

Το οπτικό αποτέλεσμα τότε και αυτή η θολούρα δεν μου άρεσαν και πολύ. Χωρίς το recalbox κατι παρόμοιο φοβάμαι πως θα δω.
 
Η κάρτα μου είναι nvidia και δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Μόνος τρόπος να έχω δύο κάρτες γραφικών.
Θυμάμαι παλιότερα είχα δοκιμάσει να συνδέσω το Dreamcast μέσω υποδοχής rf σε αυτην την τηλεόραση για να παίξω NES και SNES παιχνίδια. Δυστηχώς ο emulator του Mega Drive δεν έτρεχε με κανέναν τρόπο.

Το οπτικό αποτέλεσμα τότε και αυτή η θολούρα δεν μου άρεσαν και πολύ. Χωρίς το recalbox κατι παρόμοιο φοβάμαι πως θα δω.
Αυτη η εικονα με αυτους τους χαλια emulators nes - snes στο Dreamcast με RF σημα θα ειναι πραγματικα ο ορισμος της χειροτερης CRT εικονας. Ο nes δεν φτανει που ειχε μονο 480i ειχε και bilinear filtering φιλτρο για εξτρα θολουρα. Και ο snes χαλια ηταν.

Το mame επισης στο Dreamcast δεν εχει καλη αποδοση εικονας εκτος σε καποια παιχνιδια απο αρχες 80ς που μπορουν και τρεχουν κομπλε σε 240p με rgb scart.

Το mega drive ειναι κολλημενο σε 480i που σε αυτη την περιπτωση δεν αξιοποιειται το rgb scart του Dreamcast και εχεις επιπλεον θολουρα. Τα ιδια και στο mame κλπ. Θελουν αναλυσεις 240p 224p 288p κλπ αυτα για καθαρη εικονα και οχι 480i.

Με λιγα λογια για μενα δεν αξιζει να ασχοληθει καποιος εν ετη 2024 με emulators στο Dreamcast αν ζηταει αξιοπρεπη ποιοτητα εικονας στις αυθεντικες αναλυσεις. Το ιδιο ισχυει και για τον μετατροπεα hdmi to rca.

Οι λυσεις ειναι οι παραπανω μιας και εχεις τις αυθεντικες αναλυσεις 240p μεσω της εξαιρετικης ποιοτητας rgb scart σε CRT tv.
 
τυχαία βρήκα και αυτό που μπορείς να το κολλήσεις και σε υπολογιστή, αλλά δεν έχω τις γνώσεις για κάτι τέτοιο

Εδω δεν χρειάζεται να κολλησεις τίποτα στον υπολογιστή. Αυτός είναι ο γνωστός παλιος ανταπτορας vga to scart για παλιές κάρτες που υποστηριζουν soft15khz. Ότι κάνει δηλαδή και το καλώδιο 5v vga ro scart rgb.Συνδεεις το vga καλώδιο στην μια πλευρά και στην άλλη το rgb scart. Αν δεν υποστηρίζει η κάρτα soft15khz δεν δουλεύει.
 
Πίσω
Μπλουζα