CRT vs OLED/LED

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.599
Αντιδράσεις
1.512
παιζω τα παντα σε συγχρονη τηλεοραση και στην οθονη του pc και δεν εχω μια,δυο,τρεις crt να με πιανουν χωρο
Εγω στο γραφειο ειχα μια lcd τηλεοραση 32" και δεν μπορουσα να εχω κατι αλλο πανω.
Πηρα την lcd απ το γραφειο και την εβαλα σε ενα μικρο κομοδινο σε μια γωνια και πανω στο γραφειο που χωρουσε μονο μια lcd 32"εβαλα 2 crt 21" και χωρανε ανετα.
Μια crt 21" πιανει ελαχιστο χωρο.Και η lcd 32" αν δεν ειναι στον τοιχο θα πιασει και αυτη τον χωρο.Για τις κονσολες δεν εχω αρκετο χωρο.
Τα xbox-gamecupe-xbox 360 ειναι off.Ειναι πολλα και τα καλωδια για τις συνδεσεις και απο τα gamepads. Δεν εχω ps3 και καινουργιες κονσολες.

Πολλοι για να γλυτωσουν χωρο παιζουν μονο σε emulator και την καινουργια hd τηλεοραση στον τοιχο.
 
Εγω στο γραφειο ειχα μια lcd τηλεοραση 32" και δεν μπορουσα να εχω κατι αλλο πανω.
Πηρα την lcd απ το γραφειο και την εβαλα σε ενα μικρο κομοδινο σε μια γωνια και πανω στο γραφειο που χωρουσε μονο μια lcd 32"εβαλα 2 crt 21" και χωρανε ανετα.
Μια crt 21" πιανει ελαχιστο χωρο.Και η lcd 32" αν δεν ειναι στον τοιχο θα πιασει και αυτη τον χωρο.Για τις κονσολες δεν εχω αρκετο χωρο.
Τα xbox-gamecupe-xbox 360 ειναι off.Ειναι πολλα και τα καλωδια για τις συνδεσεις και απο τα gamepads. Δεν εχω ps3 και καινουργιες κονσολες.

Πολλοι για να γλυτωσουν χωρο παιζουν μονο σε emulator και την καινουργια hd τηλεοραση στον τοιχο.
Εσυ φιλος οπως εγραψα παραπανω συγκαταλεγεσαι στους μερακληδες που γουσταρουν της αναλυσεις οπως πρεπει να ειναι και γενικα να ειναι ολα οπως ηταν καποτε να νοιωθουν λες και εχουν μπροστα τους το arcade το ιδιο αλλα και την τελεια εικονα στης crt τους για της παλιες τους κονσολες.Εγω δεν εχω καμια σχεση μαυτο δωσε με και την τηλεοραση την ασπρομαυρη που ειχε καποτε η γιαγια μου και δεν θυμαμαι μαρκα με τα γυαλινα πορτακια αριστερα και δεξια και τα τεραστια κουμπια και αν μπορουσα να συνδεσω εκει της κονσολες και το pc θα επαιζα τα παιχνιδια με την ιδια ευχαριστηση χωρις κανενα προβλημα.5 crt εχω στην αποθηκη οι δυο ολοκαινουργιες και ολες μεσα σε κουτια η σκεπασμενες καλα καλα να μην περναει κοκος σκονης αλλα ετσι που εχω διαμορφωμενους τους χωρους μου και δεν χωρανε αλλα οπως ειπα δεν εχω και κανενα προβλημα οποτε τα παντα τα παιζω στην τηλεοραση μου και στην οθονη του pc.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω στο γραφειο ειχα μια lcd τηλεοραση 32" και δεν μπορουσα να εχω κατι αλλο πανω.
Πηρα την lcd απ το γραφειο και την εβαλα σε ενα μικρο κομοδινο σε μια γωνια και πανω στο γραφειο που χωρουσε μονο μια lcd 32"εβαλα 2 crt 21" και χωρανε ανετα.
Μια crt 21" πιανει ελαχιστο χωρο.Και η lcd 32" αν δεν ειναι στον τοιχο θα πιασει και αυτη τον χωρο.Για τις κονσολες δεν εχω αρκετο χωρο.
Τα xbox-gamecupe-xbox 360 ειναι off.Ειναι πολλα και τα καλωδια για τις συνδεσεις και απο τα gamepads. Δεν εχω ps3 και καινουργιες κονσολες.

Πολλοι για να γλυτωσουν χωρο παιζουν μονο σε emulator και την καινουργια hd τηλεοραση στον τοιχο.
Ειναι πολλοι οι παραγοντες περαν του μεγεθους. Το συζητουσα με καλο φιλο πριν ελαχιστο καιρο, πως και γιατι το γυρισε απο CRT 28ιντσων και αυθεντικα μηχανηματα σε raspberry pi και oled.

Η καταναλωση του ρευματος.

Με 1-3 ωρες την ημερα μεσω ορο που ανοιγε και επαιζε στη τηλεοραση, ο λογαριασμος για το ρευμα ηταν σε τρομακτικα επιπεδα. Γιαυτο και το γυρισε στο παραπανω συνδιασμο, οπου κυριολεκτικα πληρωνει το 1/20 για αυτα σε σχεση με παλαιοτερα. Ξεχωρα φυσικα και την θερμοκρασια οπου για 7-8 μηνες το χρονο η κατασταση ηταν ανυποφορη.

Μπραβο σε οσους τους αρεσει, αλλα προπαντως μπορουν να συντηρουν ενα τετοιο τροπο συνδεσμολογιας και παιχνιδιου, αλλα στις μερες μας ειναι για τους λιγους, τους εχοντες και κατεχοντες.
 
Με 1-3 ωρες την ημερα μεσω ορο που ανοιγε και επαιζε στη τηλεοραση, ο λογαριασμος για το ρευμα ηταν σε τρομακτικα επιπεδα.
Λαθος...Δεν μπορει το ρευμα να ηταν σε τρομακτικα επιπεδα επειδη ειχε την 28" crt τηλεοραση αναμενη για 1-3 ωρες την ημερα.Πολλες μεγαλες crt τηλεορασεις καινε ΠΟΛΥ λιγοτερο ρευμα απο πολλες lcd  τηλεορασεις περιπου στις ιδιες ιντσες.
Για να καταλαβεις μια 29 crt sony που ειxα δει εκαιγε λιγοτερο απο 100 watt και η lcd 32" που εχω καιει 150 watt.
H sony crt 21" που εχω καιει 56 watt!!οσο μου καινε και οι 3 crt τηλεορασεις 21" μαζι μου καιει μονο μια lcd τηλεοραση 32"
Στις led που εχω δει,καινε λιγοτερα watt απο τις lcd.Ισως και καποια τελευταια μοντελα lcd να καινε λιγοτερα watt σε σχεση με τα παλια.
Πολλοι gamers που εχουν pc για καινουργια απαιτητικα παιχνιδια με καποιες καρτες θελουν περισσοτερα απο 600 η 800 watt.Μονο απο το pc!!Τοσο ρευμα θα εκαιγα αν ειχα 15 τηλεορασεις crt sony 21" αναμενες μαζι"
Τα watt ειναι γραμμενα πισω στις τηλεορασεις για να ξερουμε ποσο καινε.
Οι τηλεορασεις crt εως 29" που εχω δει δεν καινε πολυ ρευμα..Eγω σε μια crt 21" που παιζω η καταναλωση ρευματος ειναι πολυ μικρη.
Καμια σχεση με την lcd που θελει το τριπλασιο.
 

Εσυ φιλος οπως εγραψα παραπανω συγκαταλεγεσαι στους μερακληδες που γουσταρουν της αναλυσεις οπως πρεπει να ειναι και γενικα να ειναι ολα οπως ηταν καποτε να νοιωθουν λες και εχουν μπροστα τους το arcade το ιδιο αλλα και την τελεια εικονα στης crt τους για της παλιες τους κονσολες.Εγω δεν εχω καμια σχεση μαυτο δωσε με και την τηλεοραση την ασπρομαυρη που ειχε καποτε η γιαγια μου και δεν θυμαμαι μαρκα με τα γυαλινα πορτακια αριστερα και δεξια και τα τεραστια κουμπια και αν μπορουσα να συνδεσω εκει της κονσολες και το pc θα επαιζα τα παιχνιδια με την ιδια ευχαριστηση χωρις κανενα προβλημα.5 crt εχω στην αποθηκη οι δυο ολοκαινουργιες και ολες μεσα σε κουτια η σκεπασμενες καλα καλα να μην περναει κοκος σκονης αλλα ετσι που εχω διαμορφωμενους τους χωρους μου και δεν χωρανε αλλα οπως ειπα δεν εχω και κανενα προβλημα οποτε τα παντα τα παιζω στην τηλεοραση μου και στην οθονη του pc.
Εγω φιλε metalcandyman δεν μπορω με τα πιξελ,την θολουρα της κινησης και την κατα πολυ κατωτερη εικονα στα ρετρο σε καινουργια hd τηλεοραση.
Οταν ειχα παρει lcd τηλεοραση ειχα παιξει μερικα χρονια ρετρο εκει emulators κλπ.
Δεν μπορουσα ομως να βλεπω αλλο αυτη την εικονα και ξαναγυρισα στις crt.Οπως δεν μπορω να παιξω καινουργια παιχνιδια που ειναι για υψηλες αναλυσεις σε αναλυση
240p σε καινουργια hd τηλεοραση,ετσι ειναι και με τα παλια παιχνιδια στις παλιες κονσολες που ειναι για χαμηλες αναλυσεις σχεδιασμενα για crt.
H εικονα της crt με γυριζει πολλα χρονια πισω.Ακριβως οπως εγραψες,λες και εχω το arcade που επαιζα μικρος στο σπιτι.
Θυμαμαι παντως σε παλια σου ποστ που το παλευες με το θεμα εικονας με τα φιλτρα hlsl στο mame.

Βγηκαμε και λιγο off topic...Eκανα και διπλο ποστ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τίθεται θέμα η CRT αποδίδει καλυτερα τα γραφικά 240p  και με πολύ καλυτερα χρωματα, contrast και κινηση χωρίς θολούρα. 

Παραδειγμα είχα φορτώσει το monkey island σε Amiga στην CRT και δεν στέκεται καμια LCD ουτε με shader ουτε τίποτα, σε μια σκηνή στην αρχή που είναι το πλοιο και καλά σε λάβα εκεί στην CRT λες αυτό είναι λάβα, στην LCD είναι κάποια σκόρπια κόκκινα πίξελ. Επίσης: τα πίξελ δεν είναι τα ασχημα τετράγωνα της lcd αλλά στρογγυλα. 

Σε κατανάλωση δεν νομιζω οτι έχει και τεράστια  διαφορά απο την LCD. Ίσως ενα 30-40% παραπανω να καίει.
 
Όπως πολύ σωστά έγραψε ο milntov. Οι περισσότερες crt τηλεοράσεις έχουν κατανάλωση κάτω από 100 watt (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις). Ειδικά όσο κατεβαίνει κανείς σε ίντσες, συνήθως η κατανάλωση είναι γύρω στα 50 watt. Αν ήταν έτσι όπως τα λέει ο φίλος σου Getta Robo, τότε τα παλιά χρόνια όλοι θα πληρώναμε χρυσάφι την ΔΕΗ, που αφήναμε τις τηλεοράσεις ανοιχτές σχεδόν όλη την ημέρα. :D

Και η ζέστη δεν είναι συνήθως πρόβλημα με τις crt. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθεις άβολα από την ζεστή θερμοκρασία που όντως εκπέμπει. Εκτός βέβαια αν ο περιβάλλον χώρος είναι υπερβολικά μικρός και η τηλεόραση έχει επάνω τα κλασσικά και ρετρό σεμεδάκια, που αυξάνουν σημαντικά την θερμότητα στο κύκλωμα με αποτέλεσμα να πάθει και ζημιά. 
 
Λαθος...Δεν μπορει το ρευμα να ηταν σε τρομακτικα επιπεδα επειδη ειχε την 28" crt τηλεοραση αναμενη για 1-3 ωρες την ημερα.Πολλες μεγαλες crt τηλεορασεις καινε ΠΟΛΥ λιγοτερο ρευμα απο πολλες lcd  τηλεορασεις περιπου στις ιδιες ιντσες.
Για να καταλαβεις μια 29 crt sony που ειxα δει εκαιγε λιγοτερο απο 100 watt και η lcd 32" που εχω καιει 150 watt.
H sony crt 21" που εχω καιει 56 watt!!οσο μου καινε και οι 3 crt τηλεορασεις 21" μαζι μου καιει μονο μια lcd τηλεοραση 32"
Στις led που εχω δει,καινε λιγοτερα watt απο τις lcd.Ισως και καποια τελευταια μοντελα lcd να καινε λιγοτερα watt σε σχεση με τα παλια.
Πολλοι gamers που εχουν pc για καινουργια απαιτητικα παιχνιδια με καποιες καρτες θελουν περισσοτερα απο 600 η 800 watt.Μονο απο το pc!!Τοσο ρευμα θα εκαιγα αν ειχα 15 τηλεορασεις crt sony 21" αναμενες μαζι"
Τα watt ειναι γραμμενα πισω στις τηλεορασεις για να ξερουμε ποσο καινε.
Οι τηλεορασεις crt εως 29" που εχω δει δεν καινε πολυ ρευμα..Eγω σε μια crt 21" που παιζω η καταναλωση ρευματος ειναι πολυ μικρη.
Καμια σχεση με την lcd που θελει το τριπλασιο.
 
Δεν ειναι λαθος γιατι εκανε την ερευνα και μετρησεις του, και οι λογαριασμοι του ρευματος ειναι οι αποδειξεις του.

Εχω παρακολουθησει συζητησεις πανω σε αυτο, μια τυπικη CRT οθονη καταναλωνει παρα πολυ περισσοτερο ρευμα απο οτι μια OLED. Ακομα και παλαιοτερη LCD να ειναι, και παλι, ειναι πολυ εφικτο σε αντιστοιχες ιντσες να καταναλωνει μια CRT περισσοτερο.

Δες πχ τις μετρησεις του tomshardware

https://www.tomshardware.com/reviews/lcd-backlight-led-cfl,2683-7.html

Δες τις μετρησεις των CRT. Καμια σχεση με τις LCD. Φυσικα μιλαμε για ποσα διαφορετικα μοντελα παντα, και παλι ομως, τα ενεργειακα προτυπα εδω και χρονια δεν εχουν καμια σχεση με παλαιοτερα.

Επισης, αυτος καιει λιγοτερο απο 30wat συνδιαστικα. Raspberry pi 3b και οθονη.

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο milntov. Οι περισσότερες crt τηλεοράσεις έχουν κατανάλωση κάτω από 100 watt (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις). Ειδικά όσο κατεβαίνει κανείς σε ίντσες, συνήθως η κατανάλωση είναι γύρω στα 50 watt. Αν ήταν έτσι όπως τα λέει ο φίλος σου Getta Robo, τότε τα παλιά χρόνια όλοι θα πληρώναμε χρυσάφι την ΔΕΗ, που αφήναμε τις τηλεοράσεις ανοιχτές σχεδόν όλη την ημέρα. :D

Και η ζέστη δεν είναι συνήθως πρόβλημα με τις crt. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθεις άβολα από την ζεστή θερμοκρασία που όντως εκπέμπει. Εκτός βέβαια αν ο περιβάλλον χώρος είναι υπερβολικά μικρός και η τηλεόραση έχει επάνω τα κλασσικά και ρετρό σεμεδάκια, που αυξάνουν σημαντικά την θερμότητα στο κύκλωμα με αποτέλεσμα να πάθει και ζημιά. 
Βαση ποιων μετρησεων ειναι αυτοι οι αριθμοι; Αλλα εστω ακομα και να ειναι ετσι, παρα πολλες συγχρονες οθονες καταναλωνουν 20-30wat. Μιλαμε για 24-32 ιντσες. Ποσες αντιστοιχες CRT καταναλωνουν τοσο; Χρυσαφι και πλουτωνιο πληρωναμε παντως με τις CRT, ευτυχως αυτο αλλαξε.

Και η θερμοκρασια με τις CRT ειναι τεραστιο ζητημα. Οι δικοι μου ειχαν μεχρι σχετικα προσφατα μια Samsung CRT που διχως υπερβολη ηταν σχεδον σωμα θερμανσης. Καμια μα καμια σχεση η θερμοκρασια στο δωματιο το καλοκαιρι σε σχεση με πριν.
 
Δεν ειναι λαθος γιατι εκανε την ερευνα και μετρησεις του, και οι λογαριασμοι του ρευματος ειναι οι αποδειξεις του.

Εχω παρακολουθησει συζητησεις πανω σε αυτο, μια τυπικη CRT οθονη καταναλωνει παρα πολυ περισσοτερο ρευμα απο οτι μια OLED. Ακομα και παλαιοτερη LCD να ειναι, και παλι, ειναι πολυ εφικτο σε αντιστοιχες ιντσες να καταναλωνει μια CRT περισσοτερο.

Δες πχ τις μετρησεις του tomshardware

https://www.tomshardware.com/reviews/lcd-backlight-led-cfl,2683-7.html

Δες τις μετρησεις των CRT. Καμια σχεση με τις LCD. Φυσικα μιλαμε για ποσα διαφορετικα μοντελα παντα, και παλι ομως, τα ενεργειακα προτυπα εδω και χρονια δεν εχουν καμια σχεση με παλαιοτερα.

Επισης, αυτος καιει λιγοτερο απο 30wat συνδιαστικα. Raspberry pi 3b και οθονη.
Ειναι γραμμενο πισω στην τηλεοραση απο τον κατασκευαστη για να ξερεις ακριβως ποσο καιει η τηλεοραση σου.Συνηθως στις 21"crt τηλεορασεις ειναι περιπου 50 watt
Οπως λεει και ο Μαριος φυσικα και υπαρχουν εξαιρεσεις.
Δεν εχει τυχει να δω  crt τηλεοραση 28-29" με πανω απο 100 watt
Εδω εχω σε φωτογραφιες τα μοντελα τηλεορασεων που εχω στο σπιτι.Γραφουν ακριβως ποσο watt καινε για να μην εχει αμφιβολια.....ΚΑΝΕΝΑΣ......

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣA WATT ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ.ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

Εδω το μοντελο της lcd samsung 32" στα 150 watt και sony crt 21" στα 56 watt

samsung.JPG

sony.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι γραμμενο πισω στην τηλεοραση απο τον κατασκευαστη για να ξερεις ακριβως ποσο καιει η τηλεοραση σου.Συνηθως στις 21"crt τηλεορασεις ειναι περιπου 50 watt
Οπως λεει και ο Μαριος φυσικα και υπαρχουν εξαιρεσεις.
Δεν εχει τυχει να δω  crt τηλεοραση 28-29" με πανω απο 100 watt
Εδω εχω σε φωτογραφιες τα μοντελα τηλεορασεων που εχω στο σπιτι.Γραφουν ακριβως ποσο watt καινε για να μην εχει αμφιβολια.....ΚΑΝΕΝΑΣ......

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ.ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
Πραγματι η οθονη σου, οπου παρεπιπτωντος απο οτι καταλαβαινω ειναι 13+ ετων παλια, καιει τοσο. Οι συγχρονες καταναλωνουν κατα πολυ λιγοτερο.

Παρεπιπτωντος μιλαω για ΟLED σε συγκριση με τις CRT. Συγχρονες ΟLED να προσθεσω. Δεν εχω εδω CRT οθονη να δω τις ενδειξεις της, ολες οι πηγες που βρισκω γραφουν για την διαφορα στη καταναλωση πως ειναι τεραστια. Τα συχρονα ενεργειακα προτυπα αλλωστε υπαρχουν για πολλους λογους, δεν ειναι τυχαιο που επικρατησαν αλλωστε.

Παρεπιπτωντος, συγκρινεις υπερπολλαπλασιες ιντσες των OLED/LED. Αλλα και παλι, οι συγχρονες καταναλωνουν σχεδον το 1/4 σε σχεση με τις CRT, υπο περιπτωσεις ακομα λιγοτερο.
 
Πραγματι η οθονη σου, οπου παρεπιπτωντος απο οτι καταλαβαινω ειναι 13+ ετων παλια, καιει τοσο. Οι συγχρονες καταναλωνουν κατα πολυ λιγοτερο.

Παρεπιπτωντος μιλαω για ΟLED σε συγκριση με τις CRT. Συγχρονες ΟLED να προσθεσω. Δεν εχω εδω CRT οθονη να δω τις ενδειξεις της, ολες οι πηγες που βρισκω γραφουν για την διαφορα στη καταναλωση πως ειναι τεραστια. Τα συχρονα ενεργειακα προτυπα αλλωστε υπαρχουν για πολλους λογους, δεν ειναι τυχαιο που επικρατησαν αλλωστε.

Παρεπιπτωντος, συγκρινεις υπερπολλαπλασιες ιντσες των OLED/LED. Αλλα και παλι, οι συγχρονες καταναλωνουν σχεδον το 1/4 σε σχεση με τις CRT, υπο περιπτωσεις ακομα λιγοτερο.
To εγραψα πιο πανω οτι οι led που εχω δει καινε λιγοτερα watt απο τις lcd.Δεν εκανα καμια συγκριση με τις oled και ειπα ισως καποια τελευταια μοντελα lcd να καινε λιγοτερα watt σε σχεση με τα παλια.Δεν εχω δει τελευταια μοντελα lcd για πω κατι σιγουρα.

EΓΡΑΨΕΣ οτι ο λογαριασμος για το ρευμα ηταν σε τρομακτικα επιπεδα απο μια crt τηλεοραση 28 crt με χρηση 1-3 ωρες την ημερα.
Θα στο ξαναγραψω οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!να ειναι ο λογαριασμος ρευματος σε τρομακτικα επιπεδα απο μια crt τηλεοραση 28 crt με χρηση 1-3 ωρες την ημερα.
Ποσο δηλαδη εκαιγε αυτη η τηλεοραση crt σε 1-3 ωρες για ειναι ο λογαριασμος ρευματος σε τρομακτικα επιπεδα μονο απο αυτη???5000 watt η
10.000 watt 

1-3 ωρες την ημερα και ο λογαριασμος σε τρομακτικα επιπεδα????σκεψου μετα η κουζινα η το ψηγειο ποσο καινε!!!Οπως ειπε ο Μαριος τα παλιά χρόνια όλοι θα 
πληρώναμε χρυσάφι την ΔΕΗ που αφήναμε τις τηλεοράσεις ανοιχτές σχεδόν όλη την ημέρα.

Εδω ακομα μια φωτο απο το μοντελο crt 21" philips που εχω σπιτι και καιει 50 watt

crt.JPG

philips.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Μεταφορά της συζήτησης από το θέμα Analogue mega sg 







[edit]

To εγραψα πιο πανω οτι οι led που εχω δει καινε λιγοτερα watt απο τις lcd.

EΓΡΑΨΕΣ οτι ο λογαριασμος για το ρευμα ηταν σε τρομακτικα επιπεδα απο μια crt τηλεοραση 28 crt με χρηση 1-3 ωρες την ημερα.
Θα στο ξαναγραψω οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!να ειναι ο λογαριασμος ρευματος σε τρομακτικα επιπεδα απο μια crt τηλεοραση 28 crt με χρηση 1-3 ωρες την ημερα.
Ποσο δηλαδη εκαιγε αυτη η τηλεοραση crt σε 1-3 ωρες για ειναι ο λογαριασμος ρευματος σε τρομακτικα επιπεδα μονο απο αυτη???2000watt 4000watt η
10.000 watt 

1-3 ωρες την ημερα και ο λογαριασμος σε τρομακτικα επιπεδα????σκεψου μετα η κουζινα η το ψηγειο ποσο καινε!!!Οπως ειπε ο Μαριος τα παλιά χρόνια όλοι θα 
πληρώναμε χρυσάφι την ΔΕΗ που αφήναμε τις τηλεοράσεις ανοιχτές σχεδόν όλη την ημέρα.

Εδω ακομα μια φωτο απο το μοντελο crt 21" philips που εχω σπιτι και καιει 50 watt
Ωραια, αλλα δεν εβαλα ποτε στην εξισωση τις LCD ουτε συγκρινω επισης παλαιοτερες OLED/LED. Μιλαω για προσφατες.

Αν και το εγραψα ως σχημα λογου, δεν αναιρει το γεγονος πως οι CRT επι το πλειστον σε αντιστοιχια ιντσων καινε κατα πολυ περισσοτερο ρευμα και παραγουν κατα πολυ περισσοτερη θερμοκρασια. Παρεπιπτωντος, η πολυ ωραια παραπανω Sony CRT τηλεοραση σου, ειναι τελος του 2003 και η LCD σου ειναι του 2005-06. Του 2001 απο οτι βλεπω ειναι η Philips. Οπως και να εχει η καταναλωση των συγχρονων οθονων σε αντιστοιχια ειναι το 1/3 περιπου στα watts.

Και τελος, το ρευμα το πληρωναμε ανεκαθεν πανακριβα, και εδω και καποια χρονια ακομα ακριβοτερο. Οπως και επισης υπαρχει ουκ ολιγος κοσμος που δεν ειναι σε καλη κατασταση οικονομικα, και σε αυτη την περιπτωση δεν ειχε κανεναν λογο να χρησιμοποιει την CRT του με τα αυθεντικα μηχανηματα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως και επισης υπαρχει ουκ ολιγος κοσμος που δεν ειναι σε καλη κατασταση οικονομικα, και σε αυτη την περιπτωση δεν ειχε κανεναν λογο να χρησιμοποιει την CRT του με τα αυθεντικα μηχανηματα του.
Εγω με την crt στα 56 watt και το snes πχ που γραφει 17 watt στο τροφοδοτικο φτανω τα 73 watt.Παρα πολυ λιγο

Δεν εχω την οικονομικη ανεση αλλα αυτα τα watt ειναι οτι πιο οικονομικο...Οπως το γραφεις για τα οικονομικα αν ειναι τα επιπλεον watt της crt προβλημα μετα δεν θα εχουν και λογο να χρησιμοποιουν  γενικα ηλεκτρικες συσκευες.Μονο το φως για λιγο..η λαμπα πετρελαιου. H στην καλυτερη περιπτωση μια led τηλεοραση 15" το πολυ για λιγοτερα watt για να βλεπουν και ειδησεις.

Οσοι ειναι λιγο καλυτερα οικονομικα μπορουν με 30-40 watt παραπανω να εχουν και μια crt τηλεοραση και με 17watt επιπλεον αν βγαινουν οικονομικα μπορουν να παιξουν και το αυθεντικο snes στην crt.Αλλα για σταθερους υπολογιστες ουτε λογος.Και ps4 να υποθεσουμε πως ειχαν κατά τη διάρκεια του gameplay καταναλώνει 137 W  και το xbox one  καταναλώνει κατά το gameplay 112 W.Ασε που κοστιζουν ακριβα και δεν εχουν κανενα λογο να χρησιμοποιουν τα ps4-xbox one με τοσα watt

Τι να πω??Ας μειωσει του λογαριασμους η ΔΕΗ ωστε να μπορουν οσοι retrogamers δεν ειναι καλα οικονομικα να μπορεσουν να αντλησουν 30-40 watt παραπανω και να παιξουν σε CRT τηλεοραση 21-25" + 17 watt για το snes
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω με την crt στα 56 watt και το snes πχ που γραφει 17 watt στο τροφοδοτικο φτανω τα 73 watt.Παρα πολυ λιγο

Δεν εχω την οικονομικη ανεση αλλα αυτα τα watt ειναι οτι πιο οικονομικο...Οπως το γραφεις για τα οικονομικα αν ειναι τα επιπλεον watt της crt προβλημα μετα δεν θα εχουν και λογο να χρησιμοποιουν  γενικα ηλεκτρικες συσκευες.Μονο το φως για λιγο..η λαμπα πετρελαιου. H στην καλυτερη περιπτωση μια led τηλεοραση 15" το πολυ για λιγοτερα watt για να βλεπουν και ειδησεις.

Οσοι ειναι λιγο καλυτερα οικονομικα μπορουν με 30-40 watt παραπανω να εχουν και μια crt τηλεοραση και με 17watt επιπλεον αν βγαινουν οικονομικα μπορουν να παιξουν και το αυθεντικο snes στην crt.Αλλα για σταθερους υπολογιστες ουτε λογος,Και ps4 να υποθεσουμε πως ειχαν κατά τη διάρκεια του gameplay καταναλώνει 137 W  και το xbox one  καταναλώνει κατά το gameplay 112 W.Ασε που κοστιζουν ακριβα και δεν εχουν κανενα λογο να χρησιμοποιουν τα ps4-xbox one με τοσα watt

Τι να πω??Ας μειωσει του λογαριασμους η ΔΕΗ ωστε να μπορουν οσοι retrogamers δεν ειναι καλα οικονομικα να μπορεσουν να αντλησουν 30-40 watt παραπανω και να παιξουν σε CRT τηλεοραση 21-25" + 17 watt για το snes
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εκεινος ηταν σε εντελως διαφορετικα επιπεδα στη καταναλωση. Η τηλεοραση σου ειναι στο τελος της τεχνολογιας CRT και δεν εχει καμια σχεση με παλαιοτερα και προηγουμενα μοντελα. Διαβαζω πως μεγαλυτερες και παλαιοτερες τηλεορασεις καταναλωναν υπερπολλαπλασια watts, οπως και η περιπτωση του.

Παρεπιπτωντος, 21 ιντσες η ιδανικη αποσταση θεασης ειναι περιπου 1 / 1.5 μετρο αποσταση... Οχι και οτι καλυτερο για να παιζεις παντου εκτος απο γραφειο.

Για τα παρακατω, καλες υποθεσεις αλλα μιλαω για συγκεκριμενη περιπτωση οπου δεν εχει σχεση με αυτα.

Τωρα αν γενικοτερα, οχι δεν αλλαζω την απεκονιση που εχω σε συγχρονες οθονες με καμια CRT στο πλανητη, και εχω δει διαφορες. Και το Mega SG στη περιπτωση μας δειχνει απειρως καλυτερα με HDMI παρα με το component + video mod του Mega Drive.
 
Το θεμα ειναι να μας ευχαριστει εκει που παιζουμε τα retro.Ειτε ειναι crt ειτε oled tv.Με πιξελ η χωρις και τα γνωστα που ξερουμε για την εικονα.Και στις καινουργιες τηλεορασεις ειναι πολλες οι επιλογες για καλυτερη εικονα σε hd οπως το mega sg με hdmi που ειπες η ο ossc για τις αυθεντικες κονσολες κλπ.Το 100% της τελειας εικονας στα παλια παιχνιδια (και για να δειχνουν οπως πρεπει να δειχνουν) θα την δουμε σε μια πραγματικα καλη crt τηλεοραση και καποια monitor οπως τα sony  pvm.Η εικονα εδω ειναι σε αλλο επιπεδο. Προσωπικα προτιμω περισσοτερο την εικονα της crt με aperture grille που εχουν οι τηλεορασεις sony trinitron.

Παρεπιπτωντος, 21 ιντσες η ιδανικη αποσταση θεασης ειναι περιπου 1 / 1.5 μετρο αποσταση... Οχι και οτι καλυτερο για να παιζεις παντου εκτος απο γραφειο.
Εγω καθομαι περιπου στο 1 μετρο απο την crt 21" και ειναι στο γραφειο στασιμη.Ειναι και βαριες.Παντως και να θελει καποιος που δεν εχει μια καλη crt τηλεοραση ειναι δυσκολο να βρεθει μια με λιγες ωρες λειτουργιας.

Αν ξεμεινω θα παρακαλεσω τον φιλο metalcandyman να μου πουλησει μια που τις εχει του κουτιου :D

Εχω και μια πιο παλια crt sony 21" και βρηκα οτι ειναι απ το 1990!!γραφει το μοντελο μπροστα αλλα πισω δεν εχει το χαρτι για να δω τα watt.Αν βρεθει στο internet.

Αν ειναι ομως να γραψουμε αλλα  ποστ για crt τηλεοραση ας γραφουμε στο θεμα crt gaming
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
32" LCD 110w (καίει τα αντερα της)

14" CRT Trinitron 50w

Wii 14w (!)

Το netbook της πλάκας που έγραψα 40w λέει το τροφοδοτικό

Μια αλλη LCD 24" που έχω γράφει 100/240v 1.0A άντε βγάλε άκρη. 

Ο πιο οικονομικός συνδυασμός που θα μπορουσα να φανταστώ είναι Wii και μια σύγχρονη 24ρα LCD λογικά θα εχεις κατανάλωση καμιά 70w σύνολο και το χειροτερο ενα σταθερό PC που θα θέλει καμια 200ρα watt και βαλε με την μεγάλη LCD. Εκεί παει η κατανάλωση στον θεό. Σε extreme κατασταση παίζεις σε PSP το φορτίζεις μια και παίζεις ώρες lol. Κινητά τρώνε την μπαταρία μέχρι να πεις κύμινο.
 
Αλλοι πληρωνουν Ρωσσιδες, αλλοι πληρωνουν κοκαϊνες, αλλοι πληρωνουν κρουπιερηδες...

Εμεις πληρωνουμε ΔΕΗ ή scanline generators .

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
Το θεμα ειναι να μας ευχαριστει εκει που παιζουμε τα retro.Ειτε ειναι crt ειτε oled tv.Με πιξελ η χωρις και τα γνωστα που ξερουμε για την εικονα.Και στις καινουργιες τηλεορασεις ειναι πολλες οι επιλογες για καλυτερη εικονα σε hd οπως το mega sg με hdmi που ειπες η ο ossc για τις αυθεντικες κονσολες κλπ.Το 100% της τελειας εικονας στα παλια παιχνιδια (και για να δειχνουν οπως πρεπει να δειχνουν) θα την δουμε σε μια πραγματικα καλη crt τηλεοραση και καποια monitor οπως τα sony  pvm.Η εικονα εδω ειναι σε αλλο επιπεδο. Προσωπικα προτιμω περισσοτερο την εικονα της crt με aperture grille που εχουν οι τηλεορασεις sony trinitron.

Εγω καθομαι περιπου στο 1 μετρο απο την crt 21" και ειναι στο γραφειο στασιμη.Ειναι και βαριες.Παντως και να θελει καποιος που δεν εχει μια καλη crt τηλεοραση ειναι δυσκολο να βρεθει μια με λιγες ωρες λειτουργιας.

Αν ξεμεινω θα παρακαλεσω τον φιλο metalcandyman να μου πουλησει μια που τις εχει του κουτιου :D

Εχω και μια πιο παλια crt sony 21" και βρηκα οτι ειναι απ το 1990!!γραφει το μοντελο μπροστα αλλα πισω δεν εχει το χαρτι για να δω τα watt.Αν βρεθει στο internet.

Αν ειναι ομως να γραψουμε αλλα  ποστ για crt τηλεοραση ας γραφουμε στο θεμα crt gaming
Πραγματι κοιταμε και την διασκεδαση και ευχαριστηση μας, αλλα υπαρχουν και ορια στις οικονομικες δυνατοτητες του καθενα.

Συμφωνοι πως ο καθενας επιλεγει αυτο που του αρεσει και τον καλυπτει. Δεν θα επεστρεφα ποτε ξανα σε CRT με τις ανεσεις που προσφερουν οι OLED και οι τεχνολογιες που ερχονται.

Περι θεασης παντως, ειναι εντελως αλλη φαση το διπλο παιχνιδι σε μεγαλη τηλεοραση, πχ 32+ ιντσες, πραγμα παρα πολυ δυσκολο για τις CRT. Και για τις 50+ ιντσες που κυκλοφορουν ευραιως εδω και χρονια, ουτε λογος για τις CRT.

Ζητησα να διαχωριστει το θεμα σε CRT vs OLED/LED για να συνεχιστει εκει η συζητηση.

32" LCD 110w (καίει τα αντερα της)

14" CRT Trinitron 50w

Wii 14w (!)

Το netbook της πλάκας που έγραψα 40w λέει το τροφοδοτικό

Μια αλλη LCD 24" που έχω γράφει 100/240v 1.0A άντε βγάλε άκρη. 

Ο πιο οικονομικός συνδυασμός που θα μπορουσα να φανταστώ είναι Wii και μια σύγχρονη 24ρα LCD λογικά θα εχεις κατανάλωση καμιά 70w σύνολο και το χειροτερο ενα σταθερό PC που θα θέλει καμια 200ρα watt και βαλε με την μεγάλη LCD. Εκεί παει η κατανάλωση στον θεό. Σε extreme κατασταση παίζεις σε PSP το φορτίζεις μια και παίζεις ώρες lol. Κινητά τρώνε την μπαταρία μέχρι να πεις κύμινο.
Με raspberry pi 3b+ και συγχρονη οθονη καιει 30 και λιγοτερα watt. Ξεχωρα που το raspberry pi εχει κανονικη υποστηριξη και δεν ειναι εγκατελειμενο οπως το Wii.

Και οπως ειπαμε, ο οθονη του PSP ειναι απαγορευτικη για παιχνιδια με λεπτομερια, πχ shooters, καλη τυχη επισης να παιξει κανεις διπλο εκει.
 
50+ ιντσες????

QLED-Oled tv 32" δεν εχουν βγει??Οι 55" των oled τηλεορασεων θελουν πολλα watt.Πολυ ρευμα
Με μια απλη ματια στο eshop μπορουμε να δουμε τα watt απο τις oled-led που πουλανε τωρα η και απο παλιες lcd που ειχαν

OLED TV LG OLED55B6J 55'' OLED SMART ULTRA HD ΘΕΛΕΙ 100 watt
https://www.e-shop.gr/tv-lg-oled55b6j-55-oled-smart-ultra-hd-p-PER.155900

QLED TV SAMSUNG QE55Q6FNATXXH QLED 55'' LED ULTRA HD SMART WIFI θελει 170 watt
https://www.e-shop.gr/tv-samsung-qe55q8cn-55-curved-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152334

LCD LG 32LG3000 32'' LCD TV θελει 150watt
https://www.e-shop.gr/lg-32lg3000-32-lcd-tv-p-PER.169331?gclid=EAIaIQobChMIgqWIo5Kn4QIVleFRCh1pmQDWEAAYASAAEgKczPD_BwE

LED TV SAMSUNG UE40NU7122 40'' LED ULTRA HD SMART WIFI θελει 100 watt
https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue40nu7122-40-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152433

Καποιες led τηλεορασεις με 32" που πουλανε τωρα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ full hd 1080p καινε πολυ λιγο 
LED TV LG 32LK500 32'' LED HD READY ΜΟΝΟ 41 watt
https://www.e-shop.gr/tv-lg-32lk500-32-led-hd-ready-p-PER.152337
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλαω ως το πως υπαρχει η επιλογη να εχει κανεις μια τοσο μεγαλη τηλεοραση σε 32+ ιντσες,  οχι για την καταναλωση τους. Δεν ξερω αν υπηρξαν μεγαλυτερες των 32 ιντσων CRT τηλεορασεις, δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε. Στο σαλονι ειναι μια 42 ιντσες και σε αποσταση θεασης 2 περιπου μετρα ειναι φοβερη. Αν πχ ειχα 21 ιντσες θα εβγαιναν τα ματια εξω για να παρακολουθησεις κατι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ειναι να δω ταινια η να παιξω καποιο καινουργιο παιχνιδι φυσικα και θα παιξω σε hd τηλεοραση.Η crt μου ειναι αχρηστη σε αυτα.Οταν ομως μιλαμε για retro μια 21" crt tv ειναι οτι πρεπει.Να ξερουμε και γιατι μιλαμε.

Τα watt με μια απλη αναζητηση που εκανα πριν στο eshop για τις 55" QLED-OLED πως σου φανηκαν???
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα